Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

danko6

Well-Known Member
Момчета,трябва ми много спешна и професионална помощ от някой колега от форума.Първо, просто не ме питайте как се навих да се захвана с това.
Проблема ми е следния,студент съм и започнах работа в макдоналдс,договора го подписах на 19 декември,но вчера ми беше първия работен ден(днес втория).Проблема е че се преебах и подписах договор,който пише че ако искам да напусна трябва да заплатя 600лв което са за обучението което ми се води уж.Обучението уж е 3 месеца днес ми е втория ден от това обучение, но ми казаха че ако искам да напусна трябва да си платя 600лв и да напусна.

Защо искам да напусна още на втория ден ли-просто с мен не се отнасят като с човек, там работата е отвратителна, 1 човек трябва да върши 10 работи и да работи без почивка, задържане след работа по усмотрение на някакви си мениджъри там.
Спортист съм и имам железни нерви обаче днес за пръв път ми идваше да размажа главата на човек за секунди, очаквах да имам проблеми с клиентите-все недоволни това онова,а то точно обратното с тъпия персонал и шефове дето всичко което е под тяхната значка се смята за боклук и могат да си правят с теб каквото си поискат.И да питам кога мога да ида до тоалетна всеки път, все едно съм в училище ми идва в повече, а още повече ми идва когато някой идиот ми каже-Сега не може, ще идеш след половин час.......


http://prikachi.com/images.php?images/440/5575440C.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/454/5575454S.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/455/5575455s.jpg


Така изглежда договора който подписах.
Има ли някакъв начин да напусна без да плащам тези 600лв (което се равнява на 2-3 месеца заплата в този магазин).

Ще съм наистина благодарен на всеки колега който ми окаже съдействие :)
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

То и при нас за да се отиде до тоалетна се казва на прекия началник, ама само се казва не се иска разрешение.
А и по закон май никой не може да те ограничава за това.
Иначе си се преебал яката май, дано има начин да се отървеш.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

А ти имаш ли трудов договор и какво пише там (това на снимката е допълнително споразумение към договор №360067), провери дали си назначен наистина и какво пише в договора. Ако той е нищожен, няма да дължиш тези 600 лв

Как ги подписвате тези договори при условие че нямате никакви права а само задължения.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Никога не съм бил фен на Макдонълдс но след прочетеното никога повече няма да стъпя в мизерните им бакалии

Тия няма ли кой да им каже че робството вече официално е отменено
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Абе то бяха едни мазни четки отначало, викам има ли пробен период преди да подпиша договора за 600лв -емиии няма теб обучението ти започва веднага и за това така и тези пари са за консумативи и за обучението ти.
Това ми казаха а относно консумативите за обучение които ми бяха дадени това бяха 2 чифта доста носени и скъсани дънки и същото се отнася и за 2 тениски които ми дадоха.И няколко принтирани листа дето уж се водят матрица на обучение и всеки ден трябва да искам подпис нищо друго не е, за консумативи за обучение нищо не е дадено.Нито ме обучават на отделно място нито нищо и вчера и днес всичките поръчки минаха през мен, вчера съм изпекъл месото за всички гнусотии за целия ден, а днес гарантирах отново всички бургери и там какво е и нито един клиент не се е оплакал или казал че закъснявам, защото всичко си правя както трябва, но мисълта ми е че не ходят продукти в кофата за обучението ми и върша точната работа дето трябва да си върши един служител, а човека който уж ме обучава е работник от кухнята....
Днес се правят 100 сандивча и всеки трябва да е с различна доза от нещата в него и аз питам за пръв път ми е постоянно питам, сега поръчат един след малко 10 други и аз съм ги забравил и пак питам и итструктурката ми се развика и вика записвай си като не можеш да помниш бе.....Викам ей това рецептурник няма ли си бе и нали за това съм на обучение и кога да записва като през пет секунди ми сервираш да ти направя нови 10 сандвича, тя ми мълчи и си приказва сладки прикъски с колежките.

И най-отвратителното за днес беше че имах почивка от 20 минути за целия ден и хапнах един сникърс само, щото от там няма да си поръчам повече храна и вече в края на работния ден 7-8 часа на крак без сядане мен започна страшно да ме боли кръста и да ми става зле, все пак втори ден и никога до сега не съм работил такава работа, тези веднага пълни смени и никаква почивка....Подпрях си аз ръцете на масата,просто ръцете никъде не съм сядал и веднага идват да ми кажат че няма това право трябва да седя прав като дъска до масата и да не се допирам до нея.После реших да клекна(наистина хора кръста ми не издържаше) и веднага дойдоха отново да ми кажат че нямам такова право и като нямам работа на работното си място да ходя да правя нещо друго като да мия чистя пера или нещо от този сорт.....



Извинявам се че пиша толкова неграмотно, но след такъв ден напълно скапан, прекалено ядосан, просто така се получава накрая :(
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

На първо време - имам самоуважение и никога не бих подписал подобна щуротия. Дано не прозвучавам грубо, но това е. А и това чудо преди да го подпишеш не го ли чете?

Дано има начин да се разтрогне тая мизерия.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Абе аз се захванах уж заради това че ще мога да си настройвам работата по 4 часа когато ми е удобно спрямо лекциите и си викам идеално и без това сега за тренировките ми трябват малко повечко пари, квартири да се плащат това онова и всичко беше добре, ама след като подписах нещата веднага се промениха и си ме пишат на работа когато им е кеф и ме викат на работа когато им е кеф и така :(
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Не съм вещ в тия неща, но мисля, че спокойно можеш да пуснеш един куп жалби срещу мениджъра. Вярвам, че тук има хора, които са наясно законово как стоят нещата и ще могат да ти ударят едно рамо.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Чл. 5 - къде ти е графика? Изготвен ли е, ако не - защо? Ако да - искай го
Чл. 7 - искай график кога е теория и кога практика

Дай договора да видим там какво пише. До 6ти месец закона е на страната на работодателя. Може да те шитне за "несправяне със задълженията", което го освобождава от предизвестие, а в твоят случай ще е и като повод от твоя страна.

Искай графиците - убеден съм, че още ги нямат.

Сега ти го казвам директно - тези не могат да ти направят нищо. Това е само да плашат. Ти си бил 2 дни, ще е интересно какво са вложили в теб за да искат 600лв. За това вземи графиците за да докажеш, че нищо не ти е било назначено като обучение, тоест не са вложени пари в теб. Говори с адвокат, но съм убеден, че не могат да ти вземат тези пари.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Пишеш 19-ти декември, а на това, също и на уведомлението подадено в НАП, пише 11.10 2012?!
На това уведомление и на договора твоите данни ли са?
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Консултирай се с адвокат или направо зарежи този Макдоналдс. 600 лв. сигурно са много пари за теб, но по-добре ги прежали и си гледай живота. Не си заслужава заради 600 лв. да си роб една година, а това в което си се вкарал е точно такова - легализирано робство. На първо време можеш да си вземеш един дълъг болничен. Не е важно дали ще ти го платят, а че няма да има нужда да си там.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Ако никой друг не свърши работа... на мен ще ми трябва малко време да се опитам да ти помогна. За сега в понеделник... никакво обучение/ангария или там каквото го водят, а бегом при личния ти лекар/ Джи Пи-то - докато измислим нещо!!! Просто усещам че си пипнал някалъв вирус в момента:wink:
Давай този трудов договор да го видим и драсни на лично, щом не искаш тук да се знае от къде си!
Спокойно ще те оправим! Утре да не си на работа/ обучение пак?
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Да, най-важният документ е трудовия договор. Виж какво пише в него.
Има и друго - какви други документи си подписал? Имаш ли длъжностна характеристика?
Подписвал ли си се на вътрешни правила за работа?
Прочети чл. 63, ал .3 от КТ - там е отговорът на въпроса ти какво можеш да направиш :))
 
Последно редактирано:
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Тегли им една........по най-бързата процедура. Не знам какви активи имаш, та да ти ги вземат със съдия изпълнител. Студент си и нямаш приходи.
Другият вариант е да те изгонят за несправяне с работата, закъснения, неявяване на работа, мързел.........прецени си сам.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Изготвили са график за жалост, даже и за другата семица са направили и са ме вписали в него.
Премахвам снимката за момента :)

Това е прословутата матрица дето ми водят присъствията и трябва да събирам подписи за обучението...
Няма да коментирам че сека като забелязах и името са ми обръкали
 
Последно редактирано от модератор:
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Това горе не са моите данни но договора го имаше в интернет и за това сложих направо линковете :)
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Защото ако беше твоят, това можеше да е първото нещо, за което да се захванеш. За това попитах. Ти имаш ли екземпляр от договора - по закон, в три дневен срок след подаване на уведомлението в НАП, са длъжни да ти дадат договор, длъжностна характеристика, и копие на уведомлението.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Каква е тая задраскана с химикал цифра на матрицата, от там нещо не може ли да се измъкне.

П.С. Не ми се връзвайте много на глупостите. Просто искам да се запиша за темата.
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Никой нищо не ми дал, трябваше да ми го дадът на първия работен ден,но не ми дадоха нищо, днес разбира са са почивни дни и шефовете ги няма и не можах да си поискам копие.И да и утре пак са ме писали на работа от 13:30 до 10 вечерта, като сложим че пътувам и 1 час до вкъщи, не знам кога ще стана за лекции....
Чудя се дали да не си пусна някакво предизвестие за напускане и да отработя 30 дни, ако се налага и да си хващам багажа и хич не ме интересува кой и какво....
 
От: Моля ако има по запознати със законите и договорите да помогнат.

Така, като за начало утре отиваш при лекаря за болничен, това е най-доброто в случая. След като се установят фактите и това какво си подписал ще действаш. Най-важно е какво пише в договора
 

Горе