Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Green Bars

Well-Known Member
Вие какво мислите, трябва ли да се пази тайната за осиновяването или да няма тайна.
От гледна точка на децата, в един момент искат да знаят от къде са произлезли, кои са им биологични родители.
Но пък от друга гледна точка, тези, които са си дали децата за осиновяване /независимо от причините/ може да искат да бъдат анонимни и никога да не се разкрие кои са .

Според мен трябва да се пази такава тайна, например ако биологичните родители твърдо заявът, че не искат да имат нещо общо за вбъдеще с това дете.
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Some things are better left unchecked. Пример с двете момчета ромчета, които са осиновени и живеят в САЩ от толквоа години се върнали тук, за да намерят майка си. Какво очакват да видят? Коптор, мръсотия, наркотици... или да ги посрещне с хляб и сол и цветни балони. От една страна да- искат да узнаят, но дотам. Майката е направила своя избор. Отървала се е, буквално, и по този начин им е открила възможността да се развиват на по-нормално място. Аз ако бях на тяхно място никога не бих търсил или да се връщам назад. Щом не си бил желан като бебе, надали ще си желан и сега... освен ако не носиш облаги (ПАРИ!) за биологичните си родители. Тогава те теб ще намерят :)
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Не разбирам защо трябва да е тайна. Тези, които са изоставили децата си, може да искат много неща. В никакъв случай обаче не трябва да са анонимни. Всеки трябва да си носи кръста.
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

То и сега няма тайна, имам познати които са осиновили дете и знаят точно, коя е майката и от кой град е, бащата е неизвестен.
А що се отнася за това дали да се каже на детето дали е осиновено, разбира се, че да и то от малко и постепенно, защото то рано или късно ще научи, комшиите знаят всичко не го забравяйте, а те споделят с децата си, а децата нямат чувство за отговорност и тактичност, пък макар и да не научи от дечурлигата на двора, един ден все пак ще разбере и тогава ще му е адски тежко.

Абе петъчните теми не трябваше ли да са малко идиотски, тази е много тегава:)
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Това с тайната е мит - нима родителя/те, които си остават децата в институцията са анонимни ли? Нима директорите не ги знаят? На хартия е анонимно на практика нищо не може да спре директора да каже при силно настояване от страна на осиновителите - все пак и осиновители имат право да знаят.

А дали осиновители ще кажат на децата си за биологичните им родители, това е съвсем друга тема.
 
Последно редактирано:
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

То осиновяванията стават с големи връзки и рушфети, комуникацията с служителите е на такова ниво че тази "тайна" е най-малкото нещо ...
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Наистина е трудно да се каже категорично - да, трябва да се пази в тайна или не.
Моето лично мнение все пак е, че е по-добре да има такава. Един път оставен...после тези родители защо ще търсят детето, което някога са "захвърлили". И да стават драми и намеса в отношения с хората, които са отгледали детето на практика.
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

За обратното и аз съм за, родителите захвърлили детето си не трябва да имат инфо, къде е осиновено, освен , ако не са го зарязали при някакви независими от тях обстоятелства или самото дете не пожелае.
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Това е, че всяка ситуация е различна. Не може всичко да се слага под общ знаменател. Понякога, наистина много тежки обстоятелства, могат да бъдат причина за оставяне на дете. Но въпреки това, изскача въпроса - имат ли моралното право тези родители, след години да се появят в живота на детето си?
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

От ранна детска възраст знам, че съм осиновена и не се интересувам кои са биологичните ми родители. Единственото, което са казали на осиновителите ми е, че биологичната ми майка е починала по време на раждането ми, а свекървата била против бащата да ме отгледа. Дори и да отпадне 'тайната', не бих се интересувала от тях. За мен няма други родители, освен тези, които са ме отгледали. Лошите моменти идват, когато осиновеното дете научи твърде късно, че е взето от 'Дом майка и дете'.
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Едно дете е на тези, на които казва мама и тате.
Всичко останало са американски баптистки изгъзици.
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Не е важно кой е родил едно дете, а кой го е отгледал и възпитал, кой го е изградил като личност и му е подкрепа в живота-и морална, и материална. Според мен трябва всяко едно осиновено дете само да реши дали иска да знае кои са биологичните му родители. Ако не иска, да си останат само имена на хартия в някое чекмедже. Абсолютно против съм за обратното- биологичните родители да решават за анонимността си! И все пак, според мен трябва да знае на максимално ранна възраст истината, защото "Неведоми са пътищата Господне..." и рано или късно, ще я научи от някой друг, и не се знае каква ще е реакциата. Някои го приемат като лъжа и обида, други с разбиране, но и в двата случая е стрес, голям стрес...
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

По тази деликатна тема нищо не бива да бъде ''За'', ''Против'' и ''категорично''. Всичко трябва да бъде съобразено с конкретния случай - който иска да остане в тайна - да бъде, който иска информация - да може да я получи. Аз бих искала да осиновя дете един ден и ще искам да знам какъв е генезисът на дете ми, вероятно то също.
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Против съм. Може да настъпят усложнения. Я си представете че някой много се ядоса на онези които са го захвърлили в дом и им свети маслото !? Ами социалния статус на човекът оставил детето си ? Какво ще стане с него?
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Против съм. Може да настъпят усложнения. Я си представете че някой много се ядоса на онези които са го захвърлили в дом и им свети маслото !? Ами социалния статус на човекът оставил детето си ? Какво ще стане с него?

Любчо, хубаво, че мненията ти не са с по една 2 думи, но тези в Off Topic категорията - не ти ги отчита системата8)
 
От: Петъчна: За или Против Падането на Тайната при Осиновяване

Според мен родителите трябва да го кажат в такъв момент, в който осиновеното дете да осъзнае напълно какво се е случило. Винаги ще се породи интерес, кои са истинските родители. Ако има някаква връзка с биологичните родители е препоръчително да се запознаят. Детето само ще осъзнае и разбере, че те просто са биологични, а не реални родители. Въпрос на възпитание и подход.
 

Горе