Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Статус
Not open for further replies.

julian.dimitrov

New Member
Здравейте,
реших в един блог да се пробвам да оптимизирам една ключова дума и съответно дали ще има ефект или не от моите действия.

Ще следите ли резултатите ми и как ви се струва идеята?

SEO оптимизация – Епизод I
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Ще следите ли резултатите ми и как ви се струва идеята?

Идеята е добра, бих казал, макар, че според мен всеки може да я направи. Мисля просто хората не обичат да споделят "тайни от кухнята". Защото несъмнено за да си добър оптимизатор се иска практика, и в процеса на практика научаваш още много неща, които не ти се иска да споделяш с конкурентите си.

А колкото се отнася до статията... или по-точно до статиите (имам предвид твоя блог и този на брат ти), забелязвам грешки. Може да се пипне все още - нещо, което ще може да помогне в бъдеще. Как, кое и какво - няма да ти казвам, понеже сега ти се зае да ни учиш, глупаво е аз да уча учителя. :)
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

мМне! Има доста грешки още в първия "епизод".

1. Защо линка към статията ти... направо линка на самата статия е супер НЕ-SEFriendly? (articles.php?article_id=274 - !?)
2. Да видим и резултатите от AdWords...
Първо All Countries, Bulgarian; после Bulgaria, Bulgarian; после United States, English;
link building
  • Competition: Low | Low | High
  • Local: 301,000 | 880 | 110,000
[link building]
  • Competition: Low | Low | High
  • Local: 27,100 | 170 | 6,600
Разликата между Broad (Общи) и [Exact] (Точни) търсения на месец е огромна. Общите са просто споменаването на ключовата дума в дадено търсене. При търсене на "where to find cheap link building services" се смята за Broad и това, в случая с твоята статия, изобщо няма да ти донесе никаква полза. Други изрази пък биха. Но така или иначе е по-добре да гледаш точните търсения, за да добиеш по-реална представа.
Друго! Това, че Competition (Конкуренцията) е ниска, не означава, че конкуренцията е ниска. :-] Означава, че за реклама по тази дума плащат малко хора. Все пак микро-нишовите сайтове се основават на това - конкуренцията при рекламодателите да е висока, а в SERP-а да е ниска. При "link building" са малко рекламодателите за българския пазар, но конкуренцията в SERP-а далеч не е ниска, имай го предвид! Лесно може да се провери с Market Samurai, OpenSiteExplorer или друг подобен инструмент.
3. Добре, че общите месечни търсения ги делиш на 30. Похвално е. Има обаче и един друг неписан закон, че първия обикновенно обира до 50-60% от трафика. Т.е. в най-лошия случай след като разделиш на 30 е добре да разделиш и на 2. Защото досега не съм попадал на ниша, в която първия в резултатите да обира всичкия трафик.
4. Добре си добавил ключовата дума още няколко пъти в статията. Важно е да я има в заглавието, в текста на няколко пъти, но keyword stuffing-а отдавна вече не е плюс, а по-скоро минус.
5. При преминаването от една страница към друга няма каноникъл таг. Не вярвам и в Google Webmasters да си посочил, че rowstart= е разделител на страници.
6. Къде точно в meta description и meta keywords присъстват думите, по които искаш да си класираш статията?
7. Някакъв линк билдинг да има статията ти?

За това се сещам в този час, но определено не е малко. :-]

EDIT: еХх... Странникът ме изпреварил с хубаво мнение. Подсети ме, че Юлиан за пореден път пуска тема, в която да учи на SEO, ама ми е жал да си изтрия поста. :D
 
Последно редактирано:
От: От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

мМне! Има доста грешки още в първия "епизод".

Съгласен .
 
От: От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

@Poltargaista

1. За първо време ще го оставя така, нали целта е стъпка по стъпка да показвам кое вреди и кое помага на класирането. Ако след време няма ефект, ще променя и урл-то.
2. Тук няма какво да споря. Признавам си, че не мога да използвам правилно този инструмент, но той се използва предимно за проучвания относно коя дума колко е търсена и т.н., така че той няма пряка връзка със SEO оптимизацията. Е, може да има малка, но тя е незначителна.
3. Тук не говорим за точни резултати, а средни резултати. Това, че съм получил резултат от 10000 месечно, не значи, че гарантирано ще ги имам, дори и 1000 да имам съм доволен в случая.
4. Така е, но току що си направих експеримент с дума, която я няма никъде, а само в текста и се повтаря около 15-16 пъти. Нищо, че се намира на втора страница, но все пак се намира. Така че все пак си има ефект, макар че да не е както беше едно време.
5.
Не вярвам и в Google Webmasters да си посочил, че rowstart= е разделител на страници.
.. Напротив, посочено е.
6. meta keywords отдавна нямат значение за Google и не мисля, че трябва изобщо да ги коментираме, а що се отнася до description-а, Гугъл вече сам определя какъв е макар, че аз съм му задал някакъв.
7. Само тук в подписа ми го има линка и в stoyan.net. Това е. Няма линк билдинг още.
 
Интересна идея, но пробвай да почетеш 1 година нон-стоп и тогава ела тук с нов "сериал". Тогава може и да се научи нещо от теб, вместо да изпадаш в конфузната ситуация всеки втори потребител на форума да учи "учителя".
 
От: Re: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Ама аз колко пъти да ви казвам, че аз не ви уча, а просто ще е една поредица от това, което съм правил и кое е имало ефект и кое не е. Не сте разбрали май идеята. Нали целта е да почнеш от нулата и вследствие на някакви промени да има резултати.
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Относно търсенията които гледаш в адуордса и друг път е ставало на въпрос че трябва да ги разделиш поне на 3 за да получиш приблизително реално търсещите хора по тази дума - щото между търсения и реално търсещи потребители разликата е голяма - идва предимно от това че когато кликнат на даден резултат върху търсачката ти се отваря избраната страница след което много от потребителите не се връщат обратно а отварят на ново търсачката и търсят същото нещо за да киликнат върху следващият резултат - По този начин един потребител генерира средно по 3-4 търсения и за това се остава с впечатлението че първият не успява да събере целият трафик.
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Относно търсенията които гледаш в адуордса и друг път е ставало на въпрос че трябва да ги разделиш поне на 3 за да получиш приблизително реално търсещите хора по тази дума - щото между търсения и реално търсещи потребители разликата е голяма - идва предимно от това че когато кликнат на даден резултат върху търсачката ти се отваря избраната страница след което много от потребителите не се връщат обратно а отварят на ново търсачката и търсят същото нещо за да киликнат върху следващият резултат - По този начин един потребител генерира средно по 3-4 търсения и за това се остава с впечатлението че първият не успява да събере целият трафик.

И ти си прав, но със сигурност първия не обира всичкия трафик...
Google 6.jpgGoogle 4.jpgGoogle 5.jpg
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Идеята не е лоша, но реализацията е слаба. Още в първия Епизод има много грешки.
Особено ме изненада това за "ниска конкуренция" и 10 000 посещения :) Горе са обяснили разликите и грешките, но нека така се учи, всички се учим ... един от друг ...
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

махни от статията:

Това го правя с цел да разберете какво трябва да се прави нагледно, а и да има поне един жив пример, който е пред вас.

и продължавай без да се отказваш.
 
От: От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Мисля просто хората не обичат да споделят "тайни от кухнята". Защото несъмнено за да си добър оптимизатор се иска практика, и в процеса на практика научаваш още много неща, които не ти се иска да споделяш с конкурентите си.

Мога да поспоря с теб! Затова сме се регистрирали ,за да намериме сами или да откриеме самио тези тайни от кухнята :)
 
От: От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Под обира почти целият трафик имам в предвид че това което виждаш от графиката 25-28% посещения за първият са проценти от търсенията обаче като се има в предвид че зад 100 търсения обикновено стоят около 25-40 реални потребители - означава че първият реално получава посещение от почти всички реални потребители а останалите сайтове от тези потребители които не са били удовлетворени от посещението си на първият сайт.

И ти си прав, но със сигурност първия не обира всичкия трафик...
Виж файлът 4690Виж файлът 4691Виж файлът 4692
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

Мдобрееееее, ще успеш щом си се захванал.

Пускай анонси как се движат нещата.

Пандата пак тръгна днес. Току виж си забол топ позиция от раз.
 
От: Ще следите ли новия ми SEO сериал?

За оптимизацията както и всяка друга ниша не се разкрива лесно know-how ресурса. Нали именно той прави разликата. Аз лично съм склонен до определена степен да споделям, но ако някой очаква всеки от нас да напише" Всичко каквото знаем за SEO" мисля че ще остане разочарован. В диалога се ражда някаква истина и според мен това е по-ценното- да се обсъждат предположения нека ги наречем SEO леми, които да ги направим SEO теории.
 
Статус
Not open for further replies.

Горе