Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!

От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Те тъй са магазинерите само събират и умножават но немогат да извадят пара и сигурно ко има ена дузина офци няма да плати и на офчар ами той шиги пасе край Котел,,, аа магазинчето кой шивърти алъшвериша А,,, сяка жаба да си зняй гйола и офцете ги дай на нас чобаните


ПП
Става въпрос за магазинера на магазинчето Krumov
 
Последно редактирано:
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Защото е пълно с готови системи за по $40-$50 с редовни ъпдейти и безплатен съпорт, които в повечето случаи са в пъти по-добри от къстъми за по 500-1000 лв. Доколкото знам в codecanyon и themeforest девелопърите трябва да покрият някакви изисквания, което те прави една идея по-сигурен, че продукта, който купуваш не е "пълен леш". :)

То ще е голямо произведение на изкуството това къстам за 500-1000 лева. Чак се плаша. :)
 
От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със го

Недей така, не се знае за какъв проект става дума.
Ако е нещо малко защо за тези пари да не е качествено.
То ще е голямо произведение на изкуството това къстам за 500-1000 лева. Чак се плаша. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Гледаите магазинерчо Крумов кви бизнеси продава иси правете поуката
 
Re: От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev съ

Недей така, не се знае за какъв проект става дума.
Ако е нещо малко защо за тези пари да не е качествено.

Нали говорим за системи, някакви CMS? Какви функционалности ще успее да има повече от готова за тези пари. :) И да, верно, че ще са писани за съответния потребител, но се съмнявам, че ще са много. Не знам бате, но не ми излиза сметката за тези пари нещо много "гъвкаво" като WP. :)
 
От: Re: От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб de

Нали говорим за системи, някакви CMS? Какви функционалности ще успее да има повече от готова за тези пари. :) И да, верно, че ще са писани за съответния потребител, но се съмнявам, че ще са много. Не знам бате, но не ми излиза сметката за тези пари нещо много "гъвкаво" като WP. :)

Никой не говори за гъвкаво, говорим за 3 менюта със строго определен диапазон на действия :) Или това не се брои за CMS? Както и да е де, то тя темата отдавна се разми, на всичко е ясно за какво става на въпрос.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Ама те и системите си имат кусури и тогаз къде ще отидеш ако не при програмиста, аа
При филанкешията ли
 
Re: От: Re: От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уе

Никой не говори за гъвкаво, говорим за 3 менюта със строго определен диапазон на действия :) Или това не се брои за CMS? Както и да е де, то тя темата отдавна се разми, на всичко е ясно за какво става на въпрос.

Хахаха, така вече не знам. :) Брои си, но някой много ще страда с него, гледайки какво правят другите за по-малко пари. :)

Значи факт е, че къстам неща се пишат и правят за големи компании и сериозни бизнеси с точни специфични нужди. Няма как средностатистически бизнес да иска нещо много къстам. В моята практика къстам системите и приложенията са именно желани от големите бизнеси. И не защото нямат доверие на опен сорса (има и такива, които хващат опен сорс система и работят върху нея), а защото нуждите са им такива, че като му теглиш чертата по-добре да си го напишеш за себе си и по начина, по който искаш, отколкото да се преправят готови неща, които на практика си и повече време. Там трябва да схванеш логиката, да се съобразиш с вече написаното, да изготвиш инфраструктура в кодове, която да "лепне" на вече базовата и какво ли не. Идеален пример мога да дам за една компания, която има маркетинг софтуер и иска чрез сайта си да може потребителя да се възползва от него в онлайн мод. Не се сещам от безплатните за нищо, ама нищо подходящо. Но все пак си е нещо съвсем специфично. ;)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

А кое е по-добре - да купите готова къща или само земя и да поверите строежа на майстори, които ще я направят със съмнително качество?
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

А кое е по-добре - да купите готова къща или само земя и да поверите строежа на майстори, които ще я направят със съмнително качество?
Неве, купете си магазинче десет куадрата в центъра на Котел и го напълнете сос стока от Илянци. След туй напрайте един онлайн магазин на готова ЦМС, след туй направете оше някалко ама да помагат на магазинчето и като стигнете продажби от порядъка на 4-5 артикула на ден, сте готови да давате съвети на програмистите и да пуснете обява за продаване на бизнеса на космическа цена, но шом сте стигнали дотука явно сте конпетентен,,, ай донтноу
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

А кое е по-добре - да купите готова къща или само земя и да поверите строежа на майстори, които ще я направят със съмнително качество?

И тук е много зависи. Аз лично бих се нанесъл на нещо готово, да си го оправям аз. Но това е защото знам какво ме чака от земята до покрива. :) Ако нямаш избор, имаш само парцел, няма как - почваш от АБВ. ;)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Според мен повечето опират до къстъм системи от страх, че с безплатните ще имат проблеми. Моето мнение е, че ако някой иска да ти направи мръсно няма да има абсолютно никакво значение с каква система си.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@mvmrik, строго относително е... ако следвам примера бих ти казал, а ти би ли си купил едноетажна къща с 1 спалня, 1 кухня и 50 бани/тоалетни?!? Строго индивидуално е всичко, принципно ползването на CMS ти дава възможността да си донякъде гъвкав и без много знания да сътвориш нещо. Проблема както вече споменаха е основно в ресурсите които хабят готовите системи. Да вземем за пример WP. Лесна инсталация, с четенето на няколко статии в Интернет можеш да си сътвориш страхотен сайт, но какво става, ако в един момент стигнеш до обемен сайт с 50000 статии в него?!? Почват се едни ходения по мъките с постоянно чудене защо зарежда толкова бавно сайта. Стартират се теми, че някоя си хостинг компания ги шантажира заради процесорни минути, превишаване на лимити и т.н.

Аз също смятам, че да се открива топлата вода наново си е чиста загуба на време и ресурси, но всичко зависи от целта на проекта. Ако ще правите прост фирмен сайт/блог, който не очаквате да е нещо кой знае какво като обем... да определено бих препоръчал готов CMS - пестите пари, време и обикновено е доста лесно да се намери модул, който би ви свършил работа за основните неща, а дори да няма сравнително евтино някой може да ви преправи тема/модул, така, че да стане за вашият проект.

Обаче, ако правите проект, който има някаква специфична идея за която няма изградена платформа, по-добре си наемете читава фирма да ви изработи сайта.

Какво имам предвид. Ясно е, че ако ви трябва форум, по-добре да ползвате вече готова платформа. Ако пък ви трябва платформа за онлайн магазин... търсите специално такава платформа. Да Wordpress има плугини и за форуми и за онлайн магазини, но хайде да сме честни с себе си..... няма как блог платформа да предложи качеството и производителността на платформа, писана за да бъде форум/онлайн магазин. Да, може да се ползват като компромисен вариант, но е трудно например WP онлайн магазин да предложи производителността на платформи като OpenCart, PrestaShop, Magento и т.н.

Всичко е доста относително, но да речем, че дори Custom решение, може да ви излезе доста по-евтино от готов CMS. Стартирате прост блог в който само си пишете. Идва един момент в който самата големина на сайта почва да изисква повече сървърни ресурси, понеже WP освен за статията ще ви дърпа ресурси и за още поне 20 допълнителни плугина... Решението естествено е по-висок хостинг план или кеш, а в някой случаи може и двете да не помогнат и да се наложи VPS, който към момента горе-долу може да ви седне по около 100-200 лв. годишно. Същият сайт, ако е написан само с тази идея, ще ви прави може би 1-2 заявки към базата, вместо 20-30, което ви пести сървърни ресурси и е много вероятно да ви стигна стандартен споделен хостинг от 30-40 лв./годишно. След няколко години си се избиват тия пари в край на сметка... макар, че точно за личен блог и сайтове от такъв ранг е малко безсмислена цялата тая гимнастика, но това е друга бира. :D
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Според мен повечето опират до къстъм системи от страх, че с безплатните ще имат проблеми. Моето мнение е, че ако някой иска да ти направи мръсно няма да има абсолютно никакво значение с каква система си.

Сигурен съм че всички искат къстам решения за техните бизнеси, но има две основни неща, които ги възпират: Не могат да си позволят бюджети за "искам и това и това и това", както и припознават нуждите си във вече нещо готово и работещо. ;) Това е общо картинката. Колкото до сигурността, както каза @nedqlkov, не са иска, не са те ударили. :)

Няма кой знае кой колко да се кефи на готови или къстам решение, в 2 реда може да се опише защо не се използват или не се радват на много голяма популярност и признателност. Както едните, така и другите. ;)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Всяка фирма, предлага CMS система базирана на някакъв фреймурок, било то и техен. Много по-сигурно е, дори ако сравняваме community-то на cms vs frameworks. Кой, как го реализира е друг въпрос!
@mvmrik аз лично бих си купил парцел, и дори ако имах възможност бих си вдигнал сам къща (много интересно, твърдението ми е аналогично и за уеба), но определено бих си потърсил добри майстори, за да не съжалявам после.
@Blinky аз лично съм правил онлайн магазин за под 1к заплащане, изцяло къстъм, с администраторски панел и до сега се чувам с клиента, и си е много доволен. Е верно, няма плащания през сайта - разбира се, по желание на клиента. Така че не винаги трябва да се плашиш предварително, както се казва - риск печели, риск губи :-D
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Язе па ви казвам да не утписувате програмистите, шото не се знае кога шиви спасяват готовите системи, тогази щи цункате ръка
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

@Blinky аз лично съм правил онлайн магазин за под 1к заплащане, изцяло къстъм, с администраторски панел и до сега се чувам с клиента, и си е много доволен. Е верно, няма плащания през сайта - разбира се, по желание на клиента. Така че не винаги трябва да се плашиш предварително, както се казва - риск печели, риск губи :-D

Сигурно няма още много неща, но щом си се вместил в този сума, евалата. Аз лично дори и да можех да го направя от до, не бих и за такава сума. По-рентабилно ще ми е да го селна с мултилиценз. :) Но въпрос на гледна точка. Този поне ти е за цял живот твои. :) И още нещо - като се сменят малко технологиите, на ново, нали? Бях свидетел как преработваха една цяла PHP базирана система, заради това, че е правена преди 5 години. :) Нещо като последната и предпоследната версия на Opencart. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@Blinky, ако знаят какво точно искат, може да не им сяда толкова скъпо, но обикновено не знаят и си менят мнението всеки ден. А любимото ми е - "Искам един много простичък сайт, сигурно няма да отнеме много време и ще е евтино... като google". Именно от там идват повечето извънземни цифри за проекти, просто защото хората смятат сайта като продукт, а не като време за изработка и промени по кода.

Относно "удрянето", нещата не са толкова прости. Повечето от хакванията на сайтове стават през дупки в софтуер с отворен код. Причината вече я споменаха по-горе. Едно е да имаш възможност да видиш кода и да разбереш къде има пропуски, друго е да се мъчиш на сляпо да търсиш с догатки, понеже код-а не ти е достъпен.

И между другото, реално погледнато всяка една добре известна CMS е стартирала като custom проект. Като цяло малко са проектите, които са стартирани още в началото с голямо community от разработчици и с ясната визия за бъдещето на проекта.
 
От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със го

Сигурно няма още много неща, но щом си се вместил в този сума, евалата. Аз лично дори и да можех да го направя от до, не бих и за такава сума. По-рентабилно ще ми е да го селна с мултилиценз. :) Но въпрос на гледна точка. Този поне ти е за цял живот твои. :) И още нещо - като се сменят малко технологиите, на ново, нали? Бях свидетел как преработваха една цяла PHP базирана система, заради това, че е правена преди 5 години. :) Нещо като последната и предпоследната версия на Opencart. :)

Е, те технологиите се менят постоянно, ако реши нещо ново - естествено че няма да е във въпросният бюджет :) Вярно, няма доста неща, но на клиента му стигат, щом от 2г до сега дори не е искал нещо допълнително, освен един слайдър в началната страницата :)
Това че са преправяли системата не значи че е лоша - т.е. тя си е работила (предполагам), но пренаписването си е мас рефакторинг (който аз между другото така обичам), който трябва на всяка по стара система. Важно е да се ползват новите фючъри на всеки език :)

И да, всъщност това е разликата на CMS и CMS писан с framework, защото дори и да има дупка fremework-ка, трудно се нацелва, особено ако хората които пишат ... знаят какво пишат, дечурлигата не знаят как да използват дупката, а в CMS им е абсолютно всичко на готово.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@Blinky, ако знаят какво точно искат, може да не им сяда толкова скъпо, но обикновено не знаят и си менят мнението всеки ден. А любимото ми е - "Искам един много простичък сайт, сигурно няма да отнеме много време и ще е евтино... като google". Именно от там идват повечето извънземни цифри за проекти, просто защото хората смятат сайта като продукт, а не като време за изработка и промени по кода.

Относно "удрянето", нещата не са толкова прости. Повечето от хакванията на сайтове стават през дупки в софтуер с отворен код. Причината вече я споменаха по-горе. Едно е да имаш възможност да видиш кода и да разбереш къде има пропуски, друго е да се мъчиш на сляпо да търсиш с догатки, понеже код-а не ти е достъпен.

И между другото, реално погледнато всяка една добре известна CMS е стартирала като custom проект. Като цяло малко са проектите, които са стартирани още в началото с голямо community от разработчици и с ясната визия за бъдещето на проекта.

Именно това казвах, че и при готова система може да се изиска допълнително функционарност и трябва да се отчете този факт
 

Горе