Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Единия от домашните ми сървъри е под UBUNTU-SERVER, другият ми сървър е под CENT OS. Иначе от това PC което пиша в момента, имам инсталиран освен WINDOWS-XP също и Linux-Fedora, и като ми писне рестартирвам и си зареждам Fedora-та, а на другото ми потребителско PC там освен WINDOWS-XP имам инсталиран и Debian :)

UNWISE - скоро и аз мисля да мигрирам изцяло на Fedora, а не от време на време да се логвам след някой друг рестарт на PC-то, но все още има някои програми които ми трябват а пък вървят само под линдолс-бозата за съжаление. Между другото в доста държави ползват Fedora за офис, защото има много улеснен интерфейс, и лесно се научава да се работи с нея.
 
Re: От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мис

Единия от домашните ми сървъри е под UBUNTU-SERVER, другият ми сървър е под CENT OS. Иначе от това PC което пиша в момента, имам инсталиран освен WINDOWS-XP също и Linux-Fedora, и като ми писне рестартирвам и си зареждам Fedora-та, а на другото ми потребителско PC там освен WINDOWS-XP имам инсталиран и Debian :)

UNWISE - скоро и аз мисля да мигрирам изцяло на Fedora, а не от време на време да се логвам след някой друг рестарт на PC-то, но все още има някои програми които ми трябват а пък вървят само под линдолс-бозата за съжаление. Между другото в доста държави ползват Fedora за офис, защото има много улеснен интерфейс, и лесно се научава да се работи с нея.

Ако нещо не ти тръгне под Wine, ползвай VirtualBox. Единственото, което ще ти е нужно е повечко рам, но предвид цените на 4/8 гб плочките в момента, това едва ли ще ти е проблем.

Иначе по темата след пуснатия сутринта линк - това е само за Мюнхен град, който има население от около 1.5 милиона жители. Администрацията им е няколко пъти по-малко от колкото е при нас, съответно и компютърните конфигурации са няколко пъти по-малко. В момента лицензиран Уин 7 върви на цена ОТ 180 лв. с ДДС, като про версията е дори по-скъпа. Каквито и отстъпки за количество да правят, ме съмнява цената да пада под 100 лв. за 1 станция. Просто не ми се ще да се наемам да смятам и предполагам колко стотици милиони са изсипани за лицензи за Уин и Офис пакети.

А иначе, аз от две седмици съм със Sabayon и смея да твърдя, че е още по-лесен за употреба, дори от Fedora. Интерфейса му е същият - Гном 3.4, като имаш възможност да инсталираш още 5 различни графични среди, включително и KDE.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Е, че те свободните технологии отдавна са навлезли в институциите ни. Повечето уеб сайтове са правени на Joomla, WordPress, Drupal и т.н .. :)
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

За секретарки най-добре си е с Ubuntu-то (лично мнение), макар да хаби повече ресурси от нужното.
Вкъщи и родителите ми си цъкат на Linux. Това оборва всякакви твърдения, че хората (и особено по-старите) не можели да свикнат с нещо различно от боза. Всъщност ако си обикновен потребител и използваш лъскава графична среда, надали ще видиш големи разлики с бозата. Е, ще се учудиш от новите удобства и вероятно ще станеш фанатичен фен на Linux.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Отдавна не го приемам като убеждение, ползвам каквото ми е удобно. Разочарован съм от политиката на Debian, а да не говорим за Ubuntu. Торвалдс също потвърди на няколко пъти думите ми, че дистрибуциите в момента не са това, което той е създал и е имал очаквания. На Ubuntu последните версии мисля, че са доста по-тежки от Vista, офис пакетите не са достатъчно добре разработени, хардуера не разпознава напълно обикновени устройства (маркови също). Постоянно се боря с грешки и софтуерната бариера. Може да имат в ядрата си 20к+ пакети, но все още си остава(т) като лидери на....сървърния пазар. Има още много хляб да бъде изядено, докато се стигне до НОРМАЛНОТО използване на дистрибуциите от обикновените потребители, без да се затрудняват. В момента пиша от Windows8, 5 години ползвам Debian и FreeBSD.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Само че тук говорим за държавната администрация, която има нужда от строго ограничен набор функции. Те могат да бъдат лесно осигурени под Linux, защото това е система с отворен код. Като не ти харесва нещо си го дописваш. За домашни цели може и да има забележки, но за държавни е съвсем друго. Там като трябва на хиляда машини да се осигури нещо не е проблем специалистите да го напишат и конфигурират. По-добре така, вместо да се плащат 200 милиона на Microsoft за нещо, което го има безплатно. Ще си пригодят таблиците и всички останали документи към офис пакета за Linux и толкова. Може да не е много просто, но е много по-евтино и е на 100% постижимо.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

А то за постижимо е постижимо, но тия пари, които биха се спестили за едно ще идат на друго място, а аз както виждам ще е в курсове за администрацията как да работи. Моето мнение е, че просто не сме дорасли за такова развитие на този етап. Всичко е работило 20 години и си знае кое копче къде се натиска и това е. А и друго има, по-добре сякаш МС да цоца, от колкото комшията ти, спечелил проекта с шуробаджанашки приоми. Гейтс дава по някой лев за Уницеф и лекарства, а в ответния случай тия пари потъват.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Нека да идат за курсове, преподаватели или каквото е там. Няма никакво значение щом остават в България дори да има злоупотреби с част от тях. А и не е проблем копчетата да се сложат на същите места, където си ги знаят лелките из кабинетите на държавната администрация. Те и без това работят само с отделни приложения и няма значение каква е основната операционна система, ако приложенията са със същия дизайн, като във версиите за Windows.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Не знам какви са тези заблуди, че нещата са кой знае колко различни. Разликите са минимални. Едно бързо обучение ще е достатъчно. Отделно, че с това обучение ще се отворят нови макар и временни работни места за специалисти-учители, т.е. парите остават в България. Вместо в даскало да учат учениците на скъп софтуер, ще ги учат на евтин или безплатен и така завбъдеще държавата няма да е обвързала IT кадрите си с гигантски разходи за софтуер на M$.
Единственото недорасло у виновниците за ситуацията се намира между двете им уши. Не ти трябва много акъл да се сетиш, че е по-разумно да не харчиш излишно пари, които могат да се използват за друго. Знаете ли колко е забавно в едно даскало да им купят камара дискове с Vista, а компютрите да са им толкова дърти, че няма на кой от тях да тръгне?
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

За секретарки най-добре си е с Ubuntu-то (лично мнение), макар да хаби повече ресурси от нужното.
Вкъщи и родителите ми си цъкат на Linux. Това оборва всякакви твърдения, че хората (и особено по-старите) не можели да свикнат с нещо различно от боза. Всъщност ако си обикновен потребител и използваш лъскава графична среда, надали ще видиш големи разлики с бозата. Е, ще се учудиш от новите удобства и вероятно ще станеш фанатичен фен на Linux.

Ето още едно доказателство че не е трудно и невъзможно по възрастните ни родители ( поколението от старата генерация ) да свикнат под Linux :) Действително може да се направи нещо по въпроса да се обучават кадри да работят с някаква дистрибуция в офисите, така и аз като направя една сметка - доста излишни разходи се спестяват. Друг е въпроса че почти не ти трябва антивирусна когато си под Linux. :wink:
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Уф тоя Munich хич не го споменавайте, че е там миграцията се проточи сумати години и сигурно още не е направена на всички предвидени машини. Не, че германците не разбират от компютри. Доколкото помня проекта го почнаха 2003та, а последно като го гледах още не бяха минали и 10 000 машини.

Ако за 10 години германците не можаха да го направят, представям си в България колко време ще трябва...
 
Почена от Берлин и почнаха с Убунту. 2003та.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Не знам за какви миграции говорите, но цяла седмица един с M$ Office не може да си отвори Excel файла, който му пратих, 'щото M$ няма навика да се грижи за съвместимост дори и със собствените си програми. Не е разумно да мигрираш към по-неработещо нещо само защото било творение на M$. Логично е да искаш да ползваш ясни и работещи неща.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Е, то по тази логика да пръснем 100 милиона към Apple, тогава всичко ще ти работи. Стига се излагахте с тия детински опозиции, свободно е да, можеш да си го настроиш по свой вкус да, но не е и десктоп, а пък камоли да бъде административна система. Иска много работа, иска постоянна поддръжка както пакета на Майкрософт, и аз съм за отворен код, но просто на този етап и аз да съм държавник и аз няма да сменям нищо, което работи и е доказано. Бих го оптимизирал само.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Радвам се, че не си държавник, защото с такова мислене ще тъне в мизерия IT развитието на държавните ни институции. Вече споменах за несъвместимост на файлови формати на една и съща програма с различни версии. Заради тази глупост може да се наложи да се хвърлят документи на боклука, а това е голямо прецакване и особено когато говорим за държавни данни. Това с "работи и е доказано" също е абсолютно невярно. Истината е, че е доказано, че НЕ работи. Виждаме на какво IT ниво ни е държавата и как много бизнесмени не могат да се възползват от IT джаджите на държавата, защото те работят само в конкретни случаи и само ако си платиш на M$. Това е достатъчен показател как "работи и е доказано". Това, че не можело да се настрои лесно Linux Desktop също е голяма глупост, което се пробутва, за да вярват наивните.
А Apple са добър вариант ако бяхме богата държава, каквато не сме.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@Unwise - не си прав. Бизнеса е фен на Майкрософт. Ако го питаме него сигурно ще искат много повече последна версия на МС Офис в администрацията вместо Опен Офис.

И това за съвместимостта защо го изкарваш като големия проблем. Това е нещо съвсем нормално. Въпроса е да има обратна съвместимост - новия да поддържа старите формати, не обратното. Света върви напред, не назад. Като искате съвместимост сейфайте като .док и псд и готово.


За ИТ развитието на ДА не ти е виновен софтуера. Същия софтуер го ползват и в Германия. Явно проблема е другаде.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Ако им покажеш сметката, която може и да не платят, бизнесът надали ще избере MS Office. А иначе освен цялостните офис пакети като Libre Office може да се ползват и по-леките Abiword и gnumeric (при големи таблици работи по-бързо от Libre Calc). Важното е да има разнообразие. Бизнесмените много се кефят когато могат да спестят пари от нещо и особено когато безплатното се окаже по-функционално. Преди време в една моя бивша работа ме караха на повечето компютри да заменя Windows-а с Linux (предпочетоха Ubuntu).
Относно съвместимостта: Описаният случай от мен е непълна подръжка на XLS за MS Excel 97/XP в MS Excel 2010. Обратна съвместимост няма как да очакваш.
За IT развитието е виновен точно софтуерът (както и хардуерът понякога, който не е тема тук). Ако е ограничен и несъвместим с нищо (включително с други версии на себе си), това създава спънки и пречи на нормалната работа.
 
Re: От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мис

Е, то по тази логика да пръснем 100 милиона към Apple, тогава всичко ще ти работи. Стига се излагахте с тия детински опозиции, свободно е да, можеш да си го настроиш по свой вкус да, но не е и десктоп, а пък камоли да бъде административна система. Иска много работа, иска постоянна поддръжка както пакета на Майкрософт, и аз съм за отворен код, но просто на този етап и аз да съм държавник и аз няма да сменям нищо, което работи и е доказано. Бих го оптимизирал само.

въпроса е че те си го сменят като изтече единия договор с друг :) един вид и това си е голямото лапане и втова е проблема ... договора по който е купуван офис 2003 изтича и се прави нов договор и се поменя 2007 след това 2010 за по $500 всеки път ... и след някоя година пак ще го сменят с последния офис за $500 ... разбирам да сме богата държава ама те и богатите държави минават на безплатното а не на няколко години да сменят с поредния лиценз
 
Re: От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мис

@Unwise - не си прав. Бизнеса е фен на Майкрософт. Ако го питаме него сигурно ще искат много повече последна версия на МС Офис в администрацията вместо Опен Офис.

И това за съвместимостта защо го изкарваш като големия проблем. Това е нещо съвсем нормално. Въпроса е да има обратна съвместимост - новия да поддържа старите формати, не обратното. Света върви напред, не назад. Като искате съвместимост сейфайте като .док и псд и готово.

Аз пък знам няколко фирми който са само на линукс... просто не са богати да извадят по 1000 лв за уиндоус и офис пакет на компютър..... само където се изисква някакъв специфичен софтуер на уиндоус се взима една машина максимално тънко.... втора ръка с оригинален или подновен стикер и документи от MS сертифициран партньор... че може да вземеш оригинален уиндоус за 70 лв.... по този начин... http://www.kvantservice.com/page/msrefurbisher.html и пак офиса е на опън офис за офис пакет

разбира се всяка богата фирма е свободна да купува ново от MS
 
От: Re: От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си

@coolice - България не е голямо мерило. Виж в световен мащаб кой доминира.

@Unwise - тогава защо бизнеса в САЩ примерно не е масово на Линукс а на Майкрософт продукти ? Нали уж обича да пести?
 

Горе