Има ли смисъл от висшето образование?

От: Има ли смисъл от висшето образование?

Точно, unwise, има една приказка, че богатите са станали такива, защото не те работят за пари, а правят така, че парите да работят за тях. И за добро или лошо - хубаво е, че не са много тия, които го осъзнават.. :)
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не съм съгласен, че винаги е загуба на време.. някой лекар или юрист като си купи дипломата после кво правим?
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не съм съгласен, че винаги е загуба на време.. някой лекар или юрист като си купи дипломата после кво правим?

После ни пишат по вестниците с малка снимка покрита с бял чаршаф.. за съжеление!
Радвам се, че поне лекарите и юристите не претупват образованието си :)

Поздрави,
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Ами аз уча "Право" има още много какво да се желае, но без хич е невъзможно :D
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Правото и медицината са специфични браншове. Там без диплома не става, а в правото после трябват и връзки за да се вредиш на добро място.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Преди си мислех че висшето ще ми помогне да си намеря доходна работа.......но сега знам че дипломата ми е просто хвърчащ лист .Трябва ми работа ........но и там се иска да имаш връзки и познати да те уредят :D.Висшето е губене на време и мноооогооо пари.Жалко е че много хора си дават парите и учат ,после стоят безработни.Това ме възмощава :cry: Вие как мислите?
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Това ме възмощава :cry: Вие как мислите?

Съгласен съм. В твоя случай парите за обучение наистина са били загубени.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Преди си мислех че висшето ще ми помогне да си намеря доходна работа.......но сега знам че дипломата ми е просто хвърчащ лист .Трябва ми работа ........но и там се иска да имаш връзки и познати да те уредят :D.Висшето е губене на време и мноооогооо пари.Жалко е че много хора си дават парите и учат ,после стоят безработни.Това ме възмощава :cry: Вие как мислите?


Ок, разочарован си. Дипломата ти не става за дриго освен за тоалетна хартия. Ами аджеба кой е виновен? Държавата, системата, професора, ти избрал си грешна специалност, вашите, че са те ръчкали да учиш пък ти си искал да правиш пари ама са те спирали.....


Аз пък съжалявам, че не учих. Не ми остана време покрай оцеляването след 95 година. Проблема с висшето образование и това, че не върши работа са глупости. Ако си правилния човек, в правилната посока внаги имал смисъл да го завършиш. А модата да се има диплома вече е друга бира. Държавата се напълни с хора с по 2-3 дипломи дето на вързано куче хляб не могат да дадат, че ще му строшат някой кокал.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Тей де, специално за компютърните науки веднъж не съм чул някой да иска диплома... Покажеш ли завидни умения, добро портфолио и да умееш да работиш в екип с други хора, дипломата остава на заден план...
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Тей де, специално за компютърните науки веднъж не съм чул някой да иска диплома... Покажеш ли завидни умения, добро портфолио и да умееш да работиш в екип с други хора, дипломата остава на заден план...
Тази порода хора са си специални бездипломни животни. Проблемът е, че на тяхните знания и умения никой не те учи (няма такова даскало). Учиш се сам. Като компенсация никой не ти дири диплома. Само веднъж ми правиха свръх дребен почти незначителен проблем затова, че нямам диплома по информатика. Като не ги кефя да си намерят друг по-кадърен.
Имам сравнително лоши спомени от учението във висшето. Мен ме резнаха по гаден бюрократичен несправедлив според мен начин. Правих два опита да се върна, но тези "умници" не могат да сгреят, че като ме завръщат няма да станат по-богати, а просто ще ме откажат от това да се занимавам с тях. Когато реших да се разкарам от там отношението на ректора (ако не се лъжа, беше точно той) към мен като към поредния боклук съвсем ме убеди, че това не е моето място. Когато прекъснеш животът те подхваща и трудно ще имаш време за даскало. Така се развих и на този етап не мисля, че ми се занимава с "бивше" образование.
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

В нормалните държави да си студент може да ти даде зверски силен тласък в кариерата. В България изгодите са студентските намаления и възможни познанства.

В Англия завършването на висше образование е повод за гордост на роднините до 9 коляно. Радват се като на сватба. Повечето англичани взимат сертификати за дадена позиция или дейност (и за чистач се изисква сертификат), а университетска диплома е необходима за длъжности на управленско ниво. Има огромно значение къде си завършил. Кандидат за мениджърска позиция, завършил не престижен университет с бизнес администрация, е с по-малки шансове от кандидат, завършил елитен университет със специалност изкуство.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Много ме кефят такива изказвания - "завършил компютърни науки и не знае еди си какво за компютрите" - ама вие имате грешна представа за това какво трябва да ви даде висшето образование - ако отивате в университета за да ви научат на програмиране, на дизайн или нещо подобно - забравете - тогава ще е загубено време - там трябва да отидете ако вече разбирате от програмиране и дизайн - в универистета би требвало да се научите да обобщавате, анализирате, синтезирате информация - най-общо казано трябва да се научите да мислите, а не да се учите да програмирате, рисувате или чертаете - програмирането е и дарба и занаят, а университета не е заначтчийско училище.

Ето и колега по-горе с полувисшето техническо образование - много горд, че е най-добрия - чак се гордее че е назначен за СТАРШИ ТЕХНИК - това не е длъжност за човек с висше образование и знания - това е за човек завършил техникум - затова е и техник - друго си е да си инжинер и да работиш като такъв - лошоото е, че 95 % от завършилите инженери даже не знаят от къде произлиза думата инженер и какво означава, защото и те са ходили да учат за да знаят как се сваля дънната платка от кутията - висшето образование не трябва да те учи как се ремонтира дънна платка, а трябва да те научи как да НАПРАВИШ дънна платка - ей това повечето дето учат висше образование не са го разбрали. За това и им се струва, че е загубено време. Да за тях е загубено време.
А самата диплома - вярно на повечето никога няма да им потрябва. Моята поне не ми е трябвала. Ще ти трябват знанията които успееш да откраднеш от университета и покрай университета, ще ти трябва научния подход, който си усвоил (ако си го усвоил), ще ти трябват контактите, познанствата и т.н., но ако учиш само за да можеш да кандидатстваш някъде, защото искали висше образование - е тогава вече е загубено време.
А за пишещата MAM4ETO78, на мен поне ми се струва, че още за средното си образование си е загубила времето.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Акаунт-бг - има резон в думите ти. Само, че проблема идва, когато професор по информатика вика асистент по счетоводство да му върже лаптопа за проектора, защото не може да се справи. Та... в казуса се пита кой от студентите ще усвои материята "създаване на дънна платка".
Какво правим след като преподавателите са по-некомпетентни от студентите си?
В университетите ни могат да се учат само апокрифни теоретични направления на някаква наука, които ще са ти от полза за някоя средно трудна кръстословица.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

На професор по информатика не му трябва да знае как се връзва проектор. За това си им хардуерни специалисти или в случая някой колега
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Аз не мога да разбера защо някой си мисли че да разбираш от информатика е равнозначно на това да разбираш от компютри. Пак да кажа за това за някои висшето образование е загубено време, защото са записали информатика (наопример) в университета и са недоволни, че не са ги научили на "комопютри". За ентусиастите да поясня - първо съм завършил информатика и съм наясно с науката - информатиката е дял от математиката и няма нищо общо с компютрите - за справка - уикипедия. Информатиката е възникнала като наука още някъде към 17 век, когато все още вероятно е нямало компютри и не би трябвало да ви учидва, че има професор специалист по информатика, който хал хабер си няма от компютри. Просто когато той е учил информатика, може още да е нямало компютри.
Същото е и с тези дето учат дизайн - те очакват да ги научат да работят с 3дмакс, фотошоп и др. подобни - глупости - трябва да ги научат как се прави изкуство, трябва да ги научат да творят, а как ще творят - с фотошоп или с обикновена четка и боички - няма значение. Например знаете ли че някои от най-добрите илюстратори на компютърни игри си рисуват с четки и боички? Ама то не е защото не са внимавали в час по време на висшето си образование и затова не са научили фотошопа, а защото са разбрали защо са отишли да учат и какво трябва да учат.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не съм съгласен с това, че даскалите трябва да преподават така, както са ги учили тях на времето. За мен е задължително преподавателя да е в крак с настоящето. В противен случай се спираме, дори връщаме назад, а света си се движи напред. Следващия пример, който ме потресе бе, че в учебници, по които се преподава на студенти са с информация, че масово използваната РАМ е 128 с тенденция да се разраства до 256. Това за мен е неуважение на преподавателите към самите тях, към предмета, който ръководят и най-вече към студентите. Това не е посвещаване в тайнството на изкуството това е връщане към кремъка.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Ама какво очакваш ново да ти се преподава в курса по информатика - мисля, че последното откритие в областа на информатика е алгоритъма на Дейкстра - някъде в началото на 70-те години на миналия век е това и от тогава нищо не се променило в науката информатика.
А за рамовете в компютрите даже малко са ги обновили учебниците - по мое време пишеше, че са с 64 Кб но се работи по въпроса да станат 128 Кб. Мене ако ме питат - тези дето сега започват да учат софтуер и хардуер трябва да започнат точно от там - от ейпъл 2 и IBM PC с 32 Кб РАМ и от там нагоре да се учат. Щото там е истината - не знам що едно време имаше програми, които си работеха на тези компютри без проблем и с годините все нещо искат тези програми - я рам , я процесор, я видеокарта - що ли? Щото тези новите дето ги пишат не са виждали нищо по надолу от Дуал Коре процесор и 8 Гб Рам - то така е лесно. Номера е да икономисваш ресурси, ама на това сега никой не ги учи. Знаете ли че първия твърд диск с който съм работил беше 10мб и три години не успях да го напълня. Аз сега не се сещам за програма, чиято инсталация е по-малка от 10Мб.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

IBM PC с 32 Кб РАМ първата ми кошница върховна машина за времето си
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

@акаунт - не съм завършил информатика, споделям истории, които са ми били разказвани и ето, че има и друга гледна точка :)
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

IBM PC с 32 Кб РАМ първата ми кошница върховна машина за времето си

Аз започнах с Правец16 и от там на IBM PC със 32 KB RAM, след това се прехвърлих на една 80386 SX със 4 MB RAM, като работех предимно под DOS и учех програмиране на BASIC, PASCAL, FORTRAN, ASSEMBLER и малко COBOL, учех ги за себе си от интерес и обща култура, а след това си взех една 80486 DX-4 със 8 MB RAM и допълнителен Co-процесор :) ( тия Co-процесори тогава по ония години бяха с предимство ) - с WINDOWS 3,11 като хард диска беше 256 MB :) и от там на PENTIUM CPU 166 MHZ със 16 MB RAM, хард диска беше 1,2 GB :) - с WINDOWS-95 и от там по късно му сложих WINDOWS-98 SECOND EDITION, като му вдигнах RAM-паметта на 32 MB и една по хубава видео-карта за времето си - Вуду-Банши 16 MB :)

Наистина че по онези времена когато интернета не беше навлязъл и работехме под DOS нямахме ядове с видео-карти защото тогава нямаше тежки графични режими, и вярно че хардовете не бяха пълни, то нямаше и торенти от къде да теглиш софтуер и каквото и да било. :) А сега все нещо не ни достига, все нещо трябва да се добави, купуваш най новата конфигурация с най мощен CPU а той само след 6 месеца ще остарее, защото ще излезе друга нова по мощна конфигурация, и така няма край. Друг е въпроса че сайтовете стават все по тежки - трябва да обновяваш флаш-плеъйра, браузера, плъгини... все нещо трябва да обновяваш, все проблеми. Да не говорим ако си запален геймър - луди инвестиции. Сега новите филми в HD-формат или Blue-Ray - искат мощни видео-карти, тежки за процесора, гълтат място на харда...... Само проблеми и усложняват излишно нещата новите технологии.
 

Горе