Намерих една монета, какво да я правя :)

mvmrik

Well-Known Member
Баба ми намерила една монета под леглото на селото ми :) Аз в началото си казах, че е някаква глупост и въобще не и обърнах внимание, но като се загледах ми се видя стара. Качвам и снимка, която съм направил от двете и страни. Питах във един форум за нумизматици и получих само подигравки и то от модератори. Много странно отношение имат към новите си потребители, присмиват ми се, че не била съществувала такава монета и нямало такъв Getorix, защото така пише отзад на нея.

Е да, но аз пък намерих информация за такъв и явно има: http://en.wikipedia.org/wiki/Vercingetorix . В дясно можете да видите същата монета като моята на картинката. Има инфо и на български http://bg.wikipedia.org/wiki/Верцингеторикс.

Та явно във форума за уж нумизмати няма да получа отговор, знам че и вие не сте нумизмати, за това ако може поне да ми дадете съвет какво да я правя и къде да я проверя. Въобще не знам какво прави под леглото на селото ми и как е попаднала там, може и да е фалшива, но нали все пак трябва да я проверя някъде и да получа компетентно мнение. Къде може да стане това?
 

Прикачени файлове

  • moneta2.jpg
    moneta2.jpg
    53.4 KB · Преглеждания: 252
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Като начало изглежда яко менте. Може би и за това те ебават там.
Но ти препоръчвам да направиш тест.
Пусни я в auction.bg на търг с горе-долу ниска цена - 10лв нещо. Обаче сложи много висока "скрита цена", да кажем 2К. По коментарите, въпросите или движението на търга ще разбереш за кво иде реч :wink:
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Сигурен ли си , че не е шоколадова ? :lol: И на мен ми мяза на менте , пробвай идеята на bgtupanfighter


Баба ми намерила една монета под леглото на селото ми :) Аз в началото си казах, че е някаква глупост и въобще не и обърнах внимание, но като се загледах ми се видя стара. Качвам и снимка, която съм направил от двете и страни. Питах във един форум за нумизматици и получих само подигравки и то от модератори. Много странно отношение имат към новите си потребители, присмиват ми се, че не била съществувала такава монета и нямало такъв Getorix, защото така пише отзад на нея.

Е да, но аз пък намерих информация за такъв и явно има: http://en.wikipedia.org/wiki/Vercingetorix . В дясно можете да видите същата монета като моята на картинката. Има инфо и на български http://bg.wikipedia.org/wiki/Верцингеторикс.

Та явно във форума за уж нумизмати няма да получа отговор, знам че и вие не сте нумизмати, за това ако може поне да ми дадете съвет какво да я правя и къде да я проверя. Въобще не знам какво прави под леглото на селото ми и как е попаднала там, може и да е фалшива, но нали все пак трябва да я проверя някъде и да получа компетентно мнение. Къде може да стане това?
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Търг май няма смисъл да пускам, явно тази монета никой не я знае, а както се вижда в wikipedia е същата. Уж нумизматици, а не знаят елементарни неща и ми пишат, че такъв не бил съществувал. В wikipedia си пише, че Верцингеторикс е роден 46 година пр.н.е. Монетата може и да не е истинска, но явно има такава и трябва някъде да се провери. Малко ми е странно, какво пък ще е това менте и какво търси под леглото на селото ми :) Иначе там наблизо има стари римски селища, дори много хора натрупаха доста пари, като намериха какво ли не. За това не изключвам и вероятността да е била намерена навремето от някой и да си е седяла така. Къде мога да я занеса, за да я проверят?
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Интересно е какво прави под леглото??? Според мен я занеси на златар да видиш златна ли е, онази в уикипедия пише, че е златна?
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Сигурен ли си , че не е шоколадова ? :lol: И на мен ми мяза на менте , пробвай идеята на bgtupanfighter

Със сигурност е метална, не е шоколадова :) По принцип цветовете са излезли малко по-различни, защото я снимах с телефона. Иначе е по-светла. Абе както и да е, то е ясно че от снимка никой нищо няма да каже, трябва да я занеса на някой специалист да се произнесе.
 
От: От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Интересно е какво прави под леглото???

Хаха и аз това се чудя, нямам си никаква идея. Баба ми я носи и ми вика - какво е това, да не е жълтица :)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Имам един приятел се занимава с тая работа и няма да ми се подиграва. Ще взема да го питам тия дни и ще ти пиша. Само да не забравя.

И верно виж златна ли е. И нищо да не струва като монета, златото си е злато :).
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Имам един приятел се занимава с тая работа и няма да ми се подиграва. Ще взема да го питам тия дни и ще ти пиша. Само да не забравя.

И верно виж златна ли е. И нищо да не струва като монета, златото си е злато :).

Най-добре е да я види някой, който разбира на живо. Така по снимки никой нищо няма да каже, то е ясно.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Най-добре е да я види някой, който разбира на живо. Така по снимки никой нищо няма да каже, то е ясно.

Трябва да е твой човек, за да не те изпържи. Няма да повярваш, колко наполеони са изкупени за жълти стинки от разни наркомани. :)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Монетата ти е медна или бронзова, или смес от двете. Вероятността според снимките да е менте е 99.5%. А ако се чудиш "кой пък прави такива ментета" - няма кво да се чудиш, такива ментета са "отсечени" с десетки хиляди. Аз също имах подобна, дори адски много прилича на тази.
Това че не намираш същата 1/1 по каталози, но виждаш познати изображения или надписи по нея, е защото точно така са ги правели - да изглеждат стари/антични, но да нямат 1/1 прилика с реална/автентична монета. Имаше закон за фалшификаторите при който смекчаващи вината обстоятелства е точно това - монетата/банкнотата да не изглежда 1/1 с оригинала :wink:
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Има по-малко от 30 такива в света, намерих инфото в един сайт за реплики. Ако не е реплика, може да е доста ценна.

History: Vercingetorix, chief of the Arverni, led the great Gallic revolt against the Romans in 53-52BC. His name in Gaulish means ‘over-king of warriors’. He was eventually defeated by Caesar at the Battle of Alesia in 52BC and was imprisoned, he died in 46BC. There are less than thirty known staters that bear the Vercingetorix name. The free horse on the reverse symbolises the Arverni spirit of independence.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Тези във форума за нумизмати са малоумни. Питах като човек, а модератор се заяжда с мен. Пълни отрепки, чак ми изтрили едната тема, където имаше явни нападки и подигравки към мен.
 
Намерих една старовремска монета | Антична монета

Тези във форума за нумизмати са малоумни. Питах като човек, а модератор се заяжда с мен. Пълни отрепки, чак ми изтрили едната тема, където имаше явни нападки и подигравки към мен.

Бате, на всякъде в интернет пространството тук е пълно с админи-кретени. Аз за това не обикалям бг форумите. Ходя точно в един и това е searchengines-а. На други места ми идва в повече. Човек или пита или помага, но го яде защото може....нищо не става от другите форуми, защото управлението е българско. Като не си бил на чуждия пазар, трудно ще може да практикуваш такова. А като модел е доста по-добро. Но се отклонихме.

Споменах това горе, защото искам да дам съвет да не се доверяваш на чужди форуми и мнения, освен ако не са потвърдени с факти, а просто да си намериш някой познат специалист и да си го питаш. Може да ти обясни и как трябва да изглежда оригинала, ако това се окаже менте и да сподели друг ценна информация.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Тези във форума за нумизмати са малоумни. Питах като човек, а модератор се заяжда с мен. Пълни отрепки, чак ми изтрили едната тема, където имаше явни нападки и подигравки към мен.

Не знам, ама явно си късметлия щото мен не искат и да ме регистрират :) Тоя някъв утепаняк от търговище нещо се е взел много на сериозно....
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Не знам, ама явно си късметлия щото мен не искат и да ме регистрират :) Тоя някъв утепаняк от търговище нещо се е взел много на сериозно....
Това казвам, не е той, всички са се взели на сериозно. Не знам какъв е този синдром. :) Преди години влизам в няколко форума и беше така и като гледам не се е променило. Същите селяндури си ги администрират. :)

Говоря за големите - мамата, татката, абв, датата и ей такива гъзовки. Форумите на колегите тук вярвам, че са повече от готини, защото и те са такива. ;)

Но да видим какво ще се прави с монетата. ;)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Мда, яко комплексарщина и грандомания в бг-нета...аз това най-много се дразня! някакъв местен сельо си направил форум щото видиш ли намерил 2 монети на баба си в обора...и са се прави на безсмъртен...смешник. Хем забранил "форума" за външни/свободно зяпане, хем па претенции кой чи му пише вътре - палячо.
Май май че взимам antiki.in от заека и с антики ще почна да бръмча :D
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Иначе с монетата за мен я ясно на 99% - ментакис е гаранция. Сега като погледнах пак внимателно снимките и съм вече 100% убеден. За монета на 10 века поне няма цепнатини, цвета е странен, странни шупли се виждат, умишлени пресовки и тн...а и гравюрата се вижда е по-модерна от оригинала - и надписа и главата.
 

Горе