Това го иска EU

От: Това го иска EU

Извинявай, но понеже имам опит ще ти кажа - по едно време колегата се налагаше да поддържа няколко интернета, за да има някаква връзка. Близу е зле, изчезват с дни и техническата поддръжка никаква я няма. Вивател е същата работа, за скайп става, но иначе - НЕ. Макс телеком са долу горе добре, но ако ти трябва по-бърза връзка издиша бисквитката. За всичките тия, за да разбереш как работят, трябва да сключиш годишен договор. Т.е. пускаш си от вивком, не баца, кво правим - пускаш друг и по едно време се оказва, че плащаш луди пари за интернет, който го няма! Ето ти свободен пазар и конкуренция - висчко е изкупено от няколко големи риби, които не им дреме за клиентите им, защото реална алтернатива няма.
 
Последно редактирано:
От: Това го иска EU

В много сектори на икономиката не трябва да има твърде малки фирми, защото това не е ефективно (не може да се облагодетелстваме от икономията на мащаба).
Какво значи "твърде малки фирми" и какво значи "неефективно". Тук говорим за изкупуване и окрупняване на сектора, а не за фалирането на малките. Макар, че и фалитите не са нещо непознато. Например заради големите западни търговски вериги, които могат да си позволят дъмпинг на цените, много от малките местни магазинчета фалират. Тук според вас не трябва ли да има регулация от страна на държавата?
 
От: Това го иска EU

Редрум, колега това че едните са по-добри от другите и отпадат е именно пазарен принцип. Викаш само Булсата дават ТВ и нет и ще вдигат цената?
Нямам търпение това да се случи, само че кога ще стане?!?
Вививата, Мтел, Близу, Кабелните оператори - малки и големи, се конкурират във Варна за всичко, знам че в София скоростта е много по добра от колкото тук във Варна.

Това показва едно конкуренция. Прекалено добре ти е ясно това, само се опитваш да омаловажиш това което писах по рано. Ех интересно племе, едно си знае обаче и това е монополи се създават и до там :)

Ами и това като стане, ще дойдат големите западни оператори и ще стане интересно, не бой се монопол няма как да стане. А картел, винаги има стимул някой да свали цените при картелно споразумение!

Това, че в малки селски пазари може мине номера не означава нищо!

В БГ сателитен, кабелен и нет бизнес има голяма конкуренция и въпреки факта пак има големи бариери за вход! А ако всичко се окрупни, ще се молиш за внос от вънка на някой голям оператор :)
И за протокола, не знам колко си наясно, но Булсата са доста зле финансово това според слухове.
 
От: Това го иска EU

Т.е. в тях възникват естествени монополи и всичките неща, които на теория важат за свободни пазари и прочее чудесии, не важат за тези случаи. Каква либерализация бе братче, едно е на хартия, друго е на практика.

Нямах предвид това. Пак има конкуренция, но се конкурират няколко големи фирми.

В момента ползвам Интернет от два доставчика - Интербилд и Спектрум Нет. Интербилд ми доставя Интернет по меден кабел (UTP) и телевизия по коаксиален (за 20 лв на месец), а Спектрум нет - по оптичен (за 14.90 на месец). Връзката е много бърза (много повече, отколкото реално ми трябва - тази на Спектрум нет е поне 80 мегабита в секудна). За 34,90 на месец имам Интернет непрекъснато (превключвам на другия, когато единия има технически проблем) и телевизия.

И на единия и на другия доставчик им прекъсва връзката понякога - може би четири-пет пъти годишно (нямам точна статистика). Тъй като това много ме дразни, ползвам два доставчика. Иначе за тези, които не им е проблем това прекъсване, може да си ползват Интернет само от един доставчик. Цената от 14,90 лв на месец за оптичен Интернет е смешно ниска, така че не ми е проблем, че плащам на два доставчика. Няма как един малък доставчик на Интернет да постигне такава ниска цена при толкова добро качество. При малкия доставчик една огромна част от цената ще бъде за администрацията - а това ще го доведе до фалит при конкуренцията с големите, които икономисват от мащаба.
 
От: Това го иска EU

Редрум, колега това че едните са по-добри от другите и отпадат е именно пазарен принцип
С кое са по-добри, че могат да ги изкупят?

Хепи, да, обърках се и се поправих.

Обяснете за западните вериги и малките локални търговци, които без протекция от страна на държавата ядоха дебелия.
 
От: Това го иска EU

Брей те затова ли хората ги избират, щото могат си купуват компании. Недей да ставаш смешен, клиенсткия избор, няма абсолютно нищо с управленските решения за придобивания и сливания!

От тук можеш да видиш какви са им амбициите
И спътник, и GSM лиценз за "Булсатком"
Отделно можеш се поразровиш, че са взели над 40 милона кредит от Уникредит Булбанк, като залога е цялата компания а условията на кредита не са чудесни - като се има предвид сериозна надбака над eurobor 8%
Основна част е от кредита е насочен към инвестиции. Така, че спокойно пак можеш да прочетеш какво съм писал по рано и да видиш как се материлиазира сега, при грешка булсата гори. Ако си Монопол, никога няма заемеш такъв риск.

Само се чудя какво толкова мразиш на пазарите, че умираш от кеф някой да те регулира и ти казва какво да правиш :D

П.С. Не знам какво визираш за локалните магазини, но е ясно че големите ще ги изядат - вика му се икономия от мащаба, дори и да няма никакви протекции.
Ако беше това какво искаш сигурно щяхме с техноглоята от преди соц-а, щото нали забраняваме конкурнециите и търговиите, за да има кинти на едни неефектини играчи :)

На дали са изядени всичките магазини, спокойно можеш отидеш в някой квартален магазин и дадеш 10% отгоре, вместо да ходиш до хиперверигите - твои си е избора. Като гледам никой от консуматорите не е ревнал от реалността, че има дискаунтър и локални магазини!
 
От: Това го иска EU

Обяснете за западните вериги и малките локални търговци, които без протекция от страна на държавата ядоха дебелия.

Малки търговци не трябва да има, просто е абсурдно да висиш в магазина в очакване на клиенти. Наличието на малки търговци е оправдано, ако големия магазин е далеч и клиента го мързи да върви до там. Иначе няма как малкия търговец да излезе на печалба, защото големия може да предложи по-ниски цени (заради ефекта на мащаба).

Това, че има малки търговци показва само, че големите магазини надуват цените (или клиентите ги мързи да вървят до големия магазин и предпочитат да платят по-скъпо в малкия, който е по-близо). Затова някои клиенти (които не ги мързи да мислят и не могат да си позволят да не спестяват) предпочитат да купят някои неща от малкия търговец (ако ги продава евтино), а останалото (което малкия търговец не може да си позволи да го продава на ниски цени) го купуват от някой голям търговец, който може да си позволи да продава този продукт на ниска цена.

Наличието на малки магазини за хранителни стоки е оправдано само като ролята им на ограничител на цените (заради тях големите не могат да надуват цените неограничено - ако го направят пенсионерите и други бедни хора ще предпочетат да купуват от малкия търговец, той ще порасне и ще има риск да смачка бившия голям и т.н.).

В някои държави просто е неизгодно да си малък заради огромните разходи за труд (заради огромните минимални прагове на осигуровките) - които могат да се ограничат само като се ползват работниците по-ефективно - тоест като се ползва икономията на мащаба.
 
От: Това го иска EU

Извинявай, но понеже имам опит ще ти кажа - по едно време колегата се налагаше да поддържа няколко интернета, за да има някаква връзка. Близу е зле, изчезват с дни и техническата поддръжка никаква я няма. Вивател е същата работа, за скайп става, но иначе - НЕ. Макс телеком са долу горе добре, но ако ти трябва по-бърза връзка издиша бисквитката. За всичките тия, за да разбереш как работят, трябва да сключиш годишен договор. Т.е. пускаш си от вивком, не баца, кво правим - пускаш друг и по едно време се оказва, че плащаш луди пари за интернет, който го няма! Ето ти свободен пазар и конкуренция - висчко е изкупено от няколко големи риби, които не им дреме за клиентите им, защото реална алтернатива няма.
Това, че няма предприемач, който да предложи услугата в конкуренция, не е виновна държавата.
При мен, в махалата, има прилична конкуренция. Всичките мобилни оператори плюс един кабелен. По изброените от теб причини, реално остава кабелния. Но се появи един пич, който с един предавател, боднат на южните склонове на Стара планина, покрива почти цялото западно Софийско поле. Нямам представа дали оперира на други места, но в територията, на която има сигнал, са всички мобилни оператори плюс доста локални кабелни. Като работи на малко по-високи цени от останалите. И именно той ме насочи към кабелния оператор, независимо че е конкуренция. Мотивите му бяха много логични и бизнес построени, така че винаги ще го препоръчвам, независимо че не съм му клиент - защото е истински предприемач. А кабелния ми оператор също има сериозно бизнес отношение към работата си, така че разполагам със съвсем приличен, качествен и ефтин достъп до Мрежата.
Обяснете за западните вериги и малките локални търговци, които без протекция от страна на държавата ядоха дебелия.
Аз съм малък търговец, и веригите не ми пречат. Защото не са ми конкуренция.
А дебелия го изядох точно от протекцията на държавата. За една нива десет декара и един тъп зърнопроизводител, който също изяде дебелия заради тъпотата си, вместо да получа субсидия, ме изкараха, че имам да им давам. При това в рамките на следващите три години! Така че не искам нищо от държавата - брака с държавата е неравностоен!
Колкото е по-далече една държава от бизнеса, толкова е по-добре. Тогава има истинска и реална конкуренция. Тогава които могат - успяват.
В земеделските сайтове, а и не само, е пълно с въпроси: За кое какви пари дава държавата, та с него да се захвана и да стана бизнесмен?

Или както са казали старите хора: Видяла жабата, че подковават вола, и тя вдигнала крак!
 
Последно редактирано:
От: Това го иска EU

Вискяре, пълна подкрепа имаш от мен, не знам дали съм ти разквал, но имам познат от една от банките, кредитен оценител и анализатор е - та банката основно със селс. стопански контрагенти бачка. И миналата година като стана батака с фермерите и субсидиите дето не дойдаха, такива неща ми разказваше че направо уникални бизнесмени. Взимат кредити и си купуват възможно най-скъпите машини, като заделят голям процент за собствени нужди - къщи, коли, жената децата, курвите и т.н - онзи спокоен щото ЕС ще дава кинтите за субсидии и е спокоен че направил инвестиционна еквилибристика - ама годината не беше много дажна тогава и ЕС промени леко условията и гледаш къв рев те банките виновни. Пича си взел ламборгини или ню холанд машини за няколко стотин декара, вместо машини 2ра ръка или среден и нисък клас, които ще са пълно достатъчни, а останалото да го задели за други инвестиции, но не ...... Чул че има оферта в земеделието взел кредити и играл с фондовете - страшен бизнесмен :) Логичния развой е тези да се чистят от пазара и това ставане, не да ги защитава държавата с наши пари! Не съм чул, за истински предприемач да е почнал бизнеса си с държавна субсидия. То това е предприемача по най-ефектвивен начин управлява производството си въпреки, че ресурсите са оскъдни.
 
От: Това го иска EU

Вискяре, нещо не ме разбираш. Говоря ти как пред очите ми малките фирми бяха изкупени от няколко големи риби и това по никакъв начин не доведе до намаляване на цените или пък подобряване на услугите. Така се завладяват пазарни ниши и крайните потребители щат не щат ползват. В случая, това че има 3-4 оператора, не значи че има реална конкуренция, защото разлика в услугите и цените почти няма. Има сектори, в които си възникват монополи (това не значи, че само един предоставя услуги).

Аз съм малък търговец, и веригите не ми пречат. Защото не са ми конкуренция.
A купуват ли от теб? И това, че на тебе не пречат, значи ли че не пречат на десетките собственици на малък бизнес - други българи, които дават работни места и харчат парите си в България.

А дебелия го изядох точно от протекцията на държавата.
Ще ме извиняваш, но сегашната държава е антипод на истинската българска държава. Каква протекция имаш - по-малко данъци ли плащаш, субсидии равни с другите земеделски производители от ЕС ли получаваш, държавата защитава ли те по някакъв начин от чуждестранните производители? Сегашната система е извратена и няма нищо общо с истинския протекционизъм, който трябва да защитава българското производство, но да не убива предприемачеството, а дори да го насърчава. Традиционните за България отрасли трябва да се пазят и защитават, защото те дават хляба на народа. Трябва да има автаркия, не може 80% от земеделската продукция да е вносна и да ми обясняваш, че пазарът го искал, айде стига глупости.

Така че не искам нищо от държавата - брака с държавата е неравностоен!
Би трябвало да искаш да те защитава от чуждестранния спекулативен капитал, който може да те задуши, като залее пазара с евтини стоки/продукция.
 
От: От: Това го иска EU

Това ще е последния отговор по тази тема, ще давам вече консултации на ЛС.
Колега добри въпроси си задал.
От тях съдя, че не си наясно с нещата за свободните пазари и търговията, или не си отделял много време или е друго. Нормално да е това - ако отделяш толкова време, то това е разхода ти, който би бил вложен някъде другаде по ефективно и да извличаш повече ползи - сигурно си направил това. Няма как да си чел и си наясно с това, което съм аз, просто защото си специализирал в друго. Не знам къде си противореча, но щом мислиш така, твоя воля. Но хайде от мен да мине, ще ти помогна да вдигнеш завесата на неяснотата.

И аз за последно ще пиша за свободния пазар, щото колкото и да пиша, явно няма да се разберем.
Икономическия термин 'свободния пазар' в стерилната си лабораторна форма може и да мине за добър, но в действителността ще се изроди в контролиран пазар от най-големия икономически субект.
Още по-зле се развива свободния пазар когато се прилага в множество икономики, както е ЕС
Както каза развитието на всеки икономически субект, зависи от мащаба на пазара
Е то тогава при отварянето на България за ЕС, бг производителите са с по-неизгодна позиция, щото са се развивали на по-малък мащаб и затова са по не конкурентно способни
Да спрем с икономическите термини като свободен пазар и да кажем нещо и за държавността или липсата на такава у нас
И точно по темата смятам, че нащи политически мастии под предлога, че това го иска ЕС само си пълнят джоба и разпродават България на килограм
Под ключовата дума стратегически инвеститор ни заляха с чужди търговски вериги, това доведе до фалит на много фирми в търговията и нови безработни
Някой като Вискяра ще кажат 'ми не ми дреме, не ми пречат', но държавата трябва да се погрижи за тези нови безработни и това ще се отрази на всички
В някой тема беше дадена видео с Гриша Ганчев, той също беше казал за дъмпинга на пазара на захарта и как вече няма работещи заводи у нас, продали си квотите на други производители.

Имам приятел в Америка от двайсе години е там и си идва всяко лято, казва че му липсвали истинските плодове и зеленчуците
Не знам нашите политици какви субсидии са подписвали с ЕС, но май са в полза само за зърнопроизводителите
Като гледам и домати, краставици и картофи вече няма родно производство на пазара, свободния пазар де...
 
От: Това го иска EU

Пазарът в ЕС не е свободен. Първо, защото има субсидии и квоти.
 
От: Това го иска EU

Нали се разбрахме да четем първо преди да говорим :) Иди го кажи колко е лошо свободния пазар на Сингапур и Хонг Конг. В ЕС е социално-фашистки модел. Най-накрая проумя и това кеото ти писах, че е ЕС е плашилото с което плашат нашите политици народа, като така си оправдават своите машинации.

Далеко си от реалността за свободните пазарите, не искам те обиждам, но си нямаш понятие много в какво живеем и какво са свободни пазари. Ти в момента, това което ми казваш е да защитаваме със закон добавяне на 1к ФБ фена за 100 лв место внос за 10 лв от вънка :) Защото да има заетост, а че всички плащат повече това не го бройм :) Ако беше така още шяхме да живеем в ерата на телеграфа, просто защото новото и иновативното ще изяжда старото и неефективното, а точно това го забраняваме да се случи!

Само така да те питам, щото по-горе си писал че си чел икономически книги, любопитно ми е, кои са тези икономически литератури, които си чел и в тях пише че свободния пазар и държавнатата ненамеса водят до икономическа и социална катастрофа?! Щото всички книги, които съм чел се говори едно и също, че именно колкото по свободна е една икономика, толкова по-голям е стандарта на живот! Също ми е интерснесно да прочета, коя е тази литература която отхвърля специализацията в сравнителни предимства и че търговията не е взаимно изгодна и води до провал? Интересното в случая, е че историята помни много такива държавни ненамеси(свободни пазарни отношения), които в крайна сметка водят до ръст на стандарта и благосъстоянието :) Както и помни такива, в които държавата е озорпирала и разпределя основно и края е винаги един - БГ мина през два фалита, хиперинфлация, банкова криза, девалвация, стопяване на богатства и това само през 90-те!

Правило ли ти е сметка, БГ след освобождението до Комунизма, защо има толкова голям икономически ръст. при наличието на две нац. катастрофи и репарации от 1ва световна?!? Да ти дам жокер, е не е щото Княза и Царете, са казвали какво ще става в икономиката, точно обратното хората са решавали това!
 
Последно редактирано:
От: Това го иска EU

Няма много файда да се опитваш да убеждаваш вярващите в държавата бог.

Веселин Жилов каза:
Когато едно от котенцата на котката умряло, тя го занесла при стопанката си, мяучейки жално, с надеждата, че всемогъщия човек, който отваря врати и носи храна, ще може да го съживи. Обикновеният човек очаква подобни неща от държавата, политиците и Господ, и се сърди на злите учени, че крият лекарството от рак, което са изобретили.

Когато котката е болна, например има камъни в бъбреците, тя си мисли, че я боли, защото невидимо чудовище я наранява, затова се опитва да избяга и да се скрие. По същия начин обикновеният човек, неспособен да си обясни политическо, икономическо или природно явление, го отдава на злите, могъщи чудовища, които се крият в горските сенки и кроят конспирация как да го прецакат.

Източник: Котката и човекът
 
От: Това го иска EU

Няма много файда да се опитваш да убеждаваш вярващите в държавата бог.



Източник: Котката и човекът
Май си прав.

Все още тая някаква надежда, че в най-пазарния сайт, предприемачите са именно такова племе, което стои далеко от държавата и иска да е свободно. Та имам надежда, че в такъв сайт няма да има много, които искат държавата Бог, но май се оказва че тук масата са далеко от предприемчивото и си искат държавата. Но как няма да иска, някой друг да решава всичко вместо тях и той да е винвоен за всичко, и от там да очакват промени. Иди го разбери :)
 
От: Това го иска EU

Пак не се разбираме, каква държава-бог, за какво ми говорите
Вий вярвате в едно икономическо хапче наречено 'свободен пазар' и го предписвате за всякакви болежки
То ако е толкова добро за всички дай да го приложим в целия свят без мита и такси спогодби и защити на локални пазари
 
От: Това го иска EU

Темата е за това че няма никаква държавност а не че има държава бог
Аз виждам как държавата обгрижва чужди инвеститори, а не обгрижва собствен бизнес
От там се получават дефицити , щото ставаме консуматори и нямаме здрав икономически гръбнак, наречен малък бизнес
 
От: Това го иска EU

Пак не се разбираме, каква държава-бог, за какво ми говорите
Вий вярвате в едно икономическо хапче наречено 'свободен пазар' и го предписвате за всякакви болежки
То ако е толкова добро за всички дай да го приложим в целия свят без мита и такси спогодби и защити на локални пазари

Ами хайде, ама нали се сещаш веднага, че държавата ще загуби всичките си облаги - ще загуби способността си да налага инфлационен данък, ще загуби способността си да налага всякакви данъци, ще загуби способността си да се разпорежда със съдбите на хората и като цяло ще загуби властта си, без тази власт те няма как да взимат богатства от хората и в този момент робството ще свърши :)
Аз много го искам това, всички народи искат това, но държавата не иска, щото ще се види, че е безполезна и ще срути цялата представа за нея, че тя е спасителка :)

Силата на държавата е да налага неща, които иначе никога не би се съгласил, освен това тя има способността да манипулира, както си поиска най-важната стока в една икономика това са - парите!
Сега си представи как се бори със зъби и нокти и пуска какви ли не пропаганди срещу пазарите. Като същевремнно манипулира масите да гарантира едно - модела да го има вовеки!

10 начина да Ви манипулират

1. Отвличане на вниманието. „Постоянно се отклонява съзнанието на хората от реалните социални проблеми, превключвайки ги към теми, които нямат реално значение. За да постигат такъв резултат, според който гражданите да са винаги заети с нещо и да нямат време да мислят, от полето – в кошарата, както и всички други животни ( цитат от книгата „Тихо оръжие за тихи войни“).

2. Създават се проблеми, а след това се предлага начин за решаването им. Този метод е наречен „проблем-реакция-решение.“ Създава се проблем, един вид „ситуация“, разчетена така, че да предизвика реакция сред хората, така че те самите да поискат приемането на мерки, които са необходими на управляващите кръгове. Например, допускане на ескалация на насилие в градските райони или кървави терористични актове, с цел гражданите да изискват приемането на закони, насочени към засилване мерките за сигурност и политики, засягащи гражданските свободи.Или да се предизвика икономическа криза, за да се приеме като необходимо зло нарушението на социалните права и съкращаване на социалните услуги.

3. Методът на постепенното прилагане. За да се постигне приемането на непопулярни мерки, е достатъчно те да се въвеждат постепенно, ден след ден, година след година.Именно по този начин бяха наложени принципно нови социално-икономически условия (неолиберализъм) през 80-те и 90-те години на миналия век. Минимизиране на функциите на правителството, приватизация, несигурност, масова безработица, заплати, които вече не осигуряват достоен живот. Ако това се случи по едно и също време, най-вероятно би довело до революция.

4. Отлагане на изпълнението. Друг начин да се прокара едно непопулярно решение е да се представи като „болезнено и необходимо“ и да се получи в един момент съгласието на гражданите за неговото прилагане в бъдеще. Много по-лесно е хората да се съгласят на жертви в бъдещето, отколкото в момента. Първо, защото това не се случва веднага. Второ, защото повечето хора винаги са склонни да таят наивна надежда, че „утре нещата ще се подобрят“ и че тези жертви, които са поискани от тях, могат да бъдат избегнати.Така се предоставя на гражданите повече време да свикнат с идеята за промяна и смирено да ги приемат, когато му дойде времето.

5.Отношение към хората като към малки деца. В по-голямата си част пропагандните изяви, предназначени за широката общественост, използват такива аргументи, символи, думи и интонация,като че ли става дума за деца в училищна възраст със забавено развитие или с психически увреждания. Колкото по-настойчиво някой се опитва да заблуди слушателя, толкова повече той се опитва да използва инфантилни словесни форми. Защо? Ако някой се отнася към човек така, сякаш той е на 12 или по-малко години, по силата на внушението, в отговор като реакция на човека също ще липсва критична оценка, което е типично за деца на възраст 12 години или по-малко.

6. Да се атакуват емоциите на човека в по-голяма степен, отколкото мисленето му. Въздействието върху емоциите е класически метод, който има за цел да гарантира, че ще се блокира способността на хората да правят рационален анализ, а в крайна сметка дори и на способността им за критично осмисляне на събитията. От друга страна, използването на емоционалния фактор може да отвори вратата към подсъзнанието, за да се вкарат там мисли, желания, страхове, притеснения, принуждения или устойчиви модели на поведение …

7. Да се държат хората в неведение, като се култивира посредственост.С това се гарантира хората да не са в състояние да разберат техниките и методите, използвани, за да бъдат контролирани против волята си. Качеството на образованието, предоставяно на по-нисшите класи на обществото, трябва да е толкова оскъдно и посредствено, за да може невежеството, което разделя по-нисшите класи на обществото от върхушката, да остане на такова ниво, което нисшите класи да не могат да преодолеят.

8. Насърчаване на гражданите да се възхищават на посредствеността. Да се насърчава в хората идеята, че е модерно да си глупав, вулгарен и груб …

9. Засилване на чувство за вина. Да се застави отделният човек да вярва в това, че самият той е виновен за собственото си нещастие поради липса на умствени способности, умения или усилия. В резултат, вместо на бунт срещу икономическата система, човек започва самостоятелно да се занимава със самоунижение, самоунищожаване, да обвинява за всичко себе си, което го води неминуемо до тотална и нескончаема депресия, като всичко това води към апатия и бездействие.

10. Да се знае за хората повече, отколкото те самите знаят за себе си. През последните 50 години напредъкът в областта на науката доведе до образуването на все по-разширяваща се пропаст между знанията на обикновените хора и информацията, която притежава и използва управляващата класа. Благодарение на биологията, неврологията и приложната психология, „системата“ има на разположение най-съвременни знания за човека, в областта на физиологията и психологията. Системата е в състояние да научи за обикновения човек повече, отколкото той знае сам за себе си. Това означава, че в повечето случаи системата има по-голяма власт и в много по-голяма степен контролира и управлява хората, отколкото те могат сами да се контролират.

http://www.spekulanti.com/analizi-mnenie/23928-10_nachina_da_vi_manipulirat

С Хепи това говорим за силата на държавната машина за пропаганда, целяща само едно своя си интерес.

Много е интерсно да видиш какви са били пропагандите за налагането на книжните пари и хората да загубят връзката със златото - нужни са били десетилетия, но това което са искали държавите са го постигнали :)
 
От: Това го иска EU

Няма свободен пазар, пазара винаги следва парите
За да спечели някой, значи някой е загубил
Въпроса е да има държавни мъже, а не путки като си дават пешката да вземат царица и българския народ да не е губещ в крайна сметка
Ей това искам
 
От: Това го иска EU

Темата е за това че няма никаква държавност а не че има държава бог
Аз виждам как държавата обгрижва чужди инвеститори, а не обгрижва собствен бизнес
От там се получават дефицити , щото ставаме консуматори и нямаме здрав икономически гръбнак, наречен малък бизнес

Ами именнно това е държавата обслужва едни интерси за сметка на други и работи срещу тях и позлва силата на закона и администрацията да го изпълнява целите си!
Това как се казваше?! .... ..... ..... Държавно гарантирани монополи! Къде е пазара в случая? Къв малък бизнес, като имаме 800к заети на държавни служби, тези хора паразитират и се хранят от бизнеса!
Колкото по малко е държавата толкова по-добре е.

Давам ти прост пример - запада УК или Германия над 10 доставчика на ток се борят за теб там проблеми с тока няма, в БГ 1 доставчик има е проблеми имали?
 

Горе