Предприемач - ставаш или се раждаш?

Как се става предприемач?


  • Общо гласове
    56

Fozzy

Well-Known Member
Питам се какво мислите? Човек ражда ли се предприемач или става такъв впоследствие?

Провокира ме темата на redrum. Да не ме разберете погрешно, евала му правя и с кеф чета новите постове.

Просто моя път е мнооооого по-различен и ми интересно какво смятате вие. Е, вродено ли е предприемачеството или е умение, което се добива?

П.С.: Абе май за сефте пускам анкета. Може ли някой админ да я направи one choice?
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

... Зарежи...
 
Последно редактирано:
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Е, вродено ли е предприемачеството или е умение, което се добива?

Според мен е вродено. Много може да се изпише по темата, но определено някои хора просто се раждат с искрица предприемачество, която ги човърка вътрешно. Дали ще се разпали искрицата или ще угасне зависи от много фактори.
Обаче със сигурност и много неща трябва да се придобият, било то знания от различни свери, търпение, такт при работа с хора и т.н.
В този ред на мисли засега ще се въздържа от гласуване в анкетата. Раждаш се такъв, но не придобиеш ли правилните умения навреме много е възможно искрата да угасне.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

И аз съм се замисляла по тази тема и везните са накланяли към това, че е вроден талант.
В последствие взех да си мисля, че като всеки талант, той трябва да се развие, така че може би много зависи от възпитанието и средата, в която "вирееш" - ако родителите ти са предприемчиви и смели в това отношение, ти това виждаш и респективно ставаш такъв. Ако пък не смеят с нищо да се захванат, вечно ги гони шубето да рискуват и смятат всички за приятели и "е, как ще му взема пари, той комшия", то тогава и ти ще си такъв :)
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Моят отговор е: Ставам такъв
Защото като се сетя колко неща ми се наложи да стана до сега в живота си...става се всякакъв.
Разликата е, че някой става по-бързо от другите.
Важното е да се вгледаме добре в себе си, да разпознаем вродените си таланти и да изберем най-подходящата интернет професия за нас.
И да започнем - обучение, събиране на информация, действие...
Изумително е за колко неща ставаме, само да поискаме!
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Трябва да имаш генетичните заложби, но трябва и много труд. Въпросът е по средата. А ти се хвани и напиши ти какво си направил, ще е интересно да се прочете :)
 
Re: От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Трябва да имаш генетичните заложби, но трябва и много труд. Въпросът е по средата. А ти се хвани и напиши ти какво си направил, ще е интересно да се прочете :)

Горе-долу мненията съвпадат с моето. Ще изчакам да се събере още някой и друг отговор и смятам да напиша какво съм правил :) То при мен не е интересното в момента какво правя, а преди какво съм правил :)
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Не е важно какво правиш сега, важни са нещата от преди - така проектите ти са в безопасност и можеш да споделиш опит.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Във връзка с коментара на OrigiRal:
Поради възрастовата разлика родителите са последните, които ще ни разберат и ще имат възможност да ни помогнат (с малки изключения). В общностите по интереси можете да срещнете най-полезната подкрепа. Този форум е неоспоримо доказателство!

Рядко с напредване на възрастта се запазва младежкият ентусиазъм. С „улягането”, с появата на собствено семейство и деца, ставаш по-предпазлив и съответно „по-страхлив”. Не всички, но повечето – да. Житейският опит е и предимство, и бреме едновременно.

Затова не бива да се губят лудите, млади години в безсмислени и безперспективни занимания.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Според мен не е въпрос на предприемачество а лидерство.
Не всеки е роден "лидер" който да яде проблемите с лекота.
Доста хора съм виждал които им е кеф да работят за някой и да нямат голяма "ОТГОВОРНОСТ" за случващото се.
Странно но си спомням когато бях на 10 години за първи път казах "Ще работя за себе си".
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Определено "истината е някъде по средата" (ако трябва да перефразирам "Досиетата Х"). Освен много труд, трябва и да има човек дадени качества, ако щете и вродени за да успее наистина.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Мисля, че е като при птиците, вродено е, но трябва да го отключиш. Лично аз смятам, че се става, но за целта е хубаво да имаш определени качества, иначе нищо не се получава. Често тези качества идват от самия човек. Не съм виждал някой, по природа мързелив и отчаян от живота, да може с учене и т.н. да успее като предприемач. Така де, това са негативи, които го дърпат назад, независимо колко си добър в други отношения.

Всичко зависи от самия човек и какво носи в себе си. ;) Дано всеки, които има такива заложби, успее да ги развие и да стане истински и добър в предприемачеството. Това е безценно, защото малко успяват да се похвалят с това. Даже няма да споменаваме материалните неща тук, защото фокусът е другаде. Но неимоверно след доброто представяне в това направление, те идват като възнаграждение за саможертвите, защото има такива определено. ;)
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

За да си успешен предпримач, казвам успешен защото всеки може да опита бизнес, но не на всеки му се получава, трябват определен набор от качества. Аз вярвам, че човек се развива цял живот стига сам да е избрал посоката си, така, че клоня към ставаш, но с условието, че към това си се стремил и усъвършенствал. Разбира се за успеха играят важна роля - мястото, времето и шанса, но това е друга тема.

Не мисля, че хората се раждат със заложени умения генетично, дори тези чийто родители имат собствен бизнес биват обучавани за да го наследят.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Не мисля, че хората се раждат със заложени умения генетично
Всеки човек има генетично заложени качества. Ако нямаш, колкото и да се опитваш, няма да успееш. Дори няма да ти "идва" да се опитваш. Има хора, които обичат да бъдат подчинени - те не стават за предприемачи, а са хора с чиновническо мислене. Ти би ли живял на 500 лв. заплата, без да се опитваш нищо? Аз не бих, но огромен брой българи живеят точно така. Има други хора, които просто ги човърка да направят нещо, стремят се, работи им се - такива хора стават за предприемачи. Такива сме ние тук, вместо да пием кафенце, работим.

Генетичните качества не трябва да се пренебрегват, всички хора са различни - някои умни и предприемчиви, други по-глуповати и апатични.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Всеки човек има генетично заложени качества. Ако нямаш, колкото и да се опитваш, няма да успееш. Дори няма да ти "идва" да се опитваш. Има хора, които обичат да бъдат подчинени - те не стават за предприемачи, а са хора с чиновническо мислене. Ти би ли живял на 500 лв. заплата, без да се опитваш нищо? Аз не бих, но огромен брой българи живеят точно така. Има други хора, които просто ги човърка да направят нещо, стремят се, работи им се - такива хора стават за предприемачи. Такива сме ние тук, вместо да пием кафенце, работим.

Генетичните качества не трябва да се пренебрегват, всички хора са различни - някои умни и предприемчиви, други по-глуповати и апатични.

Вярно, че генетиката играе роля, понякога помага понякога пречи, има хора които учат бързо други бавно, някои дебелеят лесно, други не. Това не означава, че ако имаш воля и желание не можеш да постигнеш всичко с труд, мързела обаче не прощава, но за мен и това си е въпрос на избор.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Има хора, на които им се отдава. Животът е борба и за това ти давам аналогия с бойните изкуства - прекарвал съм месец в залите и с много труд съм постигал определени резултати. Има хора, с които тренираме заедно и напредват в пъти по-бързо от мен. Има хора, които с малко усилия постигат повече. Има други хора, които с много усилия не постигат нищо или се движат толкова бавно, че все едно стоят на едно място. Последните почти винаги се отказват и спират да идват на тренировки. В живота нещата стоят по аналогичен начин.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Според мен 30% са за - раждаш се такъв и 70% са за - ставаш такъв, защото в повечето случай не таланта които имаш ти помага, а това дали се бориш с всички сили.

Винаги съм казвал, че които се бори заслужава да има това което желае. :)

Мързелите да си седят вкъщи пред телевизора.

П.С. Все пак не може всички да са предприемчиви :wink:
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

Летен следобед на заставата, учебни занятия няма, до вечерните наряди има време, "ритаме мач" на поляната - двама на двама. Едната врата са две сливи, другата врата са два кола на оградата на стопанския двор.
В противниковия отбор е спортист, футболист от окръжно ниво - Цената. В нашия отбор съм аз, дето за две години направих две коремни превъртания, и то с помощта на изпитващия подполковник - висейки с главата надолу в непоклатимо равновесие на лоста, ме буташе по челото, и се превъртах.
Резултат някъде 11/9 за противника. Неутрализирани - не от мен, две бързи атаки на противника, подаване към мен и спринт на съотборника към противниковата врата с викове "Подавай! Подавай!". Вместо да подавам, шутирам високо, в клоните на сливите - два гола. Футболната личност се изнервя и започва да си пази вратата.
Анкета:
1. Тренирания спортист е по-добър футболист.
2. Аз съм по-добър футболист, дето се спъвам в топката, но изравнявам резултата.
 
От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

... Зарежи...
 
Последно редактирано:
Re: От: Предприемач - ставаш или се раждаш?

РоЛанд, а не Роналд, ако не ме лъже паметта :)
 

Горе