проблем с КЗП

пак празни приказки, нищо ново
празни приказки са твоите ... когато ти си бил пеленаче аз вече се занимавах с интернет търговия ... СЕО ако дава хостинг за магазини той има сключен договор с тях и той остава чист защото предлага само хостинг , а не самата услуга за продажба на стока... все едно се явява риселър на хостинг... все едно @alexkuzmov да отнесе глоба , че някой в now.bg не си е сложил GDPR
 
  • Haha
Реакции: Sky
Няма значение дали сайтът е магазин или не. Всеки сайт е обект на закона за електронна търговия, защото в него има информация, а предоставянето на информация е услуга, без значение дали се плаща за нея, или е предоставена безплатно,
Къде е посочено това?
 
Къде е посочено това?
Не е ли това:

Чл. 22в. (Нов - ДВ, бр. 96 от 2020 г.) (1) Публични органи, организации и сдружения, които имат законен интерес да представляват бизнес ползватели и ползватели на корпоративни уебсайтове, могат да предявяват искове за преустановяване на нарушението и/или за забрана за извършване на действия и търговски практики, които са в нарушение на Регламент (ЕС) 2019/1150.

Чл. 22б. (Нов - ДВ, бр. 96 от 2020 г.) (1) Бизнес ползвателите и ползвателите на корпоративни уебсайтове могат да предявяват искове за установяване и за преустановяване на нарушения на изискванията на Регламент (ЕС) 2019/1150, както и искове за обезщетения за вреди от нарушенията.
(2) Предявяването на исковете по ал. 1 се извършва по реда на глава тринадесета от Гражданския процесуален кодекс.

 
  • Like
Реакции: Test
празни приказки са твоите ... когато ти си бил пеленаче аз вече се занимавах с интернет търговия ... СЕО ако дава хостинг за магазини той има сключен договор с тях и той остава чист защото предлага само хостинг , а не самата услуга за продажба на стока... все едно се явява риселър на хостинг... все едно @alexkuzmov да отнесе глоба , че някой в now.bg не си е сложил GDPR
Това не е точно така, но карай.
Тогава на практика големите вериги не трябва да се глобяват, защото зареждат от производителите, нищо, че е магазина се случва продажбата. Все пак глобите за изтекъл срок не мисля, че са към производителя, да не говорим за такива с нарушени опаковки. Хостингът е много далеч от това, което се е случило на платформа за търговия между потребител и търговец в платформата. Хостингът реално може да при създаден иск да докладва кой е реалния собственик и да предостави данни, ако е вписано в иска. ;)
 
  • Like
Реакции: Vbb
празни приказки са твоите ... когато ти си бил пеленаче аз вече се занимавах с интернет търговия ... СЕО ако дава хостинг за магазини той има сключен договор с тях и той остава чист защото предлага само хостинг , а не самата услуга за продажба на стока... все едно се явява риселър на хостинг... все едно @alexkuzmov да отнесе глоба , че някой в now.bg не си е сложил GDPR
За два такива случая знам единия нападжии, другия точно кзп за отказана рекламация.
Договор за хостинг нямат
 
Аз пък съм доволен от КЗП. Два пъти съм пускал жалби към пишман търговци с успех. Все пак това е единствения хаир де съм видял от данъците, които изсипвам.
Не знам Сео.бг какъв ти е казуса. Горе дето си изтрил получателя, фирма или частно лице пише?
Ти ще си първия, който е доволен от КЗП. Преди 3 месеца пуснах жалба - получих входящ номер и дотам. Вече не чакам и отговор.
 
Виж чл. 3 и 4.
И ти май не знаеш какво пише там, според мен трябва да спрете да пишете глупости на хората, защото сте тотално некомпетентни.
Това което си написал и това което си постнал като линк, няма нищо общо с реалността. Това се отнася за платформи като olx и онлайн магазини, предоставящи услуги с цени и фактури или плаващи необявени цени, тогава юридическо лице и физическо лице влизаш пак под закона, нещо като ДДС закон в който влизат юридическо лице и физическо лице. Логично е че когато има намекване за пари, трябва да се дава информация.

Няма да пиша по-темата, ходил съм по доста съдилища и проблеми, просто ако не разбирате не пишете нищо на хората, само притеснения вкарвате.

Поздрави.
 
И ти май не знаеш какво пише там, според мен трябва да спрете да пишете глупости на хората, защото сте тотално некомпетентни.
Това което си написал и това което си постнал като линк, няма нищо общо с реалността. Това се отнася за платформи като olx и онлайн магазини, предоставящи услуги с цени и фактури или плаващи необявени цени, тогава юридическо лице и физическо лице влизаш пак под закона, нещо като ДДС закон в който влизат юридическо лице и физическо лице. Логично е че когато има намекване за пари, трябва да се дава информация.

Няма да пиша по-темата, ходил съм по доста съдилища и проблеми, просто ако не разбирате не пишете нищо на хората, само притеснения вкарвате.

Поздрави.
А ти бате, видя ли му подписа, докато описваш какви точно платформи включва точката и какви не? Аз слагам пари, че цялата тази драма идва за някой от тези сайтове, наподобяващи olx, bazar. Идеален случай да го привикат, ако някой изреве от кой сайт са го изпържили, а реално там един профил е продал нещо на друг, като в един момент се е изнесъл целия диалог извън сайта на потърпевшия. Според мен това е целия сценарии, но тъй като само се гадае, няма да застана зад това на 100%.

И се научете всички да имате някакви фирмени данни или на регистриран някъде бизнес под една или друга форма. Най-малкото събирате на хората данните, мани, че голяма пържилка може да се случва там, която пак се съмнявам, че следите от собственика, няма сигурно някакъв комплейн тикетинг система или мейл, отделно няма разписани правила, общите условия сигурно са под всякаква критика и е въпрос на време да попаднеш на потребител, който си знае правата малко повече от средностатистическия такъв.

Малко ми е странно, че с развитието на такъв сайт това не се е случило по-рано.
 
  • Like
Реакции: Test
Покрай гадаенето се споделя информация, която може да е полезна на някой в подобна ситуация ;)
То ситуация нямаме. Имаме един сайт, който го кара на самотек без никакво юридическо лице зад него и добре разписани правила и един глупак, който са го прецакали през него. Няколко грешки са довели до толкова "неочакваната" ситуация. :D 😂
 
Виж чл. 3 и 4.
Неем никва идея как си сформирал по-горното си мнение на база тия членове.

Не е ли това:
Почти като космос-магаре
 
Примери:
Има още много.
 
Примери:
Има още много.

Тука има тълкования на юзери, нищо по-различно от тази тема.

Ето едно:
Обърнете внимание, че всеки, който има сайт (в най-широкия смисъл на понятието "има") е "доставчик на услуги на информационното общество", защото в закона има дефиниция за това понятие и тази дефиниция включва всички собственици на публични сайтове.

Който не е разбрал: според закона да имаш сайт е електронна търговия. Няма значение дали продаваш нещо или не. Електронна търговия е и точка.

Къде е тая дефиниця? Щото аз намирам само туй в закона:
Доставчик на услуги е физическо или юридическо лице, което предоставя услуги на информационното общество.

Услуги на информационното общество са такива услуги, включително предоставяне на търговски съобщения, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.


Понеже по нашенски, пак няма никва конкретика в законите.. нека поне да видим кво е "услуга"
Предоставянето на услуга е икономическа дейност, при която доставчикът предоставя на потребителя определена услуга за ползване при специален договор. За разлика от предлагането на стоки, услугите осигуряват поддръжка и поправка, обучение в конкретни умения или консултиране. Примери на услуги са финансовите услуги, образованието, транспортът, комуникациите, специализираните професионални услуги и др. В цифровата икономика услуги са предоставянето на комуникации и хостинг, създаването на софтуер и др., като потребителят може да ги ползва или със собствени устройства или с предоставени от доставчика за времето на договора – напр. модеми, рутери и т.н.

Т.е. за да предоставиш услугата "четене на моя блог" трябва да имаш специална договорка с читателят. Иначе не е услуга.
 
Всичко разписано е такова. Въпрос на тълкувание както ми вика един адвокат, но като нищо може да му плеснат тази точка.

Е, той извършва търговска дейност и предоставя некви услуги - нормално.

Но "всички сайтове" да се водят от закона за ел. търговията е друга бира.
 
  • Like
Реакции: Vbb
Заради пазара.бг е най-вероятно. Липсва ти задължителната информация по ЗЕТ. Не се филмирай излишно с "един приятел ми каза"..... Telus и Ко имат достатъчно механизми да те пресират заради кометар във FB и никой няма да си губи времето с КЗП или КЗЛД.
 
Е, той извършва търговска дейност и предоставя некви услуги - нормално.

Но "всички сайтове" да се водят от закона за ел. търговията е друга бира.
Не става ли дума за платформа, на която се правят продажби. Нещо такова засякох нагоре. В други случаи, не знам за какво биха се хванали.
 

Горе