Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Винаги като напиша нещо дето не е по схващанията на една група се намира някой да предположи, че днешен първокласник има повече акъл и опит от мене :) После да се обяснявам ли, да не се ли обяснявам...

Онзи ден оставих една приятелка за малко на едно временно Ubuntu, прясно свалено, инсталирано и заредено от DVD. Сама намери как да си докара фонетиката, така и не успя да сложи TeamViewer и Skype, но ми изпраща снимки от съобщенията за грешка - неподходяща архитектура и такива простотии. Явно има още какво да се желае.

Сега някой ще каже "Женско от компютър не разбира!" и ще има до някъде право. Но става въпрос за инсталиране на една скапана програма като Skype от линка на програмата. Такова нещо в днешно време и бебетата трябва да могат да го правят успешно от първия път без да се замислят.
 
От: От: Windows vs Linux

Сигурно има някакви 5%-10% от хората дето са влюбени в писането на текст, както има някакъв малък процент хора обичащи часовете по математика (иди ги разбери). Но като започнат да генерализират... едва ли не целия свят е тръгнал на затра само защото останалите 90% от човечеството предпочитат да използват фотографската си памет и да движат мишката вместо да тракат по клавиатурата за всяко нещо. Или просто Linux феновете не са попаднали на подходяща мишка и подложка => разхождането из прозорците е непреодолима мъка, което го разбирам напълно.

Ами отговарям ти на това, което ти си написал. Много си далеч от това, че линукс няма мишка или добър GUI. Да не говорим, че ако знаеш как да ползавш конзола, нещата стават много по-бързо. Проблемът на Linux-а е, че за да го ползваш имаш нужда от нещо наречено здрав разум (common sense) което автоматично изключва 90% от населението, не е липсата на мишка.
 
От: Windows vs Linux

Ок, нямам здрав разум, но не знам къде съм писал, че Linux (потребителски, не сървърен) нямал мишка или имал лош интерфейс :)

Но ще напиша, че според мен феновете на Linux доста често се изхвърлят, мислят се за мега уникални, или с други думи казано - фанатизират се и силно подценяват другите. Подобно на някои религиозни.

В днешно време освен мишка и клавиатура можем да ползваме и пръстите си върху екрана. Дали това е по-лесно или не... Според доста хора е по-лесно, поне при телефоните. Нали няма да им предложиш на тези да пишат команди за да стигнат до някое приложение? :)

И не, не съм фен на Windows или антифен на Linux. За мен Windows е адски недодялан като се има предвид колко пари и време са вливани в него, имам и надеждата нещо по-свястно да го изпревари, че ми писна да ми яде хардуера и да ми губи времето с бъгове. Нека да е Linux ако трябва, но за да стане това Linux трябва първо да заприлича напълно на Windows по начин на работа с него, след което да го подмине.
 
Последно редактирано:
От: Windows vs Linux

8) добре, печелиш дискусията, дай си хай файв и се черпи една бира.
 
От: От: Windows vs Linux

В днешно време освен мишка и клавиатура можем да ползваме и пръстите си върху екрана. Дали това е по-лесно или не... Според доста хора е по-лесно, поне при телефоните. Нали няма да им предложиш на тези да пишат команди за да стигнат до някое приложение? :)
Ако визираш Android-устройствата, те също са на Linux.
И аз съм на мнение, че Linux за desktop, ежедневни нужди и ентъртеймънт не е лъжица за всяка уста. Но ако си професионален разработчик, трудно ще можеш да минеш без тази ОС. Linux е наблускан с приложения, които улеснават неимоверно живота, да не говорим за скоростта по време на работа. Примерно един Compass компилира CSS-кода за части от секундата в watch-режим и то на слабичка машина, докато под Win има един отвратителен, влудяващ лаг, дори и на сравнително модерни машини. Просто Linux си е идеален за работни нужди.
 
Работя и на двете. Странното е че на линукс минт до сега не е имало нещо което да ми отнеме повече от 5-10 мин четене за да го направя. Говоря за неща, за който трябва да се чете и в лин и във вин.
Нямам предпочитания, но линукса измина дълъг път и вече е достатъчно потребителски настроен.
 
Много съм доволен от Минта. Вече не знам колко време съм с него, от време на време Убунто, но супер ми е. Всичко си върви перфектно, не съм и помислял за Уиндолс. Само малко се пъна, когато нещо го няма за Линукс, но това е вече все по-голяма рядкост. Инсталацията горе долу се оправям с помощ и вече съм си минал изцяло на това. ;)

С Уиндолс се сблъсквам само когато трябва да инсталирам на някой познат, с всичките му декстоп приложения. Дори наскоро успях да разгледам по-обстойно 8-цата, а ще видя какво ще направят с 10-ката, което ще ми бъде интересно какво толкова ще изкарат като браузър, защото казаха, че ще сменят Експолоръра с нещо ново. Не му запомних името, само го прочетох. ;)
 
Абе замислил съм се да сменя на тъщата вин7 с минт. Тя освен опера, уорд и поуерпоинт и скайп друго не ползва. И много флашки бъкани с вируси си разменят с колежките.
Иначе идея си нема от вин-а. Иначе на всеки 3-4 месеца чистя вируси, активира реве, за нея е драма щото нема идея кво става
 
Много съм доволен от Минта. Вече не знам колко време съм с него, от време на време Убунто, но супер ми е. Всичко си върви перфектно, не съм и помислял за Уиндолс. Само малко се пъна, когато нещо го няма за Линукс, но това е вече все по-голяма рядкост. Инсталацията горе долу се оправям с помощ и вече съм си минал изцяло на това. ;)

С Уиндолс се сблъсквам само когато трябва да инсталирам на някой познат, с всичките му декстоп приложения. Дори наскоро успях да разгледам по-обстойно 8-цата, а ще видя какво ще направят с 10-ката, което ще ми бъде интересно какво толкова ще изкарат като браузър, защото казаха, че ще сменят Експолоръра с нещо ново. Не му запомних името, само го прочетох. ;)

Има оракул вбокс - с един вин хп сп3 абсолютно всичко работи :) И е към 1гб чист.
 
От: Windows vs Linux

Ех, това е доста спорен въпрос... :D

Лично аз предпочитам Линукс, използвам го за Desktop OS от около 3 години. (В момента съм с Mint XFCE).
За огромно съжаление държа и един Windows 7 на другия дял за Autocad.
 
От: Windows vs Linux

Макар да се занимавам с програмиране и поддържам няколко сървъра на Linux съм твърд поддръжник на Windows. За нищо на света на бих го махнал на Desktop PC-то.

Просто Linux не е пригоден за обикновения потребител.
 
От: Windows vs Linux

Щом поддържаш сървъри на Linux, значи не влизаш в графа "обикновен потребител" :) Иначе дистрибуции като Ubuntu са толкова лесни за използване, че по никакъв начин не отстъпват на Windows, като в същото време можеш да се възползваш от почти всички възможности, които ти предлага Linux :wink:
 
От: Windows vs Linux

Винаги съм бил на мнение, че придобиването на определени умения е въпрос на практика. От лесното към трудното.
Дъщеря ми е на 5 и половина и си има лаптоп под Linux от както беше бебе. Мина през няколко инсталации - Debian, Ubuntu, а на последък Mint с Cinnamon десктоп. Филмчета, прости игрици, youtube-клипчета - всичко е си е стартирала под Linux. Почти не е сядала на Win машина. Всички джаджи, които ползва са под Linux или някаква негова алтернатива. Първия и таблет го получи на 3 години и беше с Android, който си е Linux. Сега е с таблет с Fire OS, който пак е Linux. До такава степен е свикнала с удобствата на Linux-базираните устройства, че и е трудно да работи с Win-базирани. Скоро и се наложи да си играе с телефона на братовчедка и, който е с Windows Mobile - мъка, голяма мъка. Много нерви потроши, докато си инсталира едно приложение.
Много искам да свикне с различни операционни системи, за да изгради интуиция към устройствата и да не изпитва културен шок, като трябва да работи с различна ОС. Надявам се, като стане ученичка, да мога да и купя и някой MAC, да трупа опит и с него. А пък, ако и кеф може да си ползва и Win. Важното е да няма страх и спичане. Като си спомня какво зъбене беше на сините екрани на win98, а да не говорим подкарването на първите Linux-и през конзола. Сега нещата са къде къде по-пивки.
 
От: От: Windows vs Linux

Винаги съм бил на мнение, че придобиването на определени умения е въпрос на практика. От лесното към трудното.
Дъщеря ми е на 5 и половина и си има лаптоп под Linux от както беше бебе. Мина през няколко инсталации - Debian, Ubuntu, а на последък Mint с Cinnamon десктоп. Филмчета, прости игрици, youtube-клипчета - всичко е си е стартирала под Linux. Почти не е сядала на Win машина. Всички джаджи, които ползва са под Linux или някаква негова алтернатива. Първия и таблет го получи на 3 години и беше с Android, който си е Linux. Сега е с таблет с Fire OS, който пак е Linux. До такава степен е свикнала с удобствата на Linux-базираните устройства, че и е трудно да работи с Win-базирани. Скоро и се наложи да си играе с телефона на братовчедка и, който е с Windows Mobile - мъка, голяма мъка. Много нерви потроши, докато си инсталира едно приложение.
Много искам да свикне с различни операционни системи, за да изгради интуиция към устройствата и да не изпитва културен шок, като трябва да работи с различна ОС. Надявам се, като стане ученичка, да мога да и купя и някой MAC, да трупа опит и с него. А пък, ако и кеф може да си ползва и Win. Важното е да няма страх и спичане. Като си спомня какво зъбене беше на сините екрани на win98, а да не говорим подкарването на първите Linux-и през конзола. Сега нещата са къде къде по-пивки.
Това виц ли е?
 
От: Windows vs Linux

Няма да ви се меся, щото такива спорове са за дебела маса със сухи мезета, много бири и ракии и таймлайн денонощие за запой, но...
Цъкни ме нежно!:
A Unix-like (sometimes referred to as UN*X or *nix) operating system is one that behaves in a manner similar to a Unix system...
Dennis Ritchie, one of the original creators of Unix, expressed his opinion that Unix-like systems such as Linux are de facto Unix systems.

ПС: Да не се приема като предизвикателство за зверско, философско напиване. Просто отбелязвам какво казват умните глави, създавали Unix и Linux.
 
От: Windows vs Linux

Да видигна малко темата. Аз съм с уин, но поне веднъж годишно ме избива на линукс вълна. Предния път си затрих уиндоуса и бях решен да мигрирам тотално. Успях да си настроя разни софтуерчета, писани от мен и работещи с бази локално, което беше основното ми притеснение. Лошото дойде при графичната обработка (и не ми казвайте, че гимп-а е намколкопъти по-добър). Та с виното тръгнаха PS, LR и т.н., но крашваха често. Имаше драми с тула за текст супер странно. И най-тъпото - хоткейовете не бачкаха. Пробвах всякакви версии на PS, но всички се държаха супер кофти и всичко приключи трагично.

В тоя ред на мисли каква графична среда използвате за минт-а?
 
От: Windows vs Linux

За development, linux е супер, тъй като те доближава максимално до production средата (в повечето случаи).
 
Последно редактирано:

Горе