Най-добрата банка за депозит?

Ми има много депозити, а търсенето на кредити е малко. Туй то. :)

Да бе. И напоследък чета статии, в които се обяснява какъв е раста на спестовност в сравнение с други години. Явно в момента доста хора натискат към тези продукти, и реално банките няма как да предложа нещо кой знае какво, при положение, че кредитите им не вървят със същите темпове. Явно си е нормално това.

Мислех, че щом има такова спестяване, би трябвал и кредити им да вървят. Защото има я и следната логика - не купуваш нещо, за което имаш събраните пари, а нещо по-голямо, защото веднъж си имаш спестените пари и втори път - искаш да скочиш малко с нивото. Най-добре мога да си го представя при ипотечните кредити, като пример. :)

Сетих се и за друг сценарии - нито кредите им са атрактивни (сякаш някога са били), нито депозитите. Но е факт, че нон стоп сме залети от реклами по телевизията и къде ли не. За жалост нещо не им вървят стратегиите. Щом аз си мисля, че няма добър депозит. ;) А е имало до преди 3-4 месеца. :)
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Blinky, банките няма на кого да ги дадат тези пари. Над 25% от всички кредити са лоши - хората не взимат нови, а се опитват да връщат други спестяват, отделно бизнеса има огромна фирмена задлъжнялост, тези глупости че вече си дишал спокойно са само в главите на комунетата. Реално политическата криза скофти и бизнеса + спад на инвестициите - така че банките няма на кой да дават. Вече ядохода попарата на НИ, то не остана къде ...

А иначе 4.25% при ЦКБ или 5% при КТБ - банката вече не дава доходност а и това не е и е работата, има си други институции ако гониш дивиденти. Както има и алтернатива на тях - порфейла ми е над 100% за година и нещо. А иначе сега преструктутурам трейдигна си и си поставям цел около 10% на месец - мисли и тук да пусна някакъв сървис но има време :)
 
Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Blinky, банките няма на кого да ги дадат тези пари. Над 25% от всички кредити са лоши - хората не взимат нови, а се опитват да връщат други спестяват, отделно бизнеса има огромна фирмена задлъжнялост, тези глупости че вече си дишал спокойно са само в главите на комунетата. Реално политическата криза скофти и бизнеса + спад на инвестициите - така че банките няма на кой да дават. Вече ядохода попарата на НИ, то не остана къде ...

А иначе 4.25% при ЦКБ или 5% при КТБ - банката вече не дава доходност а и това не е и е работата, има си други институции ако гониш дивиденти. Както има и алтернатива на тях - порфейла ми е над 100% за година и нещо. А иначе сега преструктутурам трейдигна си и си поставям цел около 10% на месец - мисли и тук да пусна някакъв сървис но има време :)

Ясно за банките, но мен ме интересува като потребител, който реално не се интересува за момента от икономическото състояние. А и що за банка си, ако не можеш да превидиш такъв сценарии, който реално си идва от време на време. Другият е, в който всеки се набалбуква с кредит, а никой няма пари да депозира. Тогава какво? Нали пак съм им нужни пари, които да раздадат. Нещо не им хващам логиката. :)

По-скоро търся спестовна сметка, която да има някаква минимална доходност, ако може да въври по-добре от инфлацията ни. :) Да не е да се вкарат 100 лева и след 3 години тези 100 лева да са станали като стойност 90 лева. :)

ЦКБ нямат такива лихви. Или викаш, че е имала? За КТБ знам и по-голяма - 8%. :) Но я няма вече в депозитите им.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Нали пак съм им нужни пари, които да раздадат. Нещо не им хващам логиката.

Логиката е, че раздават много повече, отколкото имат в наличност.
 
Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Логиката е, че раздават много повече, отколкото имат в наличност.

Интересно, но не и странно явно. И все пак някой нещо да препоръча. Леле, толкова ли да няма. :) Явно си казва думата ниския интерес на кредити. ;)
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Логиката е, че раздават много повече, отколкото имат в наличност.

и как според теб може да стане това :D поне оставят ли за заплати?
 
От: Re: От: Най-добрата банка за депозит?

.. И все пак някой нещо да препоръча. Леле, толкова ли да няма. :) Явно си казва думата ниския интерес на кредити. ;)

3,15% ми дават в Алианц. Колкото да не ги държа в дюшека... :)
 
От: От: Най-добрата банка за депозит?

и как според теб може да стане това :D поне оставят ли за заплати?

Питай блекаут, или оня пич икономиста от клиповете с лекциите за Тавекс как става работата...

Уж "стабилната" германска банкова система има 3% налични. Представи си ние как сме.
 
От: От: Най-добрата банка за депозит?

Питай блекаут, или оня пич икономиста от клиповете с лекциите за Тавекс как става работата...

Уж "стабилната" германска банкова система има 3% налични. Представи си ние как сме.

да бе, не ме интересува колко налични имат
ако ще въобще да нямат :D
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Ромбето бърка малко понятието - капитал и депозити.
Да ако една банка има 1 милиард собствен капитал и е раздала 30 милиарда в кредити става номера, но срещу тези 30 милиарда депозити. Проблема на банките иде когато трябва да връщат депозити - няма от къде да ги вземат.
Това е отношението между капитал към активи - терминът му е капиталова адекватност. Нашите банки са в пъти по стабилни в тази си част, но имат други рискове. Като цяло проблема ще настане ако политическата обстановка се влоши и ако решат да играят с борда. Другият вариант е да предизвикат фалит в някоя "наша" банка, при което ще клекне и гаранционият фонд и после става интересно. Но да не говорим за това ...
 
От: Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Ясно за банките, но мен ме интересува като потребител, който реално не се интересува за момента от икономическото състояние. А и що за банка си, ако не можеш да превидиш такъв сценарии, който реално си идва от време на време. Другият е, в който всеки се набалбуква с кредит, а никой няма пари да депозира. Тогава какво? Нали пак съм им нужни пари, които да раздадат. Нещо не им хващам логиката. :)

По-скоро търся спестовна сметка, която да има някаква минимална доходност, ако може да въври по-добре от инфлацията ни. :) Да не е да се вкарат 100 лева и след 3 години тези 100 лева да са станали като стойност 90 лева. :)

ЦКБ нямат такива лихви. Или викаш, че е имала? За КТБ знам и по-голяма - 8%. :) Но я няма вече в депозитите им.

Блинки това го обеснявах на моят приятел онзи ден.

Банките колкото и чудно да ти се вярва не могат да предвидят кога ще дойде този сценерии особенно в толкова бясна кредитна експанзия като нашата от 2005-8 - близо 100% кредитиране увеличение на година. Това беше ненормално нещо и псоелдицита са ясни. 2009 дойде видов ден и банките бяха кът от кинити щото имаше и отлив на капиталите. Дори тройната спаси една от големите ни банки, но това е друго нещо. Та тогава банките направиха това, което могат и го правят перфектно. Като нямаш кеш -

- вдигаш лихвите по депозитите не случайно бяха двуцифрени лихви преди няколко години, банките имаха нужда от адски кеш за да поемат загубите и да имат буфер и запас за бъдещето
- събираш си по най-бързият начин кредитите
- изземаш си парите в другите институции, които са депозириани
- спираш да даваш излишни пари на другите банки
- СПИРАШ КРЕДИТИРАНЕТО и от тогава на сетне става и масовият фалит

Това се нарича кредитно замръзване - никоя банка няма вяра на друга, а бизнес той още по-малко. Не случайно лихвите бяха по едно време двуцифрени. А КТБ имаха висока лихва щото яко купуваха тия години.

А иначе ЦКБ сега дава 4.25%, КТБ 5 - но избирам ЦКБ по капитализирани са и съм по-спокоен там да държа кинтите си.
 
Последно редактирано:
А иначе ЦКБ сега дава 4.25%, КТБ 5 - но избирам ЦКБ по капитализирани са и съм по-спокоен там да държа кинтите си.
Бате, дай линк за двата депозита. В ЦКБ гледах. Но най-изгодния им бе този на 3.6% лихва на годишна база. За КТБ - до там не съм стигнал още, но ми харесва. ;)
 
От: Re: От: Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Да. Определено с тази лихва е колкото да не седят под дюшека. Ако нещо - ЦКБ бават повече.

4,25% за трети път ти пиша не четеш ли?
http://www.ccbank.bg/bg/products-and-services/retail-business/deposits-and-accounts/deposits/

Има дори и прогресивен с месечно олихвяване
 
Re: От: Re: От: Re: От: Най-добрата банка за депозит?

4,25% за трети път ти пиша не четеш ли?
http://www.ccbank.bg/bg/products-and-services/retail-business/deposits-and-accounts/deposits/

Има дори и прогресивен с месечно олихвяване

Мерси много. Ще питам за довнасянето, защото другото е малко куцо - лихвеният % не е твърд, а нарастващ. ;) За КТБ ще погледна сега.
 
От: Re: От: Re: От: Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Мерси много. Ще питам за довнасянето, защото другото е малко куцо - лихвеният % не е твърд, а нарастващ. ;) За КТБ ще погледна сега.

Е не знам какъв матуритет гониш така, че може да не куцо - твърдо гониш 4,25% иначе тук има 5% http://www.corpbank.bg/individual_customers_45.html
 
От: Re: Най-добрата банка за депозит?

Да, този също е добър. Май май КТБ си остават най-добри на пазара като %.

Трябва да си наясно, че този процент крие и риск по-голям спрямо другите - аз като избирам банка, разчитам да е силно капиталзирана и да има излишъци от кинти. Това е като го гледам като депозант разбира се :) КТБ с нейният голям портфейл крие и рискове така че умната!
 

Горе