Това го иска EU

От: Това го иска EU

Искаш да кажеш единственият жив който не е приятел на Боко и сие - До тук се отърва само със секвестиране на част от бизнеса му
 
От: Това го иска EU

Като гледах клипа останах с впечатлението, че той е се е опитал да каже на Вдянков за далаверите на големите вериги ощетяващи хазната и бизнеса (той не че не е знаел де) и за мерси е получил холивудски екшън от Цецо Тъпото. Резултата е 4 спрени завода и 2000 човека на улицата. Който може ще си направи изводите.
 
От: Това го иска EU

Какъвто и да е Гриша Ганчев е един от най-големите инвеститори в България. Като кажат идва чуждия стратегически инвеститор, веднага подаваме газягата, а на наще, дето тука си инвестират парите им ебаваме мамицата. Това е то да си мазохист ненаситник и сам да си режеш клона.
 
От: Това го иска EU

Нямам многото инфо за него, ако съдя какво се пише за него ясно ..... а и Вискяре не е само той единствения
Но това, което говори с всичко съм съгласен и като гледам май голяма част от това, което сме писали аз Хепи, Манта и ощя няколко го казва и той. Само дето не са 200к, а близо 800к във всичките държавните структури.

Най-накрая някой голям от бизнеса да заговори за либерализирания ....
 
От: От: Това го иска EU

Като гледах клипа останах с впечатлението, че той е се е опитал да каже на Вдянков за далаверите на големите вериги ощетяващи хазната и бизнеса (той не че не е знаел де) и за мерси е получил холивудски екшън от Цецо Тъпото. Резултата е 4 спрени завода и 2000 човека на улицата. Който може ще си направи изводите.

Това е запазена марка на герберастите - Тенчо Попов беше занесъл една папка с доказателства за нарушения в енергетиката - ефекта беше че го снимаха баретите простнат на земята да се гаврят с него

Алексей Петров беше занесъл една папка с предложения как да се подкрепи дребният бизнес на невдянков след една седмица го даваха по телевизията простнат на земята и го влачат като куче.

Дамбовеца единият ден го даваха по телевизията как говори за ГРОБ на другият ден го даваха по телевизията как в 3 през ноща тежко въоръжени барети го вадят от тях по гащи пред децата му.

Когато премиера е мутра всички приемат мутренският манталитет
 
От: Това го иска EU

То 99% от арестуваните да ги бяха поканили, сами щяха да отидат, ама с баретите е някак по арно за пред електората.
 
От: Това го иска EU

Искаш да кажеш единственият жив който не е приятел на Боко и сие - До тук се отърва само със секвестиране на част от бизнеса му
Ако не вкараш ББ в сериала, няма да ти е вкусна вечерята. (Нищо лично)
Гриша Ганчев го подпука драгалевския циганин, веднага, щом дойде на власт. Да отреже от баницата Мултигруп му трябваха около 6 месеца. Но на втория или третия месец бензиностанции Литекс вече бяха бензиностанции Шел. Без право да отваря бензиностанция в следващите три години! Първите "бели" бензиностанции в България!
Нататък кой ли не му се изреди...
Но пича оцелява и успява.

Блеки, от "големите" от онова време е единствения, който хем е жив, хем прави бизнес. Всички останали са или в гробищата, или в девета глуха. Повечето са в гробищата. Всички "големи" имена от последните 15-ина години са хора, дето се наместиха в опразненото. Нещо като втори, трети и пр. ешелон. Да не говорим, че голяма част от тях също вече не са живи.
За мен този човек е уникат! Уникален по оцеляване.

Я виж какво става в Плевенски избирателен район: Ламбо водач на листа, а Р. Петков се "отказал". :lol:
БСП яко в криза за предстоящите избори.
 
Последно редактирано:
От: Това го иска EU

Явно си забравил за една организация с три букви, както медиите обичат ги наричат, които имат огромни активи. Забравил си ги тях щото никой не говори за тях а и те държат да са в сянка, макар че бизнесите им са огромни и легализирани, че и публични - можеш си купиш акции от тях :)
 
От: Това го иска EU

Най-накрая някой голям от бизнеса да заговори за либерализирания ....

Айде пак за свободния пазар
Ти не чу ли какво каза за вътрешно европейския пазар и как ни ебават?
Всяка държава се грижи за собствения бизнес, само България е като разграден двор

Спри се с тези теории за свободния пазар
Винаги има някаква регулация
Ако имаме истински свободен пазар, неминуемо ще се създадат монополи и тогава няма да е свободен пазар

За България свободния пазар изглежда така:
Мечтата на робите: пазар, на който можеш да си купуваш господари.
— Станислав Йежи Лец
 
От: Това го иска EU

Едно си баба знае, едно си баба бае.

Колега прекалено си далече от нещата - ще създаде монополи къде се чуваш ?! Я ми обясни в Германия къв монопол има като десетки фирми се конкурират за теб?!
Както и да е не ми се занимава по такава тема явно имаш други представи за живота или си разбрал други неща или не си учил - не е мой проблем.

Виж едно нещо, което няма как да не се съглася е покровителстван внос на стоки от ЕС - демек монопол :)
Монопол има когато за едните неважат правилата, а за другите важат. Не важат за едните, щото имат държавно покровителстване - за да има монопол, то трябва държавата да го гарантира.

Моля те говори по теми, в който си компетентен и за н-ти път ти казвам не ти е проблема в свободния пазар, който го нямаме а в неговата липса! Същинския проблем е именно в политиката и икономиката ни, думите на Ганчев са именно бизнес климата!
 
От: Това го иска EU

Е то затова в развитите икономики има държавни структури за борба с монополите

Конкуренцията в свободния пазар винаги върви към уедряване
А колкото е по-голяма една риба яде по-малките и става по-голяма и по-голяма докато не и стигне собствения пазар и затова си търси пазари под предлога за "свободен пазар"

Искам да ти кажа, че и аз обичам "свободния пазар", ама да имаме стабилна икономика първо, а не да излизаме с голо дупе срещу конкуренцията

Не ти успорвам знанията, но си като кон с капаци
Това което си учил, това е правилното за теб
Да, ама за мене не е
Аз не съм с капаци и виждам нещата по друг начин
 
От: Това го иска EU

Явно си забравил за една организация с три букви, както медиите обичат ги наричат, които имат огромни активи. Забравил си ги тях щото никой не говори за тях а и те държат да са в сянка, макар че бизнесите им са огромни и легализирани, че и публични - можеш си купиш акции от тях :)

ТИМ ли? Те сега са сила, но навремето не бяха от големите.
 
От: Това го иска EU

Е то затова в развитите икономики има държавни структури за борба с монополите


Конкуренцията в свободния пазар винаги върви към уедряване
А колкото е по-голяма една риба яде по-малките и става по-голяма и по-голяма докато не и стигне собствения пазар и затова си търси пазари под предлога за "свободен пазар"

Искам да ти кажа, че и аз обичам "свободния пазар", ама да имаме стабилна икономика първо, а не да излизаме с голо дупе срещу конкуренцията

Не ти успорвам знанията, но си като кон с капаци
Това което си учил, това е правилното за теб
Да, ама за мене не е
Аз не съм с капаци и виждам нещата по друг начин

Добре и правиш, че не ми ги оспорваш. Но сега е време и за теб да си разшириш кръгозозора и светогледа и мирогледа!

Добре би било да спреш да ми даваш взаимно изключващи се аргументи.
Сега надявам се да ме разбереш какво ти говоря - за да съществува монопол в над 99% от случаите то той винаги е регламентиран и благословен от държавата! Факт е, че големите се стремят да изяждат малките, НО при една ефективна пазарна система - ти можеш да влезеш или да се обединиш с други и да изкарате нещо иновативно и да изядете дела на който и да е, това няма как да го направиш ако държавата регулира монополите.

А за голото дупе, то си е голо щото сме неефективни! Неефективни като пазари, бизнес, производство, а още по-малко като политика и държавност! И неефективни заради гарантираните от държавата монополи - вноса на определени стоки от определени ЕС вносители, е пример. Не ти е виновен вноса, а всичко останало :)
Нека ти дам един пример, за това което защитаваш:

Фирма АБВ е експерт на добавяне на фенове във ФБ и е ФБ специалист - взима 100 лв за всеки 1к добавени фенове. Ти си част от този форум ние представляваме света и световния пазар ние сме толкова ефективни - имаме най-съвършените методи и технологии, всичко е автоматизация. Местната продукция на АБВ се състои от 100 човека дето правят всичко ръчно, бавно и неефективно. При свободен пазар бихме влезли и свалили цената до 10 лв и всички клиенти ще имат огромен излишък нетно 90 и техните страници ще са най-ефектвните. Ти ми казваш това трябва се забрани! И трябва всички да плащат 100 лв за неефективност :) Икономиката, пазарите и особено клиентските предпочитания не вървят така :) Разбираш ли в момента в, който забраниш и стимулираш една неефективна индустрия ти създаваш монопол, но това става следствие на лобитата - като имаш вътрешен монопол, още по неефективна става цялата система. Дано разбереш!

Ето цитат от Влади:

За да може това да се случи обаче, трябва да са налични ефективно работещи институции, които да генерират равните права и ясна регламентация на правилата. Само тогава може да се роди ефективна конкуренция, която е най-големият враг на монополите и олигополите. Не ни трябва комисия за защита на конкуренцията … трябва ни среда, в която частната собственост е неприкосновено право на всеки гражданин, в която прокуратурата и съдебната власт работят ефективно и ефикасно, в която работата на полицията е прозрачна и резултатна. За голямо съжаление, това в България е химера и поради тази причина употребявам думата „ражда” … защото все още очакваме това толкова трудно раждане … няколко десетилетия …

http://brain-workshop.org/index.php...013-03-27-03-54-30&catid=40:economy&Itemid=60

Съветвам те да четеш, какви са ползите от свободните пазари и търговията - гарантирам ти при обективно анализиране ще установиш, че всичко което си мислил е било следствие на пропагандата анти-свободните пазари, про държавната намеса и регулация! Цялата тази работа с ЕС, е именно изнвинението на политиците да си правят схемите, необезпокоено, като ЕС е торбалана!!!

Мисля, че много време ти отделих по пазарите, а и на всички други - чете повече икономика, за пазарите и търговията, историята и приложенията - в момента съм писал има такива страни про пазарни с отворени пазари и свободни пазари и те са в пъти по-добре от нас :) и от почти всички западни страни и така наречени бели страни! Ние в момента не живеем в свободен пазар, така че няма как да виниш, нещо което няма в БГ :)
 
Последно редактирано:
От: Това го иска EU

ТИМ ли? Те сега са сила, но навремето не бяха от големите.

Позна, но не знам кой период визираш. На дали Ганчев и сие са били сила в началото на 90-те!
 
От: Това го иска EU

Добре и правиш, че не ми ги оспорваш. Но сега е време и за теб да си разшириш кръгозозора и светогледа и мирогледа!

Добре би било да спреш да ми даваш взаимно изключващи се аргументи.
Сега надявам се да ме разбереш какво ти говоря - за да съществува монопол в над 99% от случаите то той винаги е регламентиран и благословен от държавата! Факт е, че големите се стремят да изяждат малките, НО при една ефективна пазарна система - ти можеш да влезеш или да се обединиш с други и да изкарате нещо иновативно и да изядете дела на който и да е, това няма как да го направиш ако държавата регулира монополите.

А за голото дупе, то си е голо щото сме неефективни! Неефективни като пазари, бизнес, производство, а още по-малко като политика и държавност! И неефективни заради гарантираните от държавата монополи - вноса на определени стоки от определени ЕС вносители, е пример. Не ти е виновен вноса, а всичко останало :)
Нека ти дам един пример, за това което защитаваш:

Фирма АБВ е експерт на добавяне на фенове във ФБ и е ФБ специалист - взима 100 лв за всеки 1к добавени фенове. Ти си част от този форум ние представляваме света и световния пазар ние сме толкова ефективни - имаме най-съвършените методи и технологии, всичко е автоматизация. Местната продукция на АБВ се състои от 100 човека дето правят всичко ръчно, бавно и неефективно. При свободен пазар бихме влезли и свалили цената до 10 лв и всички клиенти ще имат огромен излишък нетно 90 и техните страници ще са най-ефектвните. Ти ми казваш това трябва се забрани! И трябва всички да плащат 100 лв за неефективност :) Икономиката, пазарите и особено клиентските предпочитания не вървят така :) Разбираш ли в момента в, който забраниш и стимулираш една неефективна индустрия ти създаваш монопол, но това става следствие на лобитата - като имаш вътрешен монопол, още по неефективна става цялата система. Дано разбереш!

Ето цитат от Влади:



http://brain-workshop.org/index.php...013-03-27-03-54-30&catid=40:economy&Itemid=60

Съветвам те да четеш, какви са ползите от свободните пазари и търговията - гарантирам ти при обективно анализиране ще установиш, че всичко което си мислил е било следствие на пропагандата анти-свободните пазари, про държавната намеса и регулация! Цялата тази работа с ЕС, е именно изнвинението на политиците да си правят схемите, необезпокоено, като ЕС е торбалана!!!

Мисля, че много време ти отделих по пазарите, а и на всички други - чете повече икономика, за пазарите и търговията, историята и приложенията - в момента съм писал има такива страни про пазарни с отворени пазари и свободни пазари и те са в пъти по-добре от нас :) и от почти всички западни страни и така наречени бели страни! Ние в момента не живеем в свободен пазар, така че няма как да виниш, нещо което няма в БГ :)

Мога да ти призная, че защитаваш тезата си толкова яростно, но не бих казал аргументирано
Смятам, че на моменти си противоречиш и ти се пропуква защитата
Сега, да ти дам няколко въпроса
-Как точно този свободен пазар, както ти го разбираш ще помогне на икономиката на България и на финансите на обикновения българин
-Защо европейския пазар за някои държави се оказа фалит и допълнителни кредити, а за други печалба от тотото
-Ако европейския пазар се отвори и за Китай дали няма да има по-голяма конкуренция и падане на цените на стоките за обикновения потребител
-Ако мислиш, че в така да се каже страната на демокрацията Хамерика има свободен пазар ми дай точни примери за това, щото аз имам готови отговори
Да започнем с въпросите СЕГА:-o
 
От: Това го иска EU

Не е нужно да си екперт по макроикономика за да разбереш че blackout8 е прав, и даже не коментирам нивото на неговите знания-фактите са в полза на пазарите.
Да, няма съвършенна икономическа система, но свободния пазар е най добрия механизъм за СЪЗДАВАНЕ НА БЛАГА защото държавата има минимални регулаторни функции, и съответно благата се създават от участниците в пазара(мисля че дори dintronix знае че никоя държава не създава блага, а и това не е нейна работа(понякога държавата създава или отнема стойност от вече създадени блага но това е от тема финанси)) а някой тук е чел само политикономия, та държавата само преразпределя създадените от участниците на пазара блага с убийствен комисион за самоиздръжка 30+% е, логично е че не е ефективна структура и съответно колкото по малко преразпределя-толкова по добре.
Но спора тук не е само икономика, а и убеждения, но и там има фактология-десните (пазарните) произвеждат блага, левите ги прахосват.
И накрая-не е нормално предприемачите да червенеят!!!
 
От: Това го иска EU

Много добре знам какво пише в дебелите книги
Защитниците на свободния пазар, ако могат да ми отговорят на въпросите ще е по-добре
 
От: От: Това го иска EU

Мога да ти призная, че защитаваш тезата си толкова яростно, но не бих казал аргументирано
Смятам, че на моменти си противоречиш и ти се пропуква защитата
Сега, да ти дам няколко въпроса
-Как точно този свободен пазар, както ти го разбираш ще помогне на икономиката на България и на финансите на обикновения българин
-Защо европейския пазар за някои държави се оказа фалит и допълнителни кредити, а за други печалба от тотото
-Ако европейския пазар се отвори и за Китай дали няма да има по-голяма конкуренция и падане на цените на стоките за обикновения потребител
-Ако мислиш, че в така да се каже страната на демокрацията Хамерика има свободен пазар ми дай точни примери за това, щото аз имам готови отговори
Да започнем с въпросите СЕГА:-o
Това ще е последния отговор по тази тема, ще давам вече консултации на ЛС.
Колега добри въпроси си задал.
От тях съдя, че не си наясно с нещата за свободните пазари и търговията, или не си отделял много време или е друго. Нормално да е това - ако отделяш толкова време, то това е разхода ти, който би бил вложен някъде другаде по ефективно и да извличаш повече ползи - сигурно си направил това. Няма как да си чел и си наясно с това, което съм аз, просто защото си специализирал в друго. Не знам къде си противореча, но щом мислиш така, твоя воля. Но хайде от мен да мине, ще ти помогна да вдигнеш завесата на неяснотата.

Дай да отговаряме:

-Как точно този свободен пазар, както ти го разбираш ще помогне на икономиката на България и на финансите на обикновения българин

Да приемем държавната администрация е 4/5 по малка, да кажем данъчната тежест е на най-ниските нива, да кажем имаме ефективност на държавните институции за съблюдаване на добровлните решения и отношения и да гарантира пазарни устои, да кажем държавата преразпределя до 10% от БВП това записано в конституция, да кажем държавата се занимва само с вътрешно и външно право охраняване и основни социални дейностти.
От този момент на сетне в икономиката ни ще има огромен свободен паричен ресурс, който иначе бива изяждан от държавата. В следващия момент отношенията ще са на доброволен и свободен принцип и всеки ще има изгода от търговията. Всеки ще е воден да задоволява потребността си и нуждите по свободен и добровлен принцип. Ще може да създава бизнеси и няма да има никакви възбрани, този по голям ресурс ще се трансформира в повече производство. Всеки който иска ще се конкурира и ще се конкурира за проиводствени ресусрси - труд, земя капитал. Всеки бизнес, ще се бори за тези ресурси и ще ги управа по най-ефективен начин, защото иначе би отпаднал от играта. Голямата конкурнеция, води до ефективност, а тя до производителност, а то до много по голямо ниво на услуги и продукти, който от своя страна ще свалят цените. Да погледем от страна на бедния човек - МРЗ няма да съществува както сега, защото създава безработица, бизнесите ще наемат хората спрямо уменията им и ще заплащат подобаващо, разбира се по малко умелите ще допринасят по-малко и ще получват по-малко, но и държавата няма да взима толкова осигуровки и данъци както сега - демек като вкараш двете неща ще има ръст на покупателната сила или увеличение на реалната заплата!

Да се върнем на аргумента с монополите - фирмите се борят да са номер едно и да са големи за да имат влияние и да определят цените. Да кажем, че 1 компания почне да изкупува другите с цел да е монопол. Та за да стане това тя е добре стъпила на пазара, а това ще рече голяма ефективност и ниски цени или иначе казано конкурентно предимство, но има нужда от големи средства за да го постигне, ако почне да изкупува компании с ликвидни средства ще загуби конкурентно предимство, затова ще прибегне до заемен капитал. Ок купува компанията, тя трябва да я преструктурира спрямо техните стандарти - време пари и ресурси се губят. Ок решава да купи 2-ра, проблема е че 2рата ще е по скъпа защото по-малко компании остават на пазара и да така всичко се повтаря до един момент в който последната компания е свръх скъпа. Ок купува я и остава една на пазара, но тя ще е монопол, да но ще е задлъжняла и ще се отдалечила доста от пътя си преди. И не само това а и ще е финансово нестабилна, никой борд на директорите няма се съгласи, но хайде съгласява се. В същия момент собствениците на бизнесите, които са били купени имат кеш и сещаш се че са предприемачи, в много от случаите е ясно че ще се опита да подбри продукта и да изкара нещо ново и по-добро, качесвено и ефтино да се конкурира на пазара и това ще яде от дела на монопол :) Ок и това да не стане в момента в който монопола вдигне цените, то това е сигнал за другите, че на този пазар има яко печалба нормалната печалаба е по голяма от 0 и това ще доведе до предлгане и от там спад на цената.

Давам пример:

БГ енергийния сектор - това е пример за анти свободен пазар и държавно гарантирани монополи. Какво става при либерализиране:

1. Падат всички териоториални бариери, за да има монопол трябва има и бариери, няма само ЧЕЗ да е за София
2. Отпадат всички бюркоратски изисквания, всеки който иска да продава има определен лиценз и серитификат, всичко е стандартизирано.
3. Всеки търговец/доставчик има достъп до физическата мрежа, като плаща опредена такса.
4. В този момент, в който всичко е на лице, ще дойдат доста играчи, защото има доста хляб в това.
5. Това ще доведе до спад в цените защото всеки, който има готова продукция и услуги и не я реализира му се пише загуба. Водени от мотива за загуба цените падат.
6. Всеки човек, ще избира който си иска доставчик.
7. Всеки доставчик, ще може сам да си прави енергийния миск.
8. Всеки доставчик, ще избира от къде да купува - ако си от София и имаш софойски доставчик, то той ще се опита да изкупи ток от най-близките централи до софия, и да има ниски разходи за транспорт, може се окаже че тока да ти е по евтин от АЕЦ сега
9. Ще има либерализиация и при централите, всеки може си качи ВЕИ-та и да продава, но не както е сега.
10. БГ е с енергоемка икономика, в този момент всеки бизнес голям прозивдител би инвестирал в собствени центрирали, с пъти по лесни условия от както е сега.
11. Самите производители на ток, биха направили центнрали близки до пазарите си с цел по ниски крайни цени.
12. От момента на ниските цени на ток ще се възползват всички производителите, това ще довде до спад на производствени разходи и да по голяма производителност и конкурентноспосбност, това от своя страна ще довде и до по голяма заетост
13. След като имаме всичко това, доставчика ще избере, от къде да купува и може се окаже, че съседа ти прави ток, и местния доствчик на ток да взима и от него и това да сваля още цените
14. Всичката тази конкуренция, ще доведе до спад на цената в краткосрочен план, защото сега има тонове регулации сега, но в дългосрочен план цената върви нагоре, но заради либерализиранията цената няма скача рязко.
15. Всичко това ще доведе до по ниски сметки, по-голяма ефективност, по-голяма производителност и в крайна сметка по-вече пари накрая на месеца.
16. Всички ще са по-добре тогава от колкото сега или иначе казано ще се подобри благосъстоянието на хората

Можеш да приложиш това и при другите проблемни сектори на икономиката ни и накрая ще видиш какво благоденствие ще е.


Съветвам те да гледа тук, както ако искаш следи и чети за австрийската икон. школа гарантирам ти ще е само за твое добро.
[video=youtube;bwEcH7HGSZY]http://www.youtube.com/watch?v=bwEcH7HGSZY[/video]

-Защо европейския пазар за някои държави се оказа фалит и допълнителни кредити, а за други печалба от тотото

Заради много неща - огромна държава, огромна социална политика която е дефицитна, огромни дефицити, огромни държавни намеси, огромни регулации и всичко това се финансираше с огромен дълг.
Създаде се трагедия на общите блага, по слабите страни взимаха и се финансира като по силните, въпреки че нямаха същите икономики. Всичко това създава морален риск, и той се случи
Някой като Гърция не ги оставят да фалират, щото фалират ли те пада Германскта и Френската банкова система - в момента ЕС се превръща в голямо правителствено, пазара и неговите механизми не ги долюбват.
Но това не попрече на ЕЦБ да напечета 1 трилиона евра за няколко месеца, после да не се чудиш от къде иде инфлацията :)

-Ако европейския пазар се отвори и за Китай дали няма да има по-голяма конкуренция и падане на цените на стоките за обикновения потребител

Ще има по-голяма конкуренция и по-ниски цени, по-голям потребителски излишък и най-вече ръст реалните заплата, това са основните на международната търговия.

Гледай тук точно описва това което говоря и всички ползи от свободната търговия и негативи протекционизма:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2X3KPilAt0

Иска се протекционализъм да се защитят едни за сметка на неефективност в икономиката.

-Ако мислиш, че в така да се каже страната на демокрацията Хамерика има свободен пазар ми дай точни примери за това, щото аз имам готови отговори

В момента Хамерика е огромно правителство, свободните доброволни отношения са били до създаването на ФЕД, не случайно и тогава е най-големия възход. След ФЕД, държавата е в пряк контрол на паричното предлагане, и не случайно сме свидетели на тези тежки кризи и депрсии, който иначе при наличието на свободен пазар са с продължителност 2 години, сега са много повече - Япония е вече близо 2 десетилетия.

Надявам се вече си малко по наясно с неща. Има сериозна пропаганда срещу свободните пазари и всяка криза решението е да има повече държавност. Идеята съвсем проста - държавата е в бизнес на извличане на богатства и инфлационен данък - колкото по-голяма е една държава толкова по-вече се експлоатира. Държавата където и да се е намеслва не е увредила нещата, където се е отдръпнала има неимоверен положителен ефект.

[video=youtube;4Ttbj6LAu0A]http://www.youtube.com/watch?v=4Ttbj6LAu0A[/video]


А за нашите политици ЕС е плашилото, виновника и торбалана с който плашат и се оправдават. През 2008 се оправдаха с ЕС с голяма догонваща инфлация, такова нещо не съществува! Инфлацията ни беше следствие на друго но официалната инфлация беше близо 15%, а реалната сигурно е над 30%. Идеята за това е да не се покаже, как паричната маса в БГ растеше с близо 30% а кредитирането с близо 100% към 2008, всичко което доведе до огромно задлъжняване, балони от който сега още сърбаме попарата.

Не са виновни свободните пазари, които ги нямаме, а продажните политици и в определена степен евро бюрократити.

От мен толкова :) умно момче ми изглеждаш надявам се да разбереш, ако не ЛС :)
 
Последно редактирано:
От: Това го иска EU

Блекчо, с тия километрични постовеж и клипчета не успяваш да докажеш нищо. Просто защото колегата е прав - неизбежно възникват монополи!

Едно време имаше хиляди малки кабелни оператори и интернет доставчици, къде са те сега? Няма регулации от държавата, нито нещо което да спира някой да се развива в тази насока. Появиха се обаче няколко големи риби, които изкупиха целите сектори. Изкупиха локалните мрежи, изкупиха малките кабелни оператори (повечето) и създадоха монопол! Ще кажеш - не монопол, ама аз ще ти кажа, че съм сигурен, че големите риби са в картел и държат определени цени, под които не падат. И когато в град като Търговище примерно преди си имал 3 кабелни оператора, сега имаш само един - Близу, защото предишното име на Близу (Кейбълтел) изкупи всички по-малки. И когато не си доволен от услугите на този оператор и от цените му, можеш да направиш две неща - или се отказваш, или си плащаш.

Та, ето ти конкретен пример за това какво се получава при една свободна конкуренция, защото не виждам как държавата тук е регулирала каквото и да е, просто парите (и вероятно други по-силови методи) са изиграли ролята си. Същото се случи и с интернет доставчиците, най-големите от които се държат или от кабелни, или от мобилни оператори.
 
От: Това го иска EU

Има достатъчно конкуренция при доставчиците на Интернет. Заради икономията от мащаба не е изгодно доставчикът на Интернет да има твърде малко клиенти. Смятам, че не е редно да съществуват малки доставчици на Интернет - това не е никак ефективно.

Казваш, че в Търговище имало монопол на Близу. А къде са другите доставчици? Нима от Виваком ще ти откажат доставка на Интернет, ако си поръчаш? Нима Макс телеком ще ти откаже (проверих специално за теб - имат покритие в Търговище)? Нима Рутил.нет ще ти откаже (и те имат покритие в Търговище)?

Имам наблюдения за Варна - има много доставчици на Интернет. Не знам да има град, където да има монопол в този сектор.

В много сектори на икономиката не трябва да има твърде малки фирми, защото това не е ефективно (не може да се облагодетелстваме от икономията на мащаба).
 

Горе