Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Със стачка няма да стане, а с монопол. Както каза AMOUN в едно от предните си мнения трябва да се направи рекламна мрежа и сайтовете, които са в нея да определят цената, която трябва да е справедлива естествено. Колкото по-добри цени предлага мрежата толкова повече сайтове ще се включат в нея. Като стане доста голяма ще стане и монопол и ще диктува правилата на играта.

И като се напълни с качествени и големи сайтове, рекламодателите ще се наложи да се съобразяват с цените в мрежата. като искат по-евтина реклама ще плащат по-малко за по-смотаните места по сайтовете. И те така...:mrgreen:
 
От: От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Със стачка няма да стане, а с монопол. Както каза AMOUN в едно от предните си мнения трябва да се направи рекламна мрежа и сайтовете, които са в нея да определят цената, която трябва да е справедлива естествено. Колкото по-добри цени предлага мрежата толкова повече сайтове ще се включат в нея. Като стане доста голяма ще стане и монопол и ще диктува правилата на играта.

И като се напълни с качествени и големи сайтове, рекламодателите ще се наложи да се съобразяват с цените в мрежата. като искат по-евтина реклама ще плащат по-малко за по-смотаните места по сайтовете. И те така...:mrgreen:



+1
Ама някой трябва да я направи тази "рекламна мрежа" и освен това да не е много алчен, а да дава полагащото се на пъблишера. Ако се намери един да работи за чест и слава да се обади :mrgreen:
Ако се съберът всички сайтове на пишещите тука колко може да са като бройка 1-2-5К ? което си става една сериозна мрежа с доста трафик. Идеята си е перфектна.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Добрата новина е, че Google AdSense ще плаща повече, защото издателите ще намалеят.

Лошата новина е, че и вие вероятно ще сте сред отказалите се издатели - Ще плащаме ДДС за приходите си от AdSense.

Ако имате акции на Google - продавайте докато другите не са се усетили ;)
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Вижте, момчета, и да се направи нова мрежа - пак проблемът ще опре до рекламодателите. Нямате ли рекламодатели - ще стигнете само до самозадоволяване чрез banner exchange.
Рекламодателите от своя страна се насочват от агенциите и пиарите.
Следователно, или хванете свястна агенция или направете такава.

Не е кой знае колко трудно, стига човек да е навит да къса нерви за пари. Аз лично се отказах от това преди десетина години и сегашният ми спокоен, па макар и по-скромен живот, ме удовлетворява, но съм готов да помогна с квото мога на подобно начинание (връзки, знания, идеи, пари).

А мрежите в България не са цвете за мирисане, flash orchid ... като шотландските бойци са, общо взето. Всички гледат да захлебат, изневеряват на началните си принципи, унифицират се с другите, губейки собственото си лице и накрая, естествено, ще остане само една.

Та, правете агенция, която да представлява местната фауна, а не мрежа. Само сайтовете на тукашните участници излъчват над 50 млн. импресии месечно, хич не е скромно на фона на общата мизерия.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Време е! Подкрепям идеята!
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Аз отдавна не мога да си покрия разходите с подигравателните стотинки и ми е много по-лесно да си ги извадя от джоба отколкото да се занимавам с псевдорекламодатели. Трудно ще се намерят контакти за връзка с медиа шоповете, но като за начало можем да си организираме система за размяна на реклама. Така поне трафикът от сайтовете ни навън няма да отива за подигравателни стотинки. Впоследствие ако станем повече, можем да си продаваме рекламата. Тъй като ще сме станали по-голяма мрежа от сайтове, няма как да не ни се обърне внимание. От един такъв протест досегашните рекламни посредници вероятно ще се стреснат ако бъдат зарязани от прекалено много издатели. Ако предприемат мерки, добре. Ако не, просто ще бъдат изместени от нови (т.е. може да се вредим сред мършата). За момента нямам достатъчно ресурс като пари и време, но се надявам скоро да се задвижа по въпроса 'щото ми писна от подигравки.

Цената за 1000 импресии смятам, че не трябва да е фиксирана, а да се формира на база цялостната аудитория.
Пример: Имаш 5000 уникални на ден (да речем 10000-15000 уникални за месец). По моя груба сметка, това означава поне по 2лв/1000 импресии. Тази цена е за банер в най-видимото място, в чийто близък обхват няма друг, за да го конкурира.
Тук става ясно, че при по-големите е по-скъпо, което ще е и мотивация малките да се стараят да растат. На база на тези цени (ще измисля точна формула, за да не се излагаме като Google с неясни формули) като за начало ще се организира размяна на реклама, а после като станем повече, ще я продаваме вече.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Подкрепям идеята Ви!
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Подкрепям идеата за рекламна мрежа, въпреки че съм леко песимистично настроен поне в момента. Аз работя в малка електронна медиа която се издъжа основно от реклами и това което виждам е че пазара е много свит. За една година рекламодателите ни намаляха в пъти, а за да задържим останалите ние бяхме принудени да намалим цените...също в пъти. Може би в момента не е най-добрата идеа за стачки или опит за вдигане на цените.
Друго което ми идва на ум е че цените се определят от клиентите съответно рекламодателите (съвкупното търсене), когато те не желаят/могат да дадът определена цена за нещо те няма да го направят, както каза някой единствения начин да ги накараш е чрез монопол. Обаче за да постигнеш монопол в интернет дори и в България поне за мен граничи с невъзможното.
Мисля че една рекламна мрежа би имала бъдеще ако самата тя не цели печалба и комисионната да е толкова, колкото да се покриват разходите по подръжката, а останалите пари да си отиват при уебмастърите на сайтовете. Това ако се комбинира с цени които са конкурентни(например +/- 10%) на останалите рекламни мрежи в България би бил добър един добър баланс и за рекламодателите и за уебмастърите.
А балансът е единствения начин един бизнес да съществува успешно дълго време.
Поне аз така ги виждам нещата.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Добре, а какво става в случай, че взема да изс*ра един спамерски блог и изкуствено си напомпам десетки хиляди импресии? :)
Нали това е идеята да се следи качеството на сайтовете, на трафика от тях и тн?
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Всеки подкрепя, ама и той не знае какво подкрепя. Пичове, да ви светна, не може да плащате по 1 цент за клик, а да искате да получавате по 10!!!
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Да ви поохладя малко ентусиазма, че гледам много се разпалихте.
Защо мислите че парите които получавате от реклама са малко (визирам Адсенс). Това че ви малеят е отделен въпрос, но не значи че са малко. Това че всеки който се е научил как да вдигне един блог за един ден и иска да му отделя по не повече от пет минути на ден и да получава приходи колкото един счетоводител дето бачка цял ден си е проблем на този които си го въобразява. Сигурен съм че 90% от пишещтите тук не използват Адлорд и поне половината от тях си нямат представа как работи. Адлорд е много точен индикатор за търсенето и предлагането и според мен напълно реално определя кой какво трябва да плати и какво да получи.
Сега ще кажете да бе ама те ни цакат с топла бира и ни дават жълти стотинки. По мое мнение Гугле дава около 50% от приходите на сайтовете който излъчват рекламите - много или малко е това сами преценете - Ако продавате директна реклама трябва да имате регистрирана фирма да пускате фактури да поддържате счетоводител плащате данъци и тн. също така ще имате разходи за намирането на рекламодатели освен това понеже не може да си подсигурите 100% запълваемост поне половината от времето полетата за банери ще ви стоят празни и тн.
Сега след като ги разгледахме горните неща ще ви кажа моето мнение колко би следвало да искате за рекламата ако си я набавяте сами - (умишлено не го обвързвам с кликове и имперсии защото това е супер неточно и относително) Цените които предлагате за реклама трябва да са равни на доходът ви от Адсенс + максимум 50% за да си разделите с клиента надценката на Гугле иначе той няма да има интерес да рекламира при вас.
Много от вас сега ще ме обявят за рекламен агент на Г. нищо подобно отдавна съм изхвърлил Адсенса от блоговете ми (в момента е активен на единя точно по тази причина да докажа на един човек че е безсмислено да се занимава с това), но това не значи че не са абсолютно обективен критерии за това колко струва рекламата в нета.
На мен напоследък ми е много смешно като видя някой да сложи адсенс и да има 1000 импресии на ден и да иска за банер 300лв. Значи на Гугле може да се дупи за жълти стотинки, а на реалният клиент иска да му отреже главата и после се чудите що няма клиенти и ревете че Г. бил скапал пазара.
Българският интернет пазар в момента е пълен с подобни извращения и се каня да направя един блог за това как да не си хвърлят хората залудо парите за реклама, защото офертите за който мечтаете - 20ст на клик 15лв на 1000 импресии са пладнешки обир на неориентирани рекламодатели, какво трябва да продаваш за да издържиш на такива цени - дрога или да переш пари.
И за финал ще ви кажа последната ми сделка за реклама която почти окончателно ще ме откаже от рекламирането извън Адлорд и Фейсбук (Плащам 120лв за линк и 120 банер в специализиран сайт с ПР2 за една година с уверението че линкът е директен след което се оказва че не е и че аз не съм разбирал нищо нали като се кликнело на него се отивало на сайта и тн. и не искат да ми върнат парите нито да направят линка директен за какво говориме)
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Може да ти се вижда странно, но повечето хора от темата сме ползвали Адуърдс (не "Адлорд"?!) и сайтовете ни правят малко повече от 1000 импресии дневно, всъщност много повече. Това което е написано в последните пет страници звучи много по-убедително от дългия ти пост, в който не се казва почти нищо. Видите ли някой работел по цял ден, а ние сме работели по 5 минути в блога си, какво повече искаме. Доста настрани си от реалността в разсъжденията си. А защо са вредни рекламните мрежи и как свалят цената на рекламата съм писал подробно в първото мнение по темата от ясно по-ясно. Да се въртят хиляди импресии за жълти стотинки не е никаква реклама, а жив обир. Във вестника примерно нито се виждат рекламите от повече хора, нито може да се цъка отгоре им, но цената е много по-голяма защото пипалата на Google и сие няма как да стигнат там.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

аз се чудя ... ако адсенс секне изведнъж... ко ще праим сичките дето сме свикнали от там да изкарваме пари :)
може да са по малко ама са си редовни аз съм доволен
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Аз точно тва си мислех в момента. Как всички се оплакваме от ниските цени на адсенс, ...ама си е злато. :)
Са гледам тия httpool - имат готини реклами - банерчета ала бала, хващат окото..обаче за тия няколко часа..кво да видя в статистиките.



12 клика - 1 стотинка...

е, тва на нищо не прилича...
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

12 клика - 1 стотинка...

е, тва на нищо не прилича...
Това е защото са бастуни, бате. Хващат много скапани рекламудатели с ниски цени и следователно такива дата и на публишърите си. И това само и само да се води, че имат някакъв бизнес. Така е докато има нискобюджетни компаниики предлагащи ниски цени този бизнес ще върви все така, на долу. ;) А на онези т.нар. бизнесменчета-аматьори някой тъпунгер им е казал, че било евтино да се рекламира в интернет. Да евтино е, но айде пък да не е чак толкова евтино да го ева. ;)

И тук идват ниските оферти от скапаните фирмички. Да те плеснат за неква сума, която е продиктувана от качеството на услугата им и кризата .... и .... хоп, публишърите взимат малко, посредника взима своето и рекламудателите дават малко. Всеки доволен, защото е евтино да рекламираш в нета. Глупаци....а дават за скапана 5 сек. реклама в прайм тайма на БТВ по няколко хилки, която не носи никакъв ефект. Само да види баба Гинка от село Чукани върби, че марката Х все още съществува, а какво и предлага - едва ли ще стане ясно в 5 сек. :) И дали това, което и предлага я вълнува е отделен въпрос.

Интересно ми е до кога ще мислят на дребно всички, и как хора, които мислят на дребмо успяват да просъществуват на пазара, както и защо по дяволите няма нормални агенции или фирми, които не защитават както рекламудателите, така и публишърите. Да намерят най-добрата (таргетирана) аудитория за рекламудателите и в същото време да предложат и добри условия на тези, които ще им я докарат. Мисля си, че ако всичко се изпипа и двата щаба ще са доволни. Все пак от 100 човека посещаващи сайтове за книги е по вероятно да купи 1, отколкото да пръснеш рекламат и да такива сайтове където се говори за спорт. Малко трябва и логично мислене. Днес гледам реклама на kosmodisc в сайт за онлайн игри на голяма медия, на който главно аудиторията ми е между 15-29, да му е ... и дископатията на тази възраст. Тия няма да успеят, казвам ви го съвсем откровено. ;)

Та целия проблем не е само в стисантите рекламудатели и посредници с мизерни оферти, но в самата компетентност на хората. Докато започнат по-интелигевтни хорат да работят на такива позиции, ще има хляб за всеки. Знам, че да се чака не е оферта, но освен да си ги храним какво може да направим ние? Имах опит и в пряк контакт, но там е загубена кауза, но нищо. Те ще си го разберат по трудния начин. Важното е после да оцелята, за да се научат как се прави качествен маркетинг в интернет. ;)
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Значи на Гугле може да се дупи за жълти стотинки, а на реалният клиент иска да му отреже главата и после се чудите що няма клиенти и ревете че Г. бил скапал пазара.
)

Да, точно Г скапа не само пазара в БГ, а и целия интернет:( С дъмпинг на цените за реклама, с MFA сайтове, с безумните си СЕО критерии, с какво ли не още мога да продължавам до утре. Всичките лайна в WWW са заради Г. А колко беше хубаво като го нямаше...:)
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

VtoriChepik - След като си ползвал АдуордС трябва да ти е ясно че парите които ви дава Адсенса са напълно реални и не виждам за какво ревете. Ама преди една година било по добре - било е защото икономиката още шаваше след следващата зима ще има да си спомняте с носталгия какво е било тая пролет. Адсенса в момента и в следващите 10 години ще е без аналог и вместо да се кръстите че още го има вие го плювате. Ако трябва да си продавате сами рекламата и толкова няма да изкарате защото (освен причините дето съм изброил в първият пост) вие не може да таргетирате трафика както гугле, ето ви един прост пример - Боунс рейта ми от рекламите през гуглу е около 30% в повечето самостоятелни сайтове в които съм рекламирал е над 60% - което означава че за мен е все едно дали ще давам на гугле 10ст за клик или 5 на единичен сайт. Освен това гугле ми спестява загубата на време, разправията и надлъгването със уебмастерите колко им е вървежен сайта и тн. Гугле не ме занимава както тях че единият ги искал парите по банка, а пък другият имал само изипай и тн. Освен това рекламата в секи сайт с времето се изхабява и ЦТР пада докато при Г. може с месеци да пердашиш с един креатив и тн.
Та пак ви казвам това че парите ви малеят не значи че Адсенса ви дава малко, означава че трябва да се работи повече. Евалата на Амун той поне е реалист и ви го е казал много точно с две изречения.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

...... означава че трябва да се работи повече.


Да, работим повече! Аз лично не съм спрял да работя в насоката - закриване на Бг сайтове и откриване на нови, който обаче нямат нищо общо с Бг. Когато най после затрия и последния Бг сайт ще направя голям банкет в чест на избавлението, защото това не е бизнес, а е мъка. А такива като теб ще ги видим тогава какво ще правят, когато ви останат само нетера, нет инфо и тн.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

... за мен е все едно дали ще давам на гугле 10ст за клик или 5 на единичен сайт...
На мен не ми трябват твоите стотинки. В интернет могат да се рекламират и други неща освен сайтове. Притрябвало ми е да си менкам стотинките с колегите ми и да си мисля, че се върти някакъв бизнес. Вече не ползва Адуърдс, предстои ми да си затворя и акаунта в Адсенз. Има и други начини да се продава реклама в сайтове. От рекламата в Адуърдс не съм доволен. Беше скъпа, неефективна и безполезна. Да, идва някакъв трафик, реален е ама кво от това като не е добре таргетиран. След като проучих нещата се оказа, че само ми цъкат по рекламите в разни неизвестни спамерски сайтчета. Целият номер е в това да си продадеш силно таргетираната аудитория на правилните хора. За целта е нужен и подходящ продукт. В това отношение колегата, който се опитва да продава директна реклама в сайта си за вицове е в доста неизгодна позиция и наистина може да разчита само на рекламни мрежи. Повечето от нас обаче са принудени да си предлагат ценните продукти с голям и скъп таргетиран трафик за без пари, което е много грешно и трябва да се промени! Аз лично в момента мога да зарежа рекламните мрежи без да загубя много и смятам да го направя.

Изчезнат ли основните издатели рекламните мрежи увяхват като катър без история и рекламата ще си дойде на реалните цени. Който не ще да плаща няма да рекламира.
 

Горе