Цена за новинарски сайт?

От: От: Цена за новинарски сайт?

Новинарски сайт и кеширане са две взаимноизключващи се понятия.

Ще изразя своето несъгласие. Освен кеширането на статичното съдържание, за да не се налага браузърът всеки път да сваля едни и същи js, css и картинки, използването на кеширане, което да сервира статични html страници вместо динамично да ги генерира при всеки хит, може да свали в пъти натоварването на сървъра. Особено за новинарски сайт, където на началната страница често са сложени ~10-15 WP_query, които вадят постове от различните категории, ако няма кеширане доста бързо ще достигне процесорното време.
На моя сайт е имало дни, в които съм достигал над 20к импресии, без да превишавам 30 минути сървърно време. Като кеширането далеч не ми е оптимално, защото при публикуване на нов пост се обновява кеша на индекса и категориите.
 
От: От: Цена за новинарски сайт?

Ще изразя своето несъгласие.

Щом казваш, явно ти правиш нещата по друг начин.
 
От: От: Цена за новинарски сайт?

Щом казваш, явно ти правиш нещата по друг начин.
Ами предвид, че са те накарали да ползваш кеширане, не вярвам да е много различен начин :)
Първоначално, кеша го сложих защото с memcached пада времето на зареждане на страницата с 0.5 секунди средно, което не е малко.
 
От: Цена за новинарски сайт?

Новинарски сайт и кеширане са две взаимноизключващи се понятия.
Това е абсолютна глупост. Кеширането в новинарски сайт(а и не само в тях) е повече от задължително, това че нямате подходящите инструменти във ВП е една друга тема(имам предвид "клик-клик готово"). Все пак трябва да проверите дали има някаква интеграция на APC(вградено е в PHP5.2+).

Примерно:
- Всеки новинарски сайт на homepage има някакви водещи/топ/избрани от всички или разни категории - това задъжително се кешира, като при промяна в админа този кеш се преизгражда за да се вижда винаги най-актулната информация избрана от редактора на сайта.
- Ако сайта е нещо по обикновенно и имаме само един списък с Х новини на homepage(най-често зарежданата страница) и кешираме този списък(дори да са само ID-та на постовете) ще си спестим немалко ресурс, защото няма да се налага всеки път да се претърсва цялата база за да се вземат последните Х поста.

Към автора на темата: Ако смяташ да ставаш достатъчно голям по-късно ще ти се наложи да имаш доста къстъм неща, така че обмисли правилно дали WP е удачният вариант. Засега е по евтино да стартираш така, но помисли и занапред. А този скъп хостинг за какво ти е, не вярвам ВП-то да харчи толкова много :).
 
От: От: Цена за новинарски сайт?

Това е абсолютна глупост. Кеширането в новинарски сайт(а и не само в тях) е повече от задължително, това че нямате подходящите инструменти във ВП е една друга тема(имам предвид "клик-клик готово"). Все пак трябва да проверите дали има някаква интеграция на APC(вградено е в PHP5.2+).
W3 Total Cache + Varnish / Memcached = "клик-клик готово"

Вкарваш нов пост/ ъпдейтваш - чисти ти кеша на индекса и категориите и voila
 
Re: От: Цена за новинарски сайт?

Към автора на темата: Ако смяташ да ставаш достатъчно голям по-късно ще ти се наложи да имаш доста къстъм неща, така че обмисли правилно дали WP е удачният вариант. Засега е по евтино да стартираш така, но помисли и занапред. А този скъп хостинг за какво ти е, не вярвам ВП-то да харчи толкова много :).
И аз се зачудих за хостинга. В началото няма как да достигне дори и до средните му параметри, естествено ако не се изнасили WP-а. :)

А отностно къстаизация още в начало. Може да поизчака. А и има си хора, които си разбират, за да къстамизират дори и WP. :) Поне при големите им се получава. Но рано или късно се сменя нещо - дизайн, функции, няма как. С порастването на един бизнес и нуждите му се увеличават. Това е закономерност, от която никой не се е измъкнал :)
 
Re: От: От: Цена за новинарски сайт?

W3 Total Cache + Varnish / Memcached = "клик-клик готово"

Вкарваш нов пост/ ъпдейтваш - чисти ти кеша на индекса и категориите и voila

Това е изпипно нещо, което работи безупречно. ;) С две ръце за това.
 
От: Цена за новинарски сайт?

@Torbalan Trolski явно проблема е Varnish / Memcached и двете са външни библиотеки и не става "клик-клик готово" - я хостинга ги има, я не :). Затова и споменах APC, защото вече достатъчно хостинги предлагат PHP5.2+

@Blinky не е точно така, но темата не е за ВП, че да спамя :).
 
Re: От: Цена за новинарски сайт?

@Blinky не е точно така, но темата не е за ВП, че да спамя :).
Това може да го кажеш на един тъпир-клиент, на който му направихме къстам почти всеки елемент от скапания му сайт. :) Тия от templatemonster-а им правя евалата, че издържаха. :) Представи си слонче от пластелин - смачква се и после се прави зайче. :) Съгласен съм, че къстам решение си е друго, но за съжаление не всеки тръгва с такива бюджети. Но пък и такива къстам решения съм виждал, че ми се е ревало. :D Дори на един средно голям новинарски сайт в бг, леле майко. :)
 
От: Цена за новинарски сайт?

Ами предвид, че са те накарали да ползваш кеширане, не вярвам да е много различен начин...

Или не четеш какво пиша или преиначаваш думите ми. Казах, че обстоятелствата ме принудиха за кратък срок да сложа кеширащ плъгин, а не, че са ме карали от хостинга да го правя! Това са две различни неща!

Това е абсолютна глупост. Кеширането в новинарски сайт(а и не само в тях) е повече от задължително, това че нямате подходящите инструменти във ВП е една друга тема(имам предвид "клик-клик готово"). Все пак трябва да проверите дали има някаква интеграция на APC(вградено е в PHP5.2+).

Това, че ти мислиш така и не си съгласен с мен, не означава, че си прав! Пак повтарям - кеширането и новинарски сайт са две взаимноизключващи се понятия. Който разбира и умее, може така да направи сайта, системата, че да не се налага кеширане. А пък вече ако сайта порастне и стане голям, тогава вече може да се помисли малко за облекчаване на нещата (под "голям сайт" разбирам сайт с около и над 1 000 000 импресии).
 
От: Цена за новинарски сайт?

@Странникът мисли каквото си искаш демокрация е, но поне не прачи на хората да научат кое как се прави наистина. Който разбира знае да ползва кеширане. Разбирам, че искаш да си винаги прав, но топлата вода отдавна е открита :).

@Blinky винаги има черно овци както се казва :). Специфичен сайт не се прави с масовки, а един новинарски сайт може да стане такъв ако искаш да си голям - стандартните новинаркси сайтове с лопата да ги ринеш.
 
От: Цена за новинарски сайт?

@Странникът мисли каквото си искаш демокрация е, но поне не прачи на хората да научат кое как се прави наистина. Който разбира знае да ползва кеширане. Разбирам, че искаш да си винаги прав, но топлата вода отдавна е открита :).

А би ли ми казал кое как се прави наистина? Мисля, че не преча на хората, напротив, помагам им. Това, че има ограничени хора, които повтарят от сутрин до вечер все едно и също, като че ли е манна небесна: "кеширане та кеширане...." си е техен проблем. Това не означава, че те са прави, на тях просто им се иска да са прави!
 
От: Цена за новинарски сайт?

Или не четеш какво пиша или преиначаваш думите ми. Казах, че обстоятелствата ме принудиха за кратък срок да сложа кеширащ плъгин, а не, че са ме карали от хостинга да го правя! Това са две различни неща!



Това, че ти мислиш така и не си съгласен с мен, не означава, че си прав! Пак повтарям - кеширането и новинарски сайт са две взаимноизключващи се понятия. Който разбира и умее, може така да направи сайта, системата, че да не се налага кеширане. А пък вече ако сайта порастне и стане голям, тогава вече може да се помисли малко за облекчаване на нещата (под "голям сайт" разбирам сайт с около и над 1 000 000 импресии).

прав си трябва да има кеширане но тои с хостинг и името няма да направи много като не взема съвети
 
От: Цена за новинарски сайт?

прав си трябва да има кеширане но тои с хостинг и името няма да направи много като не взема съвети

Изглежда и ти не си ме разбрал, а гледам, нещо си и зачервен. За неразбралите като по-горния коментар ще повторя: кеширането е хубаво и полезно нещо, просто аз не харесвам да го използвам и намирам други начини да облекча системата. Разбрахме ли се?
 
Re: От: Цена за новинарски сайт?

@Blinky винаги има черно овци както се казва :). Специфичен сайт не се прави с масовки, а един новинарски сайт може да стане такъв ако искаш да си голям - стандартните новинаркси сайтове с лопата да ги ринеш.

Бате, то да ти кажа, като ги гледам новинарските сайтове, никой не е измислил топлата вода. :) Нито тук, нито в чужбина. Отличават се такива като bloomberg.com, за който също мога да намеря набързо дизайн, както и за NYTimes, дори така се казват и темите. Естествено, ако искаш да изглеждаш като тях, трябва да си платиш добри пари, с WP си до някъде, почти дори до малко, после почва да се доразвива. :) Със сегашните бюджет само може да си "като" тях, и това "като" си е далеч както и да го погледнем. Къстам системата не я обсъждаме, защото там може всичко, който до където му стигнат бюджетите и желанията. И аз бих предпочел къстам, всеки дори. :)
 
От: Цена за новинарски сайт?

За хостинга казах :) Най-скъпият хост на host.bg изпадна на Black Friday за 32 лв за цялата година общо :) Иначе кога ще дам 350 лв...на този етап не
 
От: Цена за новинарски сайт?

Или не четеш какво пиша или преиначаваш думите ми. Казах, че обстоятелствата ме принудиха за кратък срок да сложа кеширащ плъгин, а не, че са ме карали от хостинга да го правя! Това са две различни неща!

Това разбрах и прибързах със заключението, явно грешката е при мен.
Аз, с моите ограничени знания не знам друг начин да не правиш по 90 (примерно) заявки към ДБ на всяко посещение към страница.
И ми е наистина любопитно какъв друг начин има, освен да ги кешираш.
 
От: Цена за новинарски сайт?

@Странникът последно кое е вярно?
Новинарски сайт и кеширане са две взаимноизключващи се понятия.
... кеширането е хубаво и полезно нещо, просто аз не харесвам да го използвам и намирам други начини да облекча системата.
Намери някой администратор/програмист на който вярваш да ти разясни нещата.

@Blinky не разбирам защо бъркаш визията на сайта с функционалността му. Просто казвам, че системите можещи всичко реално са ограничени :).
 
Re: От: Цена за новинарски сайт?

@Blinky не разбирам защо бъркаш визията на сайта с функционалността му. Просто казвам, че системите можещи всичко реално са ограничени :).
Бате, не ми казвай, че визията и функционалностите нямат общо. :) И съм далеч от мисълта, че са едно и също. Не знам къде съм го казал. Но ако ми кажеш, че функционалността и дизайна не са взаимнозависими, ще се учудя аз.:)
 
От: Цена за новинарски сайт?

AMitrev - и двете са верни. Виждам, че на теб нещата не са ясни, ти намери някой администратор/програмист на който вярваш да ти разясни нещата.
Blinky - разбира се, че дизайн и функционалност не само, че имат много общо, но те са взаимносвързани. Добрият дизайн може да помогне много на функционалността на сайта.
Спазвам този принцип за моите сайтове и нямам проблеми с функционалността, и за това моите сайтове издържат на по-голямо натоварване отколкото другите, и почти не се налага да използвам кеширащи плъгини. Казвам "почти", защото понякога има някой изключения.
 

Горе