Бизнесът буквално се влачи по-дъното

biaaro

Well-Known Member
От началото на годината са заведени 106 000 изпълнителни дела срещу бизнесмени, очаква до края на 2012 г. броят им да надхвърли 200 000, съобщава "Стандарт". Това е с 20% повече от предходни години.

"Показателен факт е, че от 2005 г. насам, откакто съществуват частните съдебни изпълнители, са събрани 2,8 млрд. лв. А само за тази година вече се говори за 1 млрд. лв.", посочи Дичев.

http://frognews.bg/news_48302/Biznesat_ni_na_praga_na_falit/


Положението ще се смарангясва още повече, защото едни фалити повличат други. Предполагам догодина ще е още по-страшно.
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Факт е, че Герб не прави нищо за да подпомогне на малкия бизнес.
Навсякъде сме заобиколени от монополисти - в повечето сектори дори са чужди...

незнам кой го бе казал: без малък бизнес - няма държава (или нещо подобно, но в този смисъл)
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Няма щото те са гръбнака на заетостта
 
От: Re: От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

кое не разбра?

В неговото село може да няма монополисти :twisted::lol:
 
Re: От: Re: От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

В неговото село може да няма монополисти :twisted::lol:

То монополисти има, но е малко тъпо и ограничено това изказване "Навсякъде сме заобиколени от тях", едва ли не накъдето и да се обърнеш все монопол има, все мутри и в никой бизнес ръ'иш ли не можеш да се намърдаш.
 
От: Re: От: Re: От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

То монополисти има, но е малко тъпо и ограничено това изказване "Навсякъде сме заобиколени от тях", едва ли не накъдето и да се обърнеш все монопол има, все мутри и в никой бизнес ръ'иш ли не можеш да се намърдаш.

Ти го прие съвсем буквално..
какво имах предвид аз: взимам пример с хранителните магазни - масово фалират и главните причини са две: големите вериги и това за което @biaaro е пуснал тема.
Без помощ и подходящи облекчения за тях, те просто няма как да се конкурират с големите риби.
(Поне аз така мисля?)

а за мутрите - ти сигурно имаш контакти в тези среди?
мой роднини имаха проблеми с нощно заведение в Сф точно заради такива хора, точно защото нямаха подходящи контакти.

Не съм казал, че всичко е монополизирано - но най-главните и важни неща са.
 
Re: От: Re: От: Re: От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Ти го прие съвсем буквално..
какво имах предвид аз: взимам пример с хранителните магазни - масово фалират и главните причини са две: големите вериги и това за което @biaaro е пуснал тема.
Без помощ и подходящи облекчения за тях, те просто няма как да се конкурират с големите риби.
(Поне аз така мисля?)

а за мутрите - ти сигурно имаш контакти в тези среди?
мой роднини имаха проблеми с нощно заведение в Сф точно заради такива хора, точно защото нямаха подходящи контакти.

Не съм казал, че всичко е монополизирано - но най-главните и важни неща са.

При хранителните магазини монопол няма. Кеф ти Била, кеф ти Кауфланд, кеф ти кварталният магазин. Специално за този вид бизнес, ако не вие, то децата ви ще видят нуждата от кварталните бакалии след 100-ина години, когато са останали само големите вериги.

За този случай обаче от правителството не се иска да прокарва нови закони, а само да не пречи и да не ги задушава допълнително. За да оцелее този тип малък бизнес е важно да се промени отчасти мисленето на потребителят и да се насочат клиенти натам. Ти в какъв % пазаруваш хранителни стоки от кварталната бакалия и в какъв % от веригите? Обзалагам се, че над 90% от паричният ти поток минава през веригите. Всички като мислят като теб, правителството каквото и да прави, няма да спаси кварталните бакалии.

Горното се отнася за много видове бизнес. И изобщо няма чак такъв голям монопол в България. Е, ако искаш бар или дискотека ти трябват стабилни контакти, да. Но това не е само в БГ.
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Това е естествен процес в капитализма - по-силния остава за сметка на по-слабия.

Кварталните магазини са обречени не заради ББ и политика им, а заради естеството на бизнеса - а то е икономия от мащаба и предлагане на сравнителни ниски цени. А това се постига само по един начин, колкото си по-голям толкова по-ниски са ти разходите на единица продукт. Няма как тука да се конкурират малките магазини, само най-ефектните остават на пазара. Отделно потребителите са информирани - като цената е основния фактор а покупки.
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

.бал съм ги малките магазини,бизнес било препродаване
има един в нашия комплекс, който навреметокогато отвори няколко месеца продаваше евтино,за да фалира конкурентния магазин до него.После вдигна цените дори повече от него!Хубавото че отвориха била,и пени, че ся кръв сере !То на тва ,да му викам бизнес квартален Помака му с помак!
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

При хранителните магазини монопол няма. Кеф ти Била, кеф ти Кауфланд, кеф ти кварталният магазин. Специално за този вид бизнес, ако не вие, то децата ви ще видят нуждата от кварталните бакалии след 100-ина години, когато са останали само големите вериги.

За този случай обаче от правителството не се иска да прокарва нови закони, а само да не пречи и да не ги задушава допълнително. За да оцелее този тип малък бизнес е важно да се промени отчасти мисленето на потребителят и да се насочат клиенти натам. Ти в какъв % пазаруваш хранителни стоки от кварталната бакалия и в какъв % от веригите? Обзалагам се, че над 90% от паричният ти поток минава през веригите. Всички като мислят като теб, правителството каквото и да прави, няма да спаси кварталните бакалии.

Големите хранителни магазини са си баш монопол! особено ако се сложат под общ знамнател!
караш ме да търся инфо в нета :confused:

Монополът е пазарна структура със строго определен единствен продавач, който произвежда продукция без близки заместители. Монополът е пълно отрицание на конкуренцията. Думата е от гръцки произход и означава „продавам сам“ (μόνος „сам, единствен“ πωλώ „продавам“). Ако една-единствена фирма предлага и продуктът няма заместители, тя е абсолютен монопол. В практиката се говори за монополизация на пазара дори когато продавачът не е един. В такъв случай понятието се използва като синоним на монополна сила или монополна власт, реализирана чрез влияние върху пазарната цена.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Монопол

и за олигопол ще ти е интересно
не е тясно свързано с темата, но има общо с дейността на големите риби

Олигопол (от гръцки ὀλίγος — малочислен и гръцки πωλέω— продавам, търгувам) е пазарна структура, при която производството и продажбите в някой сегмент на пазара се контролират от малко на брой конкуриращи се фирми. Неголемият брой продавачи се обяснява с факта, че нови фирми трудно проникват на този пазар.

При такава ситуация решенията на една от фирмите силно влияят на решенията и на другите. Всяка от фирмите би искала да стане монополист, но конкуренцията на другите не ѝ позволява. Ако един от участниците намали цените, например, потребители биха се ориентирали към него. Останалите производители би следвало или да намаляват цените или да предложат по-голям брой или обем услуги. Затова в олигополите фирмите не се конкурират ценово -обикновено се получава негласно споразумение за общо ниво на цените, така че да не се ощетяват помежду си. Такава форма на олигопол се нарича картел. В него договарящите се страни определят общо ниво на производството, което би осигурявало добра печалба на всички. Определя се и квота на всеки от участниците в общото производство, както и възможните пазари за реализация. Олигополите се считат за нежелателни, тъй като при тях се повишава рискът от ценови споразумения между компаниите, което накърнява интересите на потребителите. При олигопол фирмите се конкурират предимно чрез маркетингови стратегии, услуги съпътстващи продукта и др.http://bg.wikipedia.org/wiki/Олигопол


Аз ще взема да напиша са Сопол :D

Горното се отнася за много видове бизнес. И изобщо няма чак такъв голям монопол в България. Е, ако искаш бар или дискотека ти трябват стабилни контакти, да. Но това не е само в БГ.

то ако имаш връзка с мутрите, дискотека ще е за пране на пари.
Ти как се изхвърли горе - че няма "затворени" и трудно пробиваеми сектори..аз се зарадвах.

Това е естествен процес в капитализма - по-силния остава за сметка на по-слабия.

Кварталните магазини са обречени не заради ББ и политика им, а заради естеството на бизнеса - а то е икономия от мащаба и предлагане на сравнителни ниски цени. А това се постига само по един начин, колкото си по-голям толкова по-ниски са ти разходите на единица продукт. Няма как тука да се конкурират малките магазини, само най-ефектните остават на пазара. Отделно потребителите са информирани - като цената е основния фактор а покупки.

Блеки, не коментирам защо цените на големите са толкова ниски.
Това което казваш е логично и всеки го знае.
Аз горе казах, че заради тях фалираха доста магазини - нещо което е вярно.
Няма да споменавам и това, че за да държат тези ниски цени, изкупуват продукцията на бг производителите на подигравателни цени. Като се добави и внос от съседките - буклици храни...там пак е същото като в магазините..те могат да си позволят позволят по-ниска цена и пак да са на по-голяма печалба...а ние? дърво.
 
Re: От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Факт е, че Герб не прави нищо за да подпомогне на малкия бизнес.
Навсякъде сме заобиколени от монополисти - в повечето сектори дори са чужди...

незнам кой го бе казал: без малък бизнес - няма държава (или нещо подобно, но в този смисъл)
Бизнесът винаги е бил най-големия данъкоплатец на всяка държава. Ако го затрият, както и се случва, ще гризнат и те дървото. А че не го подпомагат, така е. Нямат интерес просто. Добре, че чат пат Европата мисли за това, като отпуска пари, но и там си е такова лайката да ги вземеш. :)

Дребния бизнес е гръбнака на икономиката, това е. Няма ли го, просто всичко се срива. А пък нека има монополисти. ;)
 
nortrant, ако на света останат единствено Била и Кауфланд, пак няма да бъде монопол. Чети малко като цитираш, тези работи и определения аз ги знам. Ако останат само тези 2 вериги няма да има монопол, а ако изравнят цените и започнат да ни дерат кожите - е, тогава се нарича картел. Монопол е да има само един-единствен. Както е БДЖ. Е те вече са монополисти.
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Норнат, Фози е прав в терминологията.

Това което минава най-вече е картел - а иначе при конкуренция минава за олигопол, ако няма споразумения.

Това за големите вериги е факт и е добре че има фалити на малките - това всичко е макроиконоческа гледан точка - фалита чисти неефективността.

Вчера бях на село при едни близки - им разчетох един бизнес план - за млеко преработваща компания + пласмент вертикално интегрирана с няколко души автоматизация - накрая паднаха викат умното си е умно. Ми те ходят и по 50 стинки им го изкупят от де на къде.

Идеята е че по малки ресурсите са при автоматизацията, при веригите почти същото и т.н. Като си ефективен продължаваш а ако не си оцеляваш или фалираш и преотстъпваш активи на по дейните.
Това е добре, тук съм изключил моралната гледна точка.
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Норнат, Фози е прав в терминологията.

Това което минава най-вече е картел - а иначе при конкуренция минава за олигопол, ако няма споразумения.

Това за големите вериги е факт и е добре че има фалити на малките - това всичко е макроиконоческа гледан точка - фалита чисти неефективността.

Вчера бях на село при едни близки - им разчетох един бизнес план - за млеко преработваща компания + пласмент вертикално интегрирана с няколко души автоматизация - накрая паднаха викат умното си е умно. Ми те ходят и по 50 стинки им го изкупят от де на къде.

Идеята е че по малки ресурсите са при автоматизацията, при веригите почти същото и т.н. Като си ефективен продължаваш а ако не си оцеляваш или фалираш и преотстъпваш активи на по дейните.
Това е добре, тук съм изключил моралната гледна точка.


Абсолютно не си прав, няма да ти обяснявам защо, а само ще ти нахвърлям какво се прави в държави, които искат да имат бизнес.

В Германия ако си регистрираш фирма , държавата ти плаща по 600 eвро на месец в продължение на една година. В Австрия всяка новорегистрирана фирма се освобождава от данък за една година. В Чехия има само уведомитилен режим. Подаваш заявление в общината и информираш , че ще извършваш някаква дейност . У нас се изискват между 20-30 документа от различни инстанции, за да започнеш някакъв бизнес. И още, и още... Най малкото в повечето държави фирмите като спаднат под определени минимуми се освобождават от данъци и се подпомагат всячески, само и само да не фалират.

Тука бизнес се прави не с помощта на държавата, а въпреки държавата.
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Тая тема много се изроди. Терминологията що е, картел монопол и олигопол може да я каже и първокурсник в УНСС. И какво от това? Истината е, че в тези 4 години на ГЕРБ има само едно -преразпределяне по брутален начин на бизнеси. Довеждане до фалит на едни и цицане на държавни и обществени поръчки от други.
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Абсолютно не си прав, няма да ти обяснявам защо, а само ще ти нахвърлям какво се прави в държави, които искат да имат бизнес.

В Германия ако си регистрираш фирма , държавата ти плаща по 600 eвро на месец в продължение на една година. В Австрия всяка новорегистрирана фирма се освобождава от данък за една година. В Чехия има само уведомитилен режим. Подаваш заявление в общината и информираш , че ще извършваш някаква дейност . У нас се изискват между 20-30 документа от различни инстанции, за да започнеш някакъв бизнес. И още, и още... Най малкото в повечето държави фирмите като спаднат под определени минимуми се освобождават от данъци и се подпомагат всячески, само и само да не фалират.

Тука бизнес се прави не с помощта на държавата, а въпреки държавата.

Аз не разбрах, кое не съм казал правилно?

Само казвам, че при липса на д-вата е всички в пъти много добре - и че има големи вериги, дошли това е част от естествния процес!
 
От: Бизнесът буквално се влачи по-дъното

Аз не разбрах, кое не съм казал правилно?

Само казвам, че при липса на д-вата е всички в пъти много добре - и че има големи вериги, дошли това е част от естествния процес!


Норнат, Фози е прав в терминологията.
Това за големите вериги е факт и е добре че има фалити на малките - това всичко е макроиконоческа гледан точка - фалита чисти неефективността.

Ето с това не съм съгласен. Фирмите фалират не заради неефективност, а заради тежките условия, в които са поставени. Разбира се има и такива, но не са по-голяма част.
 

Горе