Заптиване за възраст...

nnikolov

Active Member
Абе нещо странно наблюдавам, или поне странно за мен. Когато даден човек кандидатства по ваша обява примерно, и вие се поинтересувате на каква възраст е (бъдещия ви работник) и се започва едно "Ама как може да ме питаш подобно нещо или и защо ви е да знаете на каква възраст съм". Това странно и невъзпитано ли е ако искате да знаете възраста на хората с които ще работите?
 
Не е странно, според мен. Но някой, който е в някои от границите (долна - някъде около 18-20 или горните 55+) започват да се притесняват дали са подходящи и съответно дали ще бъдат вързастово дискриминирани, което не е като да не се случва. :)
 
От: Заптиване за възраст...

Не,не е странно.Например сега от първи клас учат информационни технологии,а други на 40г. ходят на курсове за неща,които се учат в 10 клас и така.
 
От: Заптиване за възраст...

В CV-то задължителен атрибут е възрастта. Ако някой не я е посочил, изобщо няма да му се обадя за интервю. Всякакви луди има, дето за всичко им е виновен лошия изедник чорбаджия, дето все дава по-малко от заслуженото на горкия работник. Не им се вързвай на всички, казваш му ще ви се обадим и му изхвърляш документите в коша, аз така правя, някой като ми се направи на отворен. Такива са потенциални проблеми, по добре да не се рискува!
 
От: Заптиване за възраст...

В CV-то задължителен атрибут е възрастта. Ако някой не я е посочил, изобщо няма да му се обадя за интервю. Всякакви луди има, дето за всичко им е виновен лошия изедник чорбаджия, дето все дава по-малко от заслуженото на горкия работник. Не им се вързвай на всички, казваш му ще ви се обадим и му изхвърляш документите в коша, аз така правя, някой като ми се направи на отворен. Такива са потенциални проблеми, по добре да не се рискува!

Е говоря за кандидатстването тук в форума по моя обява примерно (но то принципа си е долу горе същия). Зачудих се в мен ли е проблема, аз ли съм някакъв невъзпитан да питам за възраст... Ама явно повечето мислите като мен :|
 
От: От: Заптиване за възраст...

Е, тука е малко по различно, но все пак е добре да се знае. Аз като питам тук, питам защото нямам доверие на хора под 22-23 години. Ако е за някаква малка работа не е толкова важно, но ако е дългосрочно трябва да се знае. Абе в крайна сметка, щом даваш парите ще питаш каквото си искаш, ако крие нещо, то вероятно има защо. Както казах, ако е младеж на 15 години, шанса да те издъни е много голям. По-възрастните обикновено са отговорни, особено жените :)


Е говоря за кандидатстването тук в форума по моя обява примерно (но то принципа си е долу горе същия). Зачудих се в мен ли е проблема, аз ли съм някакъв невъзпитан да питам за възраст... Ама явно повечето мислите като мен :|
 
От: Заптиване за възраст...

С такъв въпрос - можеш да си вкараш таралеж в гащите. Това е дискриминация; като работодател - би трябвало да ти пука какво може да свърши тоя човек - не какъв е цвета на кожата му, възраст и така нататък. Някой по-накострежен - може да реши да ти направи проблем за такива запитвания.
Как да се справим с проблема - не питаме за възраст директно. От едно CV - без проблем можеш да си направиш извод за възрастта, отделно повечето хора директно пишат накаква възраст са.
Ако наричаме нещата с истинските им имента - любопитно ни е, само за да не наемаме много млади (и верятно несер под 23, както каза колегата) или твърде стари. Което е дискриминация, както и да го погледнеш. За да се справиш с това - или си прави изводите от CV-то, или 10 минутно скайп интервю. И агнето сито и вълка цял - любопитството е задоволено, а евентуалния работник не се чувства дискриминиран.
 
От: Заптиване за възраст...

В случая няма чак CV-та тук в форума. Но вече ще се замислям преди да питам подобно нещо. Може би не го намирам за странен този въпрос, понеже мен когато и да са ме питали си казвам годините без да се притеснявам даже и като бях по-млад на 21 22... Вече съм на 23 :D
 
От: Заптиване за възраст...

Има деца на 15, които могат да ти свършат върховна, бърза и качествена услуга или работа. Но има и 45 годишни "опитни зайци", които могат да те мотоят и нищо да не направят. Всичко зависи и от човека. Иначе за питане - няма нищо лошо да се пита за възрастта.
 
От: Заптиване за възраст...

Всяко правило си има изключения естествено, аз говоря за общия случай.


Има деца на 15, които могат да ти свършат върховна, бърза и качествена услуга или работа. Но има и 45 годишни "опитни зайци", които могат да те мотоят и нищо да не направят. Всичко зависи и от човека. Иначе за питане - няма нищо лошо да се пита за възрастта.
 
От: Заптиване за възраст...

Здравейте, в никакав случай не е неудобно да се зададе подобен тип въпроси. Всички трябва да тръгнем от някъде ;)
 
От: Заптиване за възраст...

няма значение възрастта (особено в интернет), защото мога да те излъжа.
Намери друг начин по който отсяваш качествените кандидатури. примерно "портфолио".
 
Re: От: Заптиване за възраст...

Здравейте, в никакав случай не е неудобно да се зададе подобен тип въпроси. Всички трябва да тръгнем от някъде ;)
Здравей и добре дошла при нас. :)

Явно много смятат, че си е нормално да се пита за години. :)
 
Не виждам къде има възрастовата дискриминация, въпросът е съвсем резонен. Първо, ако кандидатът няма навършени 18 години, наемането му се усложнява. Второ, ако ще сключвате трудов договор, така или иначе трябва да предостави пълните си лични данни.
 
От: Заптиване за възраст...

Това си е възрастова дискриминация ...
И е уязвимо от правна гледна точка

А снимката като какъв тип дискриминация може да се приеме?
 
От: Заптиване за възраст...

Някой ти е работник ако му плащаш всеки месец заплата, здравни осигуровки, социални осигуровки, пускаш го в платен отпуск всяка година и т.н. Когато поемаш такъв ангажимент имаш право предварително да знаеш на каква възраст е, какво му е здравословното състояние и др. подробности. Като поръчаш 5-10 статийки по интернет или нещо подобно не наемаш работник, а поръчваш услуга от равностоен партньор. Тогава нямаш лукса да изискваш лична информация и ако го правиш е логично отсрещната страна да ти тегли една майна.
 
Re: От: Заптиване за възраст...

Някой ти е работник ако му плащаш всеки месец заплата, здравни осигуровки, социални осигуровки, пускаш го в платен отпуск всяка година и т.н. Когато поемаш такъв ангажимент имаш право предварително да знаеш на каква възраст е, какво му е здравословното състояние и др. подробности. Като поръчаш 5-10 статийки по интернет или нещо подобно не наемаш работник, а поръчваш услуга от равностоен партньор. Тогава нямаш лукса да изискваш лична информация и ако го правиш е логично отсрещната страна да ти тегли една майна.

Така е. Тук лична информация не може да се изисква, но ако става дума за наемане с някакви взаимоотношения, били те и без договор, то е добре да се кажат години, защото 18-годишен едва ли има опита на 30-годишен. А всички търсят опит, нали? Но ако е за 2-3 статии може и по друг начин да видиш дали става за работата.
 
От: От: Заптиване за възраст...

Е говоря за кандидатстването тук в форума по моя обява примерно (но то принципа си е долу горе същия). Зачудих се в мен ли е проблема, аз ли съм някакъв невъзпитан да питам за възраст... Ама явно повечето мислите като мен :|
И какво значение има възрастта?
 
От: Заптиване за възраст...

Доказването на опита и уменията става с портфолио, а такова е много лесно да си създаде дори напълно начинаещ фрийлансер. Просто пуска тема, че предлага безплатни услуги и след това вече може да иска пари, като показва какво е свършил и има хора, които са доволни от него. В целия процес не се изисква да казва на колко години е. При сключване на договор (най-вероятно граждански) вече трябва да се дават лични данни, но когато нещата са напреднали чак до там това няма да е проблем, дори в някои случаи да се наложи помощта на родители или баби.
 

Горе