Ще спечелят, или ще загубят предприемачите от влизането на България в еврозоната и приемането на еврото

Ще спечелят, или ще загубят българските предприемачи от влизането на България в еврозоната.

  • Ще спечелят

    Votes: 13 39.4%
  • Ще загубят

    Votes: 6 18.2%
  • Ще спечелят само политиците

    Votes: 4 12.1%
  • Всички ще загубим

    Votes: 0 0.0%
  • Бедните ще стават по-бедни, богатите по-ботати

    Votes: 10 30.3%

  • Общо гласове
    33
Нормално прехода би бил плавен и цените ще са еквивалентни
Абсолютно, всичко което е било едно левче става по евро :D
 
Аз съм за приемане на еврото.
Както се каза и из предните коментари - ще се повиши доверието в страната. Държавата ни ще има правото да участва във вземането на решения, свързани с еврото, а не както е сега просто да се примирява с каквото е решено без право на глас.
Ще има по-голям контрол върху банките и се очаква лихвите (дългосрочно) да паднат. Казвам дългосрочно, тъй като към момента има политика на ЕЦБ към вдигането им.
За обикновения гражданин вече няма да се налага като излиза от страната да купува и продава евро или да му се удържат такси при всяко плащане. А когато ни приемат и в Шенген ще можем вече (ако искаме) да си купим имот в чужбина с ипотека от чуждестранна банка.
Ще ви дам пример за нещо, което в момента ме вбесява, но явно така работят БГ банките. Имам две еврови сметки в две различни банки. Когато отворя е-банкирането и искам да пусна превод в Евро, това не е възможно - иска ми задължително да въведа сумата в лева. Сядам аз и пресмятам колко е в евро. Пускам превода и какво се случва?
Първо ми взимат 1лв такса за операцията тъй като превеждам валута, после ми взимат такса превалутиране, тъй като обръщат еврото в лев и после другата банка и тя се нарежда да цака - превалутирайки лева обратно в евро. Двете превалутирания естествено стават по курсовете на банките. Така преди две седмици за едни 2000 евра платих 20лв такса при положение, че е-банкирането ми е уж с пакет за безплатно такова.
Не ме дразни толкова таксата, колкото олигофренската им процедура.

За вдигане на цените - зависи изцяло от търговците. В страната ни обожават спекулата. И ще е така докато няма никакъв контрол от страна на държавата. При сравнително еднакви цени на енергоносителите от повече от половин година, цените на всичко не спират да растат на двуседмична база. Стигна се до там, че вече да иде да си напазари човек в супермаркет в Германия, Испания, Франция, Англия или където и да е из Европа - му е по-евтино от тук.
Преди две седмици от Хамбург си взех шоколад Милка за 0.89 евро цента, като същия, в същата верига магазини се продава в България за 2.80лв (1.43€). Нивеа продукти - цената им наполовина. Месото - по-евтино, колбаси, безалкохолни - всичко ако не на близка до българската цена, то поне с 20-50% по-ниска.
По телевизиите се плюнчат разни търговски представители да казват, че стоките в България били по-скъпи отколкото в чужбина заради транспорта. Ще каже човек, че преди това са ги телепортирали тези стоки и само от година насам се превозват до тук. Но нищо не спомена за заплатите по търговските вериги в Германия и тези в България, нито на немските и българските шофьори.

Затова, и аз очаквам да има някакво поскъпване, но то не спира и сега. Вината обаче няма да е на приемането на еврото, а само и единствено в българските спекуланти.
Прогнозата за инфлацията тази година в България е да е в порядъка на 8-10%. Като гледам обаче, явно става на въпрос за месечна, а не годишна база. :)
 
Аз съм за приемане на еврото.
Както се каза и из предните коментари - ще се повиши доверието в страната. Държавата ни ще има правото да участва във вземането на решения, свързани с еврото, а не както е сега просто да се примирява с каквото е решено без право на глас.
Ще има по-голям контрол върху банките и се очаква лихвите (дългосрочно) да паднат. Казвам дългосрочно, тъй като към момента има политика на ЕЦБ към вдигането им.
За обикновения гражданин вече няма да се налага като излиза от страната да купува и продава евро или да му се удържат такси при всяко плащане. А когато ни приемат и в Шенген ще можем вече (ако искаме) да си купим имот в чужбина с ипотека от чуждестранна банка.
Ще ви дам пример за нещо, което в момента ме вбесява, но явно така работят БГ банките. Имам две еврови сметки в две различни банки. Когато отворя е-банкирането и искам да пусна превод в Евро, това не е възможно - иска ми задължително да въведа сумата в лева. Сядам аз и пресмятам колко е в евро. Пускам превода и какво се случва?
Първо ми взимат 1лв такса за операцията тъй като превеждам валута, после ми взимат такса превалутиране, тъй като обръщат еврото в лев и после другата банка и тя се нарежда да цака - превалутирайки лева обратно в евро. Двете превалутирания естествено стават по курсовете на банките. Така преди две седмици за едни 2000 евра платих 20лв такса при положение, че е-банкирането ми е уж с пакет за безплатно такова.
Не ме дразни толкова таксата, колкото олигофренската им процедура.

За вдигане на цените - зависи изцяло от търговците. В страната ни обожават спекулата. И ще е така докато няма никакъв контрол от страна на държавата. При сравнително еднакви цени на енергоносителите от повече от половин година, цените на всичко не спират да растат на двуседмична база. Стигна се до там, че вече да иде да си напазари човек в супермаркет в Германия, Испания, Франция, Англия или където и да е из Европа - му е по-евтино от тук.
Преди две седмици от Хамбург си взех шоколад Милка за 0.89 евро цента, като същия, в същата верига магазини се продава в България за 2.80лв (1.43€). Нивеа продукти - цената им наполовина. Месото - по-евтино, колбаси, безалкохолни - всичко ако не на близка до българската цена, то поне с 20-50% по-ниска.
По телевизиите се плюнчат разни търговски представители да казват, че стоките в България били по-скъпи отколкото в чужбина заради транспорта. Ще каже човек, че преди това са ги телепортирали тези стоки и само от година насам се превозват до тук. Но нищо не спомена за заплатите по търговските вериги в Германия и тези в България, нито на немските и българските шофьори.

Затова, и аз очаквам да има някакво поскъпване, но то не спира и сега. Вината обаче няма да е на приемането на еврото, а само и единствено в българските спекуланти.
Прогнозата за инфлацията тази година в България е да е в порядъка на 8-10%. Като гледам обаче, явно става на въпрос за месечна, а не годишна база. :)
Никакво доверие няма да се покачи. Само ще намажат измамниците
 
Ще ви дам пример за нещо, което в момента ме вбесява, но явно така работят БГ банките. Имам две еврови сметки в две различни банки. Когато отворя е-банкирането и искам да пусна превод в Евро, това не е възможно - иска ми задължително да въведа сумата в лева. Сядам аз и пресмятам колко е в евро. Пускам превода и какво се случва?
Първо ми взимат 1лв такса за операцията тъй като превеждам валута, после ми взимат такса превалутиране, тъй като обръщат еврото в лев и после другата банка и тя се нарежда да цака - превалутирайки лева обратно в евро. Двете превалутирания естествено стават по курсовете на банките. Така преди две седмици за едни 2000 евра платих 20лв такса при положение, че е-банкирането ми е уж с пакет за безплатно такова.
Не ме дразни толкова таксата, колкото олигофренската им процедура.

Използвай безплатно финтех решение по избор и ще забравиш за такси. Ако си обикновен клиент на банката и нямаш преференциални условия често дори курсовете са по-лоши.

Относно еврото - единствено хората, които не са наясно с ползите или имат някакъв скрит бенефициент от забавянето са против. Например бизнеси, които печелят от такси за превалутиране, транзакции и др.
 
Относно еврото - единствено хората, които не са наясно с ползите или имат някакъв скрит бенефициент от забавянето са против.
Къде е скрит тоя бенефициент - в гардероба ли?
 
В продължение и допълнение на поста на @angelovarna - 300 милиона годишно са таксите, които банките прибират за превалутиране всяка година... (Все за нещо по-полезно могат да се изхарчат. Голяма част тия пари ще останат в бюджета, а други в бизнеса и хирата)

Ще се повиши кредитния рейтинг на България ( Ние и нашите деца ще плащат по-ниски лихви по дълга, който имаме в момента, а и на този който ще натрупа България в бъдеще).

Според мен дори само тези две причини са достатъчни да убедят всички, че еврото ще направи всички ни по-богати. Колкото повече отлагаме, толкова по-зле.
 
Аз съм за приемане на еврото.
Както се каза и из предните коментари - ще се повиши доверието в страната. Държавата ни ще има правото да участва във вземането на решения, свързани с еврото, а не както е сега просто да се примирява с каквото е решено без право на глас.
И преди и сега, България се примирява с вземането на всякакви решения. Ти до сега да си чул, някога да се е уважило наше искане за каквото и да е? Моля те, дай ми пример. Аз веднага ще ти дам 3 нашумели - тираджиите, Македония, шенген.
Ще има по-голям контрол върху банките и се очаква лихвите (дългосрочно) да паднат. Казвам дългосрочно, тъй като към момента има политика на ЕЦБ към вдигането им.
На хартия да, на практика не е сигурно, виж какво се случи с Гърция при големия контрол на ЕЦБ.
За обикновения гражданин вече няма да се налага като излиза от страната да купува и продава евро или да му се удържат такси при всяко плащане.
Да, това е плюс за такива като мене дето често пътуват, но пък не съм обеднял чак толкова много от разхождането до чендж бюрото. А и така или иначе навсякъде приемат карти, почти нямаш нужда от кеш. Горките дачани и шведи като ходят на екскурзия някъде колко се прецакват, че трябва да си обърнат парите в евро.
А когато ни приемат и в Шенген ще можем вече (ако искаме) да си купим имот в чужбина с ипотека от чуждестранна банка.
Прекрасно, но за нормалните хора, които не притежават среден/голям бизнес, не са политици, не са измамници, и не са ИТ-та, покупката на имот в чужбина в Евпора е химера, тъй като заплатите ни, както знаем са най-ниски. И това еврото няма да го промени за съжаление...
Ще ви дам пример за нещо, което в момента ме вбесява, но явно така работят БГ банките. Имам две еврови сметки в две различни банки. Когато отворя е-банкирането и искам да пусна превод в Евро, това не е възможно - иска ми задължително да въведа сумата в лева. Сядам аз и пресмятам колко е в евро. Пускам превода и какво се случва?
Първо ми взимат 1лв такса за операцията тъй като превеждам валута, после ми взимат такса превалутиране, тъй като обръщат еврото в лев и после другата банка и тя се нарежда да цака - превалутирайки лева обратно в евро. Двете превалутирания естествено стават по курсовете на банките. Така преди две седмици за едни 2000 евра платих 20лв такса при положение, че е-банкирането ми е уж с пакет за безплатно такова.
Не ме дразни толкова таксата, колкото олигофренската им процедура.
Да, тук ще спестим, ще минават като сепа преводи и ще е по-евтино. Иначе БГ банки мисля няма, само ББР остана май, така че не е баш наша политика.
За вдигане на цените - зависи изцяло от търговците. В страната ни обожават спекулата. И ще е така докато няма никакъв контрол от страна на държавата. При сравнително еднакви цени на енергоносителите от повече от половин година, цените на всичко не спират да растат на двуседмична база. Стигна се до там, че вече да иде да си напазари човек в супермаркет в Германия, Испания, Франция, Англия или където и да е из Европа - му е по-евтино от тук.
Преди две седмици от Хамбург си взех шоколад Милка за 0.89 евро цента, като същия, в същата верига магазини се продава в България за 2.80лв (1.43€). Нивеа продукти - цената им наполовина. Месото - по-евтино, колбаси, безалкохолни - всичко ако не на близка до българската цена, то поне с 20-50% по-ниска.
По телевизиите се плюнчат разни търговски представители да казват, че стоките в България били по-скъпи отколкото в чужбина заради транспорта. Ще каже човек, че преди това са ги телепортирали тези стоки и само от година насам се превозват до тук. Но нищо не спомена за заплатите по търговските вериги в Германия и тези в България, нито на немските и българските шофьори.

Затова, и аз очаквам да има някакво поскъпване, но то не спира и сега. Вината обаче няма да е на приемането на еврото, а само и единствено в българските спекуланти.
Прогнозата за инфлацията тази година в България е да е в порядъка на 8-10%. Като гледам обаче, явно става на въпрос за месечна, а не годишна база. :)
Тук нещата са прости. Ние сме малък и беден пазар, големите вериги, които са завладели целия ни пазар и есетствено не са български, са тук за да печелят пари, не от хубаво. Та същите, за да печелят вдигат цените на това, което се купува, тъй като от оборот няма да спечелят, ние освен всичко друго нямаме и покупателна култура. Та в резултат на това се вдигат цените на основните неща, без които не можем. Така олиото, което ползват най-бедните хора, по едно време стигна цената на зехтина почти. Като го направят това вече всички по редичката и като вълна се получават тези цени. Вчера купих мляко от магазин в София на производител/фермерски на цена 2.60 без промоция, изводите си ги правете сами, същото е и за маслото и сиренето.

Та след въвеждането на еврото като цунами вълна цените ще се вдигнат, не само от закръглянето, а от това, че всеки също вдига. За последната 1 година на мен всеки ми е вдигнал всичко, като разходи говоря за всичко, това счетоводство, маркетинг услуги, интернет, телефон, абе всичко, всеки вика инфлация брат знаеш как е. И то говорим за услуги, отделно цени на продукти и транспорт. Съответно и аз товаря, на всеки 4-5 месеца гледам цените и все са ниски и ги качвам. Чисто пазарно ти говоря, защото няма как един бакшиш да ми взема 30 лв. за 5 минути да ме докара до нас, а аз да продавам нещо за 30 лв. Да, преди продавах продукти за тези пари, сега умножаваме *2 и *3 и така са всички търговци. Като вълна е. И при приемането на еврото ще е същото и то не се знае за какъв период.

П.П. Пропуснах за контрола от страна на държавата за търговците. След приемането на еврото същия ще се осъществява от КЗП - за търговците, БНБ - за банките и КФН - ИП и застрахователи. Та тези органи ще следят да няма спекула с цените. Всъщност те и в момента това правят вече 1-2 години и резултата го виждаме по щандовете в магазините и мейлите за ъпдейтване на цени.
 
Последно редактирано:
В продължение и допълнение на поста на @angelovarna - 300 милиона годишно са таксите, които банките прибират за превалутиране всяка година... (Все за нещо по-полезно могат да се изхарчат. Голяма част тия пари ще останат в бюджета, а други в бизнеса и хирата)

Ще се повиши кредитния рейтинг на България ( Ние и нашите деца ще плащат по-ниски лихви по дълга, който имаме в момента, а и на този който ще натрупа България в бъдеще).

Според мен дори само тези две причини са достатъчни да убедят всички, че еврото ще направи всички ни по-богати. Колкото повече отлагаме, толкова по-зле.
Съгласен съм, ако презумираме обаче, че нашата държава се управлява от умни и кадърни хора, които нямат желание да станат неземно богати за сметка на народа, а по-скоро управляват държавата като собствена фирма с подходящата за това грижа, с цел тази фирма да просперира, печели и служителите (гражданите) да са супер удовлетворени и щастливи.

Да, ама не...
 
В продължение и допълнение на поста на @angelovarna - 300 милиона годишно са таксите, които банките прибират за превалутиране всяка година... (Все за нещо по-полезно могат да се изхарчат. Голяма част тия пари ще останат в бюджета, а други в бизнеса и хирата)

Ще се повиши кредитния рейтинг на България ( Ние и нашите деца ще плащат по-ниски лихви по дълга, който имаме в момента, а и на този който ще натрупа България в бъдеще).

Според мен дори само тези две причини са достатъчни да убедят всички, че еврото ще направи всички ни по-богати. Колкото повече отлагаме, толкова по-зле.
И как според теб тия 300 млн ще стане така, че да влязат в бюджета, че на мен не ми е ясно :)
 
И преди и сега, България се примирява с вземането на всякакви решения...
Отделил си време да ми анализираш мнението.
Но всичко написано и от теб пак говори за едно - еврото само по себе си не е виновно и не води до негативна промяна. Негативите могат да дойдат само и единствено от народа в страната ни и управляващите го.
А за другите твърдения в стил "то хубаво ама сега като не може, защо да може изобщо" - за да има подобрение трябва да има и промени, да се отварят врати, а не да стоим скрити и притихнали без да мърдаме и сантиметър, защото българопитека го е страх от огъня.
Малки били заплатите. Неведнъж съм го писал и казвал - всички се намираме на ПАЗАР на труда. Едни продават труд, други плащат за него. Ако не можем да си продадем труда за толкова, колкото искаме, винаги може да рискуваме и стартираме бизнес за да получим това, което желаем и наложим по-честно според нашите виждания и възможности плащане.
Трябва да се научим да си ценим труда и преследваме интереса, а не като гарджета с зяпнали усти да чакаме някой сам да се досети да ни сипе наготово (да ни вдигне заплатата). Свършиха се времената, през които държавата дава и държавата да ни е виновна.
Когато няма кой да му се навие на днешния бизнесмен да му работи за 1500лв, а всички искат по 5000, ще се размърда и промени заплащането, а ако не може - ще си работи сам или фалира. И това е напълно нормално.
Докато всеки приема каквото му се подхвърли и после тихо мърмори на масата си вкъщи как не му стигат парите - положението няма да се промени особено със заплащането в страната.
Преди години работих в една фирма, дойдоха двама нови колеги. Единият нов колега се договори за заплата: 1500лв, а другия за 2800лв. Като този с по-ниската заплата дори имаше повече опит и изпълняваше повече задачи. Кажете кой му е виновен за ниската заплата? Работодателя ли? Тъй като участвах в наемането им, знаех колко е и бюджета за всяка от позициите - 4000лв.

Това, че чуждестранни и български търговци вдигат цените тук е защото могат и им минава номера. Ако имаше някакъв контрол или се свие рязко потреблението - нещата нямаше да са точно така. Но явно българина има пари за харчене, въпреки че се оплаква за обратното (и осигурява на минимума), понеже вместо спад, се регистрира увеличение в потреблението.
 
Хубави неща си написал, полежателни и добре звучащи на теория, обаче без грам връзка с реалността. Личи си, че си в ИТ, там нещата са други, като отделна вселена е, друг пазар е. Не ме разбирай грешно, да някои хора може да се пробват в бизнеса, да се напънат, да изкарват пари, защото иначе не са оценени и т.н. Нали все пак повечето тук сме такива - предприемачи. Но с времето разбрах, че ако нещо изглежда лесно и логично за мен, това не означава, че при всеки е така. Поради тази причина е добре да гледаме не от сосбствената си камбанария. Да, аз искам да бачкам яко и да изкарвам повечко и започвам бизнес. Обаче, други хора не искат или нямат тази възможност, те искат да живеят просто нормално, да си бачкат и парите да им стигат за храна, деца и едно море. И тези други хора, може да не са особено умни или можещи, но същите те ако се бяха родили в друга държава щяха да изкарват толкова, колкото да живеят нормално и достойно. Ето това е проблема. Тук с неговите умения се плаща - Х, варианта му е да върши същото, но в чужбина, където да му плащат 2X. И точно това се случва, виж данните за емиграцията. Не може всеки да е бизнесмен.

За другото, че всеки сам трябва да си слага правилната цена съм съгласен. Но имай предвид първо, че извън ИТ сектора, по-високи от средните заплати за страната дават в аутсорсинг компаниите, които са тук поради една единствена причина - евтина работна ръка. Тоест можеш да си поставяш условията до едно положение, после ако им стане много скъпо - сменят място. Второ изкуствено вдигане на заплатите, в повечето случаи не води до нищо кой знае колко позитивно, защото по-високата заплата на служителя трябва да дойде отнякъде, тоест той с работата си трябва да спомага фирмата да печели повече и оттам и той да взема повече.

Та, еврото нищо няма да донесе. Изходът е само един - производство, създаване на продукт с висока себестойност, тогава и заплатите се вдигат, справка - ит. Но това да се случи, трябва демография, квалифицирани кадри, пари, капитал, и понеже сме в ЕС, някой да ти даде част от пазара си, както писах още в началото на темата.
 
Ще го кажа по-просто, защото @angelovarna го обяснява доста дълго.

Повечето хора ги мързи да гледат и предпочитат да се оплакват, защото така е най-лесно.

@webstil ако си млад и не си доволен от България - светът е голям. Цял свят е пред теб. И аз не съм доволен. Съответно нямам намерение да отгледам децата си в тази среда и съм в процес на емиграция.

Пък и не само младите. Поне в моето семейство имам примери за хора на по 50-60г., които също са го направили при това преди България да бъде част от ЕС.

И няма общо дали си в ИТ или не. Който е кадърен винаги ще намери начин. Останалите ще чакат някой да ги нахрани.
 
Ще го кажа по-просто, защото @angelovarna го обяснява доста дълго.

Повечето хора ги мързи да гледат и предпочитат да се оплакват, защото така е най-лесно.

@webstil ако си млад и не си доволен от България - светът е голям. Цял свят е пред теб. И аз не съм доволен. Съответно нямам намерение да отгледам децата си в тази среда и съм в процес на емиграция.

Пък и не само младите. Поне в моето семейство имам примери за хора на по 50-60г., които също са го направили при това преди България да бъде част от ЕС.

И няма общо дали си в ИТ или не. Който е кадърен винаги ще намери начин. Останалите ще чакат някой да ги нахрани.
Ей го и другия, няма значение, че си ИТ, ама 10К заплата и към 500К сигурно портфолио в акции и се готвил да емигрира. Знаеш ли как емигрират хората в БГ от години? С пари за 1 месец и толкова. По-млад съм от тебе сигурно и съм започнал бизнеса си на около 20-21, много добре знам за какво говориш и какво имате предвид. Обаче има хора, които не са такива. И повярвай 90% от хората не са като теб примерно. Тва не значи, че не заслужават нормален живот. И където и да емигрираш с малки изключения, може би повечето хора ще са мързеливи. Такива са и в Испания, Гърция и къде ли не, но живеят по-добре, тва е. И въпросът тук е приемането на еврото до какво ще доведе за този тип хора, както и за предприемачите...
 
Ей го и другия, няма значение, че си ИТ, ама 10К заплата и към 500К сигурно портфолио в акции и се готвил да емигрира. Знаеш ли как емигрират хората в БГ от години? С пари за 1 месец и толкова. По-млад съм от тебе сигурно и съм започнал бизнеса си на около 20-21, много добре знам за какво говориш и какво имате предвид. Обаче има хора, които не са такива. И повярвай 90% от хората не са като теб примерно. Тва не значи, че не заслужават нормален живот. И където и да емигрираш с малки изключения, може би повечето хора ще са мързеливи. Такива са и в Испания, Гърция и къде ли не, но живеят по-добре, тва е. И въпросът тук е приемането на еврото до какво ще доведе за този тип хора, както и за предприемачите...

Знам как емигрират. Преди време и аз бях от тези с месец заплата, 0 спестявания и еднопосочен билет. После и се връщах пак с 0. :)

Също знам, че ако си кадърен не е трудно ако не си в ИТ да си докарваш отлични пари. И знам, че ако отново остана с 0 пак ще издрапам отгоре.

Приемането на еврото дългосрочно ще помогне на страната и хората в нея. Както казах единствено хора, които не разбират какво точно означава това или имат преки ползи от забавянето на приемането са готови да говорят против.
 
Хубави неща си написал, полежателни и добре звучащи на теория, обаче без грам връзка с реалността. Личи си, че си в ИТ, там нещата са други, като отделна вселена е, друг пазар е. ...
Да в ИТ сектора съм, но от 2008г. Преди това бях в...химическия сектор, там тогава печелих с вредните и всичко 2700лв (последно декември 2007г).
Но като видях, че живота ми ще мине в един завод, в един екип, реших, че не е за мен и тъй като вече имах някакъв опит (хоби) да се занимавам с хардуер и софтуер се преквалифицирах.
Можех да си остана и да чакам пенсия, но както ти каза и с което съм съгласен - не всеки обича динамична среда на работа.
Да кажем, че човек е от по-спокойните, не му стига желанието за собствен бизнес (въпреки че се чудя навремето как всички са били своего рода предприемачи - занаятчии, селскостопански производители, във времена когато фабриките не са били много), тогава може да излезе на протест. Да си търси правата. Едва ли е само един във фирмата с ниска заплата. Вярно, това е доста трудно и също така единство няма сред хората, но ако имаше - това щеше да е един нормален вариант. И из обетования Запад се случва - всяко лято има стачки и блокажи из летищата (най-често при Райънеър), железници и къде ли не.
Ако няма вече никакъв вариант човек да изкарва достатъчно пари в страната, в която е - може да се премести в друга. Да, ще е трудно, отначало най-вероятно ще е сам и ще дели квартира с други, но има възможност. И тук не говорим за берачи на ягоди и малинки, а за квалифицирани кадри, които с изкарване на един 6 месечен курс ще могат веднага да си намерят работа в чужбина.
Ето, в момента се търсят много ел. специалисти в Испания и Германия. Заплатата е около 4000 евро бруто. Но там като започнеш работа, всяка година те карат да минаваш курсове и изпити за да си поддържаш уменията на ниво, както и да придобиваш нови.

Твърдение като "заслужавам нормален живот" са нерелевантни в днешно време. Никой нищо не заслужава. За да заслужи нещо, човек трябва да е положил усилия за това. А нормалния живот може да е живот на село в скромна къща с едновремешен телевизор, а за други това може да е 70" телевизор във всекидневната с 50кв.м. площ в мезонет.

За да се върнем към темата за еврото - на населението му липсва елементарна финансова (и не само) грамотност. Благодарение на това в момента партии като Възраждане трупат гласоподаватели.
Това е основната причина да има раздвоение сред хората по темата евро.

//Edit: да допълня за аутсорсинга. В България масово фирмите, наемащи ИТ специалисти са аутсорс. Заплащането при някои е добро, при една голяма част - бива, а при другата (може би 50+%) е трагедия. Във Варна например все още заплата от над 3000лв бруто в сектора се счита за "уау". Докато същия специалист в Испания ще взима около 6500-7000лв, а в Германия - 7000-9000лв.
 
4ти месец от приемането на Еврото и Хърватия има само позитиви.


342596432_1273434356863511_1521564670104067794_n.jpg
 

Горе