Намерих една монета, какво да я правя :)

От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Баси махленската работа взе да става
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

В действителност виждам, че колегата ни е писал в 2 различни теми (в различни часове/дни) във форума ви. Не знам какви са ви недоразуменията...

Кеширано
moneta.png

Кеш...
moneta1.png
 
Последно редактирано:
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Баси махленската работа взе да става

Така си е, не искам да се занимавам с глупости и нямам желание да споря. След като съм сметнал, че не съм доволен от отношението там, явно си имам основание. Темата тук беше за монетата и не е нужно да я разводняваме с излишни глупости.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Е нищо де, какво пречи да я види човека - и без това ще мине покрай мен утре :)

Хайде лягай си, че утрото настъпи... и чакаме с нетърпение резултата на лични :D
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Аз веднъж във форума за mtb питак какво колело да си купя до 500 лева и като ме нападнаха някакви, все едно съм най-големия загубеняк. Чак прост ме нарекоха, че не съм чел, а питам.
Ето я велосипедната тема: http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=87052
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Абе то и тука новите не ги посрещат с цветя и рози :)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Абе то и тука новите не ги посрещат с цветя и рози :)

Сигурно е така, може би има известна доза недоверие и негативни очаквания към новите навсякъде, макар че аз тук не съм забелязал подобно отношение в началото, когато се регистрирах.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Абе то и тука новите не ги посрещат с цветя и рози :)

@mantaman, зависи от потребителя. Плюс това не е нужно да си нов, за да се стигне до конфликт с някой. Въпрос на обстоятелства в дадения момент, кой как е станал, и какво е настроението :). Въпросният потребител mvmrik ми е в игнор листата и не виждам какво пише, но искрено му пожелавам късмет с монетата и там каквото иска да прави с нея.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Ама и ти се фръцкаш като прескочена на суинг мадама...
Май се отклонихме от темата.
Ако не се бе оплакал от МТВ форума, нямаше да има отклонение.

По темата за избор на колело:
Не знам за какво ти е колело с широки гуми за градско каране. Един полу-бегач с по-тесни гуми ще ти върши много по-добра работа - съчетава лекотата на каране на бегач и доста от комфорта на маунтингбайковете. Широките гуми искат повече усилия при въртене на педалите.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Ама и ти се фръцкаш като прескочена на суинг мадама...

Ако не се бе оплакал от МТВ форума, нямаше да има отклонение.

По темата за избор на колело:
Не знам за какво ти е колело с широки гуми за градско каране. Един полу-бегач с по-тесни гуми ще ти върши много по-добра работа - съчетава лекотата на каране на бегач и доста от комфорта на маунтингбайковете. Широките гуми искат повече усилия при въртене на педалите.

Аз колело още преди 2 години си взех - http://www.velozona-bg.com/shop/ima...ig_R3_ALIVIO_24_V_white-black_26-1000x899.jpg
Карам си го и в града и извънградско и по паркове и планини съм ходил. Доволен съм като цяло, само седалката е зле и трябва да я сменя :)

Относно монетата, явно не е истинска, показах я на човека, но пък има голяма вероятност да е златна.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Вискяр да караш колело с тънка гума в БГ е като да си биеш сам шамари и да се кефиш като не уцелиш :)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Язък до последно мислех , че е шоколадова ..
Майтапа настрана , дано излезе поне златна
Аз колело още преди 2 години си взех - http://www.velozona-bg.com/shop/ima...ig_R3_ALIVIO_24_V_white-black_26-1000x899.jpg
Карам си го и в града и извънградско и по паркове и планини съм ходил. Доволен съм като цяло, само седалката е зле и трябва да я сменя :)

Относно монетата, явно не е истинска, показах я на човека, но пък има голяма вероятност да е златна.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Имам един познат в заложна къща, ще му я дам тия дни да я прегледа.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Вискяр да караш колело с тънка гума в БГ е като да си биеш сам шамари и да се кефиш като не уцелиш :)

Доста хора карат с такива и аз съм им се чудел, иначе за асфалт е ясно, че тънката гума е най-добра. Аз обаче карам повече по черни пътища отколкото по пътя и за това не ме устройва.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Аз бих показал монетата на иманяр (дори на няколко ако имам възможност, за по-сигурно). Преди време познавах един, бяхме съседи, но отдавна не съм го виждал, понеже се преместих и съм изгубил връзка с него. Човека знаеше повече древна история от повечето историци в града. Намерил е и е продал доста монети, вази и какви ли не други предмети.

Също бих я показал и на златар, за да ми каже дали е златна (пак на няколко за по-сигурно). След това щях да направя един HD видео клип на дневна светлина и щях да започна да разпитвам в най-големите световни форуми по темата. Там е много по-вероятно да намериш компетентни и учтиви хора, отколкото при същите форуми в бг.

Интересно ми е как колегата тупанфайтър разбра, че монетата не е златна при положение, че на различна светлина и с различна камера, цветовете излизат по различен начин. Аз съм снимал златен предмет и на светлина от лампа излиза много ярко жълто (въобще цялата снимка излизаше доста осветена), на дневна светлина пък ми излизаше доста по-тъмно, биещо повече на медно. Да не говорим, че при различните карати злато цветът е различен. На мен например монетата ми прилича на златна.

Относно заоблеността. Не разбирам от сечени или лети монети, но знам, че ако нещо да речем е потопено в течаща вода, с течение на времето може да стане гладко като стъкло. При различните видове почви вероятно нещата се "износват" по различен начин.

А пък за историята как е намерил монетата не виждам какво толкова ви учудва. Ако за вас една реликва е автентична само ако си я изкопал лично от земята значи сте доста заблудени. В домовете на старите хора по селата има страшно много антики. Някои безполезни, други много ценни. Много иманяри например са прекарали повече време в обикаляне и изкупуване на вещи от хората по селата, отколкото в копаене по разни терени. Виждал съм даже обяви по спирките от рода на: "Изкупувам червени броеници, обадете се на телефон 08****".

Как може една такава монета да е попаднала в бабата на mvmrik. Ами старите хора обработват земя. При копането в градината може да изровят монета. Прибират монетата в дома си, като мислят да разпитат някой дали струва нещо. Липсата обаче на човек, който да питат, страха някой да не ги прецака, забравянето на монетата и разпитването за нея, и още много подобни сценарии, за които в момента не се сещам, може да доведат до това монетата да си се търкаля или "отлежава" някъде из къщата. Да не говорим че, монетата може да не е изкопана от бабата и дадото на mvmrik, а от техните баби и дядовци и просто да се е предавала от поколение на поколение. Навремето едва ли са изкупували реликви за милиони и след това са ги показвали по новините и са писали за тях по сайтове.

Има много сценарии, но общо взето можем само да гадаем как точно е станало.

Това обаче не е важно. Важното е дали монетата е автентична. Струва си да се разпита, дори и да се предполага, че е менте. Аз лично не бих я изхвърлил дори и да беше менте. Нито пък бих я продал ако струва малко пари.

И накрая относно форумните подигравки, хейтвания, тролвания или както там ги категоризирате. Има ги навсякъде в бг, дори и в този форум, дори и в тази тема. Това си ни е отличителна черта на българите. Просто човек трябва да знае, на кои неща да обръща внимание и кои просто да игнорира. Ако се връзваме на всичко и го приемаме прекалено лично, няма да постигнем нищо друго освен скъсяване на живота ни с няколко годинки.

Имам един познат в заложна къща, ще му я дам тия дни да я прегледа.

Ако човека разбира от антики и по-точно монети, може и да ти свърши работа, в противен случай не виждам как може да ти помогне. Това разбира се не ти пречи да попиташ. По-скоро разпитай за някой иманяр. В музей нищо чудно не само да ти я конфискуват, без да ти дадат нищо за награда, но и да обвинят баба ти в укриване на реликви. Последното е доста краен вариант, но в Абсурдистан всичко е възможно.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

bodyrock89, ще я дам на човека със заложната къща да я провери дали е златна или не, той от монети едва ли разбира. Ето какво ми каза човека, археолог, който я видя днес. Според него има голяма вероятност да е златна, защото няма никаква патина по нея, също така пробвахме с един ключ отстрани да видим дали ще остави отпечатък, понеже златото е по-меко и се получи. Иначе той каза със сигурност, че не е оригинална и е лята, личат си шуплите, но пък остана учуден от износването. Самата монета изглежда стара и все едно е била в обръщение и използвана. Въпреки това си личи, че отстрани е шлайфана и заобляна, но със сигурност не е сечена, а лята, което отхвърля вероятността да е оригинална.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Ми мани цвета, той е на второ четене. Няма как куцо менте да бъде направено златно - що да се хаби матриала?
Иначе за цвета. Тази виждате ли как жълтенее, все едно е правена уж със сребърни примеси, а едно време не са го правели със сребърен примес както в момента търците, ами повече с мед, както руснаците.
Аз съм се занимавал с монети (не галски ест :D ) и за това скокнах да философствам :)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

bodyrock89, ще я дам на човека със заложната къща да я провери дали е златна или не, той от монети едва ли разбира. Ето какво ми каза човека, археолог, който я видя днес. Според него има голяма вероятност да е златна, защото няма никаква патина по нея, също така пробвахме с един ключ отстрани да видим дали ще остави отпечатък, понеже златото е по-меко и се получи. Иначе той каза със сигурност, че не е оригинална и е лята, личат си шуплите, но пък остана учуден от износването. Самата монета изглежда стара и все едно е била в обръщение и използвана. Въпреки това си личи, че отстрани е шлайфана и заобляна, но със сигурност не е сечена, а лята, което отхвърля вероятността да е оригинална.

Това с ключа е малко странна практика за археолог, понеже може да повреди монетата и да я обезцени до известна степен. Защото колкото по-запазена е реликвата, толкова повече пари ще струва.

Преди време и един мой познат така изпробва една моя монета дали е сребърна. Оказа се сребърна, но се оказа и надраскана след пробата. Ето снимка:

j8mgt5.jpg


Това в моя случай не беше толкова фатално, защото монетата не е ценна (като цена). Има ги в аукциона за по 10-20 лева. И въпреки това пак ще й свали цената, ако реша да я продавам.

Между другото, bgtupanfighter виж как и тази монета желтенее на снимката, въпреки че е сребърна. Утре ако ми се занимава може да й направя една снимка на дневна светлина, за да се види разликата.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

В златарски магазин ще ти кажат дали е златна или не.
А защо не се разходиш до антикварния пазар при Невски, ако го има още.
 

Горе