Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!

Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

@Blinky, ако знаят какво точно искат, може да не им сяда толкова скъпо, но обикновено не знаят и си менят мнението всеки ден. А любимото ми е - "Искам един много простичък сайт, сигурно няма да отнеме много време и ще е евтино... като google". Именно от там идват повечето извънземни цифри за проекти, просто защото хората смятат сайта като продукт, а не като време за изработка и промени по кода.

Относно "удрянето", нещата не са толкова прости. Повечето от хакванията на сайтове стават през дупки в софтуер с отворен код. Причината вече я споменаха по-горе. Едно е да имаш възможност да видиш кода и да разбереш къде има пропуски, друго е да се мъчиш на сляпо да търсиш с догатки, понеже код-а не ти е достъпен.

И между другото, реално погледнато всяка една добре известна CMS е стартирала като custom проект. Като цяло малко са проектите, които са стартирани още в началото с голямо community от разработчици и с ясната визия за бъдещето на проекта.

Да, това е така. Но го има и момента с това става за 5 минути и защо е нужно да го пишеш към сметката, а реално е една функционалност, която за да я внедриш е нужно малко повече от 5 минути, разбирай часове. И това го има като момент. Да, всички сме ги чували тия кретени с простичките сайтове. На такива товариш яко сметката. ;) За а се научат.

А колко до "удрянето", има и фирми, които докато си намерят от къде са им пробили къстам решението, при опен сорса, вече цяла група девелопъри ще са излезли с решение. Малко по-сигурно се чувстват някои, които знаят, че зад системата им не седи някой програмист, който днес е на работа утре не, а цяло общество, което няма как да остави "бебчето" си. :) Така, че Божа работа е това. И пак е до индивидуален случай.

Но едно е сигурно - няма как някои фирми като Мтел, Техномаркет и подобни да са на нещо опен сорс, но и и всяко правило си има изключение, БНТ в основата на сайта им е WP. Така, че има едно правило при избора на опен сорс система - и то е до колко сегашните и функционалности задоволяват нуждите ми. И ако % е доволен, винаги може да се дорабтва и донаглася. Дори наскоро се разработи една функционалност за WP, която дойде като плъгин. От съфорумец. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Страхотно, но мнението на Блинки си доближава до мнението на Крумов, което ни ми хоресва. Как да си предлага услугите някой програмист, щом предварително е заклеймен
Полвайте всичко наготово и недейте рева за допълинтелно
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Страхотно, но мнението на Блинки си доближава до мнението на Крумов, което ни ми хоресва. Как да си предлага услугите някой програмист, щом предварително е заклеймен
Полвайте всичко наготово и недейте рева за допълинтелно

Нещо не си разбрал. Никой нищо не заклеймява. Няма как без програмисти, защото дори и готовата система има нужда от екстендване, а това няма да се случи само с вече наличните модули или плъгини на пазара. Нужно е някой да седне и да ти го кодне.

Всичко опира пак казвам, на бюджети и клиент. Не може някой с 600 лева бюджет да иска къстам решения до безкрай, както и не може фирма като SAP да са на нещо опенсорс. НО второто дори и не е много така, защото има големи фирми и компании, използващи готови решения. ;) Първото, което споменах трудно се случва. Ако искаш накой програмист да набива къстам код месеци за 600 лева, няма лошо. Но вече тук си говорим за обричане. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Това е друго нешо, бях на път да ти тегля Хикса, шото всеки труд трява се уважава, особено ако иска спицялни знания. Полввайте си готови системи, но няма начин да не потърсите програмист, може и ад е елементарно ама там ви е убежището и там ще намерите отговора
 
От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със го

То ще е голямо произведение на изкуството това къстам за 500-1000 лева. Чак се плаша. :)

Блинки не съм програмист, нито разбирам от къстъм системи, нито съм поръчвал. При всички теми в пазара, на които съм попадал, цената не е надвишавала 1000 лв. От там съм останал с тези впечатления. Когато казах 500-1000 лв. не говорих за неща, които ще се правят в продължение на месеци. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Темата е много дълга и сложна.

По принцип ако ти трябва нещо, което е направено вече и го има като готова система - защо да го правиш наново и да плащаш пари за него.

Форуми, CMS, магазини и други подобни. Защо ти е да плащаш на някои да ти прави нов форум или нов WordPress при положение, че тези системи са готови и ги има. Съответно може да ги ползваш наготово.

Може да кажете WordPress е тежка система, на мен ми трябва нещо по-леко и по-малко. Но пък освен WordPress има още една камара CMS и ако потърсите може да намерите нужната.

Така, че за общи задачи, е по-добре да търсите така наречените универсални решения и да си ги нагаждате според вашите нужди.


Когато вече ви трябва нещо специално, което не е правено или няма готова система за този проблем - тогава вече нямате голям избор освен да се насочите към къстъм решение.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Здравейте , благодаря на всички драснали в моята тема :) , аз си обогатявам така да кажа , знанията и се радвам че обменяме опит!
До господин @Krumov : моля да ме извините но сайта ви може да бъде свален по 3 начина , и зарежда ужасно бавно :) не ми беше трудно да стигна до админ панела за някъде около 15 минути. Надявам се да разберете на тази "скромна" готова система къде им е проблема! :) Успех!
 
От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Страхотно, но мнението на Блинки си доближава до мнението на Крумов, което ни ми хоресва. Как да си предлага услугите някой програмист, щом предварително е заклеймен
Полвайте всичко наготово и недейте рева за допълинтелно

Май нига, май нига... Както е казал Блинки, програмистите рядко можеш да ги прескочиш. Дори и WP да правиш. в 99% от случаите ще ти се наложи да промениш нещо по кода. И като не разбираш от код, търсиш някого, който разбира. Тук не става въпрос за изяждане хляба на програмистите, а става въпрос за отваряне на една нова и огромна пазарна ниша. Знаеш ли защо са направени CMS-ите? И знаеш ли защо се използват така широко? Защото те спестяват време. А времето, колега, е нещо, което НИКОЙ не може да ти върне! Защото често се случва някоя фирма или отделен програмист да се нагърбят с непосилен проект. Моткат те известно време, а след това ти казват " 'ми, не става, ето ти си парите" , обаче времето, което си загубил не можеш да върнеш. Идеята на CMS-а е да ти спести време за главната функционалност на сайта и неговото управление. Ако отречеш, че WP, Drupal, Joomla и други масово използвани CMS-и не са като добре смазана машина, значи нещо ти хлопа :) Тия системи не се правят от двама програмисти в стаичка 2х2 метра. Те се разработват от хиляди хора, след което се проверяват от хиляди хора, след което се проверяват още няколко пъти, хакват се, натоварват се, за да се види, къде ще поддадат и след като се изкара нещо стабилно - тогава се пуска съответната система или ъпдейт за нея. По начина, по който говориш за CMS-ите, предполагам, че си против Linux OS, който е безплатен и в много случаи, също спестява време и пари.
А и още нещо - имам идея. Смятам да я реализирам чрез CMS. Ще ми трябва екип от програмисти, който да ми създаде плъгин и да го направи така, че да работи. Където и да се обърнеш, почват да валят 5 цифрени суми. Да дам 5 цифрена сума за модул и още 5 цифрена сума за сайт? Благодаря :) Предпочитам 5 цифрената сума за сайт да я вложа в дизайн, защита и 24/7 поддръжка.


Нещо не си разбрал. Никой нищо не заклеймява. Няма как без програмисти, защото дори и готовата система има нужда от екстендване, а това няма да се случи само с вече наличните модули или плъгини на пазара. Нужно е някой да седне и да ти го кодне.

Всичко опира пак казвам, на бюджети и клиент. Не може някой с 600 лева бюджет да иска къстам решения до безкрай, както и не може фирма като SAP да са на нещо опенсорс. НО второто дори и не е много така, защото има големи фирми и компании, използващи готови решения. ;) Първото, което споменах трудно се случва. Ако искаш накой програмист да набива къстам код месеци за 600 лева, няма лошо. Но вече тук си говорим за обричане. :)

Зависи колко е къстъм. Напоследък попадам на изключително фрапиращи оферти от рода на "100 лева за сайт с уникален дизайн". Смятам, че дизайнът също спада за къстъмизация, все ще се наложи да ползваш код. Но, да - къстъм неща за под четирицифрена сума е смешно :) Без значение за какво става дума. Хората не мислят, че тия програмисти трябва и да се хранят, освен да им пишат кода :)



Блинки не съм програмист, нито разбирам от къстъм системи, нито съм поръчвал. При всички теми в пазара, на които съм попадал, цената не е надвишавала 1000 лв. От там съм останал с тези впечатления. Когато казах 500-1000 лв. не говорих за неща, които ще се правят в продължение на месеци. :)

За нещо под хиляда лева си представям сайт-визитка с 5 странички. Може и с уникален дизайн. Може и с дизайн за 10$ от themeforest. Зависи на кого попаднеш. Вярно е, че всеки различно си цени труда, но нещата си ги представи така - живееш в София, плащаш 250 лева за квартира, 200-250 лева за сметки, за храна ти трябват поне 300 лева на месец, и ако искаш да излезеш някъде ти трябват още 200 лева джобни. Дотук станаха 1000 лева. Ако някой хване да ти прави сайта на ръка и с уникален дизайн ще му трябват 2-3 седмици, за да си направи нещата както трябва. И като имаш предвид, че нищо не става от първия път, го сложи 1 месец. И след това ти сам прецени колко пари трябва да ти вземе тоя човек, за да може да работи спокойно и само с твоя проект и да може после спокойно да си плати сметките. На мен 1000 лева ми се виждат малко :)
 
От: От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със го

Рядко се възпламенявам така от форумни теми, но тук прочетох някои меко казано странни неща.

Двама души смело твърдят, че софтуера с отворен код е главен виновник за пробив в системата и то защото можело да се гледа кода... с това ви мислене, надявам се, сте много далеч от разработването на каквото и да е. Как го твърдите това гледайки редовно иконката на антивирусната си програма в Windows и използвайки IE само за да изтеглите Chrome или Firefox? Това е абсолютно несериозен довод.

За същината на темата, аз не виждам как един готов CMS пречи на програмистите - ако им пасва на проекта могат само да се възползват от него. Готовата система, CMS, Framework, та дори и езика, ако щете) е абстракция, служи за да улесни работата и е само инструмент, а не всеки инструмент е подходящ за всяка работа (дори и ние, като техническа нация, не успяваме да оправим всичко само с тел и клещи :) ). Работата на разработчика е да си прецени нужните средства и да ги използва за постигането на желания резултат.
И тук идваме до това кои са наистина вредните елементи в нашата професия, а това са тези, които мислят, че разработването на сайт опира само до слагането на готова система, не могат да ѝ помогнат по никакъв начин със собствени сили и дори са готови да убедят клиента че едно или друго нещо няма как да стане. За тази си работа разбира се взимат някакви жълти стотинки, което води до подбиването на цени - след това ходи обясни защо искаш толкова много пари...

А и за финал - има големи проекти в България на базата на с-ми с отворен код, даже при един от телекомите :).
 
От: От: От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev съ

Рядко се възпламенявам така от форумни теми, но тук прочетох някои меко казано странни неща.

Двама души смело твърдят, че софтуера с отворен код е главен виновник за пробив в системата и то защото можело да се гледа кода... с това ви мислене, надявам се, сте много далеч от разработването на каквото и да е. Как го твърдите това гледайки редовно иконката на антивирусната си програма в Windows и използвайки IE само за да изтеглите Chrome или Firefox? Това е абсолютно несериозен довод.

За същината на темата, аз не виждам как един готов CMS пречи на програмистите - ако им пасва на проекта могат само да се възползват от него. Готовата система, CMS, Framework, та дори и езика, ако щете) е абстракция, служи за да улесни работата и е само инструмент, а не всеки инструмент е подходящ за всяка работа (дори и ние, като техническа нация, не успяваме да оправим всичко само с тел и клещи :) ). Работата на разработчика е да си прецени нужните средства и да ги използва за постигането на желания резултат.
И тук идваме до това кои са наистина вредните елементи в нашата професия, а това са тези, които мислят, че разработването на сайт опира само до слагането на готова система, не могат да ѝ помогнат по никакъв начин със собствени сили и дори са готови да убедят клиента че едно или друго нещо няма как да стане. За тази си работа разбира се взимат някакви жълти стотинки, което води до подбиването на цени - след това ходи обясни защо искаш толкова много пари...

А и за финал - има големи проекти в България на базата на с-ми с отворен код, даже при един от телекомите :).

Много правилно
Автора на темата заема много крайна позиция, защото и една готова система има нужда от програмист, за да се постигнат някои ефекти
И в някои случаи може да е по удобно къстъм решение, но пък в други случаи готовите системи предоставят повече възможности
Няма универсално решение за всички проекти
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Не съм заемал "крайна позиция" , последните драснали на темата ми , да бяхте прочели какво съм писал. Маи сте хипер ограничени от егото си че да прочетете за какво се отнася темата...
Темата не е против cms , а за хора които плуят къстъмите и хвалят cms... И искам да обясня че както къстъм така и wp ; joomla;e107... или какъвто и да е било вид винаги ще бълва говна :) , cms спестяват време така е , но няма да изброявам колко хора са пробвали да правят големи сайтове с готови системи и при съответното натоварване те просто забиват :) , казвайте си каквото искате но това е самата истината да може да се оптимизира един голям тежък готов код , но това струва много пари с които може да си заемеш сериозна доказана фирма и да ти драсне един CMS! Лично аз имах сайт с wp преди 3 години , сайта беше за новини не точно мой на клиент аз го поддържах и така сайта и системата си вървяха както по-вода както win отначало , но след като взе да поема голям трафик и бд просто CUP на хоста взе да скача аз си мислех че е флууд или нещо но се оказа че излиза от големият брой js на добавките за жалост и трафика за жалост човека нямаше пари и се наложи да се закрие сайта.
Инак мнението над мене ми хареса , добро но пак казвам четете преди да пишете , ако така си правите саитовете и предлагате такива услуги на клиентите :(
 
Re: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Това че ти не може да го направиш не значи че другите не могат :)

Теленор - Друпалче + Друпал Кеш + Oracle Aplication Server (горе в дясно хедърите си казват) ама те Шведите кво ли разбират

oracle-drupal.jpg
 
Re: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Това че ти не може да го направиш не значи че другите не могат :)

Теленор - Друпалче + Друпал Кеш + Oracle Aplication Server (горе в дясно хедърите си казват) ама те Шведите кво ли разбират

Виж файлът 11890

Също така Mashable, CNN, БНТ, TechCrunch, The New Yorker, BBC, Sony Music, MTV News, ebay, Best Buy, Nokia, Ford, Facebook, New York Times, Harvard, Larry King, Philips, Mozilla, Snoop Dogg, SAP, Reuters. Не е като да няма. Сигурно и други изпускам. Но явно са успели да се справят с това велико натоварване на сайта. :) И много гона им бълва....дори тук смърди. ;)

Каква изненада за теб и клиента, че като започнат да влизат повече потребители, хостинг плана не ви издържа. Това е нещо много странно. :) Дори се чудя как така се е случило. :D
 
От: Re: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Това че ти не може да го направиш не значи че другите не могат :)

Теленор - Друпалче + Друпал Кеш + Oracle Aplication Server (горе в дясно хедърите си казват) ама те Шведите кво ли разбират

Виж файлът 11890
Мисля, че това е една мнооого лоша реклама на Drupal. Сайта на Теленор е отвратителен. Напълно са изгубили достъпността. Аматьорска история.
 
От: Re: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Също така Mashable, CNN, БНТ, TechCrunch, The New Yorker, BBC, Sony Music, MTV News, ebay, Best Buy, Nokia, Ford, Facebook, New York Times, Harvard, Larry King, Philips, Mozilla, Snoop Dogg, SAP, Reuters. Не е като да няма. Сигурно и други изпускам. Но явно са успели да се справят с това велико натоварване на сайта. :) И много гона им бълва....дори тук смърди. ;)

Каква изненада за теб и клиента, че като започнат да влизат повече потребители, хостинг плана не ви издържа. Това е нещо много странно. :) Дори се чудя как така се е случило. :D

Миналата година последно гледах, че дори сайта на Белия Дом е с Drupal. Сега в момента не знам, но преди година бяха с Drupal.
 
Re: От: Re: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със го

Миналата година последно гледах, че дори сайта на Белия Дом е с Drupal. Сега в момента не знам, но преди година бяха с Drupal.

Да, и толкова сполучливо са го къстамизиррали, че и Обама си направи неговия също на Друпал. ;) Явно тези, които си разбират от системите знаят как да продадат подобен продукт. ;)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

То ще дойде Drupal да е като Apple за американците! :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Явно си нямате грам на идея :) от уеб ... то е ясно. Не разбирам какво слагате саитове като CNN,BBC.. тези сайтове имат vps поне със i7 core , ако сложа тези саитове на нормален хост ще се сцепят да падат :) , но това си е мое мнение , странно ми е само ако решите да направите игра или хазартен сайт как ще го направите с готов cms :) , аз лично харесвам cms за малки саитове, но за сериозни проекти няма как да стане :) искате или не е така.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Явно си нямате грам на идея :) от уеб ... то е ясно. Не разбирам какво слагате саитове като CNN,BBC.. тези сайтове имат vps поне със i7 core , ако сложа тези саитове на нормален хост ще се сцепят да падат :) , но това си е мое мнение , странно ми е само ако решите да направите игра или хазартен сайт как ще го направите с готов cms :) , аз лично харесвам cms за малки саитове, но за сериозни проекти няма как да стане :) искате или не е така.

Значи според теб за сериозен проект трябва да се хоства на шер за 1$?

И надали става въпрос за ВПС, а по скоро за колокирани сървърни ферми, ама хайде.
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Явно си нямате грам на идея :) от уеб ... то е ясно. Не разбирам какво слагате саитове като CNN,BBC.. тези сайтове имат vps поне със i7 core , ако сложа тези саитове на нормален хост ще се сцепят да падат :) , но това си е мое мнение , странно ми е само ако решите да направите игра или хазартен сайт как ще го направите с готов cms :) , аз лично харесвам cms за малки саитове, но за сериозни проекти няма как да стане :) искате или не е така.

Ще ми се да видя система, която е къстам мейд, направена от нищото, и да се държи на шер хостинг от $4 на месец, при да речем 1000 посетителя на ден. Това ще е нещо велико. Изключвам да е една статична страничка, която плюе само едни данни рови да речем само в една таблица в базата. :)

Няма за твоя случай как да стане с нещо готово, но определено, ще използваш WP за блог частта, или сам ще си правиш на ново блог платформа? Зависи от проекта, няма логика новинарски сайтове като CNN,BBC и Mashable например да мислят на ново всичко, като само може да се модифицират части от него, като дизайн и допълнителни функционалности, които на едно 80% може да има като платени или безплатни плъгини. ;) Сайт - сложен проект, който да е да речем следене не на пасажери онлайн, с известявания, регистрации, профили, връзка с апп и прочие си е за нещо къстам, ако не е възможно нещо да се пригоди.

Разсъждавай така, имаш кола, която искаш да караш по пътя - купуваш си нещо вече създадено (готово) и си го оформяше да си е по твои вкус, спойлери, перденца отзад, ремус, скенон, лети джанти и т.н. Но ако искаш нещо, с което да полетиш от пътя нагоре, и в същото време да сме гмурнеш с него - е няма как - правиш го от нулата. ;) Няма готово нещо. Най много да вземеш гумите, което си е парче код реално. :)
 

Горе