Неизплатени заплати - уволнение?

Ама тук в случая е имало пари, доколкото четох първите постове. Просто малко гейски изпълнения. Иначе няма не се плаща, плаща си се, независимо дали има или няма. Като няма, се разплащаш с всички - партньори, доставчици, изпълнители, служители, държава и приключваш. И това обикновено се знае няколко месеца преди това. Поне умните го знаят тогава, сещат го и то дори се вижда.

Иначе фалираш и всички пият по една вода, то това няма как, ако се случи. Но в случая не става дума за това. :)
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Аз не говоря за конкретния случай, казвам че по принцип е възможно да завлечеш някой при тежък фалит, случва се... А фалити се случват и на най-добрите, това че си фалирал някой бизнес не значи, че не ставаш. Последните години бях свидетел на фалита на поне 5 фирми на авери, дето никой преди това не е допускал, че така ще се развият нещата.

Пак казвам, защото явно не можете да ме разберете, не говоря за тези мишкари дето "бизнес модела" им е текучество на хора и не плащане на заплати. Казвам че при форсмажорни обстоятелство е възможно да не платиш на хора и фирми, без да желаеш това.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Ще си продадеш единствения апартамент, че да дадеш на 10 човека заплатите или ще предпочетеш да имаш да даваш? Кажи честно, ако това ти са двете възможности кое ще избереш?
По принцип действията зависят от това каква отговорност носиш за действията си. В развитите западни държави неплащането на заплати се наказва толкова тежко, колкото и неплащането на данъци. Ако имаш избор между това да влезеш в затвора или да си ипотекираш апартамента/къщата, за да се издължиш, кое ще избереш? У нас не е така, затова са възможни ситуации като тази, описана в темата. А фалитът е съвсем друго нещо. При него получаваш защита от кредиторите си. Но обсъжданият въпрос е малко по-различен.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

И такааа..... след като се уволних и си взех част от заплатите, които ми се полагат, стигнахме до нов филм! Този път "големите бизнесмени" ми се крият и не искат да ми изплатят последната заплата и полагащото ми се обещетение... Не знам защо така става, след като фирмата е много голяма и действително има пари.. Явно има нещо задкулисно, което не знам, но честно казано не ме и интересува. До 31-ви трябва да ми платят обещетението, не се ли случи - отивам да ги съдя. Така че давайте съвети как да процедирам, ако някой до момента е преминал през тази процедура - да съди работодателя си.

Въпросите са ми два - колко време може да се протака делото? Парите разрочено или накуп ще си ги взема? Мога ли да ги съдя и за нещо друго - като например за морални щети и други глупости, за да ги изцоцам възможно най-много, защото си го заслужават! Звъня на финансовата им директорка и тя ми вика - Пари няма, аз какво да направя? Ама нагло чак ми обяснява, че не съм работил повече от другите... едва ли не ме обвинява, че си търся правата...

Също така бих се радвал, ако получа мнение за някой добър адвокат по трудово право..
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Предполагам, че отговори на повечето ти въпроси може да ти даде само и единствено адвокат. Тук пак ще се изпише много, а на теб ти трябва някой адекватен. Наистина ако не беше трагична цялата тази ситуация, щеше да е смешно...Случаят е доста специфичен (поне според мен), но така както са тръгнали нещата съд-а ще се изкаже и излезе с постановление. Мога да отговоря на един единствен твой въпрос (със сигурност)... Тази процедура със съденото, ще е мъчителна и продължителна - въоръжи се с търпение и ти пожелавам успех. Надявам се да не се стига до съд, а да приключат с теб по нормален начин...
УСПЕХ!

И такааа..... след като се уволних и си взех част от заплатите, които ми се полагат, стигнахме до нов филм! Този път "големите бизнесмени" ми се крият и не искат да ми изплатят последната заплата и полагащото ми се обещетение... Не знам защо така става, след като фирмата е много голяма и действително има пари.. Явно има нещо задкулисно, което не знам, но честно казано не ме и интересува. До 31-ви трябва да ми платят обещетението, не се ли случи - отивам да ги съдя. Така че давайте съвети как да процедирам, ако някой до момента е преминал през тази процедура - да съди работодателя си.

Въпросите са ми два - колко време може да се протака делото? Парите разрочено или накуп ще си ги взема? Мога ли да ги съдя и за нещо друго - като например за морални щети и други глупости, за да ги изцоцам възможно най-много, защото си го заслужават! Звъня на финансовата им директорка и тя ми вика - Пари няма, аз какво да направя? Ама нагло чак ми обяснява, че не съм работил повече от другите... едва ли не ме обвинява, че си търся правата...

Също така бих се радвал, ако получа мнение за някой добър адвокат по трудово право..
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Предполагам, че отговори на повечето ти въпроси може да ти даде само и единствено адвокат. Тук пак ще се изпише много, а на теб ти трябва някой адекватен. Наистина ако не беше трагична цялата тази ситуация, щеше да е смешно...Случаят е доста специфичен (поне според мен), но така както са тръгнали нещата съд-а ще се изкаже и излезе с постановление. Мога да отговоря на един единствен твой въпрос (със сигурност)... Тази процедура със съденото, ще е мъчителна и продължителна - въоръжи се с търпение и ти пожелавам успех. Надявам се да не се стига до съд, а да приключат с теб по нормален начин...
УСПЕХ!
Много е дълга и широка работата, работодателят ще обжалва и на окръжен съд със сигурност, така може би след 1.5 година след подаване на жалбата ще имаш окончателен съдебен акт и ще можеш да си вземеш парите, а преди това трябва да платиш хонорар на адвокат. Аз говоря за град Пловдив, а ако е Софийския районен съд там нещата са още по-бавни за една заповед за изпълнение се чака по 6 месеца, много са натоварени там. Трябва да си прецениш дали ти се занимава, защото все пак ще ти ангажира време, а според не си заслужава.
 
От: Re: Неизплатени заплати - уволнение?

Абе няма ли комисии, някакви организации, синдикати? Мине ли през съда ще си такова дрънгела. :)

Има разбира се, можеш да пуснеш жалби и кво, ще му направят проверка. Той ще ги черпи там по един салам и кашкавал и ще си ги прати по живо по здраво. Но това няма да ти помогне в съда. Но зависи къде се намира човека, сега ако е в малък град като Исперих например, там нямат дела и на Окръжен съд Търговище също няма движение и по-бързо ще стане. Но в столицата, ако е, е много тромаво, а пък не се знае работодателят какво ще извърти, щото по-големите фирми имат юрисконсулти на заплати и те така правят трудовите договори, че да няма къде да се мърда. Някакви декларации се подписват като се постъпва на работа, че служителят се отказва от последното си възнаграждение в полза на фирмата при напускане и други такива.
 
От: От: Неизплатени заплати - уволнение?

Много е дълга и широка работата, работодателят ще обжалва и на окръжен съд със сигурност, така може би след 1.5 година след подаване на жалбата ще имаш окончателен съдебен акт и ще можеш да си вземеш парите, а преди това трябва да платиш хонорар на адвокат. Аз говоря за град Пловдив, а ако е Софийския районен съд там нещата са още по-бавни за една заповед за изпълнение се чака по 6 месеца, много са натоварени там. Трябва да си прецениш дали ти се занимава, защото все пак ще ти ангажира време, а според не си заслужава.

Разноските по делото ги поема загубилата страна? В случая той ако спечели, няма нужда да плаща такси и адв. хонорари?
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

И такааа..... след като се уволних и си взех част от заплатите, които ми се полагат, стигнахме до нов филм! Този път "големите бизнесмени" ми се крият и не искат да ми изплатят последната заплата и полагащото ми се обещетение... Не знам защо така става, след като фирмата е много голяма и действително има пари.. Явно има нещо задкулисно, което не знам, но честно казано не ме и интересува. До 31-ви трябва да ми платят обещетението, не се ли случи - отивам да ги съдя. Така че давайте съвети как да процедирам, ако някой до момента е преминал през тази процедура - да съди работодателя си.

Въпросите са ми два - колко време може да се протака делото? Парите разрочено или накуп ще си ги взема? Мога ли да ги съдя и за нещо друго - като например за морални щети и други глупости, за да ги изцоцам възможно най-много, защото си го заслужават! Звъня на финансовата им директорка и тя ми вика - Пари няма, аз какво да направя? Ама нагло чак ми обяснява, че не съм работил повече от другите... едва ли не ме обвинява, че си търся правата...

Също така бих се радвал, ако получа мнение за някой добър адвокат по трудово право..
Сам си си отговорил. Един съвет съберете се повече хора и заведете групов иск. Ще ви е по-леко с разноските.

Разноските по делото ги поема загубилата страна? В случая той ако спечели, няма нужда да плаща такси и адв. хонорари?
Първо си ги плащаш и после, АКО СПЕЧЕЛИШ загубилата страна ти ги възстановява. Обаче ако загубиш ти ще платиш и разноските на ответника.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

ако не ти изплатят обещетението в предвидения срок, прекратяването на трудовото правоотношение се смята за невалидно, така че на 01.11(ако работите в събота, иначе 03.11) отиваш на работа щото може да те уволнят и така ти да трябва да им дължиш една заплата, а не те на теб, най-добре си хващай документите и отивай на консултация при някой, който има практика при водене на такива дела!
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

@ Traiki, според мен този работодател, разчита на незнанието на служителите си и си мисли, че ще бездействате и той ще се измъкне някак, я с фалит на фирма, я с нещо друго, само и само да не ви плати дължимото. Ако е като повечето хора (а не е някакъв дебелокож), намесата на местните медии, а може и Господари на ефира- би трябвало да го накарат да се засрами и да ви плати заплатите. Разбира се и съд заслужава този човек.
 
От: От: Неизплатени заплати - уволнение?

Разноските по делото ги поема загубилата страна? В случая той ако спечели, няма нужда да плаща такси и адв. хонорари?
Това е напълно ясно, но парите сега ще трябва да ги изкара човека с надеждата, че ще спечели делото и не се знае след 1.5 година тази фирма ще съществува и дали ще има какво ликвидно да ѝ се запорира. Освен това като влезе в сила съдебното решение, трябва да дава пари и за изпълнително дело, те не са много около 100 лева, но ако човек е без работа и 20 лева са много.
 
Направо разгледай работодател.бг, съберее се една група, защото съм сигурен, че е прецакал и други и го нагъзете до стената. Аз така бих го изиграл и не защото ще ме съборят някакви си там кинти (една заплата), но за да се научат и да ставаме по-човеци в това отношение, а не някакви маймуни ще ми правят бизнес. Бизнес средата трябва да е на принципа на естествения подбор. Това е...ако не, значи всички потребители са го закъсали много, да не говорим за служителите в тези бизнеси.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

@jkminkov "ако не ти изплатят обещетението в предвидения срок, прекратяването на трудовото правоотношение се смята за невалидно, така че на 01.11(ако работите в събота, иначе 03.11) отиваш на работа щото може да те уволнят и така ти да трябва да им дължиш една заплата, а не те на теб, най-добре си хващай документите и отивай на консултация при някой, който има практика при водене на такива дела!"

Ама вие сериозно ли?

Първо искате от бившия ви работодател да издаде извлечение от ведомостите за заплати за изплатените или неизплатените трудови възнаграждения и обезщетения, съгласно чл.128, т.3 от КТ. Ако ви откаже да ви издаде се обърнете към Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” (съгласно чл. 414, ал. 1 от КТ санкцията за неиздаването на извлечение е между 1500 до 15 000 лв., а за виновното длъжностно лице е от 1000 до 10 000 лв).

След това на основание чл. 410, ал. 1, т. 1 от ГПК се подава писмено заявление до районния съд по постоянния адрес или по седалището на длъжника. Както са споменали по рано, процедурата отнема време и пари. Но от вас зависи дали ще си оставите магарето в калта. Ако решите да предприемете мерки, задължително наемете адвокат.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Не съм само аз... на всички от нашия район ни дължат пари - заплати и обещетения, но в различни размери. Явно ще се ходи на консултация при някой адвокат.
 
От: От: Неизплатени заплати - уволнение?

@jkminkov "ако не ти изплатят обещетението в предвидения срок, прекратяването на трудовото правоотношение се смята за невалидно, така че на 01.11(ако работите в събота, иначе 03.11) отиваш на работа щото може да те уволнят и така ти да трябва да им дължиш една заплата, а не те на теб, най-добре си хващай документите и отивай на консултация при някой, който има практика при водене на такива дела!"

Ама вие сериозно ли?

Първо искате от бившия ви работодател да издаде извлечение от ведомостите за заплати за изплатените или неизплатените трудови възнаграждения и обезщетения, съгласно чл.128, т.3 от КТ. Ако ви откаже да ви издаде се обърнете към Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” (съгласно чл. 414, ал. 1 от КТ санкцията за неиздаването на извлечение е между 1500 до 15 000 лв., а за виновното длъжностно лице е от 1000 до 10 000 лв).

След това на основание чл. 410, ал. 1, т. 1 от ГПК се подава писмено заявление до районния съд по постоянния адрес или по седалището на длъжника. Както са споменали по рано, процедурата отнема време и пари. Но от вас зависи дали ще си оставите магарето в калта. Ако решите да предприемете мерки, задължително наемете адвокат.

То ако е в Софийския районен съд ще чака сигурно 6 месеца за издаване на заповед за изпълнение, но със сигурност фирмата ще направи възражение и тогава отиде още 1 година, а може и повече. Не знам, но тука по Пловдив повечето адвокати не ги искат трудовите дела, защото ако е голяма фирма тя ще има юристконсулт и той ще е направил трудовия договор така, че работникът да няма къде да бяга, а пък ако е някоя малка фирма, за която и за собственика не са останали пари, ще е само загуба на време. Затова съветвам колегата, ако води дела да се опита да провери по някакъв начин какво е финансовото състояние на фирмата срещу която води делото и какви пари върти по банките.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Ако този "шеф" държи на репутацията си- помислете и за варианта да се свържете с медиите. Ще поддаде според мен, ако му се окаже натиск от обществото. Все пак, за да прави бизнес, той се нуждае от партньори, а кой ще иска да си партнира с човек, който не плаща на работниците си.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

"Господари на ефира" ще свърши много по-бързо работа от съда, така че това според мен е най-добрият и сигурен вариант :)
 

Горе