Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Ясно кой доминира ама

е те в световен мащаб пак си оптимизират лицензите дори и мега големите (а македонците даже са инсталирали 180 000 десктопа в унивеситете си и училищата ) така следващото поколение който излязат от унито следващите години ще могат да работят съвсем леко на линукс

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_adopters

само два от клиентите който въртя милярди всеки ден и могат да ни купят и продадът цялата държава няколко пъти, а ние ще им се правим на богати

The London Stock Exchange uses the Linux based MillenniumIT Millennium Exchange software for its trading platform and predicts that moving to Linux from Windows will give it an annual cost savings of at least £10 million ($14.7 million) from 2011-12[85]

The New York Stock Exchange uses Linux to run its trading applications

и френския парламент е на линкус от 2008 The French Parliament has switched to using Ubuntu on desktop PCs.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Проблема е в миграцията. Да прехвърлиш 5 000 машини на линукс без да нарушаваш нормалната работа на организацията си е цял подвиг.

Понеже говорим за администрацията вижте примера от Мюних - програмата започва през 2003та. 10 години по-късно са мигрирали около 10 000 десктопа с триста зора.

Ние искаме да мигрираме над 100 000 десктопа. При това нашата администрация, персонал и ресурси далеч не са като тези на германците.

Просто технически не виждам как ще стане миграцията изведнъж (1-2-3 години), дори и така да се спестят много пари.

Принципно идеята да се спестят пари е добра, но да мигрира една толкова голяма и тромава структура е много тежка задача за некомпетентните ни ръководители.


Стоковата борса е на линукс понеже има специфични изисквания. В университетите има линукс, колкото да има и алтернатива. Проблемите почват като трябва да прехвърлиш стара система с много интегриран уиндоус софтуер безпроблемно на линукс. Тогава почват едни мъки със съвместимостта, тестове на хардуер и софтуер, едно ровене по форуми и пръсната документация, експерименти с настройки и драйвъри, смотана емулация на уиндоуски софтуер и каквото се сетите още.

Общо взето това е ужаса за всеки системен администратор. Изобщо не е толкова лесно, колкото линукс феновете предполагат.
 
Нали си наясно, че въпреки, че проекта е започнат 2003та година, реализацията на идеята започва 3 години по-късно след като е бил изграден план на действия?
Дори хората публикуват всичките си действия, както и изпълнените цели до момента. Ето един пдф за сегашното състояние http://www.muenchen.de/rathaus/dms/...ux/Dokumente/Praesentation_LiMux_engl_web.pdf
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Наясно съм, но 7 години звучи също толкова тромаво, колко 10.

Аз не съм против миграцията. Аз казвам, че ще е много трудно да се направи.

Бизнеса не случайно си стои на уиндоус. Просто пълна миграция към линукс на голяма компания е като 8 рундов боксов мач срещу Майк Тайсън. Почти никой не иска да мине през това за да спести малко пари.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Това, че бизнесът си стои на Windows не знам на какво основание го твърдиш. Предимно по-остарелите фирми дето се чудят какво е това компютър си стоят с Win.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Айде сега ново 20. Бизнеса не разбирал от компютри за това не бил на линукс.

По-вероятно е ти да не разбираш от бизнес, от колкото бизнеса да не разбира от компютри.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Принципно идеята да се спестят пари е добра, но да мигрира една толкова голяма и тромава структура е много тежка задача за некомпетентните ни ръководители.

Идеята не е да се пестят пари, а да се спре източването им от държавата по посока на чужди фирми. Ако се пренасочат където трябва ще се създадат нови работни места и преходът ще е бърз. Като има достатъчно пари всичко е възможно в кратки срокове.

За бизнеса изобщо не ми пука. Частните пари нека си ги харчат както искат. Тяхна работа. Тук говорим за държавните.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Айде сега ново 20. Бизнеса не разбирал от компютри за това не бил на линукс.

По-вероятно е ти да не разбираш от бизнес, от колкото бизнеса да не разбира от компютри.
Не всеки купил си компютър разбира от компютри. Немизерните фирми си имат специалисти, които се грижат за компютрите. Тези фирми, дето ползват компютрите за пишещи машини надали знаят какво е операционна система.
А иначе бизнесът е много общо понятие за да се спекулира с това. Има много фирми в България. Тези, които са тясно свързани с IT от бая време мигрират към Linux по ред причини (финансови, сигурност, възможности). Тези дето си нямат идея какво е операционна система (неграмотността е скъп лукс) няма как да очакваш да мигрират към каквото и да е.
Правилно каза Test да оставим частниците сами да се оправят. Като имат излишни пари и нерви да си ги хабят както искат. По-големият проблем е държавата, от която заради неграмотност се източват луди пари.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Това, че бизнесът си стои на Windows не знам на какво основание го твърдиш. Предимно по-остарелите фирми дето се чудят какво е това компютър си стоят с Win.

Я да пуснат аутокад за линукс и да видиш колко бързо минавам на линукс, ама няма. Предполагам има и други разни такива пречки с други широко използвани програми.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Абсолютно това, което казах и аз го потвърди макс и съм много съгласен с мнението му. Само ще добавя, че в САЩ ползват продукти на Apple повече, заради това е и Mac.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@Unwise - по твоята логика 2% от хората знаят какво е ОС и ползват Линукс, а всички останалите нищо не разбираме от компютри и си ползваме Майкрософските продукти. Сори майна, ама линукс го има от 20 години и не е минал 4% пазарен дял както и да го гледаш. По-обективна оценка няма да намериш.

@Test - докато има корупция в ДА източването ще продължава. ОС-ите нямат нищо общо с това.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Само ще добавя, че в САЩ ползват продукти на Apple повече, заради това е и Mac.

Недей да ни сравняваш със САЩ. Там софтуерът и хардуерът са на много по-ниски цени, отколкото е при нас, а на всичкото отгоре стандартът е доста по-висок. Все едно тук новият Windows да струва 10 лв., а Office 15 лв. Толкова им излиза на техните фирми като относителен разход. А на държавната им администрация сигурно пък го продават почти без пари заради голямото количество лицензи. У нас... 200 милиона за 10 години. Безумие.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@Unwise - по твоята логика 2% от хората знаят какво е ОС и ползват Линукс, а всички останалите нищо не разбираме от компютри и си ползваме Майкрософските продукти. Сори майна, ама линукс го има от 20 години и не е минал 4% пазарен дял както и да го гледаш. По-обективна оценка няма да намериш.
Я сега обясни от къде ги вадиш тези 2% и 4%. И аз мога да си съчинявам проценти и на това да базирам "обективната" си теория.
Това с пазарния дял M$ го пробутват в рекламните си кампании с цел подвеждане на простите, тъй като комерсиалните Linux дистрибуции са по-малко, а другите няма как да имат пазарен дял, след като не се продават.

Относно източването:
И OS-овете и софтуерът и още камара неща имат общо. Щом се дават пари, които не е нужно да се дават, то имаме наличие на източване.

Относно вие, които си ползвате Майкрософските продукти:
Вие си ги ползвайте щом искате. Само дето вместо да се купи Windows-и, в училищата могат да купят нови компютри. Също важи и за държавната администрация. Ако толкова не им трябват нови компютри, може да увеличат заплатите на хората.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@Unwise - личи си, че хал хабер си нямаш как се вгражда нов софтуер в работеща организация. За тебе щом може на мрежа от 5 компютъра да се мине на линукс за една седмица значи и че държавна администрация може ей така да премине изцяло на линукс.

Хич не ти минава през ума, че няма драйвъри, няма съпорт, няма обучен персонал, няма съвместимост със стария софтуер, общо взето няма нищо освен един гол десктоп и офис пакет.

Най-добрия пример е от Германия и интеграцията в една община трая 10 години и още не е готова.

А за пазарния дял на линукс кво да ти кажа. НЕ съм виждал източник до сега, който да показва повече от 4% пазарен дял за линукс при десктопите. Понеже ти си тоя дето много разбираш и знаеш, че бъркам, моля покажи статистиката да видя колко е реалния пазарен дял на линукс.

Това за училищата е чисто твое мнение. Аз си харесвам Майкрософт продуктите и мисля, че си заслужават цената. Да, предпочитам в училище децата ми някой ден да учат на последната версия на най-масовата ОС и най-масовия Офис Пакет. Не сме Африка да нямаме няколко милиона за адекватен софтуер. Като става дума за образование и високи технологии не може да се стискаме.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Проблемите почват като трябва да прехвърлиш стара система с много интегриран уиндоус софтуер безпроблемно на линукс. Тогава почват едни мъки със съвместимостта, тестове на хардуер и софтуер, едно ровене по форуми и пръсната документация, експерименти с настройки и драйвъри, смотана емулация на уиндоуски софтуер и каквото се сетите още.

Общо взето това е ужаса за всеки системен администратор. Изобщо не е толкова лесно, колкото линукс феновете предполагат.

На мен ли го казваш :) Минах по този път вече отдавна. :) Знам какво беше - питаш ли ме колко безсънни нощи съм изкарал в тестове и експерименти... Действително е така, но така е в началото, а всяко начало е трудно, а после става лесно. В начало се изкачваш по стръмния баир, а после започваш да слизаш надолу и няма проблем. Проблема е веднъж да свикнеш. Всичко е въпрос на желание. :)
 
вече е по драйвър френдли линукса... даже си мисля едно Убунту ще захапе всичко :) аут оф д бокс

а и реално скъпата част от сделктата е офис пакета ...

значи ще се мигрират първо сървърите... след това тези компютри които се ползват за пишещи машини ще минат на опън офис... след това ще се гледа за съвместимост на специфичните софтуери... като всичко ново ще е линукс съвместимо...
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

За max:
Хубаво и лесно не са синоними. Миграцията води до сътресения, но бездействието излиза прекалено скъпо на държавата. Голяма част от несъвместимостите са в дълбокото минало на Linux. Често Linux по-лесно разпознава хардуер от Windows. Мой познат като ходи да инсталира Win си мъкне и Knopix за да разпознае драйверите и с нет в Linux-а (livecd) да намери драйвери за Windows-а.
Това за смешността на понятието "пазарен дял" когато говорим за Linux не мисля да го коментирам отново. Прочети го в предния ми post.
Ти може и да караш с широки пръсти, но аз имам познати в образователната система, които се мъчат на стари щайги да учат учениците на Информатика и Информационни технологии. Естествено, Windows-ът са си го платили. Пари за всичко няма и аз предпочитам децата да имат нови компютри. Ти като предпочиташ старите щайги ('щото като си платят Win-а пари не остават) това си е твой избор.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@coolice - по-френдли е, но още много може да се иска ако ще го прилагаме масово. Говорим за много и различен софтуер и хардуер, който трябва да се подържа на 100%.

Ако някой излезе с 10 годишен план за миграция, където има ясни разчети кога какво трябва да се свърши, колко ще струва и тн аз съм за. В България няма сила, която да го направи това. Просто няма нито воля, нито желание, нито компетентност. Няма как да стане в обозримо бъдеще.

@Unwise - стига глупости. 3 години бях на линукс десктоп. Толкова бъгове, несъвместимости и недоклатен софтуер видях, че се радвам, че се върнах към Уиндоус. Не може основни неща като звука и видеото да са супер бъгавите и да ми разправяш колко добре бил линукс с драйвърите. Не може един нов принтер да не мога да вържа без да ровя 2 дни по форумите и накрая да го пусна колкото само да принти в някакъв убит режим на съвместимост.

А пазарния дял на линукс не го коментираш понеже не ти изнася да го коментираш. Ако беше не 2%, а 20 % сега щеше да се биеш в гърдите колко масов е станал.

@GTA-RACER - ти си го направил на 1/няколко машини. А знаеш ли в една организация колко различен хардуер и софтуер се ползва? Някъде още има пентиум 3-ки. А сега си представи колко зор е всичките тези машини да ги подкараш читаво днес. Отделно утре като докарат новия хардуер и той трябва да се интегрира без проблем.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@GTA-RACER - ти си го направил на 1/няколко машини. А знаеш ли в една организация колко различен хардуер и софтуер се ползва? Някъде още има пентиум 3-ки. А сега си представи колко зор е всичките тези машини да ги подкараш читаво днес. Отделно утре като докарат новия хардуер и той трябва да се интегрира без проблем.

Ами голяма главоблъсканица беше тогава. В началото беше на една машина, а после на различни конфигурации, и то с различни дистрибуции, като на всяка една отделна машина пусках по няколко различни дистрибуции, за да разбера коя дистрибуция най добре пасва на еди коя си конфигурация... Можеш да си представиш каква борба съм водил... :) Значи аз още от 2002 г. се захванах да уча Linux, като съм експерементирал с какви ли не дистрибуции... Всичко започна от интерес и любопитство, и наистина бях заприличал на някой издухан алхимик който не излиза с дни от лаботарията си, защото стаята ми я бях обърнал точно на експерементална лаборатория ( не че и сега не е така :) ) влизаш и сбирщайн от дъна, RAM-памети, HDD-та, контролери, и все нещо тествах. Но за сметка на това пък от любопитство днес това ми е професия - сървърен администратор, и не съжалявам, защото не хабя нерви като преди се блъсках в PC-сервиз и е имало клиенти заради една изтрита иконка от десктопа са ми носили PC-то мислейки че е много "развалено" и "аварията" е голяма, хабящи излишни разходи за път да си докарат PC-то за няма нищо, и ми писна да обяснявам на каменоделци защо след нова инсталация на линдолс сайтовете в браузъра му ги нямало вече запаметените сайтове с паролите, а сега трябвало наново да ги търси, трябвало наново да си запамети паролите, усложнявали сме му нещата така, затруднявали сме го, защо не сме запазили запаметените сайтове в браузъра, защо в скайпа вече му е изтрит ник-нейма с паролата, а за какво давал 30 лв. за инсталация на линдолс след като така ще му трием сайтовете и от скайпа акаунта му за влизане...

А тука в хостинг-фирмата където съм в момента вече 4-та година - ми аз се родих. Имам само да администрирам сървърите, оптимизация и нямам вече допирни точки и спорове с разни каменоделци дето искат с едно натискане на кочето да им тръгват филмите и музиката и какво е това "дривери" и кодеци и защо без тях нямало музика и филмите не тръгвали. Между другото - служебния PC в офиса на шефа ми е с Fedora, както и на секретарката му, тя ми е почти наборка и за нея не е проблем да свикне с тая OS. Така е решил ако дойде проверка за лицензите на линдолс да няма за какво да се хванат. Идвали са, и ги изпращаме по живо по здраво. Open source - няма как и за какво да се заядат, а и няма и как да ни наложат на служебните PC-та в офиса да имало линдолс. При шефа ми тия не вървят.
 
Значи много е късно за дам и на двамата подоробен отговор ще го направя след като се наспя :) ... аз преди много години бях възхитен как едно чудо BеOS захапваше хардуера по добре от каквото и да е и автоматично :) и се чудех защо линукса и уиндоуса не могат .... но в един момент линукса проможа

а убунту 8 беше последното убунту на което съм се борил с драйвер (за уаиърлес) от там нататък 9+ каквото и да боднеш го захапва (дори и не много марково) pcmcia 3g modem за мтел водафон първия безжичен нет по масово рекламиран бг което си е екзотика... по уиндоус нет фреймурк му трябва + драивери + софтуер за подкарването... под линукса просто ръгваш и работи имаш нет...
 

Горе