За болницата Токуда - искат задължително дарение

mvmrik

Well-Known Member
Пиша, за да ви питам, понеже преди малко закарах сестра ми до там - бебето и трябва да остане 1 седница в болницата. Не стига че тя ще плаща по 15 лева на ден за нея, отделно някакви други такси, а тези от болницата искат да се прави дарение от 100 лева. По думите на лекарката - било задължително, понеже са частна болница и трябвало да се подпише документ за дарение към болницата. На мен това ми се вижда абсурдно - как така ще те задължават да правиш дарение? Разбирам да беше някаква такса от 100 лева и да дадат документ за нея, но те искат да се подпише все едно е направила дарение.

Та въпроса ми е - това нормално ли е и може ли да им се откаже, понеже тя за сега още нищо не е подписала, но лекарката и казва че било задължително?

Забравих да спомена че е изпратена там с направление.
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Ами на мен не ми изглежда много чиста работата с това задължително "дарение". Викай господари на ефира... или се обади в здравното министерство и докладвай за проблема, питай ги дали е законосъобразна тази практика. Ама по-добре дайте дарението и чак след като бебето е добре тогава, че квито са извареняци тия доктори и сестри да не му направят нещо.
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Е ние ако дадем дарението трябва да подпишем документ и вече им е чиста работата, все едно доброволно сме го дали. После няма да може да се докаже че са го искали задължително.
 
Мда, аз имам опит там. :) Пак малко са ти взели. Аз по здравна каса и т.н. + 200 лева дарение, долу на регистратурата. В техния случай е нормално, но ако минаваш по здравна каса, не мисля, че те са виновни, а държавата. Те хубаво са частни, но все пак някой им позволява да го правят. Не може да им откажеш, защото ще знаят, че си го направил и може сам да си направиш изводите какво внимание ще получиш.

Истината е една - болницата още не може да се избие като инвестиция и като гледат здравната ни реформа и обстановката в БГ, не го предвиждат да се случи в близките 10 години. Декември месец празнуваха 5-годишнината си. Но е факт, че там работят много големи специалисти и базата им е уникална. Малко болници могат да им стъпят. Не говоря за някои частни клиники или изцяло такива болници, в които си плащаш всичко.

Моя съвет е: талон №7 + направление за преглед + дарението. Тогава има схема да не излезе много пари. А там не те ли посъветва лекуващия доктор нещо?
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Тези дарения са защото нямат друг законен начин да си допълват бюджета, както е във всяка друга болница избор на екип и.т.н. В случая може и да не е много правилно да ти искат дарение. Работата е защото за здравеопазване парите са малко ( работя в сферата), и накрая пак пациента го отнася.
Направи дарението, а ако е неправомерно лесно ще стане скандал ;)
http://www.google.com/search?q=дарение+токуда
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

К'ви дарения, к'ви 5 лв. Веднага сезирай ЗМ и да видиш к'ви дарения ше им дадат.... Това е абсолютно незаконно!
 
От: Re: От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Виж ТУК.....................
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

и аз съм чувал за тези дарения ама съм виждал и държавни и веднъж общинска болница... изтърпнах целия в общинската... няма такава мизерия.... просто ако с парите който се даваха от здравната каса ако където и да идеш излгеждаше така... да се оплакваме от даренията

Pic003.jpg


Pic001.jpg


снимките ги взех от публичен линк до пикаса галерия пуснат в темата за токуда в бг мама
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Болницата е хубава и добре направена, това е ясно, но там е работата че тези 100 лева не са някаква такса, а искат да е дарение и то не по желание. За сега казах на сестра ми да не подписва нищо, ще видим какво ще стане и дали ще почнат да настояват.
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Много може да се пише - цяла поредица по 500 страници роман.
Ако искаш Токуда - давай сто лева. Ако не щеш да даваш сто лева - мести се в друга болница. Въобще забрави пикливите направления и прочее глупости на здравната система и каса в България. За Токуда съм слушал само хубави работи.
"Дарявал" съм 5 лв на Стоматологичния факултет, за да ми направят снимка на зъб. Това е принудителна форма на нашата държава да се плащат безплатни услуги. Щото иначе ще излезе, че здравеопазването е платно, а не безплатно. Ако не щеш да "даряваш" 5 лв на Стоматологичния, можеш да отидеш на частен стоматолог и да ти снимат зъба официално за 20 лв. Например. Отделно останалата част на лечението, която в Стоматологичния факултет наистина е безплатна.
Забравете въобще термина безплатно. Дори сиренето в капана за мишки някой го плаща!
Някога може и да се оправят нещата. Някога, но не и сега!
 
Re: От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

и аз съм чувал за тези дарения ама съм виждал и държавни и веднъж общинска болница... изтърпнах целия в общинската... няма такава мизерия.... просто ако с парите който се даваха от здравната каса ако където и да идеш излгеждаше така... да се оплакваме от даренията

Pic003.jpg


Pic001.jpg


снимките ги взех от публичен линк до пикаса галерия пуснат в темата за токуда в бг мама
Аз потвърждавам, че са точно такива стайте. А ако знаете и колко са стерилни. Бил съм в Токуда, бил съм и в МВР болница. Е няма такава мизерия в МВР болница и никой за нищо не те пръсне. Просто разликата се осети в пъти. А стаята, която е показал coolice е единична - VIP стая, която е малко по-скъпа от това да си в такава с още 3ма души.

И винаги минават дежурни и не са те оставили и за момента. Съжалявам, че го казвам, но ако е за сдраве бате не ги мисли тези 100 лева. А това, че не са такси, а дарения, вярвай ми - тук държавата се дъни. Няма как японска корпорация да внедри такива дарения. Мисля, че доста по-добре и честно се управя в родната си държава.

Не ги защитавам бате, но съм бил и в общински и в частни и това, че едните те гледат повече от другите и разликата е само 100 лева, може сами да си направим изводите какво здравоопазване имаме.
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Обикновено когато нещо не се покрива от клиничната пътека го минават като дарение .. на баща ми 120 лв за еддна инжекция .. според мен ги пускат така з а
да не се облагат с данък .. ама дали е така :?:
 
Re: От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Болницата е хубава и добре направена, това е ясно, но там е работата че тези 100 лева не са някаква такса, а искат да е дарение и то не по желание. За сега казах на сестра ми да не подписва нищо, ще видим какво ще стане и дали ще почнат да настояват.

Ами аз и за този случаи мисля че съм слушал история, няма да ви търсят пари насила, просто ще ви откажат следващо приемане докато това виси ... нещо като бан се получавало за този клиентски номер (така са ми казвали но НЕ е от първа ръка за да мога да го твърдя на 100%) само по спешност ако линейката ви докара там...


нямам на идея защо го формират като дарение а не като такса, 100% нещо в законите в бг не е наред за да не може да е такса... например като си по клинична пътека да нямат право да искат допълнително а то е ясно че имат да избиват инвестиция за условията в който си.... парите не ги даваш на ръка на лекаря а на болницата и по банков път също ставало... така че бих се примирил заради разликата с долната картинка

но определено болницата си заслужава поне на вид, спрямо мизерията на други места и е ясно че не може да се издържа само от клинични пътеки (щото ако можеше) всички болници щяха да изглеждат като токуда а не като долната картинка

Иначе и там има недоучили доктори.. само при хора с препоръки ходете

и като казвам как изглеждат държавните болници ето една клоняща към зле (има по добре ) но общинската в която влизах беше много по зле казвам ви изтърпнах

bolnica.jpg
 
Последно редактирано от модератор:
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Мога да заявя категорично, че искат дарение, което не е основателно.Ще дам пример с баща ми на, който му се наложи да сложат байпас в крака, всичко е било по клинична пътека - малко преди да си тръгнат доктора извикал майка ми и чупейки ръцете си и казал да внесе дарение от 750лв в еди коя си банка, майка ми естествено не е била подготвена с таква сума и е отказала да плати и са си тръгнали.Наложи се да му сложат втори байпас, но този път аз отидох да го прибирам, но на мен не посмяха да ми поискат пари (добре, че и не посмяха иначе не знам какво щеше да се случи понеже съм много нервна натура).Питам се има ли изобщо здравна система в "тази държавица"?Или всеки само гледа как да си даде бонуси!Ще Ви дам и друг пример: на жена ми и се наложи да отиде на доктор и личната лекарка я изпрати при известна докторка, но въпросната лекарка само веднъж месечно работила със здравната каса и съответно всички часове бяха заети.Полудях и им казах ако не ми намерят час до 15 мин. не ще стане голям проблем и тея на регистратурата след кратка консултация ми дадоха час.Какъв е извода: ако не им се развикаш няма да ти обърнат внимание.Всички се оядоха и почнаха да НЕ работят със здравната каса и за какво плащаме здравни осигуровки , като не можем да отидем на един кадърен лекар.Само се надявам и на вас пожелавам никой да не попадне в ръцете им - едно, че повечето са некадърни ами са и алчни.
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Както съм казвал и преди Болницата е Търговско дружество, а "лекарят"- търговец

Тези пари които събират насилствено като дарение да ги дават за свещи на децата си, а рекетьорите да ги надживеят

В библията е казано: Да изгоним търговците от храма...
 
Re: От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Sorry, но това важи само ако здравната система е ОК и работи за пациента. Както виждаме по стотиците нещастни злополуки и отритнати пациенти, нямаме работеща. За това и болниците, за да оцеляват трябва да по един или друг начин да набират средства, ако не за поддръжка на модерна апаратура, то за задържане на кадърни кадри. Грозно е, но представи си, че не взимаха пари и работеха със стари уреди и некадърни лекари, на които плащат малко. Тогава щеше тези 100, 200 лева да ни излезнат през .... нали? Не е редно, пак повтарям, но явно е наложително, за да получим и ние истинско лечение. Може да им повдигнем въпроса на онези от парламента и по-специално здравното министерство, от което последните дни отлетяха много "кадърни" кадри. Чувал съм, че в Канада системата е много добра, да плащаш големи данъци и осигуровки, но получаваш услуги първо качество. Тук плащаш по-малки, но не получаваш нищо. Може сами да преценим кое е на далавера. А и там няма да оставят някой да умре ей така, защото няма пари или връзки или от некдарърни лекари. Там реално са на прицнипа, ако нацията ни е здрава, то тогава ще може да работи и да си плаща данъци, да има потребление и икономиката ще ни върви. Тук системата е на обратно от десетки години на ред - няма да плащаме много за здраве - то и така ще може да получат някаква помощ (да, ама каква?); някои ще плащат данъци, други - не, важното е, че нещо ще влиза в хазната и икономиката ще ни върви, все пак хората трябва да си купуват тези стоки, за да съществуват. Тотална разминавка в мисленето и практиката, и си личи кой до къде я е добутал. :)

Както съм казвал и преди Болницата е Търговско дружество, а "лекарят"- търговец

Тези пари които събират насилствено като дарение да ги дават за свещи на децата си, а рекетьорите да ги надживеят

В библията е казано: Да изгоним търговците от храма...

Както каза един пациент на съседното легло "това е банка Токуда, не болница". :)

Имам еди пример от скоро: В Пирогов чакат пред един лекарски кабинет около 8 души, като една женица влиза със счупена ръка и ключица. При падане на "почистените" ни улици възрастната дама е паднала на тази част от тялото си и не са издържали. Лекарят я гледал, гледал и казал, че трябва да сложи временно протеза. Жената мислила, мисли и решила да го послуша. Все пак той е специалиста тук. Попитала за цената на продукта, а доктора и върнал, че е 75 лв. Тя казала, че я устройва и той я грабнал под ръка (здравата), изкочили, заключил кабинета и оставил 8мината пред кабинета да си чакат. Защо? Защото е направил продажба, от която ще вземе комисионна от аптеката, до която ще я заведе. И тук вече си правете изводите дали са лечители или търговци. Даже преди 1-2 години един терикат ме опъти от къде да си взема определени мехлеми, като е задължително да покажа рецепта. Нали онази мърла трябва да му види името, за да му зачисли. Шибан шарлатанин.
 
От: За болницата Токуда - искат задължително дарение

Макар и с отвращение от 'начина на работа', съвсем чистосърдечно те съветвам да си направите 'дарението'.

Това, което ти казва Блинки е на 101% вярно. Тия харти на пациента и подобни високопарни думи просто ги забравете. Много лесно могат да ви направят живота ад.
И да, въобще не ви искат много пари.

А в момента здравето на малкото човече ви е най-важно.
 

Горе