Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Да, но имат нумизматична стойност, щото са в ограничен тираж, а има и много колекционери по света.

Принципно при закупуването на злато с "инвестиционна" цел на нумизматичната стойност не се гледа като на нещо съществено. Важното е злаото в тая монета да е хубава проба и колкото повече тежи, толкова по-добре.

Отделно има колекционери по света, ама кои ще са тези където точно тази монета ще искат, колко време ще мине докато я продадеш и т.н. и т.н.

Накрая ще се принудиш да я продадеш на цена под борсовата за грам злато и на купувача няма да му пука монетата за 100 годишнината на Алеко Константинов ли е и ли не е :)
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Да, но имат нумизматична стойност, щото са в ограничен тираж, а има и много колекционери по света.

Не бъркай нумизматика с купуване на злато с цел закупуване на реални пари. Винаги тази нумизматика се купува на скрап цена, когато няма кой да ти я купи, а това е много малък пазар - а за БГ монетите е скръб.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Аз лично колекционирам, затова го давам като идея. Естествено е че е по - рисковано, но в общия случай специално златните монети се продават доста над първоначалната им цена, особено ако се съхраняват правилно и са в тематични колекции. - Годишнини от Априлското въстания например. :) Монетите никога няма да станат скраб, ако се съхраняват правилно, а пазарът на монети не се ограничава само в България.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Трудно се продава монета от Априлското въстание в друга държава освен БГ - затова ще има голям дискаунт от цената, а когато няма пазара то е или скрап цена или борсова цена - това и казвам няма смисъл да плащаш за тази надбавка ако ще купуваш реални пари. За колекционери е друго вече, както каза риска е валиден.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Трудно се продава монета от Априлското въстание в друга държава освен БГ - затова ще има голям дискаунт от цената, а когато няма пазара то е или скрап цена или борсова цена - това и казвам няма смисъл да плащаш за тази надбавка ако ще купуваш реални пари. За колекционери е друго вече, както каза риска е валиден.

Написах за Априлското въстания точно защото съм продавал монета с голяма печалба и то медна с номинал 5 лева, която купих за три лева... Подробности не ми се пишат, по въпроса, но монетите стават за инвестиция ... И ДА по- лесно е да си купиш и продадеш кючле. Пак на същото гише ги продават.
 
Последно редактирано:
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

В коя страна я продаде и колко беше разликата между БГ и там?
Ако една момента струва Х, нумизматиката е + някаква надбавка, е когато се наложи да се продава на пожар или просто нумизматичният пазар се е свил ще продаваш на скрап цена или на спот цена злато. Само заради този фактор, не е добра инвестиция - едно е да купуваш ликвидно нещо друго е по-слабо ликвидно.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Имам един конкретен въпрос към златните монети 24к от Тавекс. В началото на годината имах едни излишни пари и си купих 5 унции виенска филхармония. От Тавекс доста подробно ми обясниха как не трябва да отварям пластмасовите прозрачни кутии с монетите и да не ги пипам, понеже заради мекотата на златото можело да се образуват следи и това да намали стойността на монетата. Обаче ми направи впечатление, че монетите не стоят неподвижни в тези кутии, а се движат доста свободно - явно не са по точен размер. И днес като подреждам касата забелязвам, че има дребни следи по монетите, все едно са вадени и пипани, а никой друг няма достъп до касата освен мен. Тоест така са били преди да ги купя. Грешката е моя, че не проверих монетите обстойно при покупка, доколкото ми казаха са нови и не са били в обращение. И сега се чудя дали ако отида да ги продам ще се направят на интересни и дали ще изплатят по-ниска обявена цена от пазарната на курс купува.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Имам един конкретен въпрос към златните монети 24к от Тавекс. В началото на годината имах едни излишни пари и си купих 5 унции виенска филхармония. От Тавекс доста подробно ми обясниха как не трябва да отварям пластмасовите прозрачни кутии с монетите и да не ги пипам, понеже заради мекотата на златото можело да се образуват следи и това да намали стойността на монетата. Обаче ми направи впечатление, че монетите не стоят неподвижни в тези кутии, а се движат доста свободно - явно не са по точен размер. И днес като подреждам касата забелязвам, че има дребни следи по монетите, все едно са вадени и пипани, а никой друг няма достъп до касата освен мен. Тоест така са били преди да ги купя. Грешката е моя, че не проверих монетите обстойно при покупка, доколкото ми казаха са нови и не са били в обращение. И сега се чудя дали ако отида да ги продам ще се направят на интересни и дали ще изплатят по-ниска обявена цена от пазарната на курс купува.

От Тавекс много филмират - когато им ги занесеш и ги измерят и заковеш на 31,1 грама няма какво да ти философстват за микроскопична драскотина - принципно дори и да има проблем ще е нищожна разликата все пак си говорим за 1/100 от грама.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

За привържениците на живота под наем, ще задам въпроса - Гонили ли са ви наемодатели през зимата? Налагало ли ви се е да правите реконструкции по чужд апартамент? Добра идея ли е да нямаш хубава баня а да се къпеш в обор, защото един добър ремонт ще ви струва 2-3 хилядарки а реално ще се облагодетелства от него собственика на жилището. Колкото и освежено жилище да вземете под наем, след няколко години ще се наложи да го правите малки ремонти, а хазаина може да не ви позволи.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Случайно да се сети за алтернативният избор - друго жилище под наем?
Както не един писа в тази тема малките ремонти и т.н. са разходи за наемодателят - ако се налага да правиш ремонти, реконструкции и т.н. се сменя жилището не се тегли ипотечен кредит и да се купува жилище.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Когато фактите говорят, хейтърите мълчат :D

Ти затова ли се умълча в нашата 'дискусия"? :lol:
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Ти затова ли се умълча в нашата 'дискусия"? :lol:

Какво да говоря повече с човек самоопределил се като "келеш"? :lol:


келеш като мен
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Малко офф, ама по принцип какви данъци дължа, ако купя злато да речем от тавекс и след определено време им го продам обратно?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Какво да говоря повече с човек самоопределил се като "келеш"? :lol:

Вече ми е пределно ясно колко си успял, щом се хващаш за (или се правиш, че не разбираш) иронията :wink:
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Вече ми е пределно ясно колко си успял, щом се хващаш за (или се правиш, че не разбираш) иронията :wink:

Момче, хвани си гадже, не ти се отразява добре самотата пред компютъра. Малко крийпваш вече с тази твоя фиксация по мен. ;)
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Малко офф, ама по принцип какви данъци дължа, ако купя злато да речем от тавекс и след определено време им го продам обратно?

Никакви - златото спрямо закона се счита за монетарен актив - колкото данък дължиш при обмяна на долари за левове толкова и за златото.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

За привържениците на живота под наем, ще задам въпроса - Гонили ли са ви наемодатели през зимата? Налагало ли ви се е да правите реконструкции по чужд апартамент? Добра идея ли е да нямаш хубава баня а да се къпеш в обор, защото един добър ремонт ще ви струва 2-3 хилядарки а реално ще се облагодетелства от него собственика на жилището. Колкото и освежено жилище да вземете под наем, след няколко години ще се наложи да го правите малки ремонти, а хазаина може да не ви позволи.
Незнам къде си живял под наем,ама малко ти бяга логиката. Преди 2 години бях под наем на друга квартира и съм направил ремонт на апартамента за 2500лв,като всичко се приспадна от наема. В момента пак съм на квартира и което не ми харесва се ремонтира пак за сметка на наема. Така,че си го правя за себе си докато живея в апартамента да ми е хубаво. Като реша си правя друга промяна пак за сметка на наема. Пробвай да си направиш ремонт за сметка на вноската по кредита. Не твърдя,че всички хазяй са като мойте,но квартири които не може ремонт за сметка на наема не наемам. Приятна вечер на всички.

Sent from my GT-I9060I using Tapatalk
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Момче, хвани си гадже, не ти се отразява добре самотата пред компютъра. Малко крийпваш вече с тази твоя фиксация по мен. ;)

Ти беше този който се изхвърля самозабравил се, и е нормално към теб да бъде насочено по-голямо внимание. По-важния въпрос е: Защо се притесняваш? Един успял човек не би трябвало да има такива притеснения...
все пак си човек който още през '87 е започнал да събира пари за жилище...
 
От: От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете

Ти беше този който се изхвърля самозабравил се, и е нормално към теб да бъде насочено по-голямо внимание. По-важния въпрос е: Защо се притесняваш? Един успял човек не би трябвало да има такива притеснения...
все пак си човек който още през '87 е започнал да събира пари за жилище...

Сега разбирам, имаш някаква обсесия с мен и искаш и на теб да ти се "изхвърля".
Съжалявам, но си сбъркал адреса, сигурен съм, обаче, че ще си намериш някое добро момче и щастливо ще си хейтите заедно докато си бъркате по дупките.
Дерзай! :clap:
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Незнам къде си живял под наем,ама малко ти бяга логиката. Преди 2 години бях под наем на друга квартира и съм направил ремонт на апартамента за 2500лв,като всичко се приспадна от наема. В момента пак съм на квартира и което не ми харесва се ремонтира пак за сметка на наема. Така,че си го правя за себе си докато живея в апартамента да ми е хубаво. Като реша си правя друга промяна пак за сметка на наема. Пробвай да си направиш ремонт за сметка на вноската по кредита. Не твърдя,че всички хазяй са като мойте,но квартири които не може ремонт за сметка на наема не наемам. Приятна вечер на всички.

Радвай се, че успяваш да случиш на коректни хазяи. Защото повечето не са такива. Щото примерно моята дори и за нейни разходи първо се опитва да убеди мен, да ги платя. Да разправям ли още случки. Най мой близък живеещ в апартамента под хазяина си, хазяина си е вързал контакти към електромера на квартирантите. И си действа така от години. И зимата познай за чия сметка се топли :D Ама моя човек докато го усети година и нещо му плаща тока. Мислеше да го завлече със сметките и да се изнесе, ама оня дъртия е цял ден там и слухти и следи. Веднага ще ги усети.

Друг мой близък пък постоянно има проблеми. Живее със сестра си, ама и двамата са толкова тихи и възпитани хора, че няма накъде повече. Обаче има една бабка в съседната врата първа дружка с хазяйката. И и долага за всяко едно нещо. Малко да се скарат - тези скандали вдига, хазяйката звъни на родителите им. Гост да дойде за 2 минути - хазяйката знае и прави проблем. От време на време куриер им занесе пратка - тая започва да ги гълчи как дават тоя адрес като утре може да си тръгнат и ще ги търсят години наред там. Най-върховното беше, като дошла един ден да види какво е положението и установила , че някакви мебели са разместени. Вдигнала страшен скандал и ги накарала да си ги върнат по старите места. Представи си тази как им дава да си направят ремонт. Щом не им дава мебелите да си разместят...

Аз човек случил на добър хазяин не познавам. Познавам хора хазяи, които не правят проблем, но познат случил на хубав хазяин нямам. Ако внимавате с избора на квартира и хазяин - можете да намерите. Ама явно не сте взимали квартира по спешност, та да видим как се действа тогава и дали винаги има хубави възможности.
 

Горе