Правописни ЗагаТки

От: От: Правописни ЗагаТки

Не,ние в училище учим само информатика и музика,а и физкултура....
ПС: Не си ли личи?

Какво? Не разбрах. Таблицата за умножение се учи във втори клас. Та 6х7=?.. без калкулатор!

Това пък само леcбийки да са му на някого в главата на нищо не прилича вече... :)
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

Други за които се сещам:

Вярно | Грешно

уебсайт | уеб сайт
уебстраница | уеб страница

Да да ..ти ще кажеш:) Според МТСП вярното е уеб сайт
За справка -код 3514 от следната таблица http://www.mlsp.government.bg/bg/Occupational_Titles_NKPD_2011.pdf

уебмастер или уебмастър?
 
Последно редактирано:
От: От: Правописни ЗагаТки

Тия верни ли са или грешни? :)

ПС: Тъкмо мернах някои добри примери наоколо:

- на сериозно (грешно); насериозно (правилно)
- немарливост (грешно); немърливост (правилно)
- твойте проекти (грешно); твоите проекти (правилно)

И още една, ама в друга категория (загатка!):
"Репорта е задължителен."
Някой да каже как е правилно и защо.

Репортът е задължителен.

Има едно правило за писане на членуване в пълен и непълен мъжки род.

Едни правила, които не са писани, но са много по-елементарни, от това да влизате
Когато думата, която искаш да членуваш може да се замести с ТОЙ, то тогава се пише пълен член. Ако се замества с НЕГО, тогава се пише непълен член.

Да видим и примери:

Мъжът (той) харесва момичетата в училище.
Старият (той) мъж харесва момичетата в училище.

Момичетата избягваха мъжА (него), който ги харесваше.
Момичетата избягваха стариЯ мъж (него), който ги харесваше.

Ако пред думата, която искате да членувате, имате предлог - в, по която, в която и др. - пише се непълен член.
 
От: От: Правописни ЗагаТки

Няма понятие примерНО...има пример и например.

Напротив, има. Специално проверих в тълковния речник ;) примерен, примерна, примерно. Виж също тук

'нейн' е грешно, не са дублетни формите.. Къде проверяваш?
 
От: Правописни ЗагаТки

А, adi, ти не разчитай на говернмънтЪ. Бяха ни задържали и един приятел им оправяше правописните грешки по протоколите.
 
От: Правописни ЗагаТки

@momcheto, за "комисионна" прочети поста на vbTK от 16:22! И "отдава" се пише, ако искаш да кажеш, че ти се отдаваш на нещо. Например - "отдавам се на работа", но ако искаш да кажеш, че нещо ти се удава на теб, правилно е - "българският език ми се удава". Колкото до странирането - имам колежанско образование по печатарство, така че съм запознат добре със странирането. :)
 
От: От: От: Правописни ЗагаТки

нейн и неин (дублетни форми), ..., отдава ми се,
"Отдава ми се" има съвсем различно значение от "удава ми се".

"Комисиона" подозирам, че просто постепенно се е вмъкнала в речника в последните години поради масовата погрешна употреба на думата. Барабар с "неин". Даже бих се учудил ако присъстват някъде другаде освен в измислените онлайн речници.

Кажи къде ги четеш тия дублетни форми, че много демократични ми се виждат нещо...
 
От: Правописни ЗагаТки

Сори, линкът е от официален документ. Не си ги измислям аз :)
Актуалната национална класификация на професиите и длъжностите е това и вярно, грешно, сигурна съм, че болшинството ще започне да го изписва така както го вижда там.

А, adi, ти не разчитай на говернмънтЪ. Бяха ни задържали и един приятел им оправяше правописните грешки по протоколите.
 
Последно редактирано:
От: От: Правописни ЗагаТки

Напротив, има. Специално проверих в тълковния речник ;) примерен, примерна, примерно. Виж също тук
Тва са прилагателни.
В случая "примерно" се сравнява с "например", което не помня какво се явяваше... Наречие може би.
 
От: От: Правописни ЗагаТки

Напротив, има. Специално проверих в тълковния речник ;) примерен, примерна, примерно. Виж също тук

'нейн' е грешно, не са дублетни формите.. Къде проверяваш?


За неин се заблуждавам, защото при членуване се пише нейния, нейният
http://webcache.googleusercontent.c...еин&cd=4&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=firefox-a

Прав си.

Ние не говорим за този смисъл на думата.
Не се казва "напримерно купуваш от магазина", а "например купуваш от магазина".
 
От: От: Правописни ЗагаТки

@momcheto, за "комисионна" прочети поста на vbTK от 16:22! И "отдава" се пише, ако искаш да кажеш, че ти се отдаваш на нещо. Например - "отдавам се на работа", но ако искаш да кажеш, че нещо ти се удава на теб, правилно е - "българският език ми се удава". Колкото до странирането - имам колежанско образование по печатарство, така че съм запознат добре със странирането. :)

Да, аз предположих, че става дума за първото значение. Интересно е,че не знаех за странирането.

Комисиона се пише с едно Н, обаче при превръщането му в прилагателно се получава комисионна
http://www.onlinerechnik.com/duma/комисиона
 
От: Правописни ЗагаТки

@adi, не го казвам аз, а Иван Инев в "Правописни и пунктуационни норми". :)
 
  • Like
Реакции: adi
От: Правописни ЗагаТки

Тия онлайн речници са съставяни от юзъри, и ужким провеявани от редактор.

Ако дадена дума я няма и желаете да помогнете за обогатяването на речника - моля изпратете ни я (през формата за контакти) заедно с добре разписано значение и синоними или превод и след преглед от редактор тя ще бъде добавена. Също така сигнализирайте за забелязани неточности.

Демек сбирщайн от кол и въже :)
 
  • Like
Реакции: spy
От: Правописни ЗагаТки

Много интересна тема. Аз, да ви кажа честно, като прочетох някои мнения в този форум, се обърках - аз ли не знам български, или има още смесени паралелки за назаднали.
Ето нещо и от мен:
Наречията на всички езици се пишат слято. Когато аз ходих на училище, учихме наречия - що е то. Пише се назад, напред, предвид, оттогава, занапред, долуподписаният, междувпрочем, вкъщи, и т.н.
Правилно е да се напише двайсет, тринайсет, и т.н.
Определителен член -
1. На всички езици именителен падеж изисква пълен член. Ето един пример - Мъжът отсреща Е новият колега. И пред и след съм е пълен член.
2. Страдателен залог – учи ли се вече в училище - Картофът е сварен. Пълен член.
3. Деятелен залог - същата работа - Картофът се вари. - Пълен член.
Има един много лесен начин да се научи български. Има хубави евтини правописни речници. И се пише евтин, не ефтен, и не знамммммм, не нензнамзнам...
 
От: Правописни ЗагаТки

Noke, страхотна тема. Предполагам, че всеки от нас тук, който уважава елементарната езикова култура е искал да я пусне поне няколко пъти.

Лично мен някоя и друга пропусната запетая не ме дразни, но когато видя 5 елементарни грешки в едно изречение си правя и съответните изводи за пишещия.

Топ 5 на грешките:
1. О и У са взаимозаменими. Няма значение къде какво използвате. Че то си се разбира идеално, бе!
2. Запетаята е излишен знак добавен само, за да тормози пишещия и да хаби мастило при печат
3. Главните букви са измислени, за да може да се крещи по форумите. Използването им в друг случай е загуба на време и ресурс.
4. Й е неуместен вариЯнт (не издържах да не я напиша грешно) на И. Препоръчва се да не се използва или пък го слагаЙте където си искате.
5. Я,А,ИА могат да се риплейсват на воля

P.S. Noke, не вярвах, че някога ще ти сложа зелена точка, но явно или ти еволюираш или аз не съм преценил правилно преди време :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Noke, имаш репче от мен за темата.
Явно има неща които трябва всеки да прочете тук. Не вярвах че мога да науча нещо ново тука. Запетаите че са ми проблем си го знам ама... :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Мерси.
Различни идеали за форумно поведение предполагам.

Noke, имаш репче от мен за темата.
Явно има неща които трябва всеки да прочете тук. Не вярвах че мога да науча нещо ново тука. Запетаите че са ми проблем си го знам ама... :)
И на тебе мерси ама немаше нужда - има хора дето бая повече допринесоха за темата :)

ПС: надявах се някой да изкаже окончателно и авторитетно мнение по ония думички дето спорихме малко, че настана всеобща обърквация :(
 
От: Правописни ЗагаТки

ThinkFast, като начало преди 'че' винаги има запетая :) Освен в случаите, когато е придружен със съюзни думи, с които има връзка. Това са например: въпреки че, така че, макар че. Тогава запетаята е пред съюзната дума ;)
пример: Излязох навън, въпреки че валеше.

Темата е много добра. Основен проблем е правописа по форумите. За мен не е проблем някоя и друга запетая или изпусната/добавена в бързината буква, но прави лошо впечатление като се насъберат повечко грешки в изречение. Неприятно е и да се пише без пунктуация и неизползването на главни букви.
 

Горе