Избор на лаптоп

Абе, а някой да има и да работи (често) с ултрабук? Интересно ми е да ми даде някакво мнение за тях. Имам силен интерес да си взема едно такова нещо, както за работа, така и за активна кореспонденция, както и за травел уъриар. :) Даже ще се радвам и някакви нормални цени да ми покаже. Всичко, което гледах бе от 1400 лева и там, около тази цена.
 
От: От: Избор на лаптоп

Ами ако човека работи с графични програми, мисля че ще му е от ползва, а аз мисля че той работи с графични изображения съдейки от подписа му. А пък и да не се налага да прави ъпгрейд в близките 5 години. Иначе да така е, прав си че минуса на такива мощни видео-карти е че хабят батерията. Друг е въпроса че аз съдя по себе си, че съм запален геймър ( меко казано запален, то мойто си е краста и всяко свободно време гледам да джъткам някоя мисия :twisted: ) че все ще ми се играе по някое време :)

В тия жеги не препоръчвам на никой да ползва лаптопа на кълки - затруднява охлаждането. Аз в по предния ми пост съм пуснал линкове към охлаждащи подложки, съветвам и другите съфорумци ако нямат все още, да си вземат, защото при лаптопа е доста специфично положението, кутията му не е такава широка като на PC и да има свободен поток въдух, лаптопа е компактен и мобилен, но за сметка на това вътре пространството му е много тясно и няма такова охлаждане като на PC. За това е дори наложително да има охлаждаща подложка. Всъщност то си е за вас, ако искате да се удължи живота на лаптопа. Всеки си предценя дали да инвестира някакви си 20 лв. за охлаждаща подложка и да си запази лаптопа, или след време да се наложи да се изръси още 1000 лв. за нов лаптоп. :)

П.П. Бат-Ноке, разгледах машинката към която си пуснал линка - струва си! На твое място бих я взел, честно казано. Добър избор си направил. Но разгледай и други пак, може и някакъв по евтин вариант да намериш :)
За графични работи изобщо не му трябва видео от тоя сорт.
А геймърския кютюк не успя да ме изкуши достатъчно, трябва да се мисли за правене на пари основно на тоя етап. Затуй си поръчах лаптоп 1.4 кг (на половинта) - да си тракам във всякакви пози и да си го подфърлям наоколо.
 
От: От: Избор на лаптоп

За графични работи изобщо не му трябва видео от тоя сорт.
А геймърския кютюк не успя да ме изкуши достатъчно, трябва да се мисли за правене на пари основно на тоя етап. Затуй си поръчах лаптоп 1.4 кг (на половинта) - да си тракам във всякакви пози и да си го подфърлям наоколо.

Болднах това, понеже е най важното, дори належащо. :) Ако не мислим да правим пари, точно сега на този етап както казваш... лошо ни се пише. За това и аз не спирам да се блъскам всеки ден и по цяла вечер до сутринта. Но всяко свободно време гледам да поджъткам някоя игра да изпусна парата и напрежението :) На мен точно игрите ми действат разтоварващо, макар че играя предимно шутъри и тук-там някоя стратегия, зависи на каква вълна съм настроен де :). Но за сметка на това пък повишават концентрацията и рефлексите, както и подобряват логическото мислене :)
 
От: Избор на лаптоп

УСАФ специално за АМД-тата от това поколение за което говориш имам наблюдения да греят по малко от аналогичните Интели - това че дъното грее е проблем в дъното а не проблем в процесора - На мой познат с Интел дъното си грееше от самото начало и от фирмата отказаха да му го сменят докато не изгоря.

Интел дръпнаха с топлината в последните 4-5 години преди това и те си грееха като котлони в нас още ми се мота една Тошиба с 2.8Д селерон която е невъзможно да сложиш върху крак.
 
От: Re: Избор на лаптоп

Абе, а някой да има и да работи (често) с ултрабук? Интересно ми е да ми даде някакво мнение за тях. Имам силен интерес да си взема едно такова нещо, както за работа, така и за активна кореспонденция, както и за травел уъриар. :) Даже ще се радвам и някакви нормални цени да ми покаже. Всичко, което гледах бе от 1400 лева и там, около тази цена.

Удобни са като цяло ултрабуците, защото са по-компактни най-вече. Високите класове са и със SSD, което увеличава значително бързодействието. Повечето модели не са с външни карти, за да се пести от размери. Зависи каква работа ще се върши на тях.

Мога да ти намеря за малко над 1100 лева ултра - ACER V3-471G това примерно.
 
От: Избор на лаптоп

УСАФ специално за АМД-тата от това поколение за което говориш имам наблюдения да греят по малко от аналогичните Интели - това че дъното грее е проблем в дъното а не проблем в процесора - На мой познат с Интел дъното си грееше от самото начало и от фирмата отказаха да му го сменят докато не изгоря.

Интел дръпнаха с топлината в последните 4-5 години преди това и те си грееха като котлони в нас още ми се мота една Тошиба с 2.8Д селерон която е невъзможно да сложиш върху крак.

Принципно повече греещи са AMD от колкото INTEL, това ми го доказва практиката и опита ми в PC-сервизите в които бачках преди. Най често с проблеми при нас са идвали клиенти с AMD, предимно с греенето! Всички колеги които познавам от PC-сервизите, ненапразно им казват котлони на ATHLON, хем има рима, хем си има ясна причина да е така. На твоя познат дъното което е греело, сигурен съм че е GIGABYTE, защо тази серия дъна действително е давала проблем с греенето. Цяла книга мога да напиша, направо бестселър точно за практиката ми натрупана в PC-сервизите именно за AMD :) Сега в последните 4-5 години може и някои дъна от INTEL да греят повечко от колкото преди, но да ми говориш че и преди това INTEL са греели едва ли не повече от AMD... тук може доста да поспорим :) Питай други хора работещи в сервизи - ще потвърдят същото! Точно за AMD кутията ненапразно я правят като скара - навсякъде с отвори, къде от двете страни, къде отзад с два вентилатора, отпред също, отвори предвидени да се слагат вентилатори с цел да се подобри охлаждането иначе...

А съвсем различен стои въпроса с качеството на AMD и INTEL, гледах документален филм в две части, как произвеждат едните и другите. Значи след производството на INTEL, самото PC го вкарват в една лаборатория и го чака една армия от учени, и започват да го подлагат на всякакви тестове, ама яки стрес-тестове с професионални стендове и какво ли не като апаратура, и гледат кой елемент ще се издъни! И ако някъде даде дефект, веднага се описва и айде обратно в завода за корекция, и след това отново тест до като покаже отлични резултати. Теста продължава няколко месеца между другото.

А за AMD теста какъв е ? Дори не бях предполагал че това може да се нарече тест, до като не го видях с очите си по филма който гледах. Значи след производството на PC-то, изобщо не се занимават да го тестват в лаборатории, а само го включват в тока, и гледат дали има ток, дали тръгва машинката, и айде на пазара! Звучи гадно и аматьорско нали ? Това е истината.
Филма е правен 2011 г. между другото! Сега сами си обяснете защо по принцип INTEL са по скъпи от AMD, и винаги цените им са надути, а AMD са евтинки и "на сметка". Обяснението е пределно ясно! Ама не ми е работа още да ги раздухвам бакиите им, че хората хептен ще спрат да купуват AMD. :)
 
От: Избор на лаптоп

Всички, повтарям всички, днешни лаптопи под 1500 лв са дърво. От опит го казвам.

Има само 2 марки - Леново и Дел, но само стари модели.

Решението е втора употреба, но в добро състояние на следното:

Леново т61 (правен след Август 2008 ако е с Нвидия) с 15" IPS екран и висока резолюция поне 1680х1050
Леново т60 с 15" IPS екран с висока резолюция поне 1680х1050
Дел Д 830 с висока резолюция поне 1680х1050

На горните се слага едно ССД и поне 3 ГБ РАМ и просто политат. Цена общо около 500 лв.
 
Re: От: Re: Избор на лаптоп

Удобни са като цяло ултрабуците, защото са по-компактни най-вече. Високите класове са и със SSD, което увеличава значително бързодействието. Повечето модели не са с външни карти, за да се пести от размери. Зависи каква работа ще се върши на тях.

Мога да ти намеря за малко над 1100 лева ултра - ACER V3-471G това примерно.
Мерси много за информацията. И ще се възползвам от съветите ти, тъй като си го поставих и като цел, да се сдобия скоро време с такова бебче. Реално този модел отговаря на изискванията ми, а цента му беше (по някой сайтове) около 1140 лева. Ти какъв имаш или би искал да имаш, защото като човек занимаващ се с маркетинг знам, че минималната цена не е решение, ако искаш да работиш и да ползваш продукта с пълна сила и да останеш доволен. Това, което препоръча ми допада, не само по цена, но и като марка, визия и характеристики.

П.П: Тази тема стана кръстосан разговор нещо. :)
 
От: Re: Избор на лаптоп

Удобни са като цяло ултрабуците, защото са по-компактни най-вече. Високите класове са и със SSD, което увеличава значително бързодействието. Повечето модели не са с външни карти, за да се пести от размери. Зависи каква работа ще се върши на тях.

Мога да ти намеря за малко над 1100 лева ултра - ACER V3-471G това примерно.
Той тоз Ацер 2.3 кила кютюк, какъв ултрабук е туй? :)
Аз може да бъркам терминологията нещо ама нали уж ултрабук се води тънко и леко...
 
Re: От: Re: Избор на лаптоп

Той тоз Ацер 2.3 кила кютюк, какъв ултрабук е туй? :)
Аз може да бъркам терминологията нещо ама нали уж ултрабук се води тънко и леко...
Еми утрабук, май имат в предвид, че е тънък, а дали е лек, не се споменава. Щеше да е в такъв случай ултрабук-уайт. Или нещо такова.

Реално, теглото му е 2.26 кг., което е меко казано лек. Но това е поради 14" (14.0 инчов = 35.56 см., HD - 1366 x 768; WLED Гланцов дисплей ), които не биха могли да се измислят с по-лек корпус, че и компоненти към него. Само от ровенето не разбрах дали ще издържи батерията повече от моя (повече от 2 часа), защото и това е едно от нещата, които биха ме подтикнали да си взема такова нещо. Батерия около 3 часа си е супер, да не кажа повече.

И пак Acer си проправиха път в сърцето ми. Май цял живот ще съм на тази марка. :) Като бачках бях на един, сега съм с eMachines, което пак е Acer и сега на там пак ме влече. :)
 
От: Re: От: Re: Избор на лаптоп

Еми утрабук, май имат в предвид, че е тънък, а дали е лек, не се споменава. Щеше да е в такъв случай ултрабук-уайт. Или нещо такова.

Реално, теглото му е 2.26 кг., което е меко казано лек. Но това е поради 14" (14.0 инчов = 35.56 см., HD - 1366 x 768; WLED Гланцов дисплей ), които не биха могли да се измислят с по-лек корпус, че и компоненти към него. Само от ровенето не разбрах дали ще издържи батерията повече от моя (повече от 2 часа), защото и това е едно от нещата, които биха ме подтикнали да си взема такова нещо. Батерия около 3 часа си е супер, да не кажа повече.

И пак Acer си проправиха път в сърцето ми. Май цял живот ще съм на тази марка. :) Като бачках бях на един, сега съм с eMachines, което пак е Acer и сега на там пак ме влече. :)


Батерията на минимални потребности, мисля че ще издържи 4 до 5 часа, но колко време ще е така не се знае. А колкото до тегло няма как да има голяма функционалност, и да е перо.
 
От: От: Избор на лаптоп

Всички, повтарям всички, днешни лаптопи под 1500 лв са дърво. От опит го казвам.

Има само 2 марки - Леново и Дел, но само стари модели.

Решението е втора употреба, но в добро състояние на следното:

Леново т61 (правен след Август 2008 ако е с Нвидия) с 15" IPS екран и висока резолюция поне 1680х1050
Леново т60 с 15" IPS екран с висока резолюция поне 1680х1050
Дел Д 830 с висока резолюция поне 1680х1050

На горните се слага едно ССД и поне 3 ГБ РАМ и просто политат. Цена общо около 500 лв.

Болднах част от цитата ти, защото си абсолютно прав. Действително старите модели DELL са къде-къде по качествени от сегашните. Действително момчето може да вземе нещо от втората употреба и да го ъпгрейдне, да сложи повечко RAM и по голям HDD от рода на 750 GB или направо 1 TB - и това е вариант. Особено ако ще ползва WINDOWS-XP със RAM 3 GB направо ще си е super той XP си вижда по принцип до 3 GB RAM. Иначе ако иска нов DELL - от 1500 лв. нагоре. Но нека той сам да си реши и да предцени, че хептен да не го объркаме човека. :)
 
Това е добра идея, но как реално бихте се доверили на нещо толкова фино и амортизирано през годините, че и да си заслужава парите. Ако някой го е правил, купуване на лаптоп 2ра ръка, нека даде няколко съвета какво да се прави. Така както за колите - да се гледа колко е изтъркан волана и скоростния лост; има ли течове по двигателя; бял дим от ауспуха; дрънкане на желязо; ходене на една страна на колата на равен път и подобни. Ще се радвам да ги чуя от някой, който има опит с това. Знам само няколко основни - виене на хард диск; изтъркани клавиши; силно греене; разхлопан монитор и подобни. Но ако има и друго.
 
От: Избор на лаптоп

И все пак си е руска рулетка, всеки момент може да изпуши нещо, нищо че до сега е работили сигурно. Гаранцията не е лошо нещо. Гледах сега новите Макбуци про дето ги пуснаха преди няколко дена, с retina display, ivy bridge, и ssd, с max os-a направо ще летят. Ама и цената си я бива :d
 
От: Избор на лаптоп

Аз лаптоп втора ръка не бих взел, не го знаеш кога ще издаде багажа. Не са толкова скъпи, че да се набутва човек с някаква стара щайга па ще я ъпгредваш, айде нема нужда. Обичам да си го разопаковам новичко и да си го пусна и всичко да си бачка. :)
 
От: Избор на лаптоп

УСАФ повече АМД-та са ви идвали в сервиза защото повече се продаваха - при тези цени на Интелите на всеки десет компютъра един беше Интел - А във филмчето не видя ли децата по трудово в Руминия да сглабят АМД-тата

Ползвал съм Леново с 1680х1050 изкьоравих се такава разделителна способност може би ще е добре на 17-ка но на 15-ка си е живо мъчение.

При лаптопите съм съгласен че Интелите са по добри обаче за РС от преди 5 години може много да се поспори като се вземе в предвид цена производителност
 
От: Избор на лаптоп

Найстина не е добра идея лаптоп втора ръка. Просто в магазина нямаш такава възможност, да разбереш дали няма някой дефект.
 
От: Избор на лаптоп

УСАФ повече АМД-та са ви идвали в сервиза защото повече се продаваха - при тези цени на Интелите на всеки десет компютъра един беше Интел - А във филмчето не видя ли децата по трудово в Руминия да сглабят АМД-тата

Ползвал съм Леново с 1680х1050 изкьоравих се такава разделителна способност може би ще е добре на 17-ка но на 15-ка си е живо мъчение.

При лаптопите съм съгласен че Интелите са по добри обаче за РС от преди 5 години може много да се поспори като се вземе в предвид цена производителност

Манта не само в Румъния, също и в Китай ги правят дечицата по трудово обучение. :wink: Особено пък в Китай - там направо купуваш PC на който децата са се учили. Зависи какви дъна имаш предвид от INTEL. Ако са GIGABYTE те са калпава работа и греят яко. Ако платформата е COMPAQ или DELL просто заспива. Един пример: сокет 462 с CPU ATHLON на 1,7 GHZ без да има товар, само да е заредил чист уиндоус XP без антивирусна, показва температура на CPU +50 С а някои други са показвали даже +65 С ! Това е без да има товар, при положение че е прясно смемена термопастата, а ако пуснеш това примерно филм в DIVX-формат градусите скачат на +75 С а при игри да не говорим. Същия сокет 462 само че с CPU SEMPRON няма такова греене, температурите са нормални и производителността е ОК, е малко са по височки от интелските с 3-5 градуса, но не са такива като на Атлона ( Котлона ). А при интелските с платформи които изброих по горе но с CPU PENTIUM IV на дъно със сокет 478, със Hyper-Threading, температурата е +33 С без да има товар. При товар скача на +43 но не повече от +45 С. Правили сме тестове с едни и с другите и това са резултатите. Значи аз лично се занимавах с PC-та, колегата ми беше повече по лаптопите, макар че и аз съм се занимавал с тях де.

Точно така Манта - 17'' е най добре. Моя лаптоп е 17" и не усещаш измаряне на очите. Особено ако ще го ползваш за ежечасова работа от 12 h нагоре ( съдя по себе си защото аз прекарвам доста над 12 h :shock: ) немислимо е с 15".

Момчета ако ще ползвате лаптопи не само за интернет, но и за програмиране - WEB-дизайн, графични редактори и др. съвета ми е да избягвате да взимате с 15" екрани, това си е убиец за очите. Измаря ретината.

И още нещо да допълня сега като стана въпрос за измаряне на очите: най-безопасният компютърен шрифт е VERDANA от 10 до 12 пункта.
 
Последно редактирано:
От: Избор на лаптоп

РС-та с интелски дъна сглабяни в БГ се срещат изключително рядко - Поради това че цените им са в орбита - Масово на пазара се продаваха АМД-та с дъна на Асрок и Гигабите - порядко Елитгруп - Не знам дали вие сте ги сглабяли тези котлони или само сте ги поправяли но явно който ги е зглабял си е оставил ръчичките - По онези времена за които говорим съм направил над 50 конфигурации с АМД и не съм имал случай процесор да ми вдига над 50 градуса но винаги съм ползвал Бокс процесори.
Имал съм само един случай на грееш Атлон и то на личният ми компютър с Бартон 2500+ който редовно си го бичех на почти 3000 - проблема при него се оказа крив радиатор - след смяна с читав заспа.
Точно обратните са ми впечатленията от случайно попадналите ми Интели през онези години - цена на процесора +30% работещи на по висока честота от АМД-тата и съответно много повече греещи. Ти само погледни че на Интела радиатора не покрива изцяло металната плочка отгоре на процесора и сам ще се сетиш какво охлаждане може да очакваш от него.
 

Горе