За предприемачеството...

От: За предприемачеството...

Да се запишем, че скоро тема с по-грешни похвати за бизнес не бях чел :lol:
 
От: Re: От: Re: От: За предприемачеството...

Нали си бил млад? Не си бил женен цял живот. Аз съм на 24 и сега е момента да рискувам. И много от нашите клиенти тъкмо това правят. Повярвай ми, създали сме компании, които са били 5 души и сега са 50. Хващали сме хора, които тъкмо откриват магазин на село (образно казано, малък град до 15к), а сега са в над 5 държави и това за ЕДНА година. Но те не са чакали. Не са чакали следващата и следващата и следващата заплата, докато... докато дойде лятото, фамилията се вдигне към Гърция и хайде от начало.

Щом си женен значи си бил млад през 90-те. А тогава си беше най-лесно, поради незапълнеността на нишите и динамиката на пазара. Моля те, не се оправдавай с мутрите, защото ако всички се оправдаваха с тях, нямаше да има компании с 20 годишна история.
Аз и сега съм млад бе пич, просто съм създал семейство по-раничко :) И аз съм рискувал, но премерено. Виждал съм много хора, които рискуват и после се провалят с гръм и трясък. Тоя дето си е разрастнал бизнеса в 5 държави, със сигурност не е бил преди това на заплата и е имал капитал за инвестиции.

Моят принцип беше - бачкам на двете работи, събирам пари за 6 месеца живот и се посвещавам на другата работа. Разбира се, нито живеех при нашите, нито имах финансова подкрепа от някой, бях на квартира и прочее. Преди това бях ходил на бригада и имах скатани няколко хиляди долара :)

Трябва да се рискува, ама трябва и да се мисли.

Трябва да се прави бизнес план, финансови разчети, трябва да се анализира нонстоп.

Ако не го правиш това, играеш на руска рулетка. Ако имаш късмет - ще успееш, ама ако нямаш ще загинеш.
 
От: От: Re: От: Re: От: За предприемачеството...

Аз и сега съм млад бе пич, просто съм създал семейство по-раничко :) И аз съм рискувал, но премерено. Виждал съм много хора, които рискуват и после се провалят с гръм и трясък. Тоя дето си е разрастнал бизнеса в 5 държави, със сигурност не е бил преди това на заплата и е имал капитал за инвестиции.

Моят принцип беше - бачкам на двете работи, събирам пари за 6 месеца живот и се посвещавам на другата работа. Разбира се, нито живеех при нашите, нито имах финансова подкрепа от някой, бях на квартира и прочее. Преди това бях ходил на бригада и имах скатани няколко хиляди долара :)

Трябва да се рискува, ама трябва и да се мисли.

Трябва да се прави бизнес план, финансови разчети, трябва да се анализира нонстоп.

Ако не го правиш това, играеш на руска рулетка. Ако имаш късмет - ще успееш, ама ако нямаш ще загинеш.


И според мен най-добрият вариант е такъв, какъвто казва redrum.

Независимо дали човека, който реши да прави бизнес има или няма пари за инвестиции, то трябва всичко да се прави с премерен риск. Има една приказка, че "който не рискува не печели", но това не означава, че трябва "инвеститора" трябва да остане по долни гащи (така да се каже) :D за да се впише в графата рискували.

Значи тези, които нямат капитал за инвестиране, нито връзки, нито абсолютно нищо е добре първо да си направят един план, да пресметнат рисковете и да поемат умерен риск. Освен "цветущите сметки за бъдещия успех", трябва да се вземе и под внимание възможно най-лошия сценарий, който е възможно да се появи и да се преценят възможностите за справяне с него. Иначе "инвестицията" може да изкара "инвеститора" на улицата.

Иначе тези, които имат връзки и капитал за инвестиране, могат да си премерят риска също умерено, но при тук евентуална загуба няма да е чак такъв голям проблем за цялостното финансово състояние на инвеститора.

Защо го казвам ли?

Защото е много по-лесно да правиш ИТ бизнес от гледна точка на инвестиция. В смисъл, трябват ти определени технически умения и такива за комуникация и 50-100лв за представителен сайт. И другото е минимални разходи за фирма. Точка. Това е всичко. Да, не е лесно, не е за всеки, но това са неща, които могат да се постигнат с труд и време, отколкото с пари.

Обаче не всички стават за ИТ-та - независимо дали става дума за дизайнери, оптимизатори, проект мениджъри, програмисти и т.н. и т.н.

А при инвестиране в нещо НЕсвързано с ИТ - е тук става сложното с инвестициите.

Представете си, че идеята за бизнес и "инвестиране" включва закупуване на машина от 20 000лв, която е необходима за стартиране на бизнес? Така освен машина ще трябва и сграда, където да е машината, фирмени разходи, разходи за заплати (ако се налага) и първоначален капитал за закупуване на необходимите материали за изработка и прочие....

А "инвеститора" няма тези пари. И реши да изтегли ипотечен кредит и фалира? Остава на улицата - и после? Това е само единичен сценарий, има и много други.

Вярно е, че има и моменти на страх от типа на "Абе много искам да си направя фирма за...., обаче ако стане еди-какво си, ......" и др. подобни. :)

Така, че за да се прави бизнес се искат здрави топки, железни нерви, определени умения и поне едно 10-20 000лв начален капитал (ако се абстрахираме от повечето ИТ дейности).

PS: Забравих да допълня, че "рискуването" на всичко повишава риска от фалит, тъй като "инвеститора" залага всичко и се опитва на всяка цена да запази бизнеса си, което увеличава и риска от грешки.

PS2: Между другото не съм чела още статията от линка. Само си изразявам личното мнение в отговор на redrum, тъй като четох темата. :)
 
  • Like
Реакции: ops5
От: За предприемачеството...

@ Фифи - В ИТ е значително по-лесно да се постигне бизнес успех, стига да успееш да сглобиш добър екип. Но каква инвестиция ти трябва - единствено компютри, като за начало.

@Фози - Няма да те питам дали е толкова лесно да почнеш да търгуваш с някакви стоки, да внасяш, да продаваш. Тогава рискуваш на всяка стъпка - от покупката (рискуваш да те изпържат) до качеството на стоката (ако ти пратят боклуци, после хем ще си назад, хем ще си без нерви). Имаше един пич тука - Амоун, жалко че не пише вече, той беше разказвал как някакви китайци го били изпържили 20 000 лв. (по спомен, може и повече да бяха). Ти можеш ли ей така да махнеш с ръка и да прежалиш 20 бона? Ами ако ивенстираш 100 000 лв. в нещо и се окаже, че грешно си преценил пазара и това нещо няма продаване? Тогава какво правиш? Нещата не са толкова прости, дефакто ти трябва да знаеш най-добре как се прави анализ на пазарна ниша на база резултатите от търсещи машини :) Не е само да си купиш домейн, да си направиш сайт и айде, парите почват да валят. Е да, ама това не го прочетох в статията :lol:
 
От: Re: От: Re: От: За предприемачеството...

Хващали сме хора, които тъкмо откриват магазин на село (образно казано, малък град до 15к), а сега са в над 5 държави и това за ЕДНА година.

Опа чакай сега малко, искаш да кажеш че примерно сте фанали неква бакалийка в Долни Дъбник и след една година айдееее в 5 държави на 6 континента???!! Посмали манго, посмалииии... и друго не разбрах, че се биете ли сега с моя приятел или нема се биете щото мигновено минавам на негова страна ма та предупреждавам, че съм черна нинджа и лично Чък Норис ми е дал колано!
 
Re: От: Re: От: Re: От: За предприемачеството...

Опа чакай сега малко, искаш да кажеш че примерно сте фанали неква бакалийка в Долни Дъбник и след една година айдееее в 5 държави

Да, това е вярно.
 
От: За предприемачеството...

"Ако сте достатъчно смели и можете да поемете риск – обадете ни се!"

И аз не разбрах. Защо някой трябва да се обажда?!

"Напред задници – да не искате да живеете вечно!"

Не мисля, че е добре авторът на статията да се обръща така към читателите си. Грубичко е!

В текста има находка. Напипана е интересна тема. Но не ми хареса начина на изразяване. Тонът е високомерен.
 
От: За предприемачеството...

Абонирам се!:beer:
 
От: За предприемачеството...

В крайна сметка, като се позамислих, идеята на Фози е да мотивира, колебаещите се да му дадат пари. Един вид, дайте ми пари и аз ще ви направя богат, щото истинския предприемач така прави, не се страхува, директно инвестира. :)

Такава стратегия ми идва малко агресивна и няма начин да мине пред човек с опит, ама за новобранец ще работи. Кофтито е че може някой много лошо да се подхлъзне и после тежко да съжалява, но така е в живота. В тая работа място за морал няма, така или иначе...

Имах един приятел навремето, който казваше следното - Най-много пари съм направил от хора, които искат да правят пари :)
 
От: За предприемачеството...

Абонирам се!:beer:
Ти кажи защо затвори магазина и сега си на заплата :)
 
Тук го караме малко на еуфория. Страхотно, че на някой му е потръгнало, аз лично винаги взимам пример от такива хора във всякакви сфери. Но както каза biaaro, животът е динамичен, както и почти всяка бизнес среда. Рискът е важен, но трява да имаш естествено нужната знания, капитал и естествено късмет. Обстоятелствата не винаги са на твоя страна. Може дълго време да се луташ, докато уцелиш правилната формула, а стане ли това факт, непрекъснато трябва да се развиваш и да си много гъвкав.

Тази статия не я изчетох до край, но беше нещо от типа на рекламите за лотариите - "Пенка спечели 1 милион лева, играй и спечели и ти!", "Който не играе, не печели", "Ти може да си следващия милионер!" и подобни. И очакваме от тълпата да тръгне да прави бизнес ;) Само, че в реалния свят нещата са такива, че повечето хора нямат нужните умения и достатъчно самодисциплина и здрава психика, за да правят бизнес, което автоматично ще ги обрече на провал.

И не, не искам да кажа, че бизнесът е само за богоизбрани хора...напротив! Според мен всеки човек трябва поне 1 път в живота си да опита да направи някаква частна самоинициатива, но както казаха колегите - с премерен риск. Защото само по този начин грешките, които допускаш ще те мотивират и ще са ти ценен опит, а няма да те загробят.

Лично за мен, успешният бизнезмен не е този, който правим бум за кратко, а този, който максимално дълго може да се задържи на "сцената". А това е труден процес и не са много хората, които наистина успяват да са фактор дълго време.
 
От: За предприемачеството...

Ти кажи защо затвори магазина и сега си на заплата :)

Защото не познавах Fozzy тогава. ;)
Не е важно дали си на заплата, а при кого си на заплата!
 
От: За предприемачеството...

Нека не забравяме, че живота е на цикли - нагоре и надолу. Никой не трябва да се самозабравя и да има наум, че "надолу" е неизбежно за всички. Кой как ще изплува зависи как се е подготвил за този момент.

А при някои цикъла е първо надолу и после нагоре. Има и такива.

Фифи правилно каза, че трябват топки - после са анализите, преценка на риска, работата и прочие. Топки трябват - може да си напуснеш работата, или първо да работиш и да си гледаш бизнеса успоредно, но без топки да издържиш на напрежението не става.

P.S. Някои мнения в темата получават зелена ряпа.
 
Re: От: За предприемачеството...

В крайна сметка, като се позамислих, идеята на Фози е да мотивира, колебаещите се да му дадат пари. Един вид, дайте ми пари и аз ще ви направя богат, щото истинския предприемач така прави, не се страхува, директно инвестира. :)

Такава стратегия ми идва малко агресивна и няма начин да мине пред човек с опит, ама за новобранец ще работи. Кофтито е че може някой много лошо да се подхлъзне и после тежко да съжалява, но така е в живота. В тая работа място за морал няма, така или иначе...

Имах един приятел навремето, който казваше следното - Най-много пари съм направил от хора, които искат да правят пари :)

Бинго!

П.С.: Да няма грешни впечатления - винаги оценяваме бизнеса на клиента. Ако наша услуга няма да сработи за него, не му я предлагаме колкото и да е готов да плаща. Етика. Морал. Пари лесно се взимат, но не е в това въпроса, а именно в това да видиш кварталната бакалия в 5 държави и да знаеш каква огромна заслуга имаш за това.
 
От: За предприемачеството...

"Напред задници – да не искате да живеете вечно!"

Не мисля, че е добре авторът на статията да се обръща така към читателите си. Грубичко е!

Това е перифраза на Робърт Хайнлайн от "Звездните рейнджъри":
„Хайде, маймуни такива! Вечно ли искате да живеете?“
Неизвестен взводен сержант от 1018 година.

Автора на статията е малко милитарист и егоцентрик. 8)
 
Re: От: За предприемачеството...

Това е перифраза на Робърт Хайнлайн от "Звездните рейнджъри":
„Хайде, маймуни такива! Вечно ли искате да живеете?“
Неизвестен взводен сержант от 1018 година.

Автора на статията е малко милитарист и егоцентрик. 8)

Цитатът всъщност е от "Дългата разходка" на Стивън Кинг. :)
 
От: Re: От: За предприемачеството...

Бинго!

П.С.: Да няма грешни впечатления - винаги оценяваме бизнеса на клиента. Ако наша услуга няма да сработи за него, не му я предлагаме колкото и да е готов да плаща. Етика. Морал. Пари лесно се взимат, но не е в това въпроса, а именно в това да видиш кварталната бакалия в 5 държави и да знаеш каква огромна заслуга имаш за това.

стига празни приказки
ако беше написал името на фирмата която в момента е на 5 континента, щеше да спечелиш много повече клиенти :)
статията ми бие на копиран западен модел (и това "задници" - май много американски (военни) филми сте гледали).
 
От: Re: От: За предприемачеството...

Междудругото, нямах предвид, че ти ще подхлъзнеш някой. Някой хора много погрешно приемат подобен род съвети, теглят големи заеми, напускат работа, ипотекират и хвърлят всичко вабанк. После се бесят... На сбъркан бизнес, каквото и да направиш, пак не можеш да го изкараш на печалба, вината не е твоя. В тази връзка, след като си убедил някой кандидат бизнесмен да ти даде парите си, няма смисъл да го връщаш, даже и да знаеш, че няма да сработи. Така или иначе тези пари са обречени, ако не си ти, друг ще ги вземе. Затова по рано ти написах, че още нищо не си видял. Като натрупаш още опит, като минеш през цикъла на спад, няколко пъти, мисленето ще ти се промени. Тогава няма да пропускаш и лудите с безумните идеи, даже ще им се радваш :)




Бинго!

П.С.: Да няма грешни впечатления - винаги оценяваме бизнеса на клиента. Ако наша услуга няма да сработи за него, не му я предлагаме колкото и да е готов да плаща. Етика. Морал. Пари лесно се взимат, но не е в това въпроса, а именно в това да видиш кварталната бакалия в 5 държави и да знаеш каква огромна заслуга имаш за това.
 
Re: От: Re: От: За предприемачеството...

Междудругото, нямах предвид, че ти ще подхлъзнеш някой. Някой хора много погрешно приемат подобен род съвети, теглят големи заеми, напускат работа, ипотекират и хвърлят всичко вабанк. После се бесят... На сбъркан бизнес, каквото и да направиш, пак не можеш да го изкараш на печалба, вината не е твоя. В тази връзка, след като си убедил някой кандидат бизнесмен да ти даде парите си, няма смисъл да го връщаш, даже и да знаеш, че няма да сработи. Така или иначе тези пари са обречени, ако не си ти, друг ще ги вземе. Затова по рано ти написах, че още нищо не си видял. Като натрупаш още опит, като минеш през цикъла на спад, няколко пъти, мисленето ще ти се промени. Тогава няма да пропускаш и лудите с безумните идеи, даже ще им се радваш :)

Сигурно :) Най-вероятно си прав. Но пък засега предпочитам да докажа на някой защо не трябва да инвестира в определена услуга на конкретен етап. Спя спокойно после. Пък и въпросните в 3/4 от случаите идват след 1 година и викат, абе давах тук пари на едни, нищо не стана. Кажи сега ти какво предлагаш?

Те така.
 
От: За предприемачеството...

Аз съм автора :)
Като ви гледам явно веруюто на форума е станало "Зад всеки предприемач стои една дебитна карта за заплатата"...Абе Банко - те не останали смели хора тук бе, само страх от провал ги дебне и си стискат стотинките...аз спях на гарата бе пичуЕ и ще завърша с една реплика на баща ми, когато бях на 7 години към мен "Който иска - намира начин, който не иска - търси оправдание"...може би така трябваше да завърша статията ;) Казах и друго няма...
 

Горе