Шумни съседи - как се справяте с тях?

Ще си търсиш правата, но ако имаш такива! Правили ли сте събрание на което да приемете правилник за вътрешния ред в етажната собственост? Ако сте правили, то в този правилник записано ли е изрично, че се забранява шумно говорене след 22 часа? Щото не се сещам за някой закон или подзаконов нормативен документ, който да забранява шумно говорене, пък било то и след 22 часа... Ако ти знаеш такъв, моля цитирай съответния член, алинея и точка от него. Според мен, правилните стъпки са - приемане на правилник за вътрешния ред и съответните мерки срещу този, който не ги спазва (включително и можете да изгоните нарушителя за определен срок). Обаче помнете, че на всяко действие винаги има равно по сила и обратно по посока противодействие и понякога нашите камъни падат на нашата глава...
Дали е говорене , пеене , блъскане е все тая - шум след 22 часа е забранено да се вдига до колкото аз знам. Нали и по морето даже имаше акция с някакви дискотеки дето вдигали шум цяла нощ....
 
Не е все тая! Дай ми дефиниция на шум! Шум се мери с техническо средство. Това, че някой комшия без да иска си усилил слуховия апарат и му пречи шума от караницата между рибите в аквариума ми, си е лично негов проблем. Има примерен правилник за вътрешния ред в етажната собственост и там е предложен следния член - "
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 15 от 2002 г.) Забраняват се свиренето, пеенето, използването на озвучителни системи, ШУМНИЯТ ГОВОР и увеселения, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели във времето от 22 до 8 ч. сутринта и от 14 до 16 ч. следобед."
Щяха ли една камара юристи да предлагат такъв текст, ако шумния говор беше забранен по презумпция?
 
Ще си търсиш правата, но ако имаш такива! Правили ли сте събрание на което да приемете правилник за вътрешния ред в етажната собственост? Ако сте правили, то в този правилник записано ли е изрично, че се забранява шумно говорене след 22 часа? Щото не се сещам за някой закон или подзаконов нормативен документ, който да забранява шумно говорене, пък било то и след 22 часа... Ако ти знаеш такъв, моля цитирай съответния член, алинея и точка от него. Според мен, правилните стъпки са - приемане на правилник за вътрешния ред и съответните мерки срещу този, който не ги спазва (включително и можете да изгоните нарушителя за определен срок). Обаче помнете, че на всяко действие винаги има равно по сила и обратно по посока противодействие и понякога нашите камъни падат на нашата глава...

Да приет е правилник за вътрешния ред, където е записано, че се забранява вдигането на шум след 22:00 ч. Не е уточнено дали става дума за шумно говорене или музика. Чакам съседа да се прибере и съм говорил със съкооператорите за направим общо събрание, на което ще бъдат изяснени много неща.
 
Само това е решението в този случай. При неспазване на правилника, управителния съвет може да състави акт за установяване на нарушението, да го предостави в общината и кмета трябва да издаде наказателно постановление - от 50 до 100 лева. Той обаче може да го обжалва в съда и работата да се проточи с години. Ако актовете станат много, то налице е системно нарушаване на вътрешния ред. Тогава домоуправителя изготва писмено предупреждение (обаче за конкретно нарушение) и дава срок за спазване. Ако пак продължи да нарушава вътрешния ред, свиквате ново събрание за извеждане от имота, на което трябва да имате мнозинство със 75 процента от идеалните общи части (като частите на нарушителя не се броят). Тогава оня обжалва в Районния съд и ако съда не удоволетвори жалбата му, издава заповед и изпълнителен лист. На теория звучи абсурдно, а на практика е още по-трудно. Успех!
 
Ще си търсиш правата, но ако имаш такива! Правили ли сте събрание на което да приемете правилник за вътрешния ред в етажната собственост? Ако сте правили, то в този правилник записано ли е изрично, че се забранява шумно говорене след 22 часа? Щото не се сещам за някой закон или подзаконов нормативен документ, който да забранява шумно говорене, пък било то и след 22 часа... Ако ти знаеш такъв, моля цитирай съответния член, алинея и точка от него. Според мен, правилните стъпки са - приемане на правилник за вътрешния ред и съответните мерки срещу този, който не ги спазва (включително и можете да изгоните нарушителя за определен срок). Обаче помнете, че на всяко действие винаги има равно по сила и обратно по посока противодействие и понякога нашите камъни падат на нашата глава...

Заповядай и на теб един цитат : Чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за управление на етажната собственост забранява на съседите да извършват в своето жилище дейности или действия, които създават безпокойство за другите, живеещи в съседство, по-голямо от обичайното.
 
Заповядай и на теб един цитат : Чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за управление на етажната собственост забранява на съседите да извършват в своето жилище дейности или действия, които създават безпокойство за другите, живеещи в съседство, по-голямо от обичайното.
Една куха точка, от една куха алинея, от един кух член, които нямат никакво реално практическо приложение! Няма ли установен контролиращ орган и съответни санкции, просто някой законодател си е чесал езика в пленарната зала... На същата тази точка мога да се позова и ако някой комшия си прави таратор, защото видиш ли, миризмата на чесън ми причинява безпокойство по-голямо от нормалното... ама какво от това? Дори дишането му може да ми причинява неудобство... Няма ли предвидена санкция за конкретно деяние, питай си шнура...
 
От олигофрени спасение няма...
Имам едни съседи на вилата, които превръщат двора си през лятото в отвратителна чалготека, тряскане и викане цяла нощ, като говориш нормално с тях в 3 сутринта купонът спира, но на следващата вечер сме с нови сили. На всичкото отгоре и са пияни, та не помнят на сутринта (или поне така твърдят), че изобщо сме говорили. Но като викнеш полиция всичко помнят, та като ме няма хвърлят предмети в моя двор, за да ми активират СОТ-а и да се чудя крадец или има или тези пак се правят на интересни. Накараха ме да вдигна оградата, защото преди с тях беше само мрежа, да сложа камери, за да гледам има ли някой като ме няма, шумоизолация и какви ли не протекции от лайна. Добре, че поне нямат кучета...

Това нещо го има само в България- никой нищо не може да направи като има запис от камерите как от техния двор хвърчат тенис топки в моя двор, никой нищо не може да направи като в 2 часа пуснат Галин на двора, а ти тъкмо си легнал да спиш. Цялата улица е пропищяла от въпросните субекти, но на никой не му пука.
 
Хора живеят в апартаменти по целия свят, но този проблем го има само в бивши комунистически държави като нашата, поради неправилното разбиране на понятието демокрация. Да правиш каквото си искаш не е демократично. Точно обратното. Има наредби, правила и закони, които имат за цел да осигурят спокоен живот на всички и спазването им трябва да се прилага безкомпромисно. Ако пускаш силна музика в жилищна сграда в някоя от държавите, които са еталон за демокрация ще те изхвърлят от сградата максимум на третото оплакване. Това в България не е демокрация, а посттоталитаризъм, защото хората все още нямат дори свободата да се наспят нормално през нощта, да не говорим за по-важни неща. Демокрацията у нас все още не е дошла.
 
Един приятел ми разправя нз коя година бил на бригада в САЩ. Прави купон преди да се тръгне и заради оплакване в полицията за шума им слагат на всичките забрана да влизат в САЩ 10 години....
 
В белите държави има закони за разлика от тъжната действителност в БГ!
Така е. Което си е истина, си е истина. Виждал съм мои приятели, които с години не могат да се справят с съседи олигофрени, независимо как и колко пъти са си търсили правата. За жалост това ни е действителността. Наскоро разбрах за един мой авер, който има сериозни проблеми в едни тъпунгери, които през 2-3 дена се събират и откарват до 3-4 сутринта. Разбирайте музика, дъндания, крясъци, алкохолни подвиквания и каквото се сетите. После, естествено, той отива на работа като призрак, а въпросните идиоти спят до 1-2 часа след обяд. Приказва.

Хората си мисля, че живеейки в малки кооперации, съседите идиоти са по-малко, а реално не е така, винаги има %-но съотношение. Не е до бройка. И при 15 и при 60 домакинства си има един %, който да, при 60 това са много, докато при 15 е по-малко, но все пак и площта е различна, на която сте. Не случайно след като някой си вземе апартамент един от първите въпроси е "Как са съседите?". И тук по-конкретно се пита дали има проблемни. :)

И само да спомена, че от моя опит, това с външна професионална фирма, която да управлява етажната собственост си е пълно дърво. В старата ми кооперация, където беше с външна фирма, нещата нон стоп бях зле - асансьора веднъж месечно (в добрия случай) не работеше, касата винаги беше на минус, трудно човека, отговарящ за сградата можеше да отдели толкова време за изчистване на всички проблеми. А те като не се решат на време - остават и дори се задълбочават. Едни от тях дори все още седят. Това са грозните кабели, които видят над пощенските кутии, неработещи лампи в градинката пред блока. И един много сериозен проблем, който не знам дали е поради бюджетни или други причини, но входата врата буквално се отваря без много усиля. преди време имахме налепени оферти по таблото за смяната й, както и поставяне на по-стабилна желязна врата с подсилени каси и рамки, но уви, това остана някак в историята - да цената беше 1500-1800 лева. Разделено на 20 домакинства, това идва по 75-90 лева. За сигурност това не са много пари, но за някои са си доста.

В новия блок си има идиоти, повече са, но като % са сякаш по-малко. Странно, мислех, че ще са повече. Има домоуправител от блока (от живущите там), който наистина му пука за блока и взима мигновени мерки, а ако не може да се справи, съседите му помагат. Като се замисля, и аз не бих му отказал. Още не съм бил на общи събрания, но си имам 3 основни точки, които вярвам, че са наложителни да са на в листа отгоре за изпълнение - фасада, общи части и зелени площи. Това е. Дори, да чукам на дърво, няма съседи, от които да се уплачиш за шум или други такива....в старата кооперация се почваше с това. Обикновено наемателите бяха такива.
 
@Blinky

За съжаление обаче на нашия домоуправител въобще не му пука, макар че съпругата му редовно им чука по тръбите, и дори преди време хвърляше пликове с вода на терасата им :) Преди известно време говорих с него и му казах цитирам: Моля те поговори с този да спре с тези оргии, защото няма да ми издържат нервите и ще му счупя главата. Отговорът му беше много интересен: аз ще говоря с него, но ако продължава направо му чупи главата, без да го мислиш. Смятай за какъв домоуправител става въпрос. Човекът си бачка нощно време до 3-4 часа върти геврека и те тогава някъде вече от умора спират да крещят и тропат и си лягат, след което спят до 16:00 часа.

Тук имаме една касиерка, която живее на техния етаж. Говорих с нея за събрание и тя ми каза, че може да се уреди. В момента обаче този го няма и няма смисъл да се прави събрание. Интересното е, че е пуснал някакви хора да живеят у тях. Питах дали са вписани в домовата книга и излезе, че не са. Не знам може само временно да са там, нито ме притесняват, нито нищо. Тихи са и спокойни поне на този етап.

Преди време бях решил да не се занимавам с никакви въпроси свързани с този вход. Не обичам да правя забележки и да се разправям с този и онзи. Нещата обаче се насъбраха прекалено много и върха беше на нова година, когато кретените ми хвърляха пиратки и ракети на терасата. Представям си, ако държах гориво, какво можеше да се случи.
 
Ама няма лошо да взимаш инициативи. Аз също го правя. Не за друго, не е ли някак по-гот като се пробираш да знаеш, че отиваш на едно хубаво и поддържано място. Още се отиквам с моите неща и после се заемам с инициативи. Да, вероятно на много места ще бъда порязан, но самото пускане на мухата е една не малка крачка към някакво начало. :)

Отделно за твоя проблем. Според мен проблема ти не е само с този съсед, но и с това, че домоуправителя ти е идиот. За пръв път чувам някой уж поел контрола над сграда да предложи саморазправа. Това е показване на некомпетентност, никаква сериозност към работата си, както и тотална малумщина. То по тази логика утре ще каже, еми който му пречи счупеното стъпало на входа, да не стъпва на него, или да го прескача. Мисля, че е време да го смените и него, щом е оставил нещата до там, жена му да чука по тръбите, за да "съобщи" на идиота да намали, значи тотално се е предал и той или не е много добър в работата си.
 
@Blinky

Ами прав си за домоуправителя. За съжаление при него семейство почти не съществува. Има някакъв дежурен разговор по оста съпруг - съпруга и всичко останало е комедия. Аз като чух, че ми предлага да използвам силови методи, за да си разреша проблема се хванах за главата, но поне го предупредих. Не дай боже да се саморазправям един ден със сигурност ще лежа 24 часа в ареста, но ще им кажа на ченгетата, че домоуправителя ми е предложил този вариант. Жалкото е, че нямам свидетели на този разговор, за да потвърдят думите му.
 
Една куха точка, от една куха алинея, от един кух член, които нямат никакво реално практическо приложение! Няма ли установен контролиращ орган и съответни санкции, просто някой законодател си е чесал езика в пленарната зала... На същата тази точка мога да се позова и ако някой комшия си прави таратор, защото видиш ли, миризмата на чесън ми причинява безпокойство по-голямо от нормалното... ама какво от това? Дори дишането му може да ми причинява неудобство... Няма ли предвидена санкция за конкретно деяние, питай си шнура...

Направо ти казвам с 2 думи, за да не изпадам в безсмислени полемики. АМАН ОТ РАЗБИРАЧИ ОТ МИНЕТИ ДО РАКЕТИ! Заради такива като теб няма оправия. Като ти блъснат акта после ревете, че ви репресират.
Приятна вече р ти желая и те моля не ми отговаряй на поста!
 
Точно по тоя член, дето си го цитирал, ще ми врътнат една бибитка за шумно говорене...
 
Направо ти казвам с 2 думи, за да не изпадам в безсмислени полемики. АМАН ОТ РАЗБИРАЧИ ОТ МИНЕТИ ДО РАКЕТИ! Заради такива като теб няма оправия. Като ти блъснат акта после ревете, че ви репресират.
Приятна вече р ти желая и те моля не ми отговаряй на поста!

КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Чл. 3. Официалният език в републиката е българският.

По твоята логика, всички говорещи други езици трябва да бъдат глобявани. Ама по какъв ред, кой е компетентния орган, какви са глобите... казва ли ти някой. Видял там нашия един член забраняващ нещо и взели да му се привиждат глоби... Акт се съставя за конкретно нарушение, за което има предвидено съответно наказание! Не може да ти бъде съставен акт, понеже си седнал да си чоплиш носа, пък било то и в разрез с Чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за управление на етажната собственост, щото като си си чоплел носа, си създал безпокойство за другите, живеещи в съседство, по-голямо от обичайното...
 

Горе