Как изглежда IT пазарът на труда в България

От: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Заяждаш ли се или какво? Има ли някакво значение какъв е сървъра, за да изпълниш нативно за ОС изпълнимо приложение? Може да ползваш какъвто искаш сървър - httpd, lighttpd, nginx или Cherokee. Стига да знаеш как да си го конфигурираш. Основната идея е, че можеш да пишеш за Web на какъвто език си искаш, стига да удовлетворява нуждите на приложението ти. FB в началото беше стартиран с PHP. В момента, до колкото знам, използват още няколко езика, които са далеч по-ефективни. Според нуждите.
Не се заяждам, едитнах горното мнение, работата не е толкова проста.
FB в началото беше стартиран с PHP.
Aми то си отговори сам защо в началото са били с него, ама вече не са с чисто PHP. Имали са някаква причина да го махнат, т.е. FB се дънеше постоянно с онова безумно "Опаааа! Нещо се счупи"!
В момента, до колкото знам, използват още няколко езика, които са далеч по-ефективни.
Далеч по-НЕефективни за изпълнение от Java и С# са всички езици освен С++, който споменах защо не го ползват.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Брех... гледам тука и фб-уци почнахте да пишете...

Бас държа, че последното нещо за което си мислиш като почнеш нов проект е как да го напиша така че да издърна няколко милиона потребители онлайн :D
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Брех... гледам тука и фб-уци почнахте да пишете...

Бас държа, че последното нещо за което си мислиш като почнеш нов проект е как да го напиша така че да издърна няколко милиона потребители онлайн :D
Ами не са го мислили, и после им излезе през носа. Щото да сменяш платформата в движение не е като да платиш на опитен архитект да те посъветва преди да почнеш. И пак си е посредствено решение, и сегашното им. Другите големи не работят на PHP.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Май е време протата да ги отделите в друга тема.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Всеки ИТ би избягал в чужбина за 4тно по голяма заплата. Което важи и за другите професии между другото. Въпреки че заплатите на ИТ не са ниски в България (спрямо останалите заплати в страната) но в чужбина са много много по високи.

Не само това, а и има много по-малко балкански хитреци, тЕрикати и бай Ганьовци ;)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Ами не са го мислили, и после им излезе през носа. Щото да сменяш платформата в движение не е като да платиш на опитен архитект да те посъветва преди да почнеш. И пак си е посредствено решение, и сегашното им. Другите големи не работят на PHP.

Да да, само, че сега не им е проблем да извадят милионче за преструктуриране и пренаписване, а когато цукенбърг е бил бедно студентче не му е било на алкъла да търси "оптини ахитекти" да го съветват как да сътвори система която да сервира на милиони потребители без да вика "опс саа"?? Мислиш ли като говориш? Още повече, че тогава дот нет не е бил измислен...
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Да да, само, че сега не им е проблем да извадят милионче за преструктуриране и пренаписване, ...
Oт един момент нататък и с много пари не става. Твойто милионче е смешно. И се поинтересувай кой финансира Гейбук в началото. С държавни пари е.
 
От: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

FB в началото беше стартиран с PHP. В момента, до колкото знам, използват още няколко езика, които са далеч по-ефективни

FB все още си е на PHP, но са си написали собствена виртуална машина за него: https://github.com/facebook/hhvm

Не разбирам въобще защо спорите за технологии като темата е съвсем различна.
 
От: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

FB все още си е на PHP, но са си написали собствена виртуална машина за него: https://github.com/facebook/hhvm

Не разбирам въобще защо спорите за технологии като темата е съвсем различна.
http://www.mgt-commerce.com/blog/magento-hhvm/ - Гейбукската технология е до 2 пъти по-бърза от PHP, т.е. пак е десетки пъти по-бавна от нормалните езици.
Няма как да не се отплеснем от темата. Технологиите, заплащанията и самите IT-та са свързани пряко. Вече стана въпрос защо php програмистите се навивали на малко пари. Големите не работят с PHP.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Рабин би ли споделил какъв ти е проблема с РНР?
 
Последно редактирано:
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Рабин би ли споделил какъв ти е проблема с РНР?

PHP има много фундаментални проблеми като език, но не това е най-важното в случая. Не мен основния ми проблем с него е, че предразполага хората да правят глупости.

Наскоро трябваше да фиксвам нещо писано от някакъв млад ентусиаст и като видях как го е написал ми идваше да му набия канчето за това, че е толкова тъп колкото бях аз преди 15 години когато нямаше template engine-и и фреймуърци... Всеки си мисли, че като изплякаш няколко echo-та и ще стане работата, ама не ...
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Рабин би ли споделил какъв ти е проблема с РНР?
Никъв бе човек! Това е правилната архитектура за малки до средноголеми проекти.
Всъщност аз не бих работил с php по MVC модел. Не улеснява, а дори силно затруднява нещата, сравнено с Java. Говоря от личен опит, мога да конкретизирам ако ти е интересно. Пробвах 5-6 вида най-известни IDE-та, в това число и платени. Трагедия. php-програмистите дори не полват дебъгер в общия случай. Потресен съм!
 
Бате, някакви доста сериозни сайтове са PHP, какво означава, че ако искаш сериозна архитектура, мислиш за нещо друго. Айде стига такива. Ако е за системи, ще се съглася, но за сайт - там няма какво да се открива като топла водя. Освен това, че може би ако зад сайта има някаква система писана на друг език, ще е малко тегаво да се спработят, но няма невъзможни неща в програмирането, има оптимизиране, нагаждане, проба-гешка и оптимални решения. Не е най-оптималното да имаш сайт на PHP писан, а зад него система на ASP .Net, но пък и това съм го виждал като интеграция и си работеше добре.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Здравейте,
Ето кратък анализ на пазара от моята камбанария на ИТ специалист работещ в София.
Дизайнер съм с голям стаж зад гърба си. И от около година мениджър в чужда компания.

Пазара е тотално разнороден. Сблъсквал съм се с най-различни хора. От такива, които имат качества и талант и са съгласни да работят за жълти стотинки до такива които имат големи изисквания и не до там голямо покритие.
Не е тайна, че търсенето определя пазара. А търсенето е от тотално различни фирми/компании. От такива, които едва оцеляват, правейки сайтчета за по 500-600 лв. до сериозни компании, които могат да плащат заплати от 3000 - 5000лв, че и нагоре.
Това води до не особено качествена вътрешна продукция. Много малко от сайтовете и уеб рекламните материали в БГ са на добро ниво. Голяма част от специалистите не се задържат в БГ а тези които го правят предпочитат да работят в чужди компании. Оцелелите от кризата рекламни агенции трудно си намират хора и още по-трудно успяват да ги задържат.

Не съм напълно съгласен за твърдението, че университетите в България не работят. Художествената академия и НБУ вадят добри кадри. Над 60% от хората с които съм работил през годините са били от тези 2 университета.
 
ММ, да, така е. Аз за тези два университета не мога да кажа нищо, освен за НБУ, че имат доста по-иновативно виждане за нещата и от там за учебната си програма и предмети. За Художествената - там няма как сигурно да не вадят добри кадри за дизайн. :)

Иначе съм съгласен с всичко, което каза за пазара. Ако се замислиш, реално е така и на запад, с малкото изключение, че никой не бяга, защото сигурно няма по-добра латернатива другаде. :)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Доста хора от IT сферата са се хванали да пишат в темата.
Колеги, моля ви не се излагайте с публикации от тип "чел недочел, тествал не дотествал".

@Rabin, приятел, ако наблъскаш 10 uniona в заявка и я тя е бавна къде е проблема? - в машината или например, че е на MySQL, а не е на PosgreSQL, или в програмиста дето е направил помия? Същото е и с Javascript-a. Ако програмиста е написал нещо кофти ще бави зареждането.... а иначе можеш ли да ми дадеш алтернатива за динамични уеб сайтове C++ или Java Applet? Като един банер на Flash с разни снежинки и програмиста не се сетил, че тези, които са паднали трябва да ги изтрие като обекти и браузъра след време забиваше от пренатоварване :D

----------------------

За сървърно ниво не мога да коментирам много. Работя с Node.JS (спомена се в темата) и като цяло трябва да си доста запознат с технологията, така че да я движиш добре. Има си доста тънкости при големи натоварвания.

Забелязвам, че строго типизираните езици много ненавиждат PHP-то, защото там за това нещо се грижи самото PHP. Нямам проблем направо да задавам и да правя масив с каквито си искам ключове директно, докато в C# (понеже и това пиша) първо трябва да го декларирам, пък той ако е с неопределен брой елементи и прочие....

Истината е, че за всеки проблем има подходящо решение (технология). Добрия програмист (архитекта) трябва да прецени кое ще има повече ползи от недостатъците, защото всяко нещо си има кусури.... :) :)

Та да се върнем на темата за ИТ пазара :)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

...
@Rabin, приятел, ако наблъскаш 10 uniona в заявка и я тя е бавна къде е проблема? - в машината или например, че е на MySQL, а не е на PosgreSQL, или в програмиста дето е направил помия? Същото е и с Javascript-a. Ако програмиста е написал нещо кофти ще бави зареждането.... а иначе можеш ли да ми дадеш алтернатива за динамични уеб сайтове C++ или Java Applet? Като един банер на Flash с разни снежинки и програмиста не се сетил, че тези, които са паднали трябва да ги изтрие като обекти и браузъра след време забиваше от пренатоварване :D

----------------------
...
Та да се върнем на темата за ИТ пазара :)

Дървен програмист може да направи на тостер и най-железния компютър.
Ако не можеш да разбереш какво значи, че един език изпълнява една задача по-бързо, няма какво повече да те убеждавам и да говорим.
Имам поглед върху нещата, за които говоря, и съм ги тествал в/у реални проекти.
А IT пазарът е неразривно свързан с технологиите, та хич не са офтопик тия неща.
И да, php-стите дори нямат дебъгер, повечето! Разправят ми, че дебъгерът бил за професионалисти, ама съвсем буквален цитат. :lol:
Как успя да набъркаш в един пост JavaScript, C++, Flash, JavaApplet и база данни?

офф: тоя форум от няколко дни работи много бавно, при мен ли има проблем някакъв?
 

Горе