Правописни ЗагаТки

Re: От: Правописни ЗагаТки

tuger, полезно правило, но малко хора го знаят. Аз също не го спазвам винаги. :)

Нова загатка - пияно или пиано? :)
 
От: Правописни ЗагаТки

и двете, зависи от контекста :)
пияно->пияно момче
пиано->свиря на пиано
 
От: Правописни ЗагаТки

От раздел "Пазар":
Продавам статии в блогът си!
Има ли грешка, къде е, как е правилно и защо е правилно...?
 
От: Правописни ЗагаТки

От раздел "Пазар":

Има ли грешка, къде е, как е правилно и защо е правилно...?

Бе то тези статии и продажби са наложили местен диалект тука в предприемач. То смислово не е правилно това изречение.
Би трябвало да е "Продавам част от блога ми, където да публикувате вашите статии!"


Аз я да питам, като се пишат въпросителен и удивителен, как е по правилно?
!? или ?!
Пример: Искаш да сложиш котка в тигана!?
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

Бе то тези статии и продажби са наложили местен диалект тука в предприемач. То смислово не е правилно това изречение.
Би трябвало да е "Продавам част от блога ми, където да публикувате вашите статии!"


Аз я да питам, като се пишат въпросителен и удивителен, как е по правилно?
!? или ?!
Пример: Искаш да сложиш котка в тигана!?

Според мен трябва да е така: Искаш да сложиш котка в тигана!?

Ако е въпрос: Искаш да сложиш котка в тигана?!

можа и да греша....
 
От: Правописни ЗагаТки

Много интересно въпросчето :)
Започваш с удивителен или въпросителен в зависимост от това на кое чувство наблягаш повече
 
От: Правописни ЗагаТки

Аз ги ползвам по ред на чувствата, които ми идват. Примерно първо се удивлявам, после питам. Ама не знам дали е правилно.
А, ако се удивлявам, после питам и накрая пак оставам удивен, тогава?

Пример: Разказваш вицове докато плуваш!?!
 
От: Правописни ЗагаТки

Не са омоними. Омоними са син - цвят, дете. По - скоро са пароними. Паронимите са близки по значение, различни по смисъл - пица - птица, дължат се на объркване, например.
 
От: Правописни ЗагаТки

Малко мат'риал от мен :

следобед или след обед

Има ли грешка някъде - напосоки, встрани, довечера, настрани, насън, наяве
 
От: Правописни ЗагаТки

Това сякаш следобед трябва да е. "след обед" няма как да стане щото "обед" трябва да е "обяд".

А тея другите не ги знам точно, но искам да вметна нещо. Хубаво е наистина да се спазват граматическите правила когато се пише. Обаче изниква друг въпрос. Дали читателя ни разбира? Ако 70% от хората го пишат "насън" и само 30% "на сън", без значение кое е по правилно аз ще го напиша "насън". Защото за мен по важен е читателя от граматическите правила. За целта може да се направи едно търсене в Г и с двата варианта. Който вариант присъства в повече резултати, значо него избираме. Правилен или неправилен, важното е 70% от читателите да мислят че пишеш правилно, другото си е гонене на вятъра.
 
От: Правописни ЗагаТки

Преди време бях гледал един репортаж по телевизията:

ДевЕтка или девЯтка
и съответно
Десетка или десятка
 
От: Правописни ЗагаТки

Ето една правописна загадка, отнасяща се до предприемачеството.

ВъзврЪщаемост, или възврАщаемост? В Wikipedia на една страница го пише по първия начин, а на друга по втория.
 
От: Правописни ЗагаТки

Според мен трябва да е с Ъ, понеже корена е връщам
 
От: Правописни ЗагаТки

И аз мисля така, обаче в Wikipedia на една страница го видях написано по другия начин, а все пак мнението на Wikipedia априори е меродавно. Както и да е, написах "възвръщаемост" в моя сайт.
 
От: Правописни ЗагаТки

Абе не знам, добре че имам бутон редактирай, та да си прочета пак публикациите, инак заради мен темата да е била +20 страници.
 
От: Правописни ЗагаТки

и аз мисля че трябва да е с Ъ защото не казваме ВъзврАщам а ВъзрвЪщам ?
 

Горе