Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Тя цялата дандания идва от Google и обявения от тях краен срок. Преди това никой не беше чувал за тоя явно няколко годишен закон, а сега всички се юрнаха да го спазват. Мен ме съмнява дори Google да харесва тая работа и не ми се вярва да има каквито и да е последици за който не го спазва. Никъде не е казано дори какво следва ако не се спазва, или аз поне не мога да намеря такава информация. Ако станат проблеми, нали все ще се разчуе. Удивително е как хората спазваме абсолютно малоумни правила само щото са казани от някой с власт :)
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Защото това е в основата на човешката природа. Хората по природа са овце (в преносния смисъл).

maxresdefault.jpg


Картинка: HUMANS ARE SHEEP!! - Crowd Psychology - Officer McGroist

Експериментите на Ash.

Когато повече хора виждат, че става нещо нередно, обикновено никой не реагира. Всеки очаква някой друг да реагира. Доказано е чрез психологически експерименти.

Всеки вижда какви безумни закони се пишат. Но никой не прави нещо. Защото очакват, че някой друг ще направи нещо.

Това се нарича Bystander effect.
 
Последно редактирано:
От: От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Благодаря ти!
Видях този текст и ми изглежда много добре.. аз на сайта на който смятам да го сложа има само адсенс който обаче не виждам да е споменат тук... май ще трябва да се редактира текста.. абе усложняват нещата само с тия безумия начи.

Аз ще го копирам в страницата ми с условия за ползване и ще насочвам към нея. в първата страница на темата имаше мисля дори по-добър текст:
https://cookie-script.com/cookie-policy-templates/bg.html

ПС: не може да се слага линк към друг сайт, защото за твоя си сайт трябва да опишеш видовете бисквитки, които се позлват
 
Да се запиша във темата, че скоро интегрирах такова нещо, та реших и да си сверя часовника. :)

Ако нещо, има, питайте....и отговаряйте. Но като цяло така или иначе са нужни тия общи условия, а реално това, което касае Гугъл се събира точно в 3-4 изречения. :)
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Няма отърване, закона си е закон - набрах само в гугъл (използване на "бисквитки") и като видях какви фермани са написали големи сайтове, като емаг ми стана ясно, че трябва да се прави. Работата е сериозна явно! За тези, които имат сайтове на wp ето един плъгин, който е добър EU Cookie Law
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Е поне като слагате такива щуротии, сложете втора опция за несъгласяване с бисквитките, която да води до пълно спиране на рекламите и проследяванията. Като ще е гарга да е рошава. Някъде даже попаднах на такъв сайт, ама забравих кой беше :)
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Е поне като слагате такива щуротии, сложете втора опция за несъгласяване с бисквитките, която да води до пълно спиране на рекламите и проследяванията. Като ще е гарга да е рошава. Някъде даже попаднах на такъв сайт, ама забравих кой беше :)

Да дадеш право на потребителя да не вижда рекламите е все едно сам да си запалиш портфейла.... само бутон съгласен трябва да има. Ако не е , броузъра има х-че в горния десен ъгъл.
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Ами в моя горен десен ъгъл имам още и иконка на плугинче за блокиране на рекламите в сайтовете барабар с tracking скриптовете, та не знам. И то много хора вече ползват такива неща и все повече ще ги ползват, щото много сайтове в днешно време са като коледни елхи от реклами и скриптове :)
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Е поне като слагате такива щуротии, сложете втора опция за несъгласяване с бисквитките, която да води до пълно спиране на рекламите и проследяванията. Като ще е гарга да е рошава. Някъде даже попаднах на такъв сайт, ама забравих кой беше :)

А това спиране на рекламите и проследяванията нали пак с бисквитки става - тоест налага се да се запише бисквитка, за да се знае, че на този потребител не трябва да му се сервират броячи и реклами. Тоест, няма как потребителят да не се съгласи с бисквитките.

Евентуално може да има инструкции как да си настрои браузъра за да не приема бисквити. Тогава на всяка страница ще му излиза това съобщение за бисквитите, защото няма бисквита, която да индицира, че потребителят вече е получил това съобщение (създателят на сайта вероятно няма да се сети, че може да не показва съобщение за бисквити на потребители, чиито браузъри са настроени да не приемат бисквити).

А да дадеш инструкции как да си инсталира Ghostery или подобен плъгин - е все едно да си запалиш портфейла.
 
От: От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Поиграх си, докато докарам един ред код - не се извиква от външен сървър, асинхронен е и адаптиран към всяко мобилно устройство (за респонсив сайт). Взаимствах от кода, който е предоставил колегата Борисов в този пост, като свалих и едитнах леко джава файла от сайта, предлагащ безплатната услуга. Тъй като избягвам да вграждам джунджурии с външни заявки, реших да събера двата кода в един JS файл - cookies.js (поставен в директорията за скриптове в папка js).

Вграден е не в хедъра, а преди затварящият се таг </body>:
HTML:
<!-- Start Cookie Script -->
    <script src="js/cookies.js" async></script>
<!-- End Cookie Script /-->

Това е кода, намиращ се в горния файл и минимизиран според изискванията на Google Speed:
Код:
function initBar(){var e=document.createElement("div");e.id=data[0].ID,e.innerHTML="<style>#"+data[1].ID+" :hover{ background-color:"+data[1].HOVER+"!important; float:left; text-decoration:underline;}#"+data[0].ID+" p{text-align:left;color:#777;font-size:14px;line-height:19px;padding:0;margin:0;}</style><p>"+data[0].SHORT_TEXT_PRIVACY_DESCRIPTION+'</p><a onclick="setCookieBar()" href="#null" style="'+data[2].STYLE+'" id="'+data[2].ID+'">'+data[2].TEXT+'</a><a style="'+data[1].STYLE+'" id="'+data[1].ID+'" href="'+data[1].LINK+'">'+data[1].TEXT+"</a>",e.setAttribute("style",data[0].STYLE),document.getElementsByTagName("body")[0].appendChild(e)}function checkCookieBar(){var e=getCookie("privacy_policy_confirmation");""!=e||initBar()}function setCookieBar(){var e=new Date;e.setTime(e.getTime()+31536e6),document.cookie="privacy_policy_confirmation=1; expires="+e.toGMTString()+"; path=/",document.getElementById(data[0].ID).remove()}function getCookie(e){for(var a=e+"=",o=document.cookie.split(";"),t=0;t<o.length;t++){for(var i=o[t];" "==i.charAt(0);)i=i.substring(1);if(0==i.indexOf(a))return i.substring(a.length,i.length)}return""}var pageLang="bg",langTranslate={bg:["Този сайт използва услуги от Google за анализ на трафика и други трети страни, които запазват свои собствени бисквитки. Осведомете се как използват бисквитките за предоставяне на услугите си.","Още информация","Разбрах","/privacy-policy-page"]},cookieStyle=[{ID:"cookie-bar",SHORT_TEXT_PRIVACY_DESCRIPTION:langTranslate[pageLang][0],STYLE:"bottom:5px;left:5px;background:#f3f3f3;padding:13px;max-width:300px;position:fixed;z-index:9999;border:solid 1px #888;box-sizing:border-box"},{ID:"cookie-button",LINK:langTranslate[pageLang][3],TEXT:langTranslate[pageLang][1],HOVER:"rgb(236, 236, 236)",STYLE:"text-decoration:none;padding:7px; background:#888;border-radius: 2px 2px 2px 2px;-moz-border-radius: 2px 2px 2px 2px;-webkit-border-radius: 2px 2px 2px 2px;float:left;cursor:pointer;color:#fff;margin:9px 5px 9px 0"},{ID:"cookie-ok-button",TEXT:langTranslate[pageLang][2],STYLE:"text-decoration:none;padding:7px 19px; background:#ff9900;border-radius: 2px 2px 2px 2px;-moz-border-radius: 2px 2px 2px 2px;-webkit-border-radius: 2px 2px 2px 2px;float:right;cursor:pointer;color:#fff;margin:9px 0"}],data=cookieStyle;window.onload=checkCookieBar();

Ако решите да го използвате, можете да го копирате, редактирате в Notepad++ (оформление: UTF-8 без BOM ) и именувате под друго или същото име. В случай, че изберете различно име, трябва да го замените и в скрипта: <script src="js/novoime.js" async></script>

Можете да промените съдържанието според услугите, които използва сайта ви.

Съобщението, което се визуализира на сайта ми (линка в цитата) е:


Тук отново си играх да създам отделна страница, като описвам услугите, които сайта ми използва от трети страни - аналитикс, форма за коментари, социални бутони и т. н.

Ако има и други колеги с експерименти, нека постнат примери и да намерим най-подходящите решения за не натоварващ код.


Здрасти,
Мога ли да ползвам твоя скрипт като разбира се, че ще го редактирам за нуждите ми?
 
От: От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Здрасти,
Мога ли да ползвам твоя скрипт като разбира се, че ще го редактирам за нуждите ми?

Може да се ползва и редактира свободно. :)
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Викам да сложа най-накрая това "нещо", и то може би повлиява негативно на Адсенс прихода ми от EN site... При вас има ли промяна?
Ще изчакам да видя все пак дали не е нещо временно, защото говорим за само 2 дни.
 
От: От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Може да се ползва и редактира свободно. :)

:beer: Благодаря за скрипта. Помогна ми изключително много :)

P.S. може ли да дам един малък съвет: използвай href="javascript:;" вместо href="#null". Напълно валидно е и не оказва никакво влияние върху url адреса. Изглежда по-изчистен :)
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

4476 jobs are ahead of you - Estimated wait is 97.5 minutes.
gtmetrix.com се е побъркал, да не би всички да са сложили тоя съобщение и да са тръгнали да мерят скоростта?
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Да напомня, че крайният срок е утре /30-ти Септември/.
Който не е слагал съобщението, време е да го направи!
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Да напомня, че крайният срок е утре /30-ти Септември/.
Който не е слагал съобщението, време е да го направи!

За 2 минутки работа (на 1 сайт). Аз как го направих:

1. Отворих си мейла, видях съобщението.
2. Кликнах на 1-вият линк към сайта, където си генерираш код, то не си го и генерираш де той е стандартен.
3. Влязох си в сайта (WР) и пуснах кода (Темата ми има опция HEAD CODE).
4. Готово!
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

То кода е най лесното нещо да се сложи,
но описахте ли си какви бисквитки се ползват на вашите сайтове :)
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

То кода е най лесното нещо да се сложи,
но описахте ли си какви бисквитки се ползват на вашите сайтове :)

Споделете какво сте писали като обяснение, че аз съм добавил, но все пак да сверя часовника
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

И аз се дадох в боя.
Седнах и написах 15 реда js, добавих го в scripts.js-а към сайта ми и работата е готова. А да, за ферманите - взех готов. Важното е там да обясним първо, за какво ползваме бисквитки, после що е то бисквитка и с какво се пие. Не трябва да забравяме и да опишем как се трият бисквитки.
Цялата работа ми отне по-малко от половин час. Не съм се регистрирал никъде, нито съм си давал мейл адреса, за да ползвам нещо толкова...елементарно като функция към сайта.
Справка как изглежда: линк.
 

Горе