Това го иска EU

От: Това го иска EU

Хепи, накратко.

Целта не трябва да е да се създават работни места, а да се създават условия за създаване на работни места.

При условие, че за 20 години имаме над 2 милиона напуснали държавата, това трябва да ти говори, че има недостатъчно работни места.

При условие, че по официални данни над 80% от земеделските продукти са вносни, значи няма производство. Предпочитам българско произодство и парите ми да отиват при български, а не някакви други работници.

Нужно ли е да се пишат дълги обяснения, защо е по-добре парите изкарани от българския пазар да се харчат в България, вместо да се изнасят в чужбина?
 
От: Това го иска EU

Целта не трябва да е да се създават работни места, а да се създават условия за създаване на работни места.

Би било чудесно ако държавата създава пречки в по-малък размер от сегашния.

Единствения допустим начин държавата да помогне е първо - като пречи по-малко, и второ - като се грижи хората да си сътрудничат доброволно (тоест законодателите, полицията, съда, прокуратурата да си гледат работата).

При условие, че по официални данни над 80% от земеделските продукти са вносни, значи няма производство. Предпочитам българско произодство и парите ми да отиват при български, а не някакви други работници.

Нужно ли е да се пишат дълги обяснения, защо е по-добре парите изкарани от българския пазар да се харчат в България, вместо да се изнасят в чужбина?

Не на всяка цена е добре парите да се харчат в страната. Ако даден продукт се произвежда в друга държава на по-ниска цена - държавата не трябва да налага ограничения на вноса. Същото важи и за износа - ако тук даден продукт се произвежда на по-ниска цена, държавата не трябва да създава пречки за износа.

Защото търговията не е игра с нулева сума - и двете страни имат изгода от това.
 
От: Това го иска EU

Доказана е по време да лъжедемокрацията. Разрови се в историята и виж как е било преди 44-та, па и след 44-та до 89-та. Били сме големи производители и износители, въобще умът ми не го побира как някой галфон ни заклеймява, като некадърни по дефиниция.

Според теб, държава в 2-3 пъти по-висок стандарт, като Гърция, е способна да произведе домати, които да пропътуват няколкостотин километра и пак да са няколко пъти по-евтини от българските, само защото "производителността е по-ефективна"? По интересно е кой бачка, за да ги произведе? Ми бачкат български имигранти. Айде, да не са само български, ама основно имигранти работят черните работи. Я кажи как става тая магия, толкоз ли са ефективни най-големите мързели в Европа, който стачкуват по 2/3 в годината?

Жокер - става с огромни субсидии, които им се изплащат и които им позволяват да продават продукцията си на ниска цена. Това не е ли дъмпинг? Кой определя какви са минималните производствени стойности на продукта, да не би да има единна европейска норма за всеки продукт, който се произвежда?
Не ми се НАЛАГА да отговарям на хора които ръсят обиди на база собствените си комплекси вероятно породени от некомпетентност и разбира се очевадната липса на добри обноски, моля да не ме намесваш повече в словоизлиянията си.
Към модераторите: Ако вече са вписани обидите като препоръчителен аргумент при дебат/спор моля да бъда извинен за реакцията си!
 
От: Това го иска EU

Заслужи си червената ряпа. Обидити ги ръсиш ти обиждайки всички българи. Моята реакция е провокирана от неуважението ти към народа ми (понеже не знам ти дали си българин/българка). А дали ще ми отговориш, все ми е едно, при условие че се намеси в нашия разговор.

Би било чудесно ако държавата създава пречки в по-малък размер от сегашния.

Единствения допустим начин държавата да помогне е първо - като пречи по-малко, и второ - като се грижи хората да си сътрудничат доброволно (тоест законодателите, полицията, съда, прокуратурата да си гледат работата).
Съгласен съм на 100%.

Не на всяка цена е добре парите да се харчат в страната. Ако даден продукт се произвежда в друга държава на по-ниска цена - държавата не трябва да налага ограничения на вноса. Същото важи и за износа - ако тук даден продукт се произвежда на по-ниска цена, държавата не трябва да създава пречки за износа.
Цената е изкуствено ниска. Няма как, държави с по-висок стандарт на живот и по-скъпа валута от нас, да произвеждат по-евтина продукция. Кажи, как може картофи произведени във Франция или Германия да са по-евтини от българските?
 
От: Това го иска EU

Патриотарството не е патриотизъм, но лумпенизирането има много жертви, язък за прахосаната енергия, а зелени репи ще си внеса от по ефективен производител
 
От: Това го иска EU

Как се налага икономическа политика, и как ефективното може да стане неефективно?
Яйцата от щастливи кокошки или яйцата от клетъчно отглеждани са с по ниска цена?
Имаме мярка от ЕС, която задължава яйцата, търгувани в свободния европейски пазар да са само от щастливи кокошки
И ефективното става неефективно
 
Последно редактирано:
От: Това го иска EU

Патриотарството не е патриотизъм, но лумпенизирането има много жертви, язък за прахосаната енергия, а зелени репи ще си внеса от по ефективен производител
Има жертви, да, по твоите постове си личи. А аз съм националист, не просто патриот. Внеси си зелените репи от Турция, ще ти е по-изгодно.
 
От: Това го иска EU

Цената е изкуствено ниска. Няма как, държави с по-висок стандарт на живот и по-скъпа валута от нас, да произвеждат по-евтина продукция. Кажи, как може картофи произведени във Франция или Германия да са по-евтини от българските?

Първо, както и ти признаваш, цената може да се понижи като се плащат субсидии. Другия фактор, който влияе за понижаване на цената е правилната организация и използването на подходящите технологии. Третия фактор е икономията от мащаба. Четвъртия фактор е пречките и регулациите, които създава държавата. Ако държавата изисква двойно по-голям правен и счетоводен отдел - цената ще се повиши (при по-големите фирми това се отразява по-малко на цената).

Субсидиите не са единствения фактор, който определя цената на стоките и услугите.
 
От: Това го иска EU

Не са точно едно и също нещо, защото както си написал субсидирането го плащаме ние, докато данъчните облекчения са просто недадени пари за данъци.

Каква е разликата дали една фирма ще плати данък 100 000 лева и ще получи субсидия в размер на 50 000 лева или ще плати данък 50 000 лева (вместо 100 000 лева) защото ползва данъчно облекчение 50 000 лева?

И в двата случая фирмата дава на държавата ефективно 50 000 лева.

Разликата е, че когато се плащат субсидии, тези пари се прехвърлят към евробюрократите и после обратно - като при този процес се изисква изхранването на тези евробюрократи, които разпределят парите.
 
От: От: Това го иска EU

Каква е разликата дали една фирма ще плати данък 100 000 лева и ще получи субсидия в размер на 50 000 лева или ще плати данък 50 000 лева (вместо 100 000 лева) защото ползва данъчно облекчение 50 000 лева?

И в двата случая фирмата дава на държавата ефективно 50 000 лева.

Разликата е, че когато се плащат субсидии, тези пари се прехвърлят към евробюрократите и после обратно - като при този процес се изисква изхранването на тези евробюрократи, които разпределят парите.
В България субсидиите се разглеждат като приход. Държавата "дава" 50 000 лева и си удържа 5 000 лева автоматично.
В субсидията се начислява и удържа разхода на чиновниците.
Лично на мен ми е съмнителна ефективността на кафезното отглеждане на кокошки. Това са нови хибридни породи, които изискват специален фураж и условия за отглеждане. Докато старите "примитивни" породи се отглеждат със зърно и паша. Отделно, разликата в качеството я признават и най-предубедените потребители.
Ефективността на българското производство идва главно от неграмотността на производителите. Малко са професионалистите в тази област. Повечето производители се занимават с това единствено, защото не могат да си намерят друго препитание.
Насила хубост не става.
Икономически погледнато, е изгодно да внасяш ниско интелектуални и ниско технологични стоки - като домати от топлия Египет, а да изнасяш високо интелектуални, с висока принадена стойност стоки - като техника и хибридни семена за производство на домати в топлия Египет.
 
От: Това го иска EU

Икономически погледнато, е изгодно да внасяш ниско интелектуални и ниско технологични стоки - като домати от топлия Египет, а да изнасяш високо интелектуални, с висока принадена стойност стоки - като техника и хибридни семена за производство на домати в топлия Египет.
Не съм убеден, че Египет са кой знае колко по-назад от нас. Гледам, че минималната им заплата е 117 долара. Просто е кощунство с тази плородна земя, която има капацитета да храни половин Европа, да не можем да си произведем домати.

Четвъртия фактор е пречките и регулациите, които създава държавата.
Регулациите ги създава Свръхдържавата (ЕС), нали така?
 
От: Това го иска EU

90% от плодовете и зеленчуците на пазара са вносни

"По онова време – през 19-ия и началото на 20-ия век, макар и с примитивни средства, българските градинари и овощари успяват да създадат ефективни за времето си стопанства. По-късно България става един от големите износители на плодове, зеленчуци и продукти на хранителната промишленост на стария континент.
По времето на социализма страната дори конкурира по качество зеленчукопроизводството на страни като Италия и Холандия.

За съжаление това са факти от едно безвъзвратно отминало време за българското земеделие, което сега преживява дълбока криза. Днес над 90 процента от плодовете и зеленчуците, които се предлагат на българския пазар се внасят от Турция, Гърция, Испания, Македония и някои други страни от Европейския съюз. От някогашната търсена на европейския, руския и арабските пазари българска селскостопанска продукция, няма и помен. Красноречив е фактът, че до 1990 г. напояваните земи са били над 7 милиона декара, а сега са едва 380 хиляди декара. Почти цялата иригационна система - канали и тръбна разпределителна мрежа, е ограбена и разрушена. Развива се и се субсидира главно зърнопроизводството, при което земята е окрупнена – има собственици и арендатори, които обработват по стотици хиляди декари."

Източник: Българските плодове и зеленчуци - в Червената книга


За това че сме учили половин Европа на градинарство, а сега внасяме 90% от плодовете и зеленчуците мисля че най-голямата вина е на българските политици и управляващи
 
От: Това го иска EU

Колега, браво, жалко че не мога да ти дам репутация (че съм ти давал скоро). Това е истината, срам за всички нас, че го допускаме, за нашите майки и бащи, че го допуснаха и за управниците ни, че не ги е грижа за народа и благоденствието на държавата.
 
От: Това го иска EU

Мисля, че вместо да искаме по-големи субсидии за българските производители, е редно да искаме ликвидиране на субсидиите и квотите в целия ЕС. Субсидиите в държави извън ЕС не са проблем, защото могат да се неутрализират в входни мита (и не ми се струва реалистично в целия свят държавите да спрат да дават субсидии - въпреки, че би било чудесно ако се случи - в този случай премахването на митата и ограниченията за внос и износ ще са от полза за всички).

След като няма субсидии - няма да има нелоялна конкуренция. И ще се види кой наистина е ефективен в производството и кой е продавал само защото е получават несправедливо повече субсидии.
 
От: Това го иска EU

Земеделски субсидии в Европа има отдавна
Но когато имаме общ европейски пазар те трябва да се приравнят във всички членки за да няма привилегировани на пазара
В България се плаща на декар независимо от насажденията
В някои страни за зеленчукови и овощни градини се плаща се плаща друга субсидия

Не искат ли българският земеделец да е конкурентоспособен?!

Скъпа земя и неадекватни субсидии убивали зеленчукопроизводителите
 
От: Това го иска EU

Мисля, че вместо да искаме по-големи субсидии за българските производители, е редно да искаме ликвидиране на субсидиите и квотите в целия ЕС. Субсидиите в държави извън ЕС не са проблем, защото могат да се неутрализират в входни мита (и не ми се струва реалистично в целия свят държавите да спрат да дават субсидии - въпреки, че би било чудесно ако се случи - в този случай премахването на митата и ограниченията за внос и износ ще са от полза за всички).

След като няма субсидии - няма да има нелоялна конкуренция. И ще се види кой наистина е ефективен в производството и кой е продавал само защото е получават несправедливо повече субсидии.
Няма две мнения по въпроса. Това обаче няма да се случи, докато сме в империята на злото, защото на замиращата Западна Европа са и нужни пазари :)
 
От: Това го иска EU

Земеделски субсидии в Европа има отдавна
Но когато имаме общ европейски пазар те трябва да се приравнят във всички членки за да няма привилегировани на пазара

Да не би да твърдиш, че е по-добре да има еднакви субсидии (различни от нула), отколкото във всички държави от ЕС да няма субсидии и квоти?
 
От: Това го иска EU

Нека бъдем реалисти
Няма как България да иска премахване на субсидиите в цяла Европа, но може да отстоява равноправното си членство, уеднаквяване на субсидиите и да пресече измамните схеми на внос на стоки и подбиване на българския пазар
С една дума да си защити интереса
 
От: Това го иска EU

Хепи много е вероятно по добрият подход е да се дават субсидии защото по този начин производителите са конкурентно способни на нелегалният внос - ЕУ е такава разградена градина че не е истина - БГ е една от най добре охраняваните и граници
 
От: Това го иска EU

Няма как България да иска премахване на субсидиите в цяла Европа,

Защо една държава трябва да иска подобно нещо? В интерес на държавата е да има субсидии, защото държавата - това е мафията. За мафията е изгодно държавата да има пари, които да преразпределя.

Обаче за гражданите на ЕС не е изгодно. Би трябвало всички граждани на ЕС да искат да няма субсидии (освен тези, които си въобразяват, че това е изгодно за тях).
 

Горе