Правописни ЗагаТки

От: Правописни ЗагаТки

Мярнах одеве че една шамандура ми е оставила червена точка с коментар:

Тема: Firefox 4.0 излези!
Пише се "ИЗЛЕЗНА" ...
 
От: Правописни ЗагаТки

К'во ти пука, нали е шамандура? :lol:
 
От: Правописни ЗагаТки

Шамандурата е явен почитател на другия форум :D
 
От: Правописни ЗагаТки

Шамандурата е явен почитател на другия форум :D
Както споменах наскоро - като чукнеш 25 реп (може и други requirements да има не знам, на мене ми светна тогаз) и си виждаш кой ти слага репутация, без значение подписал-неподписал се.
Тъй че го знам кой е.

Сравнително нов, уравновесен, чат-пат правилно и културно пишещ мембър. Засега доста добре се вписва в къмюнитито.
Не върви да му тресна минуса просто ей тъй - трябва да го фана в крачка някъде. Мързи ме да му преглеждам сичките постове сега за някоя дребна издънка.

Освен ако по някое време не реша че писането на сухи или прекалено културни постове си е чиста проба посредственост...
Или пък липсата на добре развит common sense. Или раздаването на минуси за правопис.

ПС: Това е целта на тая тема в крайна сметка - като толкова искаш да поправяш, пействаш му 'гафа' тука (не е нужно да отбелязваш автора) и коментираш.
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

Както споменах наскоро - като чукнеш 25 реп (може и други requirements да има не знам, на мене ми светна тогаз) и си виждаш кой ти слага репутация, без значение подписал-неподписал се.
Тъй че го знам кой е.

Амбицира ме, да взема и аз да напиша някой-друг смислен пост :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Идеята да се следи правописа е хубава и да се постват грешките в тази или друга тема. Аз лично, ако видя ника си там, ще ме хване срам и най-малкото, което е ще се поуча от грешката си. Разбира се не трябва да се издребнява и да се натякват грешките на някого, защото е дразнещо. Важното е да си припомним/научим българския правопис без да обиждаме някого.
 
От: Правописни ЗагаТки

Ето, че след няколко часа във форума, вече се натъкнах и на първата по-скоро машинална грешка, допусната от авторите на форума. Тя бе последвана и от граматична такава :)
Потвърди изтриването
Ужедени ли сте,че искате да изтриете всичко в 'Входяща кутия'?
 
От: Правописни ЗагаТки

Ето и от мен загатка :D
"Двама ученика" или "Двама ученици"?
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

"Двама ученици" е правилно и се използва по-често. Но ако напишеш "двама ученика", много малко хора ще се хванат за главата с възмущение. :)

И да продължа нататък:

"Уебмастерът, на който разчитам" или "Уебмастерът, на когото разчитам" ? :)
 
На когото... съответства на "На него" а не "На той" ерм... и то защото Уебмастър е лице, ако беше Сайта - на който


И Уебмастърът е грешно - трябва да е в кратък член - уебмастъра, защото подлогът съм аз, а не той.


Аз лично нямам какво да пиша... Може би... Как според вас трябва да се процедира с дублетните форми?

Аз лично при млеко и мляко имам големи задръжки, защото първото просто не ми се вижда правилно, нищо че е в нормата вече... Дали ако се редактира нещо трбва да се смени на мляко или не, защото все пак е според езиковата норма и другото?
 
От: Правописни ЗагаТки

Съществува една граница на българските диалекти, която се нарича "ятова граница". Тя разделя българските диалекти на източни и западни.
Прочетете тази статия и ще ви се изясни малко - http://bg.wikipedia.org/wiki/Ятова_граница

Та дали мляко или млеко? По тази причина преди 1944 г., когато правописът е бил различен, се е използвала една буква (гласна), която се нарича "ят" -Ѣ (виж "ятовата граница" по-горе).
И се е пишело млѢко :)
 
Всъщност въпросът не беше дали и защо млеко е еднакво по правилност с мляко, а дали според вас като се редактира текст е по-правилно да се поправи написаното МЛЕКО на МЛЯКО, защото е по-разпространена форма или да се остави, защото все пак е правилна, дублетна форма?
 
От: Правописни ЗагаТки

Млеко не е правилно и не е дублетна, а диалектна форма.
 
От: Правописни ЗагаТки

Млеко не е правилно
Питай манго,дали не е правилно.Един леп с едно млеко и е генерал.
 
  • Like
Реакции: just
От: Правописни ЗагаТки

Две боб и едно шещеш (две порции боб и едно нишесте) :D
 
Опааа... прави сте... Ето сега се видя кой не чете за реформите... Наистина тази реформа, която е правила млеко дублетна е отподнала през последните 9ина години... Мерси за лампичакат, хораааааа!!! Давам ви реп на всички!
 

Горе