Дякон Левски?

Re: От: Дякон Левски?

Качиха ли го в замундата? :lol:
Мисля, че няма да додрапа до там. Всичко което е като Бг фили трудно ще се намерят там. Много реват и нормално. Но пък ако съм честен, доста от новите БГ филми не са кой зане какво. На Влади Въргала ми хареса горе-долу, както и Отряд за бързо реагиране, но не са нещо, което кой знае си заслужава. Уважавам това, което правят и че правят въобще нещо, но за жалост много слабо. Ако с това трябва да се борят за наградите Европейско кино, направо са за никъде. :)

Факт е, е българското кино не печели, по-скоро продукциите, които се бълват, но ще ме извиняват, но филми като Чужденеца, Тилт, Шменти капели, Кецове. Сигурно имат някаква стойност и смисъл, но някак не мога да зацепя, може да е от мен. :) Като отидеш на кино обикновено искаш да видиш нещо неангажиращо, изстрелващо те в друг свят, интересно и с някаква логика. Трудно ми е да вляза толкова "дълбоко" в някакви размисли за живота като Мила от Марс или някакви такива. Но с голям кеф ме разтоварва мисля Лондон. Та за това. Сори, че съм такъв, но наистина много голяма разлика има от това, което гледам като старо кино и сегашното. Сравни Вчера с Тилт, или Любимец 13 с Шменти капели. Нали? Говорим за доста различни неща. Да, времената се менят и киното еволюира, но качеството си е качество в различни периоди и се забелязва.
 
От: Дякон Левски?

Абе вие революция с ласка и мили думи ли мислите, че се прави?
 
От: Дякон Левски?

Абе вие революция с ласка и мили думи ли мислите, че се прави?
Революция с пропаганда и куршуми се прави:-o
 
От: Дякон Левски?

Аз още не съм гледал филма и за това не коментирам историческата му достоверност.
Имам бегла представа само от трейларите.
Но по Принцип Левски е бил човек и всичко човешко му е присъщо.
Ние имаме изкривена представа за него, идеализиран образ, на базата на Вазов, Ботев, Захари Стоянов и др.

Той си е бил човек, дълбоко религиозен, нещо което няма да се понрави на повечето ни съвеменици, ама е бил и хайдутин, и то не лош, преминал е военно убочение имал е и практика. Левски е икона а Васил Иванов Кунчев си е човек, не се е бръснек всеки ден, пийвал си е , псувал е, заглеждал е монахините, обивал е и е мразел. Когато се е трябвало е лъгал, крал и убивал.

Що си мислите че ако беше оцелял до освобождението съдбата му би била различна от тази на Стамболов.

Дайте да гледаме филма и после да пишем
 
От: Дякон Левски?

Не съм гледал филма и няма да го коментирам, но мога само да кажа, че историята е такава, каквато ни я натрапват. Не знам, дали някой знае със сигурност каква е тя.
 
От: Дякон Левски?

Две страници пискате за някаква псувня
Кажете някой исторически факт който е коренно променен във филма!

http://vbox7.com/play:c485d3f710
От архивите на съдебния процес! Въпрос: Как ви заловиха?
Отговор на Левски: Към десет часа сутринта по турски ( около 4-5 нашенски, моя редакция.), когато излязох навън, аз видях пред вратата един въоръжен с пушка. Попитах го кой е той, той ме улови за ръката. У мене имаше два револвера, извадих ги и раних в ръката човека, който ме хвана. После започнах (опитах се) да бягам, обаче държащият не ме пусна. Пристигнаха другарите му, удариха ме по главата (и) аз паднах там. Заловиха ме..."
 
От: Дякон Левски?

Аз още не съм гледал филма и за това не коментирам историческата му достоверност.
Имам бегла представа само от трейларите.
Но по Принцип Левски е бил човек и всичко човешко му е присъщо.
Ние имаме изкривена представа за него, идеализиран образ, на базата на Вазов, Ботев, Захари Стоянов и др.

Той си е бил човек, дълбоко религиозен, нещо което няма да се понрави на повечето ни съвеменици, ама е бил и хайдутин, и то не лош, преминал е военно убочение имал е и практика. Левски е икона а Васил Иванов Кунчев си е човек, не се е бръснек всеки ден, пийвал си е , псувал е, заглеждал е монахините, обивал е и е мразел. Когато се е трябвало е лъгал, крал и убивал.

Що си мислите че ако беше оцелял до освобождението съдбата му би била различна от тази на Стамболов.

Дайте да гледаме филма и после да пишем

Подкрепям те. Доста съм се чел за идеите и живота му. Мога да ти кажа, че историята е едно много размито понятие. Въпрос на тълкуване е.
Иначе пак казвам, във филма е показана човешката му същност във съвременен вариант. Но наистина след 3 часа седене вече не издрънках на 1 място.
 
От: Дякон Левски?

От тук идва проблема, че не знаем всичко, в всеки филм или книга търсим да научим неща които не знаем и в същото време да потвърдят нещата които знаем ...
За това у всеки се появява чувство на неудовлетвореност!

Той е бил дякон, църковен служител, учил е за поп, дякон на гръцки значи слуга. Та никой не го е познавал, той прави тайна организация, малцина от съвременниците му са знаели за него още по малко са го познавали. Това е конспирация не е поп звезда. Организацията му е развита по почина на апостолите които са разпространявали Евангелието. Нямало е телефони, интернет, телевизия, радио. телекомуникацията тогава е ставала по жица с точки и тирета.
Нямало е кой и на кого да извести да го спасят, и кого да спасяват, Джин Гиби / дух, призрак на турски/. Осъден е на смърт за убийство / тогава политическите са ги пращали на заточение в Диар Бекир/
Левски не е псувал в каруцата ... Закарват го полужив на бесилото / прави опити да се самоубие в килията, блъска си главата в стените .../

Въобще истината около човека е много грозна, ама най грозно е че не е разбран, че няма гроб, че сега го ползват да ни разделят,
Ама за грозното не се говори, Левски още вади очите на тези които се ползват от труда му. Никога не е бил разбран или почетен както трябва.
Нито приживе, нито при смъртта му, нито даже сега след 142 години

Тогава се е градила нова държава на която и трябват герои, история ... Левски и Ботев, Хаджи Димитър и Караджата, Бенковски и Волов
Трябва някой да стои на портрета на стената.
Но винаги са зад гърба на управляващите защото няма кой устои на погледа на човек, няма смели хора които да прочетат на глас написаното от Левски, още повече да почнат да изпълняват и устояват принципите му, с цената на всичко, с цената на живота си.
И тогава и сега. Погребан от цигани в обща дупка сигурно с Димитър общи наблизо / той е обесен 2 дена по-рано на същото бесило/

И грозното не свършва до там брат му умира от глад и болести, загубил ръка и крак при сражение на Шипка, майка му отчаяна от мъка и мизерия се самоубива/ дави се в кладенец/, погребана извън гробището до реката....

Сега осъзнавам че е гадно това което написах ама наистина ли искаме да видим истината на филм?

Левски е човек и е голям за това защото ни сочи и дава пример. Той не е измислил идеята за освобождението на България, запалва го Каравелов но пък Левски изгаря с идеята, показва го на думи и дела, живее за това да я има България и умира за това.

И сега кажете не е ли жалко за всички тия хора, дали живота си / а те са били на нашите години/ за да има България и в точно тази България сега да има някой възможност да краде евро фондове, да обяснява за османско присъствие,

Спирам тука да се върнем на филма, че ей сега ще започна да пиша за толерантността ....
 
От: Дякон Левски?

И все пак смятам, че Левски е български идеал и не беше необходимо да се търсят режисьорски някакви сенки или някакви нюанси на сивото, за да създадат някакъв суспенс у масата.
И той бил човек, защо да не псува, ами след няколко години може и наркоман да го изкарат да стане по близък на тинейджърите, ай сектир модерните филмови извращения

Учебниците за история постоянно ги променят и след време никой няма да знае за какво се е борил Левски, защото модерните историци смятат, че не сме били поробени.
И тогава в някой нов филм как ще представят Левски, за какво се е борил? Ще го изкарат бандит и разбойник, за какъвто са го писали тогавашната османска власт

Много модерни станахте, ама този който няма собствена история, няма и собствено бъдеще
А България е единствената европейска страна с най-старо и непроменено име през вековете
 
От: Дякон Левски?

Тая родственицата му, която е пра пра пра некаква си на сестрата на Левски обиколи всички студия по няколко пъти. Изключително дразнеща личност.

Филма не съм го гледал и не мога да дам мнение за него. НО - след като Хасан Азис е държал реч на премиерата, а ДПС са спонсорирали филма до някаква степен на мен почва да ми свети червена лампичка.

Левски не е обесен на 19 Февруари, а на 18 Февруари. Крайно време е всички да разберат и научат това. Някой идиот е допуснал грешка при изчисляването му по нов стил (при изчисляването от преминаването към Григориянският календар) и това се повтаря и повтаря. Дори и да не е супер важно е изключително дразнещо. Водих спорове с некакви лелки във фейсбук, които искаха да ме линчуват, че казвам истината. Това по повод коментара на водещият, че бил обесен "днес" (19 февруари).

Този режисьор видимо е пълно хахо с мания за величие и непогрешимост.

Трябва да се направи не игрален филм, а документален филм за Левски, базиращ се на възможно най-много доказателства и факти, които ЗНАЕМ за неговият живот.

А ако е игрален, то да е нещо като "Смело Сърце". Никаква връзка с действителността, но за сметка на това запленяващ и бокс офис хит, повдигащ самочувствието на тия абсолютни чикиджии шотландците.
 
  • Like
Реакции: CTAH

Горе