Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизнес.

От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Добре, имам следния въпрос... АКО сега пак си стъпя на краката и си осигуря време за разработка на приложение прототип няколко месеца - игра от тип CandyCrush, Flow, Jetpack Joyride, Plants VS Zombies и т.н.... примерно да има 1-2-3 нива, неща да се купуват от "магазина", да работи добре на най-известните ОС и машини, ТА, ТОГАВА ще мога ли да търся спонсориране от държавата или по-скоро с евро-проект... ясно е, че само с идея, най-вероятно няма да стане. Аз ще пробвам успоредно в IndieGOGO, но чували ли сте за начин за спонсориране на подбони идеи?

Кажете, предприемачи...

Виждам, че много се набляга на "в полза на обществото", самото приложения НЯМА да е в полза на обществото пряко, но косвено, ако се получи, ще имам възможност да обучавам и наемам млади хора от моя град - което, е най-голямата помощ, която аз виждам в нашата реалност.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Емулатора е само за тестване... колко пъти ми се случва на емулатор да работи, а на телефона не, или пък на телефон да работи, а на емулатор не.
Мога ли да пусна нещо, което не съм сигурен дали ще работи под различни резолюции и операционни системи?
Като си изтегли един човек приложение, отвори го и бутоните са наляво надясно, и т.н. неразбория и невъзможност за ползване - после и да го направя да работи за неговата машинка - дали ще го изтегли пак.

Ама стига си търсил извинения:

Nokia Lumia за 100 лв - http://olx.bg/ad/nokia-lumia-520-ID5KFA4.html
Android за 100 лв - http://olx.bg/ad/samsung-galaxy-s2-i9100-ID68A9v.html
Iphone 5s за 180 лв - http://olx.bg/ad/iphone-5s-s-icloud-ID5KPfV.html
(това са само примери, случайно избрани бройки)

380 лв, по-малко от минималната работна заплата!

Айде и един таблет ХуЯвей (така са го написали) за 90 лв - http://olx.bg/ad/huqwei-mediapad-7-lite-ID670T2.html

Такива пари вече си ги вкарвал къде ли не, все ще намериш толкова за тези по-важни неща. Наистина не ти трябва повече техника, това не е като да добиваш злато, тук се иска повече креативност. Ако наистина те бива в правенето на игри, няма как да не се умножат в най-скоро време, дори да не избягаш от България.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Не то не е 1 месец, човек - ПЕТ ГОДИНИ Е, човек :)
Да беше месец... добре... 5 години САМ опъвам, САМ, не съм ходил ни по бюро по труда, НИТО съм кандидатсвал за интервю за работа в фирма, щото знам какво предлагат.
Не съм се възползвал от 1 привилегия от държавата, като изключим инфраструктури и т.н., за които нашите прародители са работили. Плащам си данъците.
Виждам мръсотия, тъпотия и цигания, никои няма идеи, освен да краде от държавата.

Толкова труд положих, явно не е за мен... просто вече като се замисля, че ще замина за Англия, и някои ще ми казва GO THERE, PICK THIS UP, COME HERE... и т.н. да е ясно какво трябва да направя във всяка минута, да иам определено работно време, а не да седя по 13-17 часа по нощите, набухан с кафе... да си взимам там заплатката и да съм спокоен, просто само тая мисъл ме кара да се чувствам лек и безгрижен. Без да мисля за сметки постоянно(там от мои роднини и познати знам, че 2дни в седмицата(8 в месеца) стигат да си платиш и храна, и наем, и транспорт, другите 4-5 дни са си парички за харчене или пестене) и какво НОВО трябва да измисля, че да получа пари, да очаквам всеки момент да ме излъжат... май си клоня вече към чужбина.

Просто забрави за тези евро помощи - първо най-разпространените са за селскостопанските производители (дребните риби печелят жълти стотинки) и тези за конкурентноспособност (закупуване на нови машини, оборудване и т.н.).
Трудно се взимат пари и е нужно много работа (проекти), чакане месеци наред. За възможността да вземеш помощи и да не ги използваш по предназначение просто забрави! Не е така както си мислиш. най-малктоо защото не дават всички пари наведнъж. Често има проверки и т.н.

1 месец е нищо. Според мен още от сега си стягай багажа за Англия. Това е едно от най-добрите решения които може да вземеш в живота си и напълно съвпада с моята теория. Дано го направиш иначе се обричаш :)
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Добре, спирам да пиша по тази тема.
Достатъчно съм дал на тая държава - то само, че не съм поискал нищо от нея, а само съм давал, е достатъчно.

Няма пари за млади с идеи, няма гръб, няма политики, не само за млади.

Правя последен опит и така...

Благодаря, Ви, сърдечно, че ми отделихте време и ми помогнахте да направя своя избор.

Успех!
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

За единия месец имах предвид този който си даваш. Знам, че вече 5 години нищо не правиш и точно за това смятам, че и този 1 месец е много. Голяма промяна през него няма да има.
Затова имаш два избора:
- голям български град (възможностите не са много, но все пак има)
- Англия
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

За единия месец имах предвид този който си даваш. Знам, че вече 5 години нищо не правиш и точно за това смятам, че и този 1 месец е много. Голяма промяна през него няма да има.
Затова имаш два избора:
- голям български град (възможностите не са много, но все пак има)
- Англия

За тия 5 години, съм направил повече от 90% на моите години :) На 18 години изкарах близо 30 000лв САМ за по-малко от година! Друг е въпроса в какво съм ги инвестирал, и защо не е проработило... много и най-различни неща съм опитал.

Докато другите са ходили по дискотеки да се напиват и дрогират аз съм работел :) Докато другите са ходели да "следват" за "Висше" образование, с парите на мама и тати, аз пак съм работел :)
На 23 години с такъв огромен опит, дори равносметката сега да е ПРОВАЛ, малко хора могат да се похвалят.

Лека :)
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Знам и, че наскоро са влезли в сила закони за VAT - ДДС за държавите в европейския съюз - за продажба на онлайн продукти - inApp покупките са в тази категория и има нова MOSS програма, според която човек от Германия ако даде пари за моето приложение, ще трябва да се удържи ДДС в неговата държава, а НЕ в България... и от там има много усложнения.

Направи някаква безплатна версия, без реклами или демо и го пусни. Ако видиш, че на потребителите им е интересно, значи има смисъл да го развиваш. Тогава вече ще мислиш за ДДС.

Исках да науча дали има начин да получа пари от Европроект или от държавата за старт-ъп бизнес.

По-скоро търси инвеститор. Ако му покажеш, че в играта има хляб, покажеш демото/прототипа колко пъти е теглено и играно ще имаш успех.

Емулатора е само за тестване... колко пъти ми се случва на емулатор да работи, а на телефона не, или пък на телефон да работи, а на емулатор не.
Мога ли да пусна нещо, което не съм сигурен дали ще работи под различни резолюции и операционни системи?

Дай ние ще го тестваме. Само го направи :)
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Добре, имам следния въпрос... АКО сега пак си стъпя на краката и си осигуря време за разработка на приложение прототип няколко месеца - игра от тип CandyCrush, Flow, Jetpack Joyride, Plants VS Zombies и т.н.... примерно да има 1-2-3 нива, неща да се купуват от "магазина", да работи добре на най-известните ОС и машини, ТА, ТОГАВА ще мога ли да търся спонсориране от държавата или по-скоро с евро-проект... ясно е, че само с идея, най-вероятно няма да стане. Аз ще пробвам успоредно в IndieGOGO, но чували ли сте за начин за спонсориране на подбони идеи?

Кажете, предприемачи...

Виждам, че много се набляга на "в полза на обществото", самото приложения НЯМА да е в полза на обществото пряко, но косвено, ако се получи, ще имам възможност да обучавам и наемам млади хора от моя град - което, е най-голямата помощ, която аз виждам в нашата реалност.
Това, което ти трябва, е пъблишър. Примерно Rovio Stars. Всъщност някой доста по-малък.
Потенцалните пъблишъри ще искат демо като proof of concept.
Абе трудно ще е.

Да играеш тото предлага по-голяма вероятност да спечелиш пари от правене на игри.

Освен ако не си някоя турботалантлива скрита лимонка. Ама като гледам ти липсва читав маркетингов план. Клоновете на популярни игри не са формула дори за посредствен успех - прекалено много такива има. По-добре някоя от не толкова популярните категории.

Има си разни сравнително прости техники за решаване на проблема с различните размери екрани и резолюции. Но тоя Старлинг не ми се вижда особено добър избор - само браузъри и телефони поддържа, а и Флаш е мъртва технология.
Добър избор е Unity - спестява време и труд, и даже ще ти симулира различните резолюции.
Джон Ромеро наскоро гледах, че препоръчва Corona SDK.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

ще напиша и аз мнение по темата, защото смятам че отчасти разбирам проблема ти. ти искаш нещо да се случва, виждал си успехи, но си се провалил. как изкара 30000лв на 18г. а сега не можеш? липсва ти финансова култура. седни и прочети за парите. спри да влагаш в ремонти. прави най необходимото за минимални средства. спестявай и инвестирай.

за да успееш ти трябва едно основно качество - да продаваш. ти ще направиш играта, тя ще е перфектна, но ако не успееш да я продадеш провала е сигурен. това го знаеш и ти и сам го спомена, твоя клиент за играта за 1000лв има платформа за игри която продава.

в игрите има пари. но по мои сметки за да направиш игра от рода на изброените от теб ти трябва инвестиция от порядъка на 100000лв. а за да имаш успешна игра бюджета ти трябва да надхвърля 1000000 или да имаш луд късмет(нещо като да удариш 6ца от тотото). незнам дали си запознат като споменаваш angry birds но това резултат на 3ма човека и 51 провала близо до банкрут.

казваш че работиш като фриленсър. задръж се в тази сфера, обогати знанията и уменията си и бъди по скъпо платен фриленсър докато разработваш твои проект който да пуснеш на пазара...

за англия - какво ще правиш там? ще береш ягоди? или по добрата оферта - в склад на голям доставчик. за 7 паунда на час, които за там са нищо? въобще не си я представяй англия-та толкова розова, колкото ти я описват. с тази заплата сам човек може да си позволи да спи в собствена стая, като дели къщата с поляци и индиици, с обща баня. да купува най евтината храна от асда и лидл. и да пие 2-3 бири на пъб веднъж седмично. за ресторанти забрави, единствено джънк...

щом си добър потърси си работа в англия от тук по специалността - да разработваш игри или да програмираш или там каквото те влече. може да се наложи да работиш и на втора работа там но имай за цел да се развиваш там, а не да ти казват иди там, иди тук. или си потърси работа в по голям град и като се докажеш ще имаш възможността да идеш в англия, канада, щатите на прилична заплата...

и като за последно ще ти кажа следното: избери си цел - да работиш за себе си и да си независим, или да не се притесняваш и да работиш за друг. направи си стратегия и действай.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

В днешно време интернет и читав лаптоп са достатъчни за да се прехранва човек без семейство. Ще излезеш от тая дупка в която си влезнал . нека форума ти служи за мотивация. Много хора сме тръгнали от тук.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Да се включа - къде по темата, къде не.
Виж сега - говориш за чужбина, за бягство и т.н. Не знам какво точно си мислиш, че ще стане с тая схема? Нека ти кажа. Ще идеш да живееш в шибано гето, ще живееш в стая 13-15 квадрата, ще ядеш главно от fast-food фризера в хипермаркета, ще водиш най-мизерния живот, който си си представял, но ще имаш 800 паунда (примерно), свободни на месец. Е да де, ама ти няма да живееш смислено по никакъв начин, понеже бирата ти е 6 паунда в барчето, а кафенцето е 4. Ще спестяваш 5 години и ще имаш едни 25 000 лева, на цената на тотална социална изолация и мизерия.
Същото можеш да го направиш и в София, с тая разлика - че в София може да имаш някакъв социален живот, даже и половинка да си намериш.
Живееш в къща, имаш куче , подържаш не знам колко квадрата? Ми какво очакваш. Иди в София, дели квартира с 2-ма души още и плащай 150 лева наем +100 лева сметки. Ако имаш половината акъл, от това което пишеш - ще вземаш поне едни 2000 лева. И ще живееш в пъти по-добре от "емигрантската" мечта - стая в арабския квартал, никакви забавления и безкрайно циклене в 15-те квадрата, наречени дом. И в пъти по-добре от абсурдно не-целесъобразното подържанена не знам си колко стаи наследствен имот.

Вземи се в ръце, и престани да говориш за "държавата" и подобни looser-ски оправдания. Пикая ти на държавата, и надругите държави - пак пикая. Понеже нито една държава не е помогнала на никого. Тя е един обществен договор, преразпределя ресурси и подържа някакъв ред (тея двете зависят изцяло от хората, населяващи тая държава). Държавата е константен фактор, върху който ти нямаш много, даже ниакъв ефект - нещо като климата - съобразяваш се с него и спрямо него се нагаждаш.
Вземи се махни от градът-село, в който живееш и се вземи в ръце. Даже в най-великата държава, съществувала под слънцето - САЩ така правят - никой не седи в яоминг и северна дакота, примерно - всичко дето е ИТ се бута в бей ариа - ла - чикаго - бостън - сиатъл - ню йорк. Ама ти си решил, че на теб някой ти е длъжен да ти създаде перфектни условия там - където майка ти си е разкрачила краката и те е родила преди 23-4 години - айде стига. Извинявам се, ако представям вулгарно ситуацията, но смятам, че е по-добре да я чуеш такава - каквато е.

Но направи каквото намериш за добре, ако искаш давай към източен лондон, живей си в арабския квартал, давай в 15 квадрата стая в апартамент с още 4-5 бежанци и се кефи, че имаш 700 паунда под дюшека.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Да се включа - къде по темата, къде не.
Виж сега - говориш за чужбина, за бягство и т.н. Не знам какво точно си мислиш, че ще стане с тая схема? Нека ти кажа. Ще идеш да живееш в шибано гето, ще живееш в стая 13-15 квадрата, ще ядеш главно от fast-food фризера в хипермаркета, ще водиш най-мизерния живот, който си си представял, но ще имаш 800 паунда (примерно), свободни на месец. Е да де, ама ти няма да живееш смислено по никакъв начин, понеже бирата ти е 6 паунда в барчето, а кафенцето е 4. Ще спестяваш 5 години и ще имаш едни 25 000 лева, на цената на тотална социална изолация и мизерия.
Същото можеш да го направиш и в София, с тая разлика - че в София може да имаш някакъв социален живот, даже и половинка да си намериш.
Живееш в къща, имаш куче , подържаш не знам колко квадрата? Ми какво очакваш. Иди в София, дели квартира с 2-ма души още и плащай 150 лева наем +100 лева сметки. Ако имаш половината акъл, от това което пишеш - ще вземаш поне едни 2000 лева. И ще живееш в пъти по-добре от "емигрантската" мечта - стая в арабския квартал, никакви забавления и безкрайно циклене в 15-те квадрата, наречени дом. И в пъти по-добре от абсурдно не-целесъобразното подържанена не знам си колко стаи наследствен имот.

Вземи се в ръце, и престани да говориш за "държавата" и подобни looser-ски оправдания. Пикая ти на държавата, и надругите държави - пак пикая. Понеже нито една държава не е помогнала на никого. Тя е един обществен договор, преразпределя ресурси и подържа някакъв ред (тея двете зависят изцяло от хората, населяващи тая държава). Държавата е константен фактор, върху който ти нямаш много, даже ниакъв ефект - нещо като климата - съобразяваш се с него и спрямо него се нагаждаш.
Вземи се махни от градът-село, в който живееш и се вземи в ръце. Даже в най-великата държава, съществувала под слънцето - САЩ така правят - никой не седи в яоминг и северна дакота, примерно - всичко дето е ИТ се бута в бей ариа - ла - чикаго - бостън - сиатъл - ню йорк. Ама ти си решил, че на теб някой ти е длъжен да ти създаде перфектни условия там - където майка ти си е разкрачила краката и те е родила преди 23-4 години - айде стига. Извинявам се, ако представям вулгарно ситуацията, но смятам, че е по-добре да я чуеш такава - каквато е.

Но направи каквото намериш за добре, ако искаш давай към източен лондон, живей си в арабския квартал, давай в 15 квадрата стая в апартамент с още 4-5 бежанци и се кефи, че имаш 700 паунда под дюшека.

Бра-во!:clap:
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Гледам позитивни реакции засега от колегата RealMoney, за което съм благодарен, та ще взема да си продължа монолога, може пък на някого да е полезен.

Уменя автора има - щом ги пише тея неща - няма две мнения по въпроса. Обаче градът-село му е навредил на психиката тежко. Това повтаряне как се издържа сам и си подържа къщата - айде бе. Това е нормално, за нормалния свят. Не е нещо велико, нито нещо за адмирации - да се издържаш е нещо естествено, което се очаква от теб, като индивид.
Аз също от 20-годишна възраст се издържам сам, на 24 имах заделени 20 бона и кола си бях взел за 6. Разликата ми с автора е, че никога не съм тръбял колко велик съм аз, понеже се издържам, спестявам и плащам сметки сам. Защо не съм тръбял? Понеже средата ми е била такава - всички се издържаха сами и си водеха един нормален живот, за 24 годишен самостоятелен индивид. В градът-село, на автора - обаче - там безделници биват издържани от роднини, къде с пари от чужденция, къде с други пари и автора е решил,че да се издържаш сам е голямото нещо. Е не е и ще го разбере, като излезе от стерилната черупка, в която се е вързал, заради купчина тухли.
Разказите за държавата и как тя е проблемна - ми не е точно тя, проблема е и автора, и тая нагласа, че да се издържаш е неестествено голямо постижение. За каква качествена държава може да говорим, ако естествените неща гражданите ги смятат за постижения? WTF. Тотално сбъркани приоритети. Постижение е уменията с гореизброения софтуер и хардуер на автора, а не това, че се издържа сам. Не е толкова сложно, е'ахти.

Изумявам се напоследък, как хора с очевидни интелектуални възможности не искат/не могат да схванат простата концепция на ДЪРЖАВАТА. Която е прост обществен договор - не е отделно entity, което е ДЛЪЖНО да направи всичко цветя и рози за гражданите, населяващи дадена територия. Държавата не е ДЛЪЖНА, ние сме държавата и държавата е нас. Magna Carta е от 1215-та година, подяволите. 800 години ли не стигат, за да бъде асимилирана тая безкрайно проста концепция?

И един съвет към автора -ако не виждаш бъдещето - обърни се към миналото, току-виж може да научиш нещо. Например как българите сме дошли от майната си, и как човешката миграция е нещо естествено, тъй, че не е голяма драма да напуснеш родното местенце. А за чужбина - сто на сто ще се минеш, ако отидеш да си слуга в арабския квартал, за подаяния, но май е по-добре така, повече хора да видят цената на 700-те паунда под дюшека и един път за винаги да схванат концепцията, че качеството на живот се определя от безкрайно много фактори, където номиналната стойност на паричките под дюшека е несъществена.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Пич, ти си слабоумен! :)
И не искам да те обиждам - в момента с твоето авторитарно писане ТИ се мислиш за велик.
Близо 3 000 000 българи са се изнесли от България, всички ли са по "арабските квартали" и ядат дюнери, колко трябва да си малоумен ми кажи, за да вярваш в това?
2-те ми братовчедки са в Германия и са специалисти, имам познати из цял свят, които живеят един прекрасен живот.

А селската среда и на теб не е простила, като ти чета коментарите.

Държавата не била длъжна... Ми като не е длъжна, да не плащам данъци бе!

Ти според мене си глупавия, ако плащаш данъци и не очакваш НИЩО от държавата.

Като си извикаш хора да ти правят ремонт у Вас, искаш касова бележка за всяко едно нещо, и договор - същото трябва да става и с нашите данъци.

Ама К'ВО ми се правиш на велик ве, мой?! Кога ще се върнат тия 2 500 000 млади предимно хора в България, а?

А миграция има - в моя район скоро се очаква да настанят 10 000 бежанци, понеже по селата около града ми нямало хора. Градът ми не е от най-малките води се 100-110 000 души.

ВИЕ, КОИТО СТЕ СЕ затворили във София, Варна, Бургас и Пловдив сте в черупка, а НЕ ние в "провинцията", ГРАМ не знаете какво става тук и не Ви интересува... ама то т'ва ще си е и Ваш проблем, скоро като ни сменят имената и станем граждани на Турция, разбира се образно казано, ама на там върви.

Ти гледаш значи по новините как цигани убиват баби с брадви, онова младо момче дето го убиха 50 мангала пред очите на 2 полицая, и ти си викаш "Ко' ма ебе, държавата не ми е длъжна, да са опраят там".

Ама писал си писал си, ама сам се възхищаваш на писаното си, бе човек... е бива ли толкова да си заблуден?

Аз като казвам, че САМ се оправям от 18 годишен, дори и преди това, НАБЛЯГАМ НА САМ, понеже САМ съм търсил клиенти, САМ съм вършел работата, САМ съм си плащал данъците, Не във фирма или с шеф или колектив... САМ!
Колко хора познаваш, които почват САМИ, БЕЗ ПОМОЩ бизнес на 18 години? Т'ва, че ми ходиш на работа на заплата прави ли те самостоятелен - НЕ, зависиш изцяло от шефа си, който зависи от клиенти и пазар.

И К'ВО ми разправяш глупости не разбирам, не виждаш ли реалността, бе мой... ама иде ми да ти тресна една по калпака ЕЙ! Ела да видиш как се опраят хора с по 2 деца с 200лв на месец, умни и работни хора, и тогава се прави на ВЕЛИК.

Ти ако беше роден в "град-село"(по твоите думи) ДАЛИ нямаше да си безделник, ВЕ ЕЙ, МОЙ!... дали нямаше да си се обезверил мноооого отдавна.

Ма живейте си в "градовете-държави", 1 200 000 души от 5 - 6 000 000(бас държа че сме по скоро 5 000 000) са в София... всичко останало е замряло, освен още 2-3 острова.

Ето казвам ти, в моя район 50 на 100 са турци от ТУРЦИЯ и не знаят български, 20 на 100 са цигани, и 30 на 100 са българи. Оня ден пътувам и влизам в един хранителен магазин и искам едни цигари - продавачката ми казва "Кажи ми на турски и ще ти дам"...

" А за чужбина - сто на сто ще се минеш, ако отидеш да си слуга в арабския квартал, за подаяния, но май е по-добре така, повече хора да видят цената на 700-те паунда под дюшека и един път за винаги да схванат концепцията, че качеството на живот се определя от безкрайно много фактори, където номиналната стойност на паричките под дюшека е несъществена. "
Как може да си толкова арогантен не знам, нашите хора от ДОБРО ли са избягали там, дори да работят така?
Аве ти, човек, си аутист, казвам ти.

Не ми пиши за великите си мисли, ТОЧНО заради хора като ТЕБ нашата държава е такава - да знаеш :) Заради тия дето мислят само за себе си, а всички други са "мишки", "безделници", "пропадняци" и т.н. Ти си по-зле, и ще свършиш много по-зле от тия "безделници", за които говориш - виждал съм много като теб, ся се чудят къде да се скрият от срам, щото навремето са се правили на господари.

Ти каза: " където майка ти си е разкрачила краката и те е родила преди 23-4 години "... т'ва ако ми го кажеш в лицето, си край :)

Интернет мишок си ти, нищо друго :)

Спирам да пиша, че налазиха троловете, псевдоинтелектуалци.

Гледам позитивни реакции засега от колегата RealMoney, за което съм благодарен, та ще взема да си продължа монолога, може пък на някого да е полезен.

Уменя автора има - щом ги пише тея неща - няма две мнения по въпроса. Обаче градът-село му е навредил на психиката тежко. Това повтаряне как се издържа сам и си подържа къщата - айде бе. Това е нормално, за нормалния свят. Не е нещо велико, нито нещо за адмирации - да се издържаш е нещо естествено, което се очаква от теб, като индивид.
Аз също от 20-годишна възраст се издържам сам, на 24 имах заделени 20 бона и кола си бях взел за 6. Разликата ми с автора е, че никога не съм тръбял колко велик съм аз, понеже се издържам, спестявам и плащам сметки сам. Защо не съм тръбял? Понеже средата ми е била такава - всички се издържаха сами и си водеха един нормален живот, за 24 годишен самостоятелен индивид. В градът-село, на автора - обаче - там безделници биват издържани от роднини, къде с пари от чужденция, къде с други пари и автора е решил,че да се издържаш сам е голямото нещо. Е не е и ще го разбере, като излезе от стерилната черупка, в която се е вързал, заради купчина тухли.
Разказите за държавата и как тя е проблемна - ми не е точно тя, проблема е и автора, и тая нагласа, че да се издържаш е неестествено голямо постижение. За каква качествена държава може да говорим, ако естествените неща гражданите ги смятат за постижения? WTF. Тотално сбъркани приоритети. Постижение е уменията с гореизброения софтуер и хардуер на автора, а не това, че се издържа сам. Не е толкова сложно, е'ахти.

Изумявам се напоследък, как хора с очевидни интелектуални възможности не искат/не могат да схванат простата концепция на ДЪРЖАВАТА. Която е прост обществен договор - не е отделно entity, което е ДЛЪЖНО да направи всичко цветя и рози за гражданите, населяващи дадена територия. Държавата не е ДЛЪЖНА, ние сме държавата и държавата е нас. Magna Carta е от 1215-та година, подяволите. 800 години ли не стигат, за да бъде асимилирана тая безкрайно проста концепция?

И един съвет към автора -ако не виждаш бъдещето - обърни се към миналото, току-виж може да научиш нещо. Например как българите сме дошли от майната си, и как човешката миграция е нещо естествено, тъй, че не е голяма драма да напуснеш родното местенце. А за чужбина - сто на сто ще се минеш, ако отидеш да си слуга в арабския квартал, за подаяния, но май е по-добре така, повече хора да видят цената на 700-те паунда под дюшека и един път за винаги да схванат концепцията, че качеството на живот се определя от безкрайно много фактори, където номиналната стойност на паричките под дюшека е несъществена.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

TheVengefulOne:
"
Изумявам се напоследък, как хора с очевидни интелектуални възможности не искат/не могат да схванат простата концепция на ДЪРЖАВАТА. Която е прост обществен договор - не е отделно entity, което е ДЛЪЖНО да направи всичко цветя и рози за гражданите, населяващи дадена територия. Държавата не е ДЛЪЖНА, ние сме държавата и държавата е нас. Magna Carta е от 1215-та година, подяволите. 800 години ли не стигат, за да бъде асимилирана тая безкрайно проста концепция? "

Аре излез и кажи на хората, че държавата не е длъжна... сигурно и като си плащам тока, енергото не е длъжно да ми предостава ток. И като си платя водата, ВИК не ми е длъжно да ми пуска вода. А като си плащам данъците, ДДС, ДОД, местни данъци и такси, ПАК не трябва да роптая като полицията не си върши работата, че учителите не учат на нищо децата, че съдът ни е корумпиран.

ТОЧНО твоето мислене е "Преклонена главица сабя не я сече" - вземи прочети малко история, та да земе да ти светне под фонтанелата най-после.

Това не е анархокапитализъм, не е либертарианство, научи се малко, голям си вече.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

TheVengefulOne:
"Понеже средата ми е била такава - всички се издържаха сами и си водеха един нормален живот"
Е ти САМ си го каза - СРЕДАТАА, СРЕДАТА! :)
Нали държавата трябва да помага на ТИЯ, които нямат "средата". Ако всеки е сам за себе си(както всъщност аз съм от много години) защо ни е държава, народ, нация, закони, данъци, задължения и отговорности.
Утре като стане война ти ще кажеш "държавата не ми е длъжна, и аз не съм и длъжен", ясен си.

Пиши си монолозите, ще намериш много съмишленици, все пак тук сте велики предприемачи.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Леко да ти направя извадки от твоя малоумен текст:
"паричките", "местенце", "барчето", "кафенцето"... само като видя/чуя някой да ми говори предимно с умалителни, ми е ясен - поредния заблуден, който се мисли за авторитет.

А майка ми не си е разкрачила краката преди 23-4 години в тая къща, ПРАДЯДО МИ, както казах е ходил на ВОЙНА, и е завършил Висше образование в Полша, БЕЗ да знае език, БЕЗ да има пари, в чужда страна, за да построи това тук... нещо, което на тебе няма да ти се наложи не можеш да го разбереш, понеже... "средата"

И като знаеш много история, знаеш ли, че българското население само преди по-малко от век е живеело ПРЕДИМНО по СЕЛАТА! Хранело се от земята! ЗЕМЯТА И СЕЛОТО са го спасили от турското робство...
Ама у Вашия род сте граждани от време ОНО, нали. Ебати комплексарщината...
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Извинявай ама 1500лв месечно за сам човек без да плащаш наем?
Ти да не поръчваш за хапване 3 пъти на ден от Happy извинявай пак?
За 3ти път се извинявам ама познавам хора с под 1500лв с 2 деца на квартира... ти сам самичък с къща 1500 лв? Е извинявай...

Пробвай да дадеш етаж от къща под наем ако си в по-голям град.

Всички има различен стандарт на живот. За едни 1 500лв за сам човек са малко, за други са много. Всичко е относително и не смятам, че човек трябва да се цели в малкото. Винаги трябва да се целиш да печелиш повече, защото това те кара да се подобряваш
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Почнах темата, за да питам дали има варианти за спонсориране, старт-ъп, евро-проекти и т.н.
В никакъв случай не искам да се правя на Велик, и съжалявам ако някои си е помислил това.
Споделям моята БОЛКА, че семейството ми се пръсна из чужбина, че приятелите ми изнемогват, а са работливи и умни, и бягат или ще избягат скоро, не щото им се бяга, ами щото няма как.
Наричайте го "мрънкане", "looser-ски оправдания"(само да вметна към написаното от TheVengefulOne, НЕ СТИГА, че пишеш с умалителни да се правиш на важен, ами ми използваш и думи като "looser-ски" и "ENTITY", АЙ, ВЕЛИК СИ! Ти си моя GOD!, Вери суперфишъл, това е ТРЕНДИ, Днес съм облечен КЕЖЮАЛ - звучи интелектуално някак), ама т'ва е реалността.

Може ли всичките 5-6 000 000 да се завлечем към София, докато провинцията ще се напълни с турци и бежанци... по-малоумно предложение от това има ли?

Хрумна ми идея:
Айде всички хора от Бангладеш, Индия, Пакистан, Севена Африка и Близкия Изток да напуснат своето "родно местенце" и да дойдат в Европа, Абе аре всичките 7 милиарда да се напъхаме в Европа, щото стандарта е по-висок.

Кой е ЗА?
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

POCOMAXA - понеже наблягате, че сам се оправяте и сте останал с впечатлението че съвети няма да приемате от хора които не познавате, нищо че сред тях има и такива от 14 годишни сами се оправят още от времето на соца/.
Нека да ви поясня какво са имали предвид другите колеги които са опитали да ви обяснят по някакъв начин, че щом приемате тези постижения във вашия живот за грандиозни, то трябва да сте подготвен в чужбина за същото.
Понеже цитирахте 3 млн. българи - не всички са бедно - има 100 богати - но всички са тръгнали от 0-та. Ако нямате приятели в Англия, то никак няма да ви е лесно. Моля гледайте малко новини, четете малко и вижте каква е ситуацията в цяла Европа. Не оставяйте с впечатлението, че в Англия вас чакат и за вас питат. Там ще имате повече конкуренция от колкото във вашето градче / село.

Тъй като започнахте по друг начин темата, ще ви отговоря и на нея.
Вие не търсите големи постижения, големи инвестиции. Имате си къща, имате си някакви нормални приходи да се издържате и имате свободно време. Не ви пречи нищо да си гледате къщата и да си работите вкъщи на компютъра. Инвестицията ви не е голяма и съм сигурен, че с достатъчно четене, усилия и желание (за които вие претендирате, че ги имате) ще постигнете желания резултат "Нормален и спокоен живот".
 

Горе