Правописни ЗагаТки

От: Правописни ЗагаТки

По принцип не е никаква дублетна форма - просто са различни думи. Близки по значение, но все пак с различни нюанси. НиСш идва от нисък и се използва в смисъл на стоящ по-ниско, антоним на виСш. НиЗш носи и смисъл на низък.
Приемам че е тъй щото много станахте на това мнение пък аз не е кат да не съм забрайл книжовния български.
 
От: Правописни ЗагаТки

Писнало ми е да чета обяви от типа на "Пожелавам успех на всички Вас!" и прочие.
Отворете рандъм тема у Пазара и ще видите народът масово се пъне да звучи интелигентно и културно. Без да знай елементарний правопис.

Няма нужда от главна буква когато е множествено число, бе! :evil:
Учтивата форма "Вие" се ползва за персонални обръщения.

И ето един цитат от Уикипедиа, изваден от спор по темата:
"Когато вие е в очтива форма, винаги се пише с главна буква, без значение дали е в мн. или ед. число."

Поредното доказателство колко масово прост е българинът и че вече дори у Интернетя не можеш научи нищо на български.

Извод: Четенето на материали на български език в наши дни е твърде вредно, понеже ви превръща в шибани идиоти! ... Подобно на слушането на чалга. :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Чети книжки бря, не тоя бозоч уикипедЯ :)

Според БАН личното местоимение за 2-ро л. мн. ч. "Вие", "Вас", "Ви", както и съответните притежателни местоимения, се пишат с главна буква в официални документи. Когато тези форми не са употребени в официални документи, те се изписват с малка буква.
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

Аз нали казах да не четеш у Интернетя :) .
Пък и прегледах отде си го видял това и даже зачетох цялата дискусия. Вторият линк у Гугъла също потвърждава това дет казах.

В официални документи обръщение в мн. число на практика не се среща. Там се обръщаш или персонално към личност, или към институция. Етикетът е такъв, че посланието почти винаги е персонално. Няма множествени числа. Официален документ у който говориш на много хора е нещо от рода на обръщение на Президента на Републиката към простия народ :) . За друг пример не се сещам.
 
Re: От: Правописни ЗагаТки

това означава ли - "не" ?

категорично

М др наистина не е срамно, който има нужда да си купи правописен речник на българския език. В интерес на истината не виждам никаква пречка всеки да има речника. Всеки може в някакъв момент на натоварване или преумора просто да изпадне в дупка и не е сигурен в правописа на дадена дума или термин. Правописният речник струва 2-3 лв (съкратеното издание)
 
От: Правописни ЗагаТки

разбира се, че няма нищо срамно в това.

Всъщност питах заради това:


http://www.btv.bg/videos/novini/video/1274697870-Ako_se_chustvate_kasmetlii.html
Ако се чуствате късметлии...

http://www.btv.bg/story/12008-Balga...rmiyata_da_navlyazat_visokite_tehnologii.html
"Чуствате ли се натовски офицер?" бе въпросът на Би Ти Ви към подполк. Никола Митев - командир на Свързочно поделение - Г.Малина.

http://www.btv.bg/story/19466-Vatre...elstva_podkrepata_si_za_ministar_Velchev.html
На въпроса на Би Ти Ви "Чуствате ли се вече с изчистено име?" Милен Велчев отговори

Имаше още един линк но не мога да го намеря...
 
От: Правописни ЗагаТки

Предлагам да съберем пари и да им купим един речник. Неграмотността блика от тази телевизия :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Предлагам да съберем пари и да им купим един речник. Неграмотността блика от тази телевизия :)
Добра идея!
Как може да допускат такива елементарни грешки..

имам друг въпрос:

кое е правилно:

не задължавам никого
не задължавам никой
не задължавам никои
 
От: Правописни ЗагаТки

Според мен е първото.
Не задължавам никого
Никой не е задължен
 
От: Правописни ЗагаТки

Вярно е не задължавам никого, защото Аз съм извършител на действието т.е. този, който не задължавам е в ролята на пряко допълнение. Или се бъркам ?:)
 
От: Правописни ЗагаТки

Като заговорихме за странно, изглежда има глагол "неодобрявам", в който "не"-то се пише слято.
 
От: Правописни ЗагаТки

"не задължавам никого" - правилото е,че "никого" не е подлог. ако е подлог ,тогава би било "Никой" . В разговорната реч това често се бърка.
"никой не ме задължава" -подлог

Има ли тема за бисери, срещнах някои интересни постове от други места :)
 

Горе