За или против влизането на България в еврозоната

За или против сте за влизането на България в еврозоната?

  • За

    Votes: 39 59.1%
  • Против

    Votes: 28 42.4%

  • Общо гласове
    66
Ето ти го живота на модерния българин в ЕС голяма работа в града ама все на мама и тато виси. Писано от Хайтов преди десетки години и супер актуално днес:
`- От мене да го знаеш: без деца - лошо, ама и с деца не е много за предпочитане. Нито да ги имаш, нито да ги нямаш. Ей, го моя: трийсетгодишен мъж, женен, с дете, работи в град, а дошел да иска от мене двеста лева за море. Питам го: - Не можеш ли да си ги спечелиш сам, а ги искаш от мене?

- Мойта заплата - вика - ми не стига.

- Ами на жена ти заплатата? Какво стана с нейната заплата, дето се хвалеше баща и на сватбата, че с тая заплата можела да ме купи с овцете. Нали, викам, затова избра жена артилерист (Жена му работи на ракетите, дето уж разбиват градушките).

- Тя - вика - взима сто и трийсет.

- - Като взима сто и трийсет, ще приказва за сто и трийсет, а не за двеста. Да ми вика тя на мене `дъртак` и да говори на майка ти, че ако била нормална, нямало да вземе мъж, по-голям от нея с петнайсет години... Говори, ала не връща онова, дето влачи от нашата, овчарската къща в града. Не се отказва нито от сланина, нито от вълна и картофи.

А в нашата къща има, не е като да няма. Аз съм овчар, жената работи в стопанството - имаме от всичко. Лани дадох на "Родопа" хилядо килограма ягнета. Двайсет чувала са ми докарали само зърно!

Затуй рекох на момчето:

- Като не ти стига заплатата, махни се от града и ела при мене да пасеш овцете. Ето ти къщата, градината, ще видиш какви пари ще текнат. Ще има не за море, а за през море.

- Не ща - вика - татко, да се връщам. Пък и жената няма да се съгласи.

- Е, като е тъй, нека тия двеста лева, дето ви трябват, да си ги спечели тя.`

• Николай Хайтов, `Пазачът на овесената нива`
 
Последно редактирано:
А сега си представи сама какво, ако не беше в ЕС и нямаше да има такива бързи реакции от съседите й, както и много членове на ЕС.
Брех! Страните, които не са в ЕС не получават помощ от други държави???? Тва в Турция след земетресенията беше понеже са в ЕС. О, чакай, май не са???

Ако Румъния не беше в ЕС, може би нямаше да има корупционни схеми, при които 7 институции си затварят очите пред бензиностанция, която работи без лиценз и при тотално погазване на мерките за безопасност.

но ти и Крумов, самотниците, няма как да го разберете
Самотник е единствената ти кьопава мозъчна клетка, ама бъди жив и здрав. Трябва да има и такива като тебе, иначе няма да е забавно. :)

Може да сте сигурни, че ако в България, не дай си Боже, се случи, ще се пуснат от всяка точка да помагат.
От колко точки се спуснаха да помагат след наводненията в карловско, монтанско и т.н.?? Задейства ли се европейската система за взаимопомощ, та карловско беше заливано 3 пъти през малки интервали?

Апропо, именно заради порочните практики в ЕС се стигна до поголовно изсичане на гори и отебаване (пардон) на коритата на реките.

По бай-тошово време нямаше наводнения поради задръстени с боклук речни корита и неправомерно изпускане на язовири, без да страдам от особена носталгия по това време. А и тогава се крадеше, но в по-малки мащаби и имаше контрол и отговорност.
 
Последно редактирано:
Една държава трябва да изнася жито, сирене, грозде, вино... И като няма какво да изнесе, изнася хора, емигранти…
 
Не знам колко много сме дръпнали напред с Европата, но в моя град преди имаше над 15 големи и работещи завода, сега има само Шишеджам. Бах тоя напредък...
 
Не знам колко много сме дръпнали напред с Европата, но в моя град преди имаше над 15 големи и работещи завода, сега има само Шишеджам. Бах тоя напредък...
Все едно слушам дядото на един приятел, милеещ по времената на бай Тошо. Т.е. сега не ти харесва, че с един лаптоп си изкарваш прехраната, така ли? Искаш си заводите и евентуално да блъскаш в тях ли?
 
Все едно слушам дядото на един приятел, милеещ по времената на бай Тошо. Т.е. сега не ти харесва, че с един лаптоп си изкарваш прехраната, така ли? Искаш си заводите и евентуално да блъскаш в тях ли?
Класика…сериозно ли никой от вас не схваща какво означава това?

Повече заводи - повече работни места-повече работещи хора в България-повече пари за харчене-повече оборот за всякъв бизнес-повече желание да си харчат парите бизнесмените и различните предриемачи-нужда от онлайн услуги=повече работа за лаптопчовците
 
  • Haha
Реакции: Sky
Брех! Страните, които не са в ЕС не получават помощ от други държави???? Тва в Турция след земетресенията беше понеже са в ЕС. О, чакай, май не са???
Чела, недочела:


Цитирай моля те някакви ресурси. Иначе изглеждаш за пореден път смешно. Щом има механизъм и той работи, значи или го ползваш или не. Отказ обикновен не е се случва. ;)


Не знам колко много сме дръпнали напред с Европата, но в моя град преди имаше над 15 големи и работещи завода, сега има само Шишеджам. Бах тоя напредък...
А да си чувал за изместването в икономическите центрове, т.нар. градове. А да си чувал за някогашната приватизация....да, много и са закрити производства. Що, иначе да правим за Раша, а те да ни пращат газ? Обикновено на загуба.

Все едно слушам дядото на един приятел, милеещ по времената на бай Тошо. Т.е. сега не ти харесва, че с един лаптоп си изкарваш прехраната, така ли? Искаш си заводите и евентуално да блъскаш в тях ли?
Всички плоскомислещи така са остарели в себе си....не обичат нищо ново и мразят промяната, защото ги изважда от комфорта им. И тъй като не могат да я приемат, те се не искат да се адаптират и реално пропадат, мислейки, че едно време е било по-добре....като микробите....харесват си дадена среда, като я смениш, загиват, никаква еволюция, никаква промяна. Напълно разбираемо и защо са като тумор за останалата част от обществото.

Не иска заводите, иска работниците да го блъскат след 3та смяна. :D
 
Все едно слушам дядото на един приятел, милеещ по времената на бай Тошо. Т.е. сега не ти харесва, че с един лаптоп си изкарваш прехраната, така ли? Искаш си заводите и евентуално да блъскаш в тях ли?
Ти си отчайващ случай, честно... Не всеки може да работи с лаптопа и да знае как да изкарва пари. Идеята е да има конкуренция и работа за по-голямата част от хората. Не както е сега с монополистите. Всеки втори вика за кво да бачкам за 1к, по-добре социала. Ама ако има работа ще е друго, нали?
 
И освен това - повече стока, повече избор за потребителя, че и по-добри цени от повишеното предлагане и конкуренция.
Сега всичко е внос. Ако иска човек да си купи качествена стока - почти не може да намери такава. Предлагането е ограничено до боклуци на премиум цени.
Като сме във Валенсия и си поръчаме по обяд за набързо - меню дел диа с жената, срещу сумата от порядъка на 20-25 евро получаваме по средиземноморска салата, основно, тирамису/десет, питие за всеки. Цената е от този месец. За справка, в квартално заведение в българска Варна, само средиземноморската салата ми е над 7 евро, докато в Испания съм дал 11 евро за още куп неща.
Сядаме в заведение за по обяд в Мюнхен или Хамбург - оставяме същите пари каквито в България, но бирата - доста по-хубава, храната - вкусна и порциите са големи. Няма крякащи и вряскащи подивели деца (дори на детските площадки както в Испания, така и в Германия е тихо, не като на нашите, където децата скачат като мандрили болни от бяс), има къде да се паркира. Като се разхождаш не си гледаш все в краката да не настъпиш кучешко лайно или счупена плочка.

Ред неща са на същите цени или по-ниски като стане на въпрос за цени в Германия и Испания (най-често там ходя и затова сравнявам с там). С тази разлика, че там избора е голям, храната в ресторантите - вкусна, а не смес от плява за салата със сопната сервитьорка.
Цените в страната ни са на западни нива. Колата ми с български А95 не върви (нова, но не й харесва, както не се харесваше и на предната, за разлика от Турския, Гръцкия, Румънския и всеки друг А95 който й налея извън България), затова сипвам само А100. А 100 в България в момента е 1.64€/литъра, в Хамбург гориво с подобни качества струва 1.81€ за литър, а във Валенсия - 1.77€.
Данъци към момента плащам с почти никаква разлика спрямо това ако ги плащах в Испания (където първите 3 години щях да плащам по-малко), в Италия е подобен сценария (там пък първите 5 години има отстъпка), или в Германия. Като сложим детските, които би получавало детето ми в Германия, безплатните лекарства в Испания и липсата на редовни родителски срещи да ми просят пари всеки месец къде детска градина, къде училище...излиза, че човек да се осигурява там е по-евтино отколкото в България.
Отделно - хубавата инфраструктура, която няма да предизвиква нужда от редовни ремонти по МПС-тата. По-големите икономики даващи по-добри шансове за развитие. Че...то дори и водата от чешмата в Испания, която половината е кажи-речи пустиня е по-евтина от тази в България, а сме уж вторите в Европа по брой естествени минерални извори в страната (веднага след Исландия).
Но...пусти корени. Чудихме се заради детето уж и накрая точно заради него останахме, въпреки всички други негативи. Като дойде време за почивка - самолетчето и настрани + кратки излизания из природата Българска + разглеждане на музеи, да може потомството да свиква с мисълта, че тука са живяли хора, древни, велики. Пък дано се вдъхнови малко, да се научи и на култура и че не всичко като истина и ценности идват само от Ютубърски и ТикТокърски "звезди".
Пак се отклоних много. Млъквам.
 
Последно редактирано:
Цитирай моля те някакви ресурси. Иначе изглеждаш за пореден път смешно. Щом има механизъм и той работи, значи или го ползваш или не. Отказ обикновен не е се случва. ;)
Може ли линк към статия, в която се казва кога сме ги получили тия 130 млн. евро, че нищо не намирам в гугъл?

Намирам тва от миналата година:


375лв еднократно за потопена къща, барабар с покъщнината. Браво ЕС! Помощта е повече от огромна и не се знае дали е от райхстага.


Не знам къв механизъм работи, но определено бедстващите българи навсякъде се оправят сами - най-често със заем от банки, обвързани с високи лихви.
 
Може ли линк към статия, в която се казва кога сме ги получили тия 130 млн. евро, че нищо не намирам в гугъл?

Намирам тва от миналата година:


375лв еднократно за потопена къща, барабар с покъщнината. Браво ЕС! Помощта е повече от огромна и не се знае дали е от райхстага.


Не знам къв механизъм работи, но определено бедстващите българи навсякъде се оправят сами - най-често със заем от банки, обвързани с високи лихви.
Звънни в министерството и питай. Но тези пари са за домакинство, отпуснати са за възстановяване на щетите съвсем други средства.
 
отпуснати са за възстановяване на щетите съвсем други средства.
От къде черпиш тази информация? Звъниш в министерството?? Гледаш си на боб/кафе/пудра захар?
 
1693330663673.png
 
Българският да се изучава като чужд език от децата, за които той не е майчин, обмисля Министерството на образованието. Това съобщи Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, пред БНР Варна.

Вече май сме под дъното :)
 
Българският да се изучава като чужд език от децата, за които той не е майчин, обмисля Министерството на образованието. Това съобщи Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, пред БНР Варна.

Вече май сме под дъното :)
Я да видим какво ще каже Нийдчо :) щото си е 100% европейска директива :)
 
Българският да се изучава като чужд език от децата, за които той не е майчин, обмисля Министерството на образованието. Това съобщи Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, пред БНР Варна.

Вече май сме под дъното :)
Ти си под дъното, да, няма нужда да посочваш очевадното.

1693393521354.png
 

Горе