Взстановяване на Българските села

Май все по-ценено става българското село. Младите хора, които "наситени" на големия град с неговите сивота, шум и бетон, се насочват към китните, пълни със зеленина български селца. Все по-ценено е спокойствието и свободното време, с които разполагаме в селцата. А и връзката с природата и земята липсва на съвременния човек. На село имаш възможността да влезеш в градинката, да поровиш в пръстта, да изкопаеш доматките... А в прохладната вечер, да си направиш салатка със зеленчуците, които сам си си отгледал, да се заслушаш в песента на щурците, да се порадваш на спокойствието ... и залеза! Това всичко ти дава усещането за щастие, за изпълнена цел, за съдържателност, които в големия град липсват на все повече хора. А и другия плюс е, че на село имаш свободно време и пространство за хобита - колкото и каквито главата ти ги роди!
 
И да - покрай covid-ситуацията и покачването на заетите, работещи в хоум-офис, селата стават все по-достъпни и привлекателни. Няма блъсканица, няма кихащи и сополиви хора в градския транспорт, или сърдита касиерка в супермаркета... има баба, от която си купуваш яйца и която понякога с тях ти подава и чинийка с топли мекички :)
 
И да - покрай covid-ситуацията и покачването на заетите, работещи в хоум-офис, селата стават все по-достъпни и привлекателни. Няма блъсканица, няма кихащи и сополиви хора в градския транспорт, или сърдита касиерка в супермаркета... има баба, от която си купуваш яйца и която понякога с тях ти подава и чинийка с топли мекички :)
Дали имате някаква роднинска връзка с потребителя @hristonev? Имате моите симпатии, ако е така. :)

Добре дошла във форума! Пожелавам приятен и ползотворен престой. :)
 
Дали имате някаква роднинска връзка с потребителя @hristonev? Имате моите симпатии, ако е така. :)

Добре дошла във форума! Пожелавам приятен и ползотворен престой
Това е съпруга ми. Благодаря за хубавите думи. :)
 
Според мен се възстановяват. Бавно, трудно, но все пак. Тази ситуация с covid-19 също помага на малките населени места.
И то доста. Аз лично почти цяло лято изкарах така, в една вилна зона и работното там. Не виждал голям смисъл, ако те пратят хоум офис да си кибичиш в апартамента в големия град. На някои места още са на нормално цени имотите, на други - не чак. Но и населяването на места от хора, които са дори само хоум офис ще раздвижи селото доста. Ще има повишаване на подкупвателната способност, всеки ще си донаправи някакви неща около къщата, други ще се отдадат на земеделие, трети ще започнат да наливат в някакви паркове, градинки. И така нещата ще се случат за този район.

Повечето, които ще го направят са хора, на които работата им би позволила да имат отдалечен достъп от офиса си, като в повечето случаи това са професии, свързани с киснене пред компютър. :) И IT-тата определено водят тук.

Вече знам за случаи, в които познати в бранша си купиха и къщи в села, около големи градове де. Единият - около София, другият - около Стара Загора, а и друг приятел - около Варна. В тази година мисля, че чак ще има такава тенденция. Но е редно и някакви стимули да им се предложат, и без това никой не иска да се прескачаме в големите градове. :)
 
Аз ше сменям селото с по-затънтено.
Тука стана такъв трафик че все едно живея на магистралата.

Даже бабки къде гледат кокошки не останаха.
Само за една се сещам в момента.
 
Ще има повишаване на подкупвателната способност,

Ще дават подкупи на кореняк-селяните??? Аз съм За! :D
 
както надуха селските имоти тройно надали
 
Ще харчат повече в малките магазини, ще купуват повече зеленчуци от местния пазар. Иииии многоооооо алкохол ще се консумира. :)
Ясно, знаех какво имаш предвид, ама терминът е "покупателна способност". Тва софианците само за подкупи мислите. :)
 
Ясно, знаех какво имаш предвид, ама терминът е "покупателна способност". Тва софианците само за подкупи мислите. :)
И за друго мислим, ама ще загубим аудиторията, ако кажем за какво. :) Някои повече, други по-малко. :)
 
Винаги е било супер танкажно да има къща на село на 10 минути от голям град. Въпроса е в парите. Аз поне откакто съм се осъзнал по някои въпроси такива имоти бяха вече достатъчно скъпи.

Но и то човек откъде да знае. Примерно бившето Житарово беше спокойно село на 10 км. от Бургас. В момента е Ветрен и е квартал на Бургас, и изобщо не бих казал, че е спокойно. И преди си беше скъпо за купуване, сега разбира се е много по-скъпо.

Аз бих си избрал - единия ми селкски имот да е в село, не чак забутано, да има сравнително лесен достъп до по-голям град, но да не е на някаква пътна артерия. Да не курорт. Другото да е курорт. А в третото да си отглеждам зеленчуци.
 
Нали имаше некво село целото заселено с АЙ-тита.. Някой знае ли какво се случва.., въпреки че според мен са се изтепали :) айай-титата у форум не могат да пребивават заедно, сметай у едно село :D:D:D
 
Нали имаше некво село целото заселено с АЙ-тита.. Някой знае ли какво се случва.., въпреки че според мен са се изтепали :) айай-титата у форум не могат да пребивават заедно, сметай у едно село :D:D:D
Да, имаше, но не се сещам кое беше.

Направиха и едно място много европейско - Чавдар. Да ти е кеф да живееш там. Всичко, или по-голямата част по европроекти, по-малко крадене, и наистина идея какво се гони като крайна цел. И резултата е на лице. Истинско доказателство, че нещата не се случват по съвсем други причини, а не защото нямаш желание.

Аз лично бих избрал някакви покрайнини или вилни зони на градове от големината на Елена. Началото на август месец бях в една къща за гости (Малка реклама, защото наистина бях мега доволен - dayora-elena.com) във вилната зона на Елена, гледките навсякъде бяха зелени хълмове. И си казах "Да, бих живял тук". И нищо няма да ми липсва от големия град.
 
Направиха и едно място много европейско - Чавдар. Да ти е кеф да живееш там.
Това няма нищо общо със село.
Просто сбирщина милениали и геймърчета са се опитали да си направят кичозна имитация на Хобитън.

... Ама прекалено близо до Мордор.
 
Това няма нищо общо със село.
Просто сбирщина милениали и геймърчета са се опитали да си направят кичозна имитация на Хобитън.

... Ама прекалено близо до Мордор.
Абе получило им се. Още е със статут на село. Поне така пише в Уикипедия.
 
И аз съм го мислил, но няма как ако сте семейство с дете, освен ако не искате да станете личен шофьор на детето ви (друго ще е ако е студент с шофьорска книжка).
Другия минус е, че масово селата са населени с цигани. Бонус е наличието на местни феодали, които правят каквото си искат в селото.
Така из селската идилия или може да ви оберат къщата докато ви няма, да слушате маанета всеки ден (за да добиете представа - завъртете се из периферията на която и да е циганска махала, в който и да е град), да ви обират/бият детето докато е малко.
Други неща:
- чести токови удари и продължителна липса на електричество;
- ако ви спре интернета, ще чакате от 2-3 дни до по-вероятно седмица докато връзката ви бъде възстановена;
- проучете преди да закупите имот, как стои въпроса с водоснабдяването в селото. Ще дам пример - Калиманци в Суворовска община - селото от над десетилетие страда от слабо налягане/липса на вода. Защо? Защото над 90% от жителите му са вързани незаконно към ВиК мрежата и сметки не плащат, а през последните години - новопостроените къщи с басейните допълнително утежняват проблема. От общината най-безцеремонно заявяват, че няма защо да работят по разрешаване на проблема, тъй като няма достатъчно плащащи абонати (преобладаващата част от населението в селото е българско ако това е от значение).
- има шанс да ви вони на обор от през една-две къщи, според това накъде духа вятъра, като на моменти, колкото и да сте си мислили "а, то се свиква" - ами не се свиква, силата на миризмата е до степен да ти се повдигне.
- ако имате проблем със съседа, например да си е направил отводняването към вашия имот и с това след всеки среден по сила дъжд двора ви да се превръща в езеро: няма сила на земята, която да го накара да реши проблема.

Мога да продължа.
На някои от нещата съм личен наблюдател, за други са ми разказвали. Далеч не е розово положението при живота на село.

Друго би било ако сте пред пенсия (или детето ви вече е в университета, или по-голямо), работите дистанционно и решите да се установите в някое италианско, австрийско, швейцарско село. ;)
 
И аз съм го мислил, но няма как ако сте семейство с дете, освен ако не искате да станете личен шофьор на детето ви (друго ще е ако е студент с шофьорска книжка).
Другия минус е, че масово селата са населени с цигани. Бонус е наличието на местни феодали, които правят каквото си искат в селото.
Така из селската идилия или може да ви оберат къщата докато ви няма, да слушате маанета всеки ден (за да добиете представа - завъртете се из периферията на която и да е циганска махала, в който и да е град), да ви обират/бият детето докато е малко.
Други неща:
- чести токови удари и продължителна липса на електричество;
- ако ви спре интернета, ще чакате от 2-3 дни до по-вероятно седмица докато връзката ви бъде възстановена;
- проучете преди да закупите имот, как стои въпроса с водоснабдяването в селото. Ще дам пример - Калиманци в Суворовска община - селото от над десетилетие страда от слабо налягане/липса на вода. Защо? Защото над 90% от жителите му са вързани незаконно към ВиК мрежата и сметки не плащат, а през последните години - новопостроените къщи с басейните допълнително утежняват проблема. От общината най-безцеремонно заявяват, че няма защо да работят по разрешаване на проблема, тъй като няма достатъчно плащащи абонати (преобладаващата част от населението в селото е българско ако това е от значение).
- има шанс да ви вони на обор от през една-две къщи, според това накъде духа вятъра, като на моменти, колкото и да сте си мислили "а, то се свиква" - ами не се свиква, силата на миризмата е до степен да ти се повдигне.
- ако имате проблем със съседа, например да си е направил отводняването към вашия имот и с това след всеки среден по сила дъжд двора ви да се превръща в езеро: няма сила на земята, която да го накара да реши проблема.

Мога да продължа.
На някои от нещата съм личен наблюдател, за други са ми разказвали. Далеч не е розово положението при живота на село.

Друго би било ако сте пред пенсия (или детето ви вече е в университета, или по-голямо), работите дистанционно и решите да се установите в някое италианско, австрийско, швейцарско село. ;)
Не съм съгласен, повечето от ромоте са в чужбина и всъщност се изместиха в селата покрай градове или в самите градове.
В последните години кражбите са редки и за това стават толкова публични всъщност. Може би зависи коя област или част на Бг. Иначе за маанетата да, но и не навсякъде. Особено в безлюдните села, там не само ги няма маанетата и циганите, но няма и крадци..... Поне визирам местата които съм посетил в област Пловдив и Смолян.
Токовите удари вече са по-редки, всъщност бих казал че тока е дори по-слаб и в някои райони с по-голяма обезлюденост мрежата така да се каже е умишлено направена така. Липса на електричество има, да но обикнвено при снеговалеж и грамотевици. Но да отбележа, аз съм в градче ( малко ), на 15 км от областен град и при почти всяка буря и по-силен снеговалеж тока изчезва и то не за час, два, имахме случай цяла вечер и седяхме на студено, защото се утопляваме на електричество.
Интернет ?! Има колкото искаш мобилен и домашен мобилен с 90 процентово покритие, трябва да си или в пещера или на голяма надморска височина за да имаш липса на обхват.
Да водоснабдяването може да е проблем, но и за това има варианти :)
---... Е есло е може ли да не вони на обор да му се невиди, логика баси.... Освне това, само до преди 200 години, така даже и по-малко, същата воня я е имало и в градовете, защото тогава град не е означавало едва ли не "висшестоящите" или "орта от голямто дубрутрю", а средище за пазар, концентрирали са се хората предимно за да развиват търговия и занаятчийство, а не буржоазия.
""""- ако имате проблем със съседа, например да си е направил отводняването към вашия имот и с това след всеки среден по сила дъжд двора ви да се превръща в езеро: няма сила на земята, която да го накара да реши проблема.""" - Този проблем е рядък, но да. Както ги има и проблемите в блока. Аз търпя бабичка, която не чува и телевизора и е на макс 2 3:00, чувам телефона и как звъни, защото скапания блок е с тънки плочи. Съседа отдолу псува че децата се чуват като играят ( в нормални часове говорим, не изрудски работи ). Всеки си прави ремонт кога му скипне. Оня ден сседа реши да поставя климатик в 21:00.... Миризмата на входа ни е уникална, и да чисти се редовно, но от някъде влизат котки.... Една дама решиал да прибира уличните котки в стаичката в която държим целия вход колела и детски колички, та познайте какво се случи с количката ни за почти хиляда лева.... Да продължавам ли, щото и там е безкрай. Всяко нещо си има предимствата. Но определено живеенето в апартамент има много по-малко предимства. Може би едно главно, няма двор и имаш по-малка площ за която да се грижиш.... но отглеждането на деца в това е като затвор за тях. Рядко излзиане, щюото няма с кой понеже и другите са затворени, в града болестите са по-чести, никой не пази другия. Скоро една говедарка ми се изкашля в лицето ей така и дори не се извини гадината скапана, разболях се от там и още 2-ма човека.... Е да ви сера на града и на гражданството. За мен града е най-голямата селяния.... Някой като ми каже кореняк къв .... Ало България е една държава, ако погледнем назад в поколенията ще се окаже че има кореняци дето се броят на пръсти.... ама чакай малко, тия кореняци преди да направят селото и после селото да стане град... от къде са дошли да ги ева, а ?! Щях да обвиня демокрацията за идиотското разделение между хората ( не само българите, но предимно ние се делим така да се каже най-много )... ама се замислих, чеи при Бай тошо е имало разделение, едно от малкото неща, но и доста гадни минуси на миналото. Граници ала бала и наказание преселение и т.н. "разделяй и владей" и тогава го е имало... а същите наши и ваши от миналото днес правят "демокрация", никога в тая държава не е имало истински декомрати. Макар че все си мисля че и в света няма, демокрацията никога не е била демокрация, тя е само зап ред хората, всичко е капитализъм и скрит комунизъм...
 
Последно редактирано:
Мислил съм ги тези неща. Но в обезлюденото село се досещаш защо няма кражби - каквото е имало да се краде, отдавна ще е обследвано.
А иначе за идиотите - има ги в изобилие и от двете страни на барикадата - на село и в града. В града ти прави повече впечатление, защото са по-концентрирани, разстоянията са по-малко.
Ако се поддържаше инфраструктурата и имаше добра организация, бих погледнал към живот натам с дете. А и като е с дете човек, селото трябва да е край града. Като е край града както каза - ще се радва и на братята цигани. Но то и трябва да се свиква, все пак докато се пенсионираме - те ще са преобладаващата част от населението в страната.
Въпреки че имам имоти по близките села край града, гледам в посока живот на село в нормална държава, все още умувам и не съм изключил на 100% България. Към средата на следващата година ще реша финално, като избора ще е между България, Германия, Ирландия, Испания.
Жалко, че всички острови по Средиземноморието имат проблеми с питейната вода (твърде малки са), иначе направо натам. Къщите са на цени от порядъка на 200-300 000€. Толкова струват и по вилните зони край града и по селата на 50км от Варна в момента. Но сравнение просто не може да се прави - в тези по Корсика, Сардиния, Палма се събуваш и влизаш, а нашенските - на вид някои биват, ама инфраструктурата край тях е трудно да се нарече такава или външно са направени, а вътре изкарани с плочки от по 7лв квадрата на промоция от Алати и всичко останало пак в такъв стил.
 

Горе