Намерих една монета, какво да я правя :)

От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Аз веднъж във форума за mtb питак какво колело да си купя до 500 лева и като ме нападнаха някакви, все едно съм най-големия загубеняк. Чак прост ме нарекоха, че не съм чел, а питам. От тогава не съм влизал там :) Относно монетата, може и менте да е, но все пак искам да съм сигурен.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Аз веднъж във форума за mtb питак какво колело да си купя до 500 лева и като ме нападнаха някакви, все едно съм най-големия загубеняк. Чак прост ме нарекоха, че не съм чел, а питам. От тогава не съм влизал там :) Относно монетата, може и менте да е, но все пак искам да съм сигурен.
Това е масова практика - влизаш, правят те на гъз и после се чудиш как по дяволите това място е натрупало толкова потребители с такова отношение. ;) Но какво да се прави....има всякакви.

Провери си го да си си сигурен, после може да ни пуснеш тук един пост да ни кажеш. ;)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

блинки, стига го обнадеждава, че ще стане милионер ахахах твърде лесно е :)

Кво да я проверчва - 100% ментак и то бг-тупан-ментак е :wink:

Са си поиграх да ви покажа най-общо разликите в як ментакис, не толко як ментакис и оригиналите

Vercingetorix.jpg



Горните два реда са оригинали. Долните две са яко менте (скъпо) и ментето (куцото) на mvmrik.
На първо четене тогава монетите са се секли и после им се е шляпал печата. За това често виждате, че печата не е как трябва - често не е центриран и при шляпането матриала може да подлъзне и за това са така безформени и не така приятно кръгли.
Куцото менте на mvmrik ясно се вижда че е отливка (очевадно е дори). Матриала е очевадно също сплав - нещо бронз и мед. Виждат се шупли и дупчици, които се получават само от матрицата.
Якото менте си е от злато, пак е сечено (не е отливка) и е докарано почти 1/1 с истинската (за това и е скъпо менте) Но нарочно има и леки разлики (поради тоя закон за който ви писах) На якото златно менте може да видите буквата "Т" как е изтипосана. Иначе другото е докарано 1/1 баш с редкият оригинал, дори щетите са същите (което всъщност е глупаво, защото няма 2 еднакви монети) Естествено за такава монета всеки сега ще иска и анализ, но едно време се е бръмчало яко на всякакви ментета и в момента е фул с такива в обръщение. Ментето на mvmrik е гаранция бг-менте-тупаникус. Чел съм, че в бг е имало бум на всякакви псевдо фалшификати в началото и средата на века. В монета едва ли някой ще си порави труда да се занимава с това. Хубавото е, че все пак тая е поне на 50-70 години, но лошото е че и за мед не може да се върне, защото най-вероятно преобладава бронза :D
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Прекалено добра е, за да е истинска, иначе щеше да имаш гости. По закон трябва да се предаде на държавата, ако намериш нещо подобно. Мисля че има 14 дневен срок, независимо къде е намерена.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Прекалено добра е, за да е истинска, иначе щеше да имаш гости. По закон трябва да се предаде на държавата, ако намериш нещо подобно. Мисля че има 14 дневен срок, независимо къде е намерена.

Абе аз и една топка прахоляк имам под леглото, сигурно и нея трябва да предада на държавата.
 
  • Like
Реакции: snux
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Остава въпроса, какво прави под леглото на баба ми :)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Е баба ти от колко века не е почиствала под леглото .... че да остани от римско време или от когато и да е било ...

Аз не виждам какъв съвет очакваш от нас ... на дали ще сме експерти ... Прати ми я по пощата ако искаш аз ще видя дали е оригинал или менте (Това е шега).

Дали има стойност може да ти каже само някой специалист, а не човек от форумите. Тества се проба на златото едно време е било със съддръжание на еди си какви метали сега е друго ... и подобни неща ...
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Баба ти определено участва в някаква схема, сега е модерно :wink:
Иначе аз намерих мойта на една невинна полянка до кат разхождах кучето...сметай как ги подметат тия уникати :D
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Ако е истинска, всеки ще гледа да те прекара, ако е фалшива не струва почти нищо. Може да си сигурен, само ако си платиш за сертификат, мисля че са по 9 евро в Германия.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Аз ви питах къде да я нося да я проверят, не съм очаквал вие да ми кажете дали е оригинална или не. Вижда се от първото ми мнение.

В крайна сметка се получава следното - намирам монета, която не знам каква е и не разбирам от монети, а съветите на повечето са да не се занимавам и да не я проверявам. Ако така действате с всичко, ще пропуснете много неща. Дори и да е 99% менте, какво пречи да се провери. Значи да я хвърля и да си кажа, това е някакъв боклук, няма да се занимавам с него.

Както и да е, монетата няма да я коментираме повече. Ако някой знае къде може да се провери, да сподели. Всичко останало е излишно :)
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Ама и ти си с бая бая характер :D
Нали ти казаха, че реално няма как да я провериш без някой да иска да те изклати :wink: Имаш тооолкова много избор - да ходиш по антикварници, да пишеш по форуми със много снимки с висока резолюция, да ходиш по разни оценители, да се срещаш дори с колекционери, да ходиш и в бан дори и в института по едикакво си...че даже и в некой музей ходи се разприказвай с първият съмнителен зяпач :) Но най-реална представа ти писах как да получиш, ама ти се дърпаш кат магаре на баир. Тествай се в auction.bg не виждам какво ще загубиш?!! Там са бръмчалките на разни антики, поне дребните риби :wink: А за едрите - посмъртно не можеш да се доредиш...и знаи, че дори да притежаваш турбо уникат, не можеш да му вземеш и 10% от реалната цена, просто защото имаш тоолкова много път по веригата. Фактор е дори и това, че си никой в бранша. Тия неща се разменят/препродават само в определени кръгове... ти с повече късмет можеш само да обереш някоя троха, това е.
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Отиди в няколко заложни къщи, и слушай внимателно какво ще ти обяснят. Хората там се сблъскват доста често с подобни неща, и със сигурност ще може да получиш инфо или поне представа за стойноста и . Може да опиташ да я заложиш, и после да размислиш. Усещаш на къде бия :)
 
Последно редактирано:
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Друго ми идва на ум. Този филм го снимаха тук. Дали това не е част от реквизита?
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Хвърли едно око тук
 
Последно редактирано:
От: От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Интересно е какво прави под леглото??? Според мен я занеси на златар да видиш златна ли е, онази в уикипедия пише, че е златна?

Ако е златна давай я на златара да я претопи и правиш златни зъби - ще бъдеш неотразим :) Шегата настрана - пробвай с инфо в най-близкия ти музей - хората работещи в тях са добронамерени и дори да не знаят нещо ще ти предложат решение. Или поне така си мисля.
 
Re: От: От: Намерих една монета, какво да я правя :)

@mvmrik един пич от инвестора ходеше на някакви сбирки на нумизмати някъде на виаз веднъж месечно и там може да ти помогнат... Потърси в гугъл за такова събиране мисля живееше в сф затова го казвам...
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Аз ви питах къде да я нося да я проверят, не съм очаквал вие да ми кажете дали е оригинална или не. Вижда се от първото ми мнение.

В крайна сметка се получава следното - намирам монета, която не знам каква е и не разбирам от монети, а съветите на повечето са да не се занимавам и да не я проверявам. Ако така действате с всичко, ще пропуснете много неща. Дори и да е 99% менте, какво пречи да се провери. Значи да я хвърля и да си кажа, това е някакъв боклук, няма да се занимавам с него.

Както и да е, монетата няма да я коментираме повече. Ако някой знае къде може да се провери, да сподели. Всичко останало е излишно :)

Носи се в историческия музей .... там ти правят протокол и я оценяват. В много случай дори на око ако нещо ще те ориентират, ако не я пращат в София. Но е рисково, че могат да ти я конфискуват в полза на държавата ако истинска и ценна... е може да получиш и процент
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

mvmrik - намери контакт с археолог - работещ в момента, или историк има различини емисии монети от въпросния вожд и са сечени по различно време, което означава, че са в различен тираж и са запазени до днес в различна бройка, което определя и цената им ... дори и менте да е монетата, ако е с история и от известен фалшификатор може да струва и много, може и нищо да не струва, но те съветвам да изтриеш темите из форумите и бъди внимателен - в България има открити доста ценни монети, тази е Галска и предполагам, че пътят и до тук ако е автентична бе бил доста интересен.. .. лошото е, че е открита под леглото, а не при разкопки.... ето ти нещо за ориентир:
http://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=120702
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vercingetorix_stater_CdM.jpg
http://www.2-clicks-coins.com/article/celtic-coin-values.html
 
От: Намерих една монета, какво да я правя :)

Само не знам защо решихте, че искам да я продавам :) Просто исках да разбера каква е :)
 

Горе