Най-силен период през годината - продажби

Най-много продажби правя през месеците:

  • ЯНУАРИ

    Votes: 7 19.4%
  • ФЕВРУАРИ

    Votes: 9 25.0%
  • МАРТ

    Votes: 8 22.2%
  • АПРИЛ

    Votes: 8 22.2%
  • МАЙ

    Votes: 7 19.4%
  • ЮНИ

    Votes: 4 11.1%
  • ЮЛИ

    Votes: 4 11.1%
  • АВГУСТ

    Votes: 4 11.1%
  • СЕПТЕМВРИ

    Votes: 5 13.9%
  • ОКТОМВРИ

    Votes: 6 16.7%
  • НОЕМВРИ

    Votes: 10 27.8%
  • ДЕКЕМВРИ

    Votes: 19 52.8%

  • Общо гласове
    36

biaaro

Well-Known Member
Наскоро завъртях една година, откакто се занимавам с онлайн продажби по-усилено и ми е интересно, през кои месеци ви е най-силно и през кои най-слабо. Ясно е че има сезоност при някои колеги, но все пак може да се придобие някаква представа.

Пускам анкетата, защото искам да разбера до колко влияе периода от годината на продажбите. Примерно този месец, предния и летните месеци би трябвало да е супер слабо, а при мен не беше точно така, напротив. От няколко други места обаче чувам, че след нова година продажбите им спрели, а август направо излизали отпуска.... Та такива работи, вярвам че подобна информация би била полезна на всеки да се ориентира къде е спрямо останалите.

Анкетата е анонимна и никой не е длъжен да си издава схемата, просто гласувайте:) Ако някой има желание може да уточнява от къде си докарва трафика, аз примерно, не разчитам на натурален трафик. Всичко ми е докарано от всевъзможни канали, не че не идва и от гугъл, но не разчитам на него и да спре напълно не ме бърка. Нямам и страници във фейсбук, така че и на безплатен трафик от там също не разчитам.

Хубаво е в анкетата да гласуват само хора, които продават реално неща, без значение дали ще е през продавалника, собствен онлайн магазин или нещо друго.

Забравих да уточня, че става въпрос само за българския пазар!
 
Последно редактирано:
От: Най-силен период през годината - продажби

Празници - покупки - декември. Едва ли има какво да се коментира.

Декември е ясен, по-интересното е останалото време.
 
От: Най-силен период през годината - продажби

То си зависи и какво продаваш. Ако е плажни продукти , лятото е най - силно. Ако е ски аксесоари - зимата. Едва ли може да се определи най-силен месец. Всеки месец хората пазаруват различни неща повече от други. Отнася се и за дрехи и за храни и за всичко.
 
От: Най-силен период през годината - продажби

То си зависи и какво продаваш. Ако е плажни продукти , лятото е най - силно. Ако е ски аксесоари - зимата. Едва ли може да се определи най-силен месец. Всеки месец хората пазаруват различни неща повече от други. Отнася се и за дрехи и за храни и за всичко.

Няма такъв търговец, който да продава 2 месеца в годината, няма! Зимата продава зимно, лятото лятно, пролетта, пролетно.... Всеки се стреми да продава през цялата година, не е ли така. И тук не става въпрос за най силен месец, а за най-силни месеци. Чети внимателно :)

Припомням ти, че не се намираме в политиката. Не обръщай темата в безсмислена говорилня. Както виждаш, хората са ме разбрали и си гласуват...
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Няма такъв търговец, който да продава 2 месеца в годината, няма! Зимата продава зимно, лятото лятно, пролетта, пролетно.... Всеки се стреми да продава през цялата година, не е ли така. И тук не става въпрос за най силен месец, а за най-силни месеци. Чети внимателно :)

Припомням ти, че не се намираме в политиката. Не обръщай темата в безсмислена говорилня. Както виждаш, хората са ме разбрали и си гласуват...

Кое точно съм превърнал в говорилня? Коментирам точно по темата. Ако магазина ти е за плажни аксесоари (с име примерно aksesoari-za-more.com ) , как точно ще продаваш зимно ?
Естествено може да имаш няколко магазина , които продават различни стоки за различните сезони. Или да продаваш стоки , които не се влияят от сезоните (пример електроника). Но тогава пак най силните месеци за празничните , тоест декември.
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Пак ти казвам, че такъв търговец дето чака само на декември няма. Който има aksesoari-za-more.com, ще има и aksesoari-za-ski.com, както сам си се досетил всъщност.... :) Продава се през цялата година, като продажбите се влияят от различни фактори. Според моите проучвания има месеци, през които продажбите спадат като цяло при всички. Идеята е да потвърдим теорията, че има слаби месеци при всички търговци, без значение какво продават, с малки изключения при тясно специализираните търговци. Наречи го нагласи на потребителите, наречи го нещо друго... факт е, че има периоди през годината, когато потребителите просто не купуват онлайн. Електрониката също има силни и слаби месеци, въпреки, че не би трябвало да се влияе от сезоните.


Кое точно съм превърнал в говорилня? Коментирам точно по темата. Ако магазина ти е за плажни аксесоари (с име примерно aksesoari-za-more.com ) , как точно ще продаваш зимно ?
Естествено може да имаш няколко магазина , които продават различни стоки за различните сезони. Или да продаваш стоки , които не се влияят от сезоните (пример електроника). Но тогава пак най силните месеци за празничните , тоест декември.
 
Гласувах и аз - Февруари, Октомври и Ноември. Просто логическо потребителско поведение. Но искам да отворя една скоба тук: Това не е за сезонен бизнес, защото сезонните бизнеси имат други месеци. Не съм споменал лятото, период, в който съм сигурен, че туристическия бранш (дори и онлайн магазини за бански, аксесоари за море, козметика и др.) сигурно е в разгара си. Както и през зимата (включително и Януари, който почти всеки ще отбележи като слаб месец) топ продажби ще трупат пак тези тип магазини, които продават типичните за сезона продукти и услуги. :)
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Въпреки всичко, вярвам че ще има полезна обобщена информация накрая. Както е видно вече всъщност...
 
Re: От: Най-силен период през годината - продажби

Въпреки всичко, вярвам че ще има полезна обобщена информация накрая. Както е видно вече всъщност...

Да, така е. :) За това се и включих и се надявам и всички, които имат някакво мнение по темата да го направят. :)
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Декември и Януари... От Юни до Септември също има повишение на продажбите в IT сектора.
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Гласувах за януари, тъй като преди месец отворих миниатюрно магазинче за тен татуировки (лепенки) и едва миналата седмица ми направи сефте маце от Тексас. Наблягам на използването им целогодишно. Има солариуми и тен спрейове там, където е зима и естествен тен, там където няма студ. ;)
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Продажба на какво? Ако продаваш сладолед, силния сезон ще ти е един, ако продаваш свинско, сишния ти сезон ще е друг... Така че без да се конкретизира какво се продава е трудно може да се каже кои е силния сезон...
 
От: Най-силен период през годината - продажби

При мен натискат основно февруари-май. Лятото замира и след това до месеците преди НГ върви всичко по-спокойно.

Това което искам да кажа обаче - правило ми е впечатление, че продавачи са се оплаквали от слаб януари - след празниците джобовете олекнали, дъра-бъра. При мен до тази година този "проблем" го нямаше. Ама тази година разбрах за какво говорят :rolleyes: Нямаше да ме е яд и да ми прави впечатление, но за 4 години онлайн малко или много съм вдигнал качеството. Отделно ръста на посетителите спрямо миналата година е средно +30%!

По-добро качество на продуктите, по-добра услуга, повече посетители -> по-малко продажби... и*бем ти и логиката и онлайн търговията! :lol:
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Продажба на какво? Ако продаваш сладолед, силния сезон ще ти е един, ако продаваш свинско, сишния ти сезон ще е друг... Така че без да се конкретизира какво се продава е трудно може да се каже кои е силния сезон...

Е и аз това се опитах да обесня , че има огромна разлика за това кой ти е силния сезон от стоката , която продаваш - ама бил съм превръщал темата в политика.... Пък и гледам повечето гласуват Декември , когато са празниците. Точно както казах. Празници-покупките се увеличават.
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Е и аз това се опитах да обесня , че има огромна разлика за това кой ти е силния сезон от стоката , която продаваш - ама бил съм превръщал темата в политика.... Пък и гледам повечето гласуват Декември , когато са празниците. Точно както казах. Празници-покупките се увеличават.
Имам познати продават строителни материали, и декември-януари изобщо не им е силен сезон [emoji4]
 
От: Най-силен период през годината - продажби

Говоря за стоки , които не зависят от сезоните.
Аз доколкото знам няма толкова универсални стоки. Ако му дадеш пример, няма да е зле...
 

Горе