Ще спечелят, или ще загубят предприемачите от влизането на България в еврозоната и приемането на еврото

Ще спечелят, или ще загубят българските предприемачи от влизането на България в еврозоната.

  • Ще спечелят

    Votes: 13 39.4%
  • Ще загубят

    Votes: 6 18.2%
  • Ще спечелят само политиците

    Votes: 4 12.1%
  • Всички ще загубим

    Votes: 0 0.0%
  • Бедните ще стават по-бедни, богатите по-ботати

    Votes: 10 30.3%

  • Общо гласове
    33

stoineff

Well-Known Member
Въпреки, че ще ми бъде мъчно за българския лев, считам, че той е в клинична смърт от 1996 г. След реанимацията му с дефибрилатор (валутния борд) от 01.07 1997 г. си мислим, че левът съществува, но на практика, той е на командно дишане. Рано, или късно трябва да го оставим да умре.

Та въпросът ми е, според вас повечето от предприемачите ще спечелят, или ще загубят при приемането на еврото в България (независимо кога ще се случи това. В кои сектори смятате, че ще има най - сериозни промени (без клишето туризм). Ще се повиши ли доверието на инвеститорите в България само заради това, че ще ползваме обаща валута, с Франция и Германия? Какво ще се случи с левовете в дюшеции и кутии за обувки? Ще им платят ли шмекерите данъци, или пак ще ги преперат през офшорни фирми?

Отдавна не е имало петъччна тема... Даласе?! Къде си?
 
Последно редактирано:
Предприемачите може да си оправят положението горе-долу, защото ще прехвърлят тежестта на клиентите си. Като цяло бедни и средна класа ще станат по-зле. Обедняване, тва е. Политиците ще намажат яко. Цялата работа е да се освободят едни по-големи фондове и да се теглят безконтролно заеми, за наша сметка разбира се. Доверие не се покачва, с това че ще ползваме една валута. Още повече като грам не отговаряме на никакви критерии и единствената причина да ни приемат ще бъде политическа. Не изключвам варианта да се превърнем в новата Гърция и да завлечем цялата Еврозона. Трябва сериозен анализ, да се видят плюсовете и минусите. Разбира се такъв няма да има и нищо добро не ни чака в най-близко бъдеще. Евентуално по някое време нещата може да се постабилизират, ако оцелеем дотогава.

За предприемачите и сега сме все едно в евро, лева е фикснат за кура от 97-ма. И сега може да продаваме в Европа, и сега заплатите са ни супер ниски, така че плюсовете си ги имаме и в момента. Въпросът е какво може да се обърка? При нас винаги всичко е възможно да се обърка :D

Иначе кажете Вие, защото аз съм против приемането на еврото, просто не сме готови в момента за него. Показателно е да видим реалната конвергенция (заплатите). Та кажете Вие, какви са плюсовете за бизнеса и за работещите хора от еврото? Очаквате по-ниски лихви на кредитите ли?
 
Аз очаквам хората, които са на заплата и без собственост да обеднеят (за около 1 година).

1. Ще се повишат наемите на жилищата.
2. Ще поскъпнат стоките от първа необходимост.
3. Ще поскъпнат услугите.

Естествено освобождавеното на по-големи фондове, ще доведе в последствие и до повече пари освен в политиците и в хората. Задлъжнялостта на България ще се увеличи. В случая това обаче ще повиши качеството на живот отново на хората, които ще обеднея за около година и те ще започнат да усещат позитивите (достигането на българската икономика до тази на Италия, Испания и Гърция). Което от днешна гледна точка е все пак някаква алтернатива.
Ако освободените капитали се инвесират и 50 % правилно те ще доведат след себе си много позитиви. Например: енергийна независимост (АЕЦ), Инфраструктура (Магистрали), Наука и образование, здраве, спорт, инвестиции в младите и предприемчиви хора. Казвам 50% павилно защото съм сигурен, че ще има отново много рушвети, далавери и кражби и т.н., но истината е, че без промяна, ще продължим да си тъпчем в трета глуха.
 
Както е ясно, и сега сме си вързани с еврото, като минем в евро е гаранция, че населението ще пообеднее малко, защото със сигурност цените на стоки и услуги няма да се конвертират досущ като заплатите. Съоветно, който не на заплата ще може да се нагоди, но именно това ще е разковничето за обедняването.

Ако мисля позитивно - промяната е за добре.
Ако мисля оптимистично - промяната е по-скоро към по-зле.
Ако мисля песимистично - дупе да ни е яко.

:)
 
Може ли да попитам, като икономически необразован: това поскъпване и обедняване откъде ще дойде? Ние в момента не ползваме ли де факто евро? Наистина не разбирам от лихвени проценти и други механизми, които ще заработят покрай това.

Откъде е обедняването, от чисто козметичната промяна в банкнотите? Или от благородното желание на всеки предприемач да позакръгли цените в своя полза? Тоест страхът не е от самото евро, а от честността на сънародниците ни?
 
Не съм някакъв икономически експерт, но мисля е за добре. Както казахте 1-2 години мъка, но после ще се свикне. Примерно купувам стоки и суровини от Европа, плащам в евро, а продавам в лева. Превалутирането е добре за банката, добре е да ме цедят с такси за още една сметка в евро. Примерно това ще отпадне.
Проблема на страната е корупцията на всички нива, също и бюрокрацията - гонят инвестициите.
Според мен, няма значение дали ще ползваме евро или лева, стойностите и сумите са математика и може да се изчисляват.
Като цяло за икономически подем, а следните неща според скромното ми мнение:
- Качествено образование подготвящо качествени кадри, които да не бягат в чужбина. Страната сериозно страда от ерозия на кадри.
- Производство на продукти с добавена стойност - не да изнасяме горите си за 100 млн. а 50 души да създадат в новия Уатсап за 100 млрд
Страната е със застаряващо население, това не е добре привличане на инвестиции и т.н.
Чакай, че се отплеснах от еврото, хубаво е да се мине, само че който може да се застрахова по някакъв начин да не му се стопят спестяванията по време на прехода.
 
Може ли да попитам, като икономически необразован: това поскъпване и обедняване откъде ще дойде? Ние в момента не ползваме ли де факто евро? Наистина не разбирам от лихвени проценти и други механизми, които ще заработят покрай това.

Откъде е обедняването, от чисто козметичната промяна в банкнотите? Или от благородното желание на всеки предприемач да позакръгли цените в своя полза? Тоест страхът не е от самото евро, а от честността на сънародниците ни?
Ами точно това закръгляне ще се отрази негативно на покупателната способност.
 
Ами точно това закръгляне ще се отрази негативно на покупателната способност.

Аха, значи проблемът са си нашите шмекери, не еврото :) А тя покупателната способност май и без евро не върви нагоре. Тъкмо ще е по-лесно да правим сравнение колко по-евтина е храната в чужбина спрямо тук.
 
Пусни и анкетка с гласуване, че по-лесно да броим мненията.
 
Ако освободените капитали се инвесират и 50 % правилно те ще доведат след себе си много позитиви. Например: енергийна независимост (АЕЦ), Инфраструктура (Магистрали), Наука и образование, здраве, спорт, инвестиции в младите и предприемчиви хора. Казвам 50% павилно защото съм сигурен, че ще има отново много рушвети, далавери и кражби и т.н., но истината е, че без промяна, ще продължим да си тъпчем в трета глуха.
Енергийно независими сме били преди ЕС, прави се всичко възможно да сме енергийно зависими, наистина отнема доста време и усилия да ни съсипят и там, тъй като в тази сфера сме били доста силни преди години, но малко по-малко вървим натам. Още с влизането в ЕС помните предполагам, че ни накараха да си затворим напълно функциониращи блокове от АЕЦ. От страна износител на енергия ще станем страна вносител. Това вече е факт на почти всички пазари. Не казвам, че някаква конспирация е виновна или ЕС е лош. ЕС е това, което е. Огромен пазар, в който има по-силни и по-слаби, всеки си гони интереса, без нас разбира се, ние сме безгласна буква (показателен беше случая с българските тираджии, направиха всичко възможно да ги премахнат от пазара).

В резултата на това, че българските политици и българския политически "елит" са може би най-некадърните и най-продажните в целия свят, се стига до това, че ние от този огромен европейски пазар позитиви почти нямаме. Ние сме просто донор, пазар за другите държави, не можем да се преборим и да защитим производство и качествен износ на почти нищо. За сметка на това, другите европейски компании буквално изнасят парите ни. Там, където сме били силни, или имаме някакви традиции не ни се позволява да действаме. Или просто нашите пак се продават. Цялата работа е супер проста, ако правиш хубаво месо или зеленчуци на сносна цена ще засегнеш някой, кой? Еми - Франция. Значи няма да правиш брат, ще ядеш боклуци. Кисело мляко еее, ама чакай тва е гръцки йогурт. Сьомгата е на Норвегия и т.н. Ние сме вносител на всичко. В основата на икономическата теория се казва, че в началото всичко е било злато. Затова и държавите производители, които са търгували са били богати, защото другите са им давали злато. Сега толкова години по-късно нещата не са кой знае колко по-различни. Така че зарежете ги тия идеи, че като приемем еврото, нещо с магическа пръчка ще се оправи. Никой и нищо няма да ни оправи, на никой от чужбина не му пука за нас. Ние сме просто донор на хора, територия, парички.

Приемането на еврото ще оправи още повече живота на крадливите ни политици и тва е. Всеки, който твърди че приемането на еврото е положителен ход краткосрочно, за мен е или лично заинтересован (разбирай ще облажи) или просто заблуден. Разбира се може някой да ме обори с доводи.
 
Може ли да попитам, като икономически необразован: това поскъпване и обедняване откъде ще дойде? Ние в момента не ползваме ли де факто евро? Наистина не разбирам от лихвени проценти и други механизми, които ще заработят покрай това.

Откъде е обедняването, от чисто козметичната промяна в банкнотите? Или от благородното желание на всеки предприемач да позакръгли цените в своя полза? Тоест страхът не е от самото евро, а от честността на сънародниците ни?
Предимно от спекулации на бизнеса. ;)
 
Е нали за Русия има друга тема. В тая ми се ще, да поговорим за пари. :)

какви пари бе, това е само и изцяло политическа тема, и в османската империя си получавал "евро"-бонуси ако си сложиш феса...
 
Естествено, че ще е по-зле. Цените в магазините веднага ще станат в евро, но ако взимаш 1000 лв заплата съм сигурен, че няма да стане веднага 1000 евра. Освен това много от работещите онлайн отдавна са на евро и е добре, защото цените са ни в левове, но ако приемем еврото работата става трагична.
 
Поскъпването от въвеждането на еврото е от порядъка на 0.1-0.2% и е еднократно според проучвания на ЕЦБ на база на данни от държави, които вече са го въвели. Спекулация с цените от страна на търговците ще има, но ще е само временна (колко ще продължи зависи от това какви мерки ще вземе държавата за борбата с нея). Това, че цените щели да станат от 10 лева на 10 евро, противоречи на всякаква икономическа логика.

Аз лично не виждам нито кой знае какви плюсове, нито кой знае какви минуси от влизането в ЕЗ. В голяма степен ми е все едно.
 
Плюсове - банките ще трябва да си измислят нови канали за точене на пари от клиентите си, защото превалутирането няма да го има, т.е. възможно е бизнеса да си намери поне временно някакви вратички с които да харчи по-малко за тая невероятна услуга, която тези банки предлагат. Обаче те сигурно вече са готови с тая част.

Минуси - За бизнеса не знам дали има. Единствената стойност на лева така или иначе е борда към еврото. Не мисля и, че за крайните потребители ще има голяма разлика. Всеки търговец на нещо просто ще си вдигне още веднъж цените преди да минем към евро. Повечето го направиха по няколко пъти само за последната година. Не виждам защо да чакат да сме в евро и да излязат лошите, като просто могат да вдигнат цената още веднъж преди приемането и после даже да ползват за маркетинг това, че не спекулират с цените и че са "честната верига".
 

Горе