ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

http://news.ibox.bg/news/id_552088956 :


Значи все пак ще го ратифицират гадините му :evil:

Той Бойко разбира само от телешки пържоли аз предлагам да се обединим и да направим или едно Българско затъмнение или една наша си подписка против акта аз съм готов да се заема с програмирането не вярвам и другите да откажат.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Той Бойко разбира само от телешки пържоли аз предлагам да се обединим и да направим или едно Българско затъмнение или една наша си подписка против акта аз съм готов да се заема с програмирането не вярвам и другите да откажат.

Принципно подкрепям, но от подписки в тая държава файда няма - на улицата се ражда истината
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Авторски права не би трябвало да траят повече от 5 години считано от момента на публикуването (сега е ~25-100 години след смъртта; в България - 70 години след смъртта). Това (5 години) е достатъчно време да си избиеш вложенията и да си изкараш заслужената заплата. Проблем на настоящите ни закони за copyright и авторско право са, че са се превърнали в монополно право. Когато има монопол намалява качеството, тъй като няма конкуренция. Някои хора не могат да разберат, че интелектуалната собственост не е като материалната. Дори автора не би трябвало да има право да определя кой да се ползва от труда му и кой не. Той има право на справедливо възнаграждение за всяко ползване, но не и да го ограничава. Всяко ограничение на разпространението на култура и прогрес е вид ограбване на обществото. Ако един автор толкова иска да си стиска трудовете, просто да не ги пуска публично и да им се радва лично. Никой не може да го изнуди да ги даде на света.

Относно облагането на наркотиците. Бих го разширил и за кражбите и убийствата:
Тези неща нанасят реални щети. Наркотиците и убийствата водят до загуба на човешки животи, а кражбата води до това да загубиш собствеността си, което може да доведе теб и семейството ти до глад, което пък може да доведе до болести и смърт. Често се сравняват кражбата на материална собственост и копирането. Разликата е там, че при копирането на данни първият не загубва своя екземпляр. Това означава, че копирането не вреди на първия. Единствено трябва да се гарантира работникът (авторът) да си получи заслуженото възнаграждение.

Не намирам предложенията ми за несериозни. Намирам за несериозно ненужно да се тормозят хора (най-често деца и тийнейджъри) след като има вариант да не се прави. Намирам за несериозно да създадеш едно нещо и цял живот +70 години в отвъдното да те хранят заради това и дори да определяш кой да бъде ощетен да не ползва прогресът, който си създал (ако е изобретение). Това са несериозни неща, а не моите предложения.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Забелязах, че този текст бързо грабва вниманието във Фейсбук:


И така, представете си 2018 г. Обикновено софийско жилище.

- Тате, може ли да смъкна от сметката ни 99 долара? Трябва да купя една книга.

- Така ли? Коя книга?

- Ами, на тоя… Вазов. “Под игото”.

- Че защо ще я купуваш? Имаме я.

- Супер! В кой файл е?

- Какъв файл? Ей я на рафта, третата отляво.

- Пфу! Та тя е на хартия!

- И какво от това? На твоята възраст четох от нея.

- На твоята възраст, значи. Че тук няма търсене! Как да си намеря нужните ми цитати, а? И аудио-съпровод няма. Нито анимирани картинки. Тъп текст, не може даже шрифта му да смениш. Луд ли си? На училище ще ме скъсат от подигравки. Чети си я ти!

- Добре де, ето ти я тук на DVD. Преди петнайсетина години го купих…

- Какво?! DVD?! И с какво ще я разчета тая антика, според теб? Че тя е за музея на технологиите. Още малко и на перфолента ще ми го предложиш тоя Вазов!

- Като си толкова умен, защо не потърсиш в мрежата и не си я смъкнеш безплатно?

- Да смъкна безплатно книга?!

- Естествено. На Вазов авторските права са изтекли отдавна. Все ще да се търкаля някъде.

- Тате, абе ти…? Като ти си бил малък, в началото на века, може и да е можело да смъкнеш всичко безплатно. Не си ли чул, че вече от пет години авторските права върху книгите са продадени за вечни времена на Американската асоциация на книгоиздателите? Или искаш и мен да напъхат в затвора доживотно като ония от сектата за свобода на информацията?

- Че Вазов е българин! Какво общо имат тук американските издатели?

- На кой му пука? Ти случайно да не си антиглобалист, а?

- А, не, не, разбира се!… Виж, сине, грехота е почти сто долара да дадем за някакъв файл. Защо не помолиш някой съученик да ти го даде, да го прочетеш? Все някой ще го има. После пък ти ще му дадеш някой твой.

- Да, бе! И като ми дадат техния Вазов, къде ще го чета?

- Как къде? Те тяхното си копие у тях си, ти тук, на компютъра…

- Абе ти си съвсем изостанал. Книга може да се чете само на този компютър, от който е купена. Пък и поляризацията ще е различна… Накратко, тате, давай парите. Ще си купя нормална книга.

- Добре де, ето ти еднократна парола за теглене на 99 долара от сметката ни. По наше време това бяха бая пари…

- Платих я. Thanks.

- Дай и аз да я видя тая книга… Какви са тия картинки? В оригинала нещо май ги нямаше.

- Реклами, как какви. Без тях книжката струва 699 долара.

Екранът пъстрееше от мигащи обяви: “Дърводелски услуги – Марко и син”. “Истинските юнаци ползват нашите хранителни добавки!”. “Рекламна служба `Метоха` – моментална известност навсякъде!”. “Кредити изгодно, ниски лихви”. “RADA-LESSONS.COM – всичко, на което може да ви научи разкрепостена млада учителка!”…

- А текста защо го няма? Трябва да се изчака да изчезнат рекламите ли?

- Ти от Луната ли си паднал? Има да си чааааакаш… Текстът трябва да се чете през поляризационни очила. Без тях се виждат само рекламите.

- Това пък от кой зор?!

- Как от кой? За да не може книгата да се чете незаконно, естествено. Купил съм си аз примерно книгата, платил съм си, а пък някой стои зад мен и я чете над рамото ми, без да си плаща – как я виждаш тая…

- Пълни глупости. Ако и аз си сложа очила?

- Голям смешник си. Текстът се вижда само през моите очила. Твоите ще имат друг код на поляризацията.

- Добре де, дай ми твоите, да я видя тая книга…

- Как ще я видиш? Нали очилата няма да ти разпознаят ретината. Ще видиш само съобщение, че си сложил чужди очила...Тате, стига си ми пречил с твоите глупости! Трябва бързо да чета, докато не е изтекъл лицензът на книгата. Иначе, ако не искам да се самоунищожи, трябва да доплащам за свръхвреме. Не ми пречи, чета...

...След 2 часа:

- Уфф. Привърших я най-сетне.

- Какво? За два часа си изчел “Под игото”?

- Естествено. И за един щях да го прочета, ако не бяха рекламните паузи.

- Тая не я вярвам. Я ми кажи, кой е Заманов?

- Кой?!

- Яснооо. Кой е тогава Боримечката?… Кириак Стефчов?… Чорбаджи Марко поне?!…

- Откъде да знам бе, тате! Четох Home Edition. Там е само това, дето Огнянов и Рада се харесаха, и после башибозуците ги убиха. За останалото трябва да се купува Professional, или може би даже Enterprise Edition. Всичките ни пари няма да стигнат…

- Уфф… Ум не ми побира накъде е тръгнал тоя свят!

- Тръгнал ли?! Стигнал е вече! Тръгнал е бил по твое време, тогава е можело да го спрете...


Коментар под публикацията:


Да спрем ACTA докато още не са го приели в Европарламента! Иначе Facebook, YouTube, Vbox, data.bg, Zamunda и т.н. си заминават!
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Ето, че си противоречиш. От една страна казваш, че
Авторски права не би трябвало да траят повече от 5 години считано от момента на публикуването
а от друга
Защо вместо да се борят с "пиратите" просто не вземат да им налагат данъци?

Намирам за напълно разумен първия цитат и го виждам в противоречие с втория. А иначе съм съгласен с написаното от теб за авторските права. А за наркотиците, кражбите и убийствата и облагането им с данъци, можем да си отворим една отделна тема, че бая може да се дискутира там :)
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Във връзка с двете написани от мен неща:
На пръв поглед има противоречие, но всъщност няма. Ако авторското право не е монополно, то всеки ще има право да се възползва от всички авторски трудове на всеки автор. Просто отиваш в министерството на културата и си взимаш копие от нещото. Ти си регистриран там според вида на дейността си (книгоиздател, телевизия, собственик сайт, където да се излъчва/разпространява/копира това) и по определените тарифи за това ще си платиш тези такси по същия начин както ще го направи и един собственик на файл сървър. Торент тракерите би трябвало да са по-общо облагаеми, тъй като макар те (собствениците) да не предлагат пряко обектите на авторско право, те спомагат за дейността по копирането и в повечето случаи изкарват пари от това. Тарифите би трябвало да са различни според вида на технологията, която се ползва. Колкото по-разпространено е едно произведение, толкова по-добре за авторите (така стават по-популярни и харесвани) и толкова повече пари ще получат. С координирането на тази процедура би трябвало да се нагърби министерството на културата вместо само да плюе лошите пирати и да разпраща милиционери след тях. Така всеки автор ще бъде в по-облагодетелствано положение спрямо сега. Без нужда да има издател той може да си депозира труда в министерството на културата да си взима дивиденти за използването му. Естествено е добре да има реклама за да повиши продажбите, но и без нея пак трябва да може да става.
Ще дам пример. Аз ако реша да напиша книга, трябва да си търся издател защото не мога да покрия разходите за издаване и разпространение. Я достигна до издател, я не. Отделно, че те те притискат да им продадеш изключителни права. Също така българските издателства наблягат най-вече на чужди доказали се автори, защото не им се рискува и така ти като автор оставаш прецакан. В моят случай ти като автор можеш да получиш пари от повече от един издател (тъй като няма как да те принуди да му дадеш монополно право) както и можеш да получиш пари от някой онлайн разпространител или символични пари от безплатно разпространение. Не е редно дори за безплатното разпространение да не получава автора нищо, но не е редно да иска и много, тъй като отсрещната страна не извършва търговска дейност с трудовете му.

Много се разписах, тъй като много съм мислил по темата. За разлика от многото други хора набеждавани за пирати аз имам съвест и не желая да прецакам този, който не залсужава да бъде прецакан.

'Айде стига сте чели писаниците ми, че мога да реша да искам да ми се плаща за философските ми трудове (шегувам се естествено).

П.П.:
Погледнах това: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4528411
Този наш министър голям плужек ще излезе. С думата "плужек" не целя да го обидя, а дори напротив. Похвално е от всяка каша, която си забъркал, да можеш така успешно да се изхлузваш. Макар да съм недоволен от подмолната игра и тайните подписи, това, което е предложил, е що-годе приемлив вариант за България (лично мнение). Все пак да видим какво в крайна сметка ще се гласува. Имам самочувствие за правно грамотен човек и най-педантично дума по дума ще изчета всичко, което са гласували родните депутати.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Защо вместо да се борят с "пиратите" просто не вземат да им налагат данъци?

В момента това се случва. Облагат се носителите на информация с данък, който после се разпределя на организациите за колективно управление на права (т.е. данъкът се плаща от джоба на потребителите, които по презумпция са крадци на интелектуална собственост). Обаче няма начин тези организации да разпределят тези пари на авторите, защото не се знае точно кои автори колко заслужават да получат. Липсва информация. Ето затова не трябва да се облагат празните носители.

На много от празните дискове, които съм купил е записан свободен софтуер. Ще ми върнат ли данъците, които съм платил при покупка на дисковете? Или може би ще платят на авторите на софтуера?

Несериозно е. Следващата стъпка каква ще е в този ред на мисли? Да облагаме с данък наркотиците, че какви луди пари харчим, да се борим с тях?

За наркотиците писах в друга тема.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Да ти кажа, че най-големите нарушители и крадци в бизнеса с книгите са издателите. Няма какво да го крием - подписваш тираж 300 броя и той се оказва вечно неизчерпан... години. После се оказва, че са продадени поне 3000 броя. За това големите заглавия не се печатат у нас, а под контрола на държателя на правата в Китай примерно (книгите на егмънт).
Идеята ти е хубава, но неприемлива, предвид увеличаването на бюрокрацията - нещо на което съм категоричен противник :)
 
От: Re: От: Re: От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

[video=youtube;PCoCZ9ZPE_c]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PCoCZ9ZPE_c[/video]
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Да ти кажа, че най-големите нарушители и крадци в бизнеса с книгите са издателите. Няма какво да го крием - подписваш тираж 300 броя и той се оказва вечно неизчерпан... години. После се оказва, че са продадени поне 3000 броя. За това големите заглавия не се печатат у нас, а под контрола на държателя на правата в Китай примерно (книгите на егмънт).
Идеята ти е хубава, но неприемлива, предвид увеличаването на бюрокрацията - нещо на което съм категоричен противник :)
Това в момента кой краде е ясно, но това не означава, че той не трябва да яде. Ако има издател, който честно и съвестно си върши работата, защо да не яде?
А ситуацията с моментното колективно събиране е неприемлива точно защото се взима (ако изобщо се взима) от неправилните хора (производителите на празни носители) и не е ясно колко и на кой трябва да се дава. Ако е по-ясно кой какво и по какъв начин ползва (това го предложих по-горе), то ще е ясно кой какво трябва да даде/получи. А за сложността на системата (тя трябва да е проста) идва ред на законодателя, който трябва да го уреди умно. В момента процедурата по получаването и упражняването на права си я бая сложна. Трябва да дириш всеки автор поотделно и тогава почвате да мъдрувате сложни договори. В процеса на договаряне се оказва, че някой е придобил от него монополно право и ти и да искаш няма как да продаваш неговия труд с печалба за него (автора). Кой губи от това? Не е ли автора? Не са ли крайните потребители?
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Значи все пак ще го ратифицират гадините му :evil:
Разбира се, че ще го ратифицират. Външната политика на България в последните 20 години е катастрофална. Нашите политици защитават чужди интереси и изобщо не им пука за неща като достойнство, чест и национални приоритети. Като излязат навън или посрещнат чужда делегация у нас се държат като п*тки. Направо да му се доплаче на човек от цялото това подмазване и загърбване на всякакви национални интереси. Готови са да кажат на всичко "Да" още преди да е зададен въпросът.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Абе, ако има наистина се подпише с резерви по проблемните места, няма да е чак толкова зле. Само дето май проблемите не опират само до интернет. Ако се загледаме в края на споразумението, има вариант това споразумение да се променя по всяко време от някаква групичка, за които ние не сме гласували. Може да изникнат и още проблемни части.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Мога да се хвана на бас, че не може да има такова нещо като подписване с резерви. Това е като да се подпишеш някъде с особено мнение. Подписът си важи еднакво без значение дали до него пише, че е с особено мнение. Текстовете на ACTA са си такива и няма да ги промени никой заради нас. Обсъждането на съдържанието е станало през последните 2-3 години и вече е приключило. Среден вариант не може да има. Или се приема, или се отхвърля. Това за подписването с резерви по проблемните места може да звучи добре, но няма как да стане и съм сигурен, че Бойко Борисов чудесно разбира това. Популизъм май му викаха на това явление.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Добре на 11 февруари в цяла Европа ще има протест срещу АСТА. Ние собствениците на сайтове как ще се включим в това ? Тези които не одобряват този закон разбира се! Аз смятам Във всички сайтове да сложа на първа страница единствено и само да се вижда клипа, който го има по-горе... така тези които не са в София, ще участват индиректно, а самите потребители, поне да разберат какво ще бъде без една част от сайтовете, които посещават...
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Много добър анализ на недоразумението АСТА от страна на един умен човек.
Препоръчвам!

http://www.monitor.bg/article?id=324825
Не бе, протестиращите са младежи подбудени от телекомуникационните оператори :) :) :)
Само дето това изказване (от линка) е на човек с титла професор, а четох и сходно изказване на доцент. За да стигнеш до тези титли трудно ще си младеж. А това с телекомуникационните оператори можем без притеснение да го квалифицираме в категория "фантазии". Браво на гения изфабрикувал бисера по-горе (подчертаното). Интересно ми е кой ще следващият бисер, който ще реализира.
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

acta-zvetanov.jpg

Интереано е какво ще се случи. Казали, че било подписано, но с отворени "условия". Не са много на ясно, че като го приемат няма връщане и не могат да се противопоставят на международаното законодателство, защото то реално е с по-голяма тежест от държавното. А ако спучайно са били на ясно, значи нямам много сиво вещество в главите, както стана ясно от позицията на един убавец от БСП, който му спамели служебната поща с нещо, което не го интересувало. Ама какви красавци си ги дундуркаме и ние тук.

А протести ще има - това ще е факт и всеки със сайт ще излезе на тях, защото те ще са най-потърпевши от цялата история, а не както става ясно - потребителите разменящи си файливе с неясен прозиход и съмнително авторски права. Мисля, че и потребители в нета ще станат по-малко. Никой няма да иска докато си сърчва нещо из нета, провайдъра му да дава инфо на службите какво реално прави. Това не е в подписката на ACTA, но без съмнение и до там ще се стигне. ;)
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Реално при ратифицирането на някои споразумения е възможно да се подпише с резерви. За пример ще дам Европейската конвенция за правата на човека, която България е подписала с резерва (не помня точно в коя част, но беше нещо несъществено според мен). За целта в самата конвенция е описано, че може да се предявят някакви претенции (така наречените резерви) както и как да става това. В ACTA такова животно не видях (ако съм сляп, някой да ме насочи към конкретния член). Съмнявам се някой да счете договора за подписан от наша страна ако не е напълно подписан. Най-вероятно ще пробват да пробутат на гласуващите това с резервите, а накрая ще се окаже, че това няма как да стане, защото няма такъв предвиден вариант в споразумението, но нали са гласували вече и минава за гласувано със "ЗА". Пак български тарикатлъци.
Отделно, че проблемите на ACTA не опират само до Интернет и споделянето на файлове.
Долу ACTA!!!
 
От: ACTA е приета (вдъхновител на SOPA)

Искам да Ви обърна внимание, че АСТА може да влезе в сила за България и без ратификация от Европарламента. Споразумението влиза в сила, когато го ратифицират парламентите на поне 6 от подписалите го страни. Затова смятам за важно усилията сега да бъдат насочени към националните парламенти, за да не се допуснат 6 ратификации и влизане на АСТА в сила. Всяка страна е важна, затова трябва да се преборим Народното събрание да не ратифицира АСТА. Така ще помогнем не само на нас, но и на гражданите на други страни.
Ето един цитат по темата
 

Горе