Това го иска EU

От: Това го иска EU

Няма свободен пазар, пазара винаги следва парите
За да спечели някой, значи някой е загубил
Въпроса е да има държавни мъже, а не путки като си дават пешката да вземат царица и българския народ да не е губещ в крайна сметка
Ей това искам

При свободния пазар, има взаимна изгода, това е в оснонвата на свободния пазар - автоматично аргумента, някой трябва да губи отпада! Разбира се, губят тези които не могат се справят на пазара, това е естествен ефект на пазара!
 
От: От: Това го иска EU

Някой като Вискяра ще кажат 'ми не ми дреме, не ми пречат', но държавата трябва да се погрижи за тези нови безработни и това ще се отрази на всички

Имам приятел в Америка от двайсе години е там и си идва всяко лято, казва че му липсвали истинските плодове и зеленчуците
Не знам нашите политици какви субсидии са подписвали с ЕС, но май са в полза само за зърнопроизводителите
Като гледам и домати, краставици и картофи вече няма родно производство на пазара, свободния пазар де...
Най-мразя да ми слагат чужди думи в устата!
Всеки, който пожелае, може да погледне по-горе, и да види, че съм казал "не ми пречат". Никога не съм казвал, нито мислил, че не ми дреме. И това може да се види от повечето неща, които съм писал в този форум.
Също така мразя - някой, който си мисли, че е информиран, да прави генерални заключения.
Няма разлика в субсидиите от ЕС за обработване на земята. Дали отглеждаш зърно, домати, Мери Джейн, ливада за пасище или косене на сено, или си оставил земята в угар - субсидиите са еднакви за всеки един хектар земя! Това, че някои хора взимат повече пари, е свързано с това, че обработват повече земя.
Това, че някои хора взимат пари, без да обработват земя, вече не е работа на ЕС. Това го има не само в България, но и в други държави. Като Гърция и Италия.
В САЩ има много производители като мен, с продукция като моята. В САЩ се отглеждат повече сортове домати, пипер, краставици, дини и всичко останало - вкусни и качествени, отколкото в България. В САЩ дори е много популярен български сорт домати, който на практика не може да се намери в България! Но продуктите на техния труд няма да го намерите във веригите. Както и в България няма да намерите такава продукция по веригите.
През активния сезон на пазара у нас е почти изключено да намериш вносна продукция от зеленчуци. Почти всеки зеленчук е български.
През неактивния сезон е обратното. И тук вече наистина държавата е виновна! Защото не само не е създала условията това да не е така, но и пречи на производителите и предприемачите да могат сами да го направят. Другия виновник е клиента - масовия клиент, който търси нещата за жълти стотинки през зимата.
Една малка оранжерия от декар струва от 300 000 нагоре - как се спестяват пари за такава инвестиция? Как се взима такъв кредит и при какви условия? Кой е луд да го прави при съществуващите условия?
Тъпо изказване е, че държавата трябва да се грижи за безработните! Освен да ги назначи като държавни служители - чиновници, тя няма друг начин за това. Държавата трябва да се грижи да създава условия да не се пораждат безработни.
Освен това безработни има и са нужни на всяка държава. В пазара на труда винаги има шкарто. Не може, по ред причини, всички да са работни. По ефтино е за цялото общество да има безработни. И да получават социални помощи, вместо да ги буташ на работа на високотехнологични машини - Артър Хейли, Колела, дето ще направят такива поразии, че после продукцията ще е по-скъпа от внесена от Марс.
Не четете книги, не четете пословици и поговорки, четете жълта преса и гледате жълта телевизия, нищо, че е HD 64 битов цвят, и ръсите "дълбокомислени" заключения!
Липсват ми менажерски умения и желание за мащабност. Иначе мога да изнасям за Германия и Швейцария, както и за други страни от ЕС. Имам познати, които изнасят. И не се оплакват по форуми.

Нищо лично, dintronix, не те познавам. Вероятно си готин пич, но това ми преля.
 
От: Това го иска EU

Вискяре, е обади се нещо да помагаме или друго :) От личен опит последния път, то май е на мен първия с допир до изграден и действащ био/земеделски проект, беше с пчели и мед. Щяхме да изнасяме за Германия(там е огромен пазар над 90к тона мед ядат швабите за 2010), говорихме с най-модерната лаборатория в БГ в нашия район, говорихме с ралзични диструбутори, прекупвачи, производители, до специалните барели за мед и транспорта, но се оказа че Швабите връщат Тировете, щото всяка година си изменят стандартите от техния РИОКОЗ и добавят нови и нови хим. елементи в блек листа. След това сменихме генерална концепция и гонихме прашеца и другите продукти - заклевам се в БГ има страшни специалисти, от цяла Европа идват на обучение и отделно си купуват наша невероятна технология за кошери и улавяне на пчелен прашец и т.н но явно не ни беше писано с този проект, поради форсмажори обстоятелства. Така че напълно те разбирам това което говориш, за наши продукти, качество, инвестиции, продукти и т,н
 
От: От: От: Това го иска EU

Най-мразя да ми слагат чужди думи в устата!
Всеки, който пожелае, може да погледне по-горе, и да види, че съм казал "не ми пречат". Никога не съм казвал, нито мислил, че не ми дреме. И това може да се види от повечето неща, които съм писал в този форум.
Също така мразя - някой, който си мисли, че е информиран, да прави генерални заключения.
Няма разлика в субсидиите от ЕС за обработване на земята. Дали отглеждаш зърно, домати, Мери Джейн, ливада за пасище или косене на сено, или си оставил земята в угар - субсидиите са еднакви за всеки един хектар земя! Това, че някои хора взимат повече пари, е свързано с това, че обработват повече земя.
Това, че някои хора взимат пари, без да обработват земя, вече не е работа на ЕС. Това го има не само в България, но и в други държави. Като Гърция и Италия.
В САЩ има много производители като мен, с продукция като моята. В САЩ се отглеждат повече сортове домати, пипер, краставици, дини и всичко останало - вкусни и качествени, отколкото в България. В САЩ дори е много популярен български сорт домати, който на практика не може да се намери в България! Но продуктите на техния труд няма да го намерите във веригите. Както и в България няма да намерите такава продукция по веригите.
През активния сезон на пазара у нас е почти изключено да намериш вносна продукция от зеленчуци. Почти всеки зеленчук е български.
През неактивния сезон е обратното. И тук вече наистина държавата е виновна! Защото не само не е създала условията това да не е така, но и пречи на производителите и предприемачите да могат сами да го направят. Другия виновник е клиента - масовия клиент, който търси нещата за жълти стотинки през зимата.
Една малка оранжерия от декар струва от 300 000 нагоре - как се спестяват пари за такава инвестиция? Как се взима такъв кредит и при какви условия? Кой е луд да го прави при съществуващите условия?
Тъпо изказване е, че държавата трябва да се грижи за безработните! Освен да ги назначи като държавни служители - чиновници, тя няма друг начин за това. Държавата трябва да се грижи да създава условия да не се пораждат безработни.
Освен това безработни има и са нужни на всяка държава. В пазара на труда винаги има шкарто. Не може, по ред причини, всички да са работни. По ефтино е за цялото общество да има безработни. И да получават социални помощи, вместо да ги буташ на работа на високотехнологични машини - Артър Хейли, Колела, дето ще направят такива поразии, че после продукцията ще е по-скъпа от внесена от Марс.
Не четете книги, не четете пословици и поговорки, четете жълта преса и гледате жълта телевизия, нищо, че е HD 64 битов цвят, и ръсите "дълбокомислени" заключения!
Липсват ми менажерски умения и желание за мащабност. Иначе мога да изнасям за Германия и Швейцария, както и за други страни от ЕС. Имам познати, които изнасят. И не се оплакват по форуми.

Нищо лично, dintronix, не те познавам. Вероятно си готин пич, но това ми преля.

Щом не ти пречи, според мене не ти пука
А пък държавата трябва да се грижи за безработните, щото така искат от ЕС
За това че се плаща на декар, мисля че са виновни преговарящите с Брюксел държавни путки, щото Гърция и ако не се лъжа Полша се плаща за произведена продукция
Ама вместо да се правиш на велик икономист вземи прочети, щото това е в твойта област
Много тъпо лирическо отклонение за мойте прочетени книги и управленски ми умения, щото както каза не ме познаваш
И аз не се оплаквам по форуми щото съм добре, но ме боли за страната щото виждам какво става
 
От: Това го иска EU

Вискяре, нещо не ме разбираш.


Ще ме извиняваш, но сегашната държава е антипод на истинската българска държава. Каква протекция имаш - по-малко данъци ли плащаш, субсидии равни с другите земеделски производители от ЕС ли получаваш, държавата защитава ли те по някакъв начин от чуждестранните производители? Сегашната система е извратена и няма нищо общо с истинския протекционизъм, който трябва да защитава българското производство, но да не убива предприемачеството, а дори да го насърчава. Традиционните за България отрасли трябва да се пазят и защитават, защото те дават хляба на народа. Трябва да има автаркия, не може 80% от земеделската продукция да е вносна и да ми обясняваш, че пазарът го искал, айде стига глупости.

Аз те разбирам. Но ти си прав само от твоята гледна точка. Затова дадох пример, че при доставчиците на интернет има място за още играчи и конкуренция. Както и на всеки сегмент от пазара. Ако човек е наистина търговец, и достатъчно иновативен, той ще си намери място на пазара. Ако предлага нещо, дето сто маймуни го предлагат, едва ли ще оцелее дълго.
Едно време в армията офицерите са се разхождали наконтени като пауни. Но се появило огнестрелното оръжие. Сега дори със снайпер е трудно да различиш офицер от редник. Армията извървя своя път в унификацията, защото така се налага. Защото така е практично и полезно.
В бизнеса е точно обратното. Унифициран ли си, дълго няма да живееш.

За "държавата", смятам, сме на едно мнение. След като нейде около Триест заявяват регионално наименование ракия, няма какво повече да я обсъждаме.

За последното изречение не си прав. Още преди много години, когато се появиха турските домати, аз съчиних следната сентенция: Нека внасяме домати от Турция, но да изнасяме калашници.
От високо технологична продукция винаги се печели повече спрямо ниско технологична. Лошото е, че на България и оставиха доматите, пък взеха калашниците.
Огледай форума и кажи с кое не съм прав? Пазара винаги търси ефтиното.
 
От: От: От: От: Това го иска EU

Ама вместо да се правиш на велик икономист
Аз не се правя, аз съм! :lol:

Останалото не виждам смисъл да коментирам.

ПП
Благодаря, че ми цитира цялото изказване! :roll:
Жалко, че не си го прочел цялото...
 
От: От: От: От: Това го иска EU

Аз не се правя, аз съм! :lol:

Останалото не виждам смисъл да коментирам.

ПП
Благодаря, че ми цитира цялото изказване! :roll:
Жалко, че не си го прочел цялото...

Пак ще те цитирам да ми кажеш какво не съм прочел от дълбокоикономическиумните ти мисли
Това, че в САЩ може да се намери НЯКЪДЕ български домат, не е като в България да не се намери никъде, а навсякъде се намира турски.
Да ти кажа ли турските производители какви помощи получават от държавата, като си за свободния пазар
Тази инвестиция за декар оранжерийка в Турция ще я плати държавата като безлихвен кредит с отложено плащане за след десет години
Като в такива държави не се усеща кризата, щото държавата мисли за производителите си, вий се бийте в гърдите че сте за свободния пазар

Няма майтап, признал съм те за великофорумен всезнайко, дето на всяка тема ръси собственопроизведена вискярска мерудийкаи
Не знам друго дали произвеждаш, но това го произвеждаш в изобилие
 
От: Това го иска EU

От егоистична гледна точка, не би трябвало да имаме нищо против данъкоплатците на Турция да спонсорират доматите, които ядем (или даже да ни дават домати безплатно). В случая субсидиите са във вреда на турските граждани.

Съществува гледна точка, че вносът на стоки е от полза за гражданите на една държава, не износа (например т. нар. "Модерна монетарна теория", но предполагам, че има и други теории, които твърдят същото за вноса и износа). Ще ми е интересно да прочета мнения на привърженици на други теории какво мислят за тази теория (и най-вече привържениците на Австрийската икономическа школа).

Добре е за гражданите на една държава да внасят и да консумират, не да изнасят (и други да консумират).

В крайна сметка целта е не просто да продаваме на всяка цена, а да имаме какво да консумираме. От националистическа гледна точка българите имат изгода да купуват домати от Турция, които са субсидирани от турските граждани (за сметка на турските граждани, които плащат данъци в Турция). Аз обаче съм хуманист (затова не съм националист) и от тази си позиция смятам, че това не е справедливо. Не е редно по този начин да се ограбват турските граждани в полза на българските.

Смисълът на международната търговия е тези, които произвеждат нещо ефективно - да го правят (а останалото да го внасят). Това е от полза за всички и не е игра с нулева сума.
 
От: Това го иска EU

Субсидиите са във вреда на турските граждани? Не мисля, поне не съм чул турски производител да се е оплакал. Субсидиите в Турция са във вреда на българските производители, защото това ги прави неспособни да продават продукцията си на толкова занижени цени, като турските си колеги. Ако имахме държава, тя трябваше да наложи ограничения върху турския внос и да стимулира търсенето на българска продукция - както чрез пропаганда (за купуване), така и чрез различни данъчни облекчения, които да стимулират производството. Аз лично съм против субсидирането, но твърдо за данъчните облекчения.

Аз пък съм националист и не се радвам на евтиния внос, защото той убива родното производство. Смисълът на международната търговия би бил такъв, ако валутите ни имаха еднаква стойност и държавите не подпомагаха производствот при някои, а при други не. Но понеже това не е така, международната търговия ми прилича на добрия стар колониализъм - по слабите и наивните отново завладяни и експолатирани.
 
Последно редактирано:
От: От: Това го иска EU

Субсидиите са във вреда на турските граждани? Не мисля, поне не съм чул турски производител да се е оплакал.

Те и българските получатели на субсидии не се оплакват, обаче тези, за чиято сметка са тези субсидии, се оплакват.

В момента има ограничение на вноса от държави извън ЕС - наричат се мита. Може да има и други - не ми е известно.

Данъчното облекчение и субсидирането са едно и също нещо. Разликата основно е това, че субсидиите могат да бъдат повече - тъй като данъчните облекчения се ограничават от размера на дължимите данъци - тоест стимулирането с данъчни облекчения не може да превишава дължимите данъци.

Кой тук е наивния - ти, който ядеш евтини домати или турския данъкоплатец, който ти плаща част от цената на доматите? Де факто турските данъкоплатци тук са потърпевши. И разбира се данъкоплатците на всички останали държави, от които държавата отнема пари, с които плаща субсидиите.
 
От: Това го иска EU

Вноса е и един от ценовите регулатори, които според популистите трябва да се спре или да има 100% мита, и ако това стане(хипотетично-да предположим че не ме в СТО и ЕС) същите популисти ще ревнат че краставиците са по 10 лв. примерно и както се исписа по горе сме пословично неефективни производители, които при наличие на свръхпротекции и или сръхсубсидии ще станем още по неефективни. Иначе субсидиите са смислена помощ само при доказана повишена конкурентноспособност, и единствения добър пример в тази посока е конкурентноспособността на родните зърнопроизводители които са с положителен баланс дори при малки обработваеми площи, а при средни и големи, то възходящия тренд е наистина впечатляващ.Ясно е че някой ще започне да обяснява какви хора държат зърнения бизнес, но фактите са налице-ако днес спрат субсидиите в този бранш, то всички ще оцелеят, за разлика от зеленчукопроизводителите, които и при утежнен внос ще се оплакват и ще се борят за по високи цени без да полагат усилия за ефективност и конкурентноспособност. В личен план естествено че предпочитам български слънчеви домати и бих плащал за тях повече, но е въпрос на маркетинг да се извоюва ценово равнище на база по високо качество-качество което става мит със всяка изминала година.
 
От: Това го иска EU

сме пословично неефективни производители
Ще се въздържа да ти тегля една майна, но това просто не е вярно. Как очакваш да има високо качество и висока прозиводителност, след като няма никаква политика от страна на държавата в тази насока? Евтините западноевропейски, азиатски и африкански стоки задушават всякакво родно производство.

Данъчното облекчение и субсидирането са едно и също нещо.
Не са точно едно и също нещо, защото както си написал субсидирането го плащаме ние, докато данъчните облекчения са просто недадени пари за данъци.

Кой тук е наивния - ти, който ядеш евтини домати или турския данъкоплатец, който ти плаща част от цената на доматите? Де факто турските данъкоплатци тук са потърпевши. И разбира се данъкоплатците на всички останали държави, от които държавата отнема пари, с които плаща субсидиите.
Потърпевши са най-вече българските данъкоплатци, защото по този начин се източват капитали от държавата и се спонсорират други държави. Създават се работни места в други държави, докато нашата се превръща в едно голямо Илиенци.
 
От: Това го иска EU

Потърпевши са най-вече българските данъкоплатци, защото по този начин се източват капитали от държавата и се спонсорират други държави. Създават се работни места в други държави, докато нашата се превръща в едно голямо Илиенци.

Целта не е създаване на работни места, а производството да е ефективно и да има какво да се потребява.

Работните места не бива да са самоцел - да се цели създаване на работни места "за да има работа". Смисълът от работата е производството на стоки и услуги. Ако тези стоки и услуги се произвеждат ефективно и в достатъчно количество - не виждам смисъла всички да работят. Просто защото не всеки може да работи ефективно и да произвежда качествени стоки и услуги. Какъв е смисъла да мете улиците или да пренася камъни от едно място на други и после пак обратно? По-добре държавата да му осигури възможност да се образова с цел да може да произвежда нещо полезно (примерно да се научи как да управлява машина за почистване на улиците - а не да ходи с метла по краищата на улиците и да се страхува да не го блъсне някоя кола).

Какъв е проблемът "източването на капитали"? Нали насреща дават евтини домати? Щом искат да ни продават домати на нереално ниска цена - нека го правят, те губят от това. Все пак ние не се храним с пари, храним се с домати и други неща. За нас е изгодно да дадем пари и да получим стоки.

Също така и производството не е самоцел. Смисълът да се произвежда е да има какво да се потребява.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/p/blog-page.html каза:
Смъртоносна невинна измама № 5:

Външнотърговският дефицит е дисбаланс, който не може да продължава дълго и който изпраща работа и производство извън страната.

Факт:

Вносът е реален бенефит, а износът е реален разход. Външнотърговският дефицит директно подобрява стандарта ни на живот. Работа и професии са загубени, тъй като данъците са твърде високи за дадено ниво на правителствените разходи, а не поради вноса.

До сега може би подозирате още веднъж, че преобладаващото мислене възприема всичко това отзад-напред, включително и въпроса за външната търговия. За да сте наясно с външнотърговския въпрос, винаги си спомняйте това: В икономикса е по-добре да вземаш отколкото да даваш. От което следва, както се преподава в първи курс по икономикс:

Вносът е реална облага. Износът е реален разход.

Ако държавата има собствена валута, дисбалансите между вноса и износа би трябвало да се изравнят автоматично от пазара (като се промени валутния курс). При една и съща валута, този механизъм не действа. И не ми е много ясно дали е добре множество държави да имат една и съща валута или не (по-правилно ми се струва държавите да имат отделни валути).


http://bulgaria-mmt.blogspot.com/p/blog-page.html каза:
С други думи, ходейки на работа да произвеждаш реални стоки и услуги и да ги изнасяш, за да ги консумира някой друг, въобще не ти носи никаква икономическа изгода, освен ако в замяна не внесеш и консумираш реалните стоки и услуги произведени от други. Казано по-ясно: Реалното богатство на нацията е всичко, което произведе и запази за себе си, плюс целия внос, минус това, което трябва да изнесе.

Тук има още.
 
От: Това го иска EU

В крайна сметка целта е не просто да продаваме на всяка цена, а да имаме какво да консумираме. От националистическа гледна точка българите имат изгода да купуват домати от Турция, които са субсидирани от турските граждани (за сметка на турските граждани, които плащат данъци в Турция). Аз обаче съм хуманист (затова не съм националист) и от тази си позиция смятам, че това не е справедливо. Не е редно по този начин да се ограбват турските граждани в полза на българските.
Кой тук е наивния - ти, който ядеш евтини домати или турския данъкоплатец, който ти плаща част от цената на доматите? Де факто турските данъкоплатци тук са потърпевши. И разбира се данъкоплатците на всички останали държави, от които държавата отнема пари, с които плаща субсидиите.
Аз също съм хуманист, но съм и националист.
Първо гледай ние да сме добре, пък после мисли за проблемите на другите
Турските домати наистина бяха евтини, ама сега вече не са толкова евтини
Просто си оплетоха кошницата, не че ги е било грижа ти дали купуваш скъпи домати
Целта не е създаване на работни места, а производството да е ефективно и да има какво да се потребява.
Никога не съм твърдял, че държавата трябва да подпомага неефективно производство и създаване на работни места
Но трябва да създава условия за развитие и да подпомага конкурентно способността на бизнеса, като измисли варианти за безлихвено кредитиране или освобождаване от данък за известен период от време
Вносът е реална облага. Износът е реален разход.
За българския пазар ли говорим за американския
Дай да си гледаме нас, те американците цял живот живеят на кредит, но пък живеят добре

Тази тема придоби груб икономически характер
Дават се цитати, икономически тези и т.н., но икономиката не е само математика
В икономиката се набъркват политика, външно икономически фактори, валути, борси, големи финансови играчи, дето не ги интересуват икономически термини като свободен пазар.
И когато някой внася на дъмпинг някаква стока, не винаги е добре, защото може да спестиш някой лев за момента, но в утрешния ден да се сринат цели икономически сектори и тогава евтиното излиза скъпо

Както и да е, не се имам за капацитет, но темата е "Това го иска EU", а по-добре за България в Брюксел да се чува и "Това го иска BG"
 
От: Това го иска EU

"И когато някой внася на дъмпинг някаква стока, не винаги е добре, защото може да спестиш някой лев за момента, но в утрешния ден да се сринат цели икономически сектори и тогава евтиното излиза скъпо"- дъмпинг е забранена търговска практика при която доставчика продава под себестойност, което означава, че продава под минималните производствени разходи за продукта, т.е. не е дъмпинг ако някой произвежда по евтино и съответно продава по евтино от Българския производител. Знам че го знаете, но това е в посока неефективното родно производство-което явно е голяма тайна за redrum който е толкова изненадан че подготвя майните, родната неефективност е ДОКАЗАНА в почти всички производствени сектори, а енергоемкостта за всеки произведен промишлен продукт е най лоша в Европа (не ЕС)
 
От: Това го иска EU

Бе цялата стъкмистика е щото се чудят как да си разширят пазарите, щото им се виде нанагорно а и бая бая тесно с тая тяхната индустриализация. И само се кълчат как да наместят нещата, че хем да е удобно, хем безболезнено. Ама ня стане тая, всичко е тръгнало у ряката вече. Сега ме мързи, ама друг път ще ви направя очичките на палачинки, като ви изтърся кво следва и що аджеба стана така :)
 
От: Това го иска EU

Бе цялата стъкмистика е щото се чудят как да си разширят пазарите, щото им се виде нанагорно а и бая бая тесно с тая тяхната индустриализация. И само се кълчат как да наместят нещата, че хем да е удобно, хем безболезнено. Ама ня стане тая, всичко е тръгнало у ряката вече. Сега ме мързи, ама друг път ще ви направя очичките на палачинки, като ви изтърся кво следва и що аджеба стана така :)

Ами да беше писал утре, то не е задължително в първия си ден тук да пишеш общи приказки, а и ти явно си писател-не читател:mad:
 
От: Това го иска EU

Е това, че еу те използва за консуматор, според теб общи приказки ли са? Ако е така, явно наистина само за консуматор ставаш :D
 
От: Това го иска EU

"И когато някой внася на дъмпинг някаква стока, не винаги е добре, защото може да спестиш някой лев за момента, но в утрешния ден да се сринат цели икономически сектори и тогава евтиното излиза скъпо"- дъмпинг е забранена търговска практика при която доставчика продава под себестойност, което означава, че продава под минималните производствени разходи за продукта, т.е. не е дъмпинг ако някой произвежда по евтино и съответно продава по евтино от Българския производител. Знам че го знаете, но това е в посока неефективното родно производство-което явно е голяма тайна за redrum който е толкова изненадан че подготвя майните, родната неефективност е ДОКАЗАНА в почти всички производствени сектори, а енергоемкостта за всеки произведен промишлен продукт е най лоша в Европа (не ЕС)

Доказана е по време да лъжедемокрацията. Разрови се в историята и виж как е било преди 44-та, па и след 44-та до 89-та. Били сме големи производители и износители, въобще умът ми не го побира как някой галфон ни заклеймява, като некадърни по дефиниция.

Според теб, държава в 2-3 пъти по-висок стандарт, като Гърция, е способна да произведе домати, които да пропътуват няколкостотин километра и пак да са няколко пъти по-евтини от българските, само защото "производителността е по-ефективна"? По интересно е кой бачка, за да ги произведе? Ми бачкат български имигранти. Айде, да не са само български, ама основно имигранти работят черните работи. Я кажи как става тая магия, толкоз ли са ефективни най-големите мързели в Европа, който стачкуват по 2/3 в годината?

Жокер - става с огромни субсидии, които им се изплащат и които им позволяват да продават продукцията си на ниска цена. Това не е ли дъмпинг? Кой определя какви са минималните производствени стойности на продукта, да не би да има единна европейска норма за всеки продукт, който се произвежда?
 

Горе