Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Абе Убунту, ама то иска сериозни ресурси. Аз бих шута на Дебиан 6+, защото беше тегав за 2Ghz, 1.5DDR2 и то с Xfce и разбира се мой кернел. Представям си каква сума трябва да бъде заделена за компютри по администрациите.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@coolice - Дам повечето неща тръгват някак си. Виж обаче новината от 1ва страница:

"Във връзка с пилотен проект „Внедряване на свободни технологии в държавната администрация“, сдружение „Линукс за Българи“ има нужда от доброволец или доброволци, които да разработят Linux драйвер за скенер..."

Явно липсват драйвъри.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@Unwise - стига глупости. 3 години бях на линукс десктоп. Толкова бъгове, несъвместимости и недоклатен софтуер видях, че се радвам, че се върнах към Уиндоус. Не може основни неща като звука и видеото да са супер бъгавите и да ми разправяш колко добре бил линукс с драйвърите. Не може един нов принтер да не мога да вържа без да ровя 2 дни по форумите и накрая да го пусна колкото само да принти в някакъв убит режим на съвместимост.

А пазарния дял на линукс не го коментираш понеже не ти изнася да го коментираш. Ако беше не 2%, а 20 % сега щеше да се биеш в гърдите колко масов е станал.
Явно ми стана навик да споря с теб в темата.
Не знам кой ти е бил администраторът за да имаш тези проблеми 3 години. Първоначално съм имал кой да ми помага (т.е. администратор), а по-късно съм се начули и съм се оправял както мога. Ползвам Linux Desctop поне 6 години (може и 7 години да са станали) и проблем със звука не съм имал. Просто пускам и работи. Имал съм проблем с един монитор със странни параметри, но той беше на поне 15 години. За видео картата са нужни леки дообяснения за да ми пусне 3D-то, но и без него пак си работи. Тук е важно да отбележа, че ползвам супер ръчна Linux дистрибуция - Gentoo. Има къде по-автоматични, при които просто го пускаш и работи.

В предния си post те препратих да препрочетеш нещо от по-предния, но явно не можеш да четеш. Затова ще се наложи да се повторя във връзка с пазарния дял. Пазарен дял не случайно се нарича пазарен. Пазарен дял може да има само нещо, което се излага на пазара, т.е. което се продава. Над 90% от Linux дистрибуциите не се продават и няма как да имат пазарен дял.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@Unwise - за тебе линукс е перфектната ОС, има драйвъри за всичко, върви на всичко, има супер софтуер и всичко е розово. Направо се чудя германците в Мюних защо се мотат 10 години да вграждат линукс като всичко е толкова прекрасно.

За пазарния дял - това се определя от статистиката за посещения на най-големите сайтове. Тоест няма нищо общо с твоето виждане за "пазар" и не включва търговия и тн.

По-обективна статистика не знам. Ако имаш повече публични сайтове влез си в аналитикса и виж колко % влизат с линукс. На сайтовете които аз администрирам процента е под 1%.


Кажи си сега, колко е реалния дял на линукс десктопите според теб? 5% ? 10% ? 20%?
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Пазарният дял се определя от броя продажби. Ако не си го знаел, вече го знаеш. Посещаемостта е друг вид статистики. Това, че посещаваш сайт за Linux не означава, че ползваш това. Аз като ходя да чета акъли в Ubuntu форуми (примерно), това прави ли ме Ubuntu ползвател?
Това какъв OS се ползва при влизане в даден сайт зависи от таргета на аудиторията. Ако аудиторията е предимно детска и с развлекателен характер (особено когато говорим за warez) е нормално аудиторията да не знае какво е това операционна система и да ползва каквото са им пробутали. IT насочените сайтове имат по-висок процент ползваемост на Linux, защото са имали възможност да видят вариантите и да изберат. Преди време тук имахме една анкета за предпочитание за OS и около половната бяха посочили Linux. Тези, които са видяли повече от един вариант, имайки по-голям избор е по-вероятно да изберат по-доброто. Другите ползват това, което са им пробутали. Има много примери за нелоялна конкуренция при продажбата на хардуер и софтуер и точно заради това има толкова големи сътресения при миграция (по подобие на наркотичната зависимост).
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp - това е най-добрата статистика за линукс , която ще видиш в голям сравнително балансиран сайта и пак е 5%.

Ако влезеш в стак оверфлоу примерно процента ще е по-малък.
 
Re: От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мис

Абе Убунту, ама то иска сериозни ресурси. Аз бих шута на Дебиан 6+, защото беше тегав за 2Ghz, 1.5DDR2 и то с Xfce и разбира се мой кернел. Представям си каква сума трябва да бъде заделена за компютри по администрациите.

нещо не е било както трабва да Убунту интерфейса бутоните като за тъчскриин в ляво е малко тежък ама слагаш гном 2 и летин прави неща който под уиндоус просто няма начин core 2 duo T5800 на 2 Ghz 3 гб ддр2 няколко отоврени хрома всеки с по 30-40 таба и още толкова на firefox пак с по 30 -40 и не ги усеща (така работя като си тъся информация за нещо и се опитвам да го науча....)
 
Re: От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мис

@Unwise - за тебе линукс е перфектната ОС, има драйвъри за всичко, върви на всичко, има супер софтуер и всичко е розово. Направо се чудя германците в Мюних защо се мотат 10 години да вграждат линукс като всичко е толкова прекрасно.

За пазарния дял - това се определя от статистиката за посещения на най-големите сайтове. Тоест няма нищо общо с твоето виждане за "пазар" и не включва търговия и тн.

По-обективна статистика не знам. Ако имаш повече публични сайтове влез си в аналитикса и виж колко % влизат с линукс. На сайтовете които аз администрирам процента е под 1%.


Кажи си сега, колко е реалния дял на линукс десктопите според теб? 5% ? 10% ? 20%?

Около 6% процента е за форума... малките бизнеси не могат да си позволят да купуват излиза скъпо и ненужно... а и има ентерпайз клас секюрити .. администацията да не е по богата... щом френския парламен е на линукс

понеже имаше и за липса на драйвер за скенер ами колко PC имат сенер в адмиистацията 1%... и дали тези скенери не се подменят от време на време ще се подменят със съвместими с линукс в процеса на работа...
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

@coolice -

Тая тема отива пак Майкрософт вс Линукс. Идеята ми не е, че линукс съкс, а че е много труден за миграция.

В администрацията скенер може да няма на всяка машина но повечето имат принтер. Повечето ползват специализиран софтуер. Повечето са с различни поколения хардуер.

Ако някой мисли, че е лесно нека ми обясни защо в Мюних примерно германците я правят 10 години вече тая миграция и още не са приключили?
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Смятам, че тепърва ще бъдем свидетели на по-широко навлизане и използване на линукс за рс-тата.
Вижте само как масово новите лаптопи започнаха да се предлагат с инсталиран линукс - преди го нямаше това, най-много да си го вземе човек без операционна система. Ще се случи същото като при смартфоните - имаше апъл но дойде и андроид.
Просто като се увеличи пазарния дял на линукс базираните компютри, ще се появат и съответните драйвери и популярни приложения работещи нормално. Вече все повече хора от развиващите се страни купуват компютри и искат фрий софтуер.
След това и лелките в администрацията ще свикнат да работят под линукс.
 
От: Re: От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си

нещо не е било както трабва да Убунту интерфейса бутоните като за тъчскриин в ляво е малко тежък ама слагаш гном 2 и летин прави неща който под уиндоус просто няма начин core 2 duo T5800 на 2 Ghz 3 гб ддр2 няколко отоврени хрома всеки с по 30-40 таба и още толкова на firefox пак с по 30 -40 и не ги усеща (така работя като си тъся информация за нещо и се опитвам да го науча....)

Ха туй нещо го направи под линдолс и ще има System is busy... със същите параметри конфигурация, както и браузери. Идваме си на думата че линдолс е боза и то вкисната вече.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Ако кача Ubuntu на лаптопче което е с вграден Windows XP ще има ли проблем? В смисъл да работят и двете системи и да не се затрие нещо. Ще трябва линукса от флашка да се качва защото е без диск, ако това има значение.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Може да се качи на друг дял и при пускане на компютъра да се избира коя ОС да тръгне с boot manager.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Няма да има проблем, само му задели достатъчно място, а после ако го махаш прочети за омазването на windows буутлоудъра, че е кофти.
 

Горе