Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Блеки голямо момче стана още вярваш в духове - защо се заблуждаваш че като се махнат посредниците ще падне цената ???
Аз съм сигурен че посредникът е там най вече благодарение на Руснаците които по този начин си отклоняват пари от Газпром - Да не мислиш че досега ако нямаха подкрепата на руснаците нямаше да са изхвърчали от там???
А цената на газта продавана от Булгаргаз със сигурност няма да падне а дори и да падне тя ще падне за топлофикациите които също работят на "загуба" и в най добрият случай ще чуеме коментари че благодарение на намалената цена на газта - парното ще скочи само с 5% вместо с планираните 10 :)
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

"2,7 милиона българи живеят в панелки, ако тези хора ги накараме да си санират жилищата, ще пестят до 30 % на година. И в момента пилеем огромно количество енергия", каза Борисов.

Тука ся мен не ми е ясно едно нещо, нема ли на всеки апартамент електромер? Има. Плащат ли си тока тези дето не са си санирали апартаментите?Плащат си. Е, де е загубата тогава?

Значи държавата дето е докарала това дередже - скъп ток, скъп газ, скъпи горива и т.н. и не прави нищо по въпроса да разбие монополите, да вкара алтернативни източници е невинна, а тези с несанираните апартаменти са виновни за цялата работа? :)
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Що пък да вярвам в духове, това е реалността.

Овъргаз е 50% на Газпром другите са частници на Сашо Дончев - демек частниника слага близо 100% отгоре от цената на която се подава от Газпром, демек правият пари от нищото.
В момента колкото и да е странно може да отпаднат, въпрки че зад тях е газпром - последно тавариша Путин се чудише и маеше що е такава цената, може и да премхане посредниците, но още е нямало ясна политика от това по линия от Русия. От днес просто виждаме как Руснаците леко се попритеснват ти знаеш ли де ще ги върнем ако до 2015 не готов Южен Поток, точно тогава се приема от ЕС забравих коя резолюция, но е точно към енергийните доставки и много се бърка в руските интерси, та при една силна политическа воля всичко може, но и това не съм видял от никой.

Ще паднат тогава, когато диверсифицираме енергийните потоци, но с този южен поток в момента леко усмиряваме руснаците си мисля, ще видим то геополитката не можеш им хванеш спатиите.

Реално при равни др. условия щом на овеъргаз падне цената на входа с толкова ще паднеи на изхода и от там на Булгаргаз и на топлото.

Трябва сериозно да се правят чистки в тъпите БЕХ и НЕК за да мислят по конкурнетно не с това пост комунистическо мислено, за да се създават комисии за разбиване на монопола и позволяване на нови фирми да стъпят на пазара, но уве това което правят е продавене на анала на народа и те блогордно ни дават вазелнче на префернциални цени.
 
Последно редактирано:
От: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

а, а тези с несанираните апартаменти са виновни за цялата работа? :)

Е как няма бе генгста, като ми се губи по 30% ресурса ще съм си винвоен аз, че не съм санирал и си плащам масрафа, ама като нямам кинти за енерегийно ефиксани материални, така се получва - ти смятай санират ли се всички блокове, друго ще е.
 
От: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Е как няма бе генгста, като ми се губи по 30% ресурса ще съм си винвоен аз, че не съм санирал и си плащам масрафа, ама като нямам кинти за енерегийно ефиксани материални, така се получва - ти смятай санират ли се всички блокове, друго ще е.


Те си го плащат, за тяхна сметка си е. Аз разбирам да не го плащат, че да се "пилее енергия". Щом изнасяме на по-евтино (така съм чувал) отколкото струва в бГ тока значи няма недостиг.

Ти да речем ядеш по 3 кила сиринйе на месец ама може да се ограничаваш и да ядеш по 1 кило. Излиза по думите на премиера, че ти пилееш 2 кила сиринйе всеки месец? Образно казано.:mrgreen:

Ще се санират всички блокове ама друг път, тези дето са с 500 кинта заплата от де ша вземат пари? Аз за саниране на половината къща дадох близо 10к.
 
От: От: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Те си го плащат, за тяхна сметка си е. Аз разбирам да не го плащат, че да се "пилее енергия". Щом изнасяме на по-евтино (така съм чувал) отколкото струва в бГ тока значи няма недостиг.

Ти да речем ядеш по 3 кила сиринйе на месец ама може да се ограничаваш и да ядеш по 1 кило. Излиза по думите на премиера, че ти пилееш 2 кила сиринйе всеки месец? Образно казано.:mrgreen:

Ще се санират всички блокове ама друг път, тези дето са с 500 кинта заплата от де ша вземат пари? Аз за саниране на половината къща дадох близо 10к.


Сега навивам хората в блока да за саниране и що годе съм запознат с процедурата. Значи ако ни одобрят по програмата (забравих как беше) се покриват 70% от разходите. 30% -те които остават се равняват на около 5000 лв., които могат да покрият от нисколихвен заем. А тези, които и това не могат, при съгласието на всички техните разходи могат да се пръснат на всички останали. Измислили са го хората, но много трудно се постига съгласие между всички, защото всеки е ремонтирал по нещо и не му се дават още пари.
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Не е невъзможно да свалят цената на тока. Просто не искат. Търсят причини от рода че имало "загуби" и др. глупости. Няма никакви загуби, просто така им отърва да казват. Според мен и 5 атомни централи да има в България, пак ще кажат че има "загуби". След като казват че реактора от АЕЦ Белене ще го транспортират в АЕЦ Козлодуй и това пак нямало да повлияе на цената на тока... от тука е всичко толкова ясно и прозрачно че намирисва на гнило от километри. От къде аджиба знаят и са сигурни че като активират новия реактор няма да повлияе на цената на тока ? Как го изчислиха ? Изпробвали ли са го ? Не са! До като ни управляват едни и същи хора така ще бъде. Тия монополисти посредници които купуват цената на тока на свръх ниски индустриални цени, и ни препродават на нас крайните потребители с 10 пъти повече, трябва да се изчистят - първо те! След това чистка и от всички тия дето ни управляват, защото от 1990 г. до сега са едни и същи хора, само че с различни имена на партиите. Не искам да си отварям устата, но България плаща най скъпия ток в Европа, а хората са с най ниски заплати. Просто това не го знаят хора които не са излизали навънка. Няма глупости от рода на "загуби" и т.н. Всъщност загуби има в банковите им сметки. Загуби може единствено да има от циганските гета където джанговците се прикачват и крадат ток, но това не е само в България а във всяка държава има гета където патрулка не може да влезе защото се стреля директно, и е нормално и там да крадат ток от мрежата.
 
От: От: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Те си го плащат, за тяхна сметка си е. Аз разбирам да не го плащат, че да се "пилее енергия". Щом изнасяме на по-евтино (така съм чувал) отколкото струва в бГ тока значи няма недостиг.

Ти да речем ядеш по 3 кила сиринйе на месец ама може да се ограничаваш и да ядеш по 1 кило. Излиза по думите на премиера, че ти пилееш 2 кила сиринйе всеки месец? Образно казано.:mrgreen:

Ще се санират всички блокове ама друг път, тези дето са с 500 кинта заплата от де ша вземат пари? Аз за саниране на половината къща дадох близо 10к.

извинявай, но не съм съгласен с примера който даде! не е съвсем точен според мен...
под пилеене се има предвид: ненужно изразходване на енергия - или иначе казано - като се санира ще се поддържа същата/по-висока температура с по-малко количество газ/енергия.

Аз мисля,че е така ?
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Много си е прав - щото хората си го плащат - по тая логика ако си стоят дома с кожуси може въобще да не се топлят и да се приеме че всичкият ток се пилее.
България не изпитва недостиг на ток - за да се правят такива умозаключения още повече че цената на тока не е държавно субсидирана - като направят тока по 5ст киловата и държавата плаща разликата тогава могат да ти дават акъл как ще си харчиш тока. Всеки при пускането си на молба да стане абонат на енергото си плаща определена такса според киловатите които заявява и в рамките на тези киловати може да си харчи колкото си иска.

Биаро незнам как я направи тази сметка но 30% от санирането на панелка да излизат 5000лв ми се струва яко надута история.
В момента един квадрат саниране по всички стандарти едва ли надхвърля 50лв за квадрат - като се има в предвид че дори крайните апартаменти рядко имат повече от 100кв външни стени не виждам как я получи тази сума, да не говорим че вътрешните апартаменти и гарсониери трудно добутват до 30-40кв метра външни стени.
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Биаро незнам как я направи тази сметка но 30% от санирането на панелка да излизат 5000лв ми се струва яко надута история.
В момента един квадрат саниране по всички стандарти едва ли надхвърля 50лв за квадрат - като се има в предвид че дори крайните апартаменти рядко имат повече от 100кв външни стени не виждам как я получи тази сума, да не говорим че вътрешните апартаменти и гарсониери трудно добутват до 30-40кв метра външни стени.


Не съм я направил аз сметката, направи я човек от Далкия варна, който идва да ни разяснява нещата. Това е максималната цена, която включва няколко екстри като панел за ток на покрива, нова инсталация за парното без вътрешни тръби (хоризонтална система) и още куп неща , които не са задължителни. Това не е оферта за външна изолация, а за цялостно обновяване на 9 етажен блок + прилежащите тревни площи и паркинги..
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Много си е прав - щото хората си го плащат - по тая логика ако си стоят дома с кожуси може въобще да не се топлят и да се приеме че всичкият ток се пилее.
България не изпитва недостиг на ток - за да се правят такива умозаключения още повече че цената на тока не е държавно субсидирана - като направят тока по 5ст киловата и държавата плаща разликата тогава могат да ти дават акъл как ще си харчиш тока. Всеки при пускането си на молба да стане абонат на енергото си плаща определена такса според киловатите които заявява и в рамките на тези киловати може да си харчи колкото си иска.

Щом е така да не съм чул и 1 човек от тази 1/3 от населението на България да реве, че няма пари.

като казах, че не съм съгласен беше продължение към това което писах по-рано - санирането на всички панелки да се поеме от държавата (пари от бюджета/програми+тези от продажбата на реактора).

Когато излизаш от вкъщи оставаш ли осветлението включено? не, защо ?

ако питаш мен - не, защото парите които бих дал за ток през времето за което ме няма - може да ги използвам за друго
със сигурност над 90% от всичките тези 2 милиона и нещо не оставят светната лампа след като излязат...

не става въпрос за това, че като си плащаш може да си харчиш колото си искаш - в това няма спор но идеята според мен е, че тази 1/3 от населението на България могат да намалят сметките си за ток и парно.

Естествено, че насила не можеш да накараш хората да си санират, голяма част от тях нямат и пари.. а тези които имат вече са го направили...
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Така определено може да излезе сметката ама ми се струва че ако е стар блока пълен с пенсионери трудно ще стане работата.

Нортрант хората които нямат пари за саниране и сега едвам свързват двата края - то е ясно че като го санираш си е за тебе обаче оня ден гледах една статистика че 50% от българите вече имат просрочени задължения за ток вода парно или телефони - това означава че средно във всяко семейство има просрочено задължение.
При такова състояние на нащата нали се сещаш как ще се въведе санирането на жилищата - с глоби (за тяхно добро) е даде ама хората ако имаха излишни пари сами да са си го направили и накрая ще се изпокарат и изпотрепат по входовете
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Така определено може да излезе сметката ама ми се струва че ако е стар блока пълен с пенсионери трудно ще стане работата.


Това се очертава и основния проблем. Не че всичките не са наляли маса пари в ремонти, които са им струва ли много повече ама айде ... Проблема със санирането не е в парите, а в хората! Само като си го представих блокчето цъфнало едноцветно с еднакви тераси и прозорци и като влезеш вътре чисто и готино .... мечти. Всъщност ако има 66% съгласие останалите са длъжни да приемат решението на мнозинството. Ако пак не искат съдът издавал постановление и незнам още какво ... Абе голям екшън ще бъде ...
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Само мантата ме разбра какво исках да кажа. За мен това не е пилеене, а високо потребление. Под пилее разбирам остарялата електропреносна мрежа, която не се поддържа и има огромни загуби на електричество, които ги плащаме всички докато при несанираните апартаменти си е за сметка на собственика.

И вместо да излезе Боко и да скастри електроразпределителните дружества се хваща на сиромасите за панелките. Като се санират и на монополистите им падне печалбата с 30% дали няма после да си ги избият, чрез вдигане на цените? :)

Ако сметнем, че ще спестиш 30% на година това прави по 2.5% на месец, пък те вдигат тока с 5-10% през няколко месеца. Голяма далавера?

Не отричам, че е полезно санирането просто всеки сам си решава. Не може да набеждаваш някой, че пилее ток след като си го плаща и си е негово право ако иска и на отворени прозорци да си надуе печката.
 
Последно редактирано:
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Говори се едно и също по смисъл, и аз съм точно на мненито на Норнат.

Това дето казва Боко, е загуба по простата причина че не е енергийно ефикасно и се "губи" под формата на допълнителни раходи на домакинство за отечки, а не че някоя Ел. мрежа е преебана и от 100 процента пропуска едва 70, тогава ДА пилее се ел. енеригия, а в нашия случай се пилее енергията за енергоемки и не опитмизирани жилища който дефакто увеличат потреблението просто щото е ясно има отчечки я санировка, я трошени джамеци я от сорта неща, който се трансформират в ненужно потребление. Все едно да отвориш прозореца и да пускаш нон стоп на най-високата степен печките, като просто трябва затвориш прозореца и всичко спада.

А че е наложителна санировка няма две мнения, а и аз не знам ква е процедурата, но най-доброто нещо е 80-90 процента да ида финасните от д-вата. Като секне тези ЕРП и посредниците всичко ще се нареди. Няма скок на потрбелнието, щом в пиковите моменти изнасяме ток, една санировка и всичко ще е различно до крайния потребител, жалко че не виждам как ще стане като в оснонвата ще са жилищните общности и то малцина дървени филосфи и търтей ....
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Това се очертава и основния проблем. Не че всичките не са наляли маса пари в ремонти, които са им струва ли много повече ама айде ... Проблема със санирането не е в парите, а в хората! Само като си го представих блокчето цъфнало едноцветно с еднакви тераси и прозорци и като влезеш вътре чисто и готино .... мечти. Всъщност ако има 66% съгласие останалите са длъжни да приемат решението на мнозинството. Ако пак не искат съдът издавал постановление и незнам още какво ... Абе голям екшън ще бъде ...

Абе никак не си запознат даже ... ама айде :))
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Абе никак не си запознат даже ... ама айде :))

Колко е?

Съвсем сериозно кви са цените и какви са държавните финансирания и кой гаранитра тези кредити пак ли тя?
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Абе никак не си запознат даже ... ама айде :))

Преразказвам по памет това, което разправя човека от фирмата. За коя част от казаното говориш всъщност?
 
От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Все още не съм си взел изпита по изолации, но да нахвърля някои числа и факти :)
- Енергийната ефективност (в частност санирането) може да намали сметките ни за ток, газ и парно до 75% (според лекторa ми по Строителни Материали и Изолации проф. Назърски). Това са пари, които остават в бюджета ни и можем да изразходваме за по-съществени неща като храна, дрехи и тн.
- До известна степен по този начин паричния поток се диверсифицира: вместо 100те ни лева да отидат в Топлофикация, ние ще дадем 50 лева на тях и 50 лева на малкия и среден бизнес (примерно).
- Енергийната ефективност допринася и за намаляване използването на фосилни горива, а оттам и по-малкото вредни емисии. Около 40% от вредните емисии идват от производството на енергия, използвана в жилищните и обществени сгради (35% от транспорта и 25% от индустрията). 30% по-малко изразходвана енергия от домакинствата = 5-10% по-малко вредни емисии.
- Вече съществува търговия с вредни емисии, така че една енергийно ефективна икономика може да получи доста солидни пари срещу квотите си.

"90% от сградите не са санирани по правилата"
 
От: От: Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

Все още не съм си взел изпита по изолации, но да нахвърля някои числа и факти :)
- Енергийната ефективност (в частност санирането) може да намали сметките ни за ток, газ и парно до 75% (според лекторa ми по Строителни Материали и Изолации проф. Назърски)...... [/URL]

Остави тези теории, погледни практиката а именно:

За колко време ще избиеш направената инвестиция в саниране от разходите за отопление?

Ако периода е над 5 години няма смисъл от това защото последните панелки са строени през 90-те години и след 10 най-много 15 години ще се разпаднат с и без саниране.

Тоест абсолютно ненужен и невъзвръщаем разход.....впрочем нужен само на фирмите които спечелят поръчката за саниране а всички знаят кои ще бъдат те, на Батко и Братко.

PS

По добре си продай панелката и си купи ново строителство дори и с доплащане, отколкото да вкарваш пари в панелен коптор
 

Горе