Цена за новинарски сайт?

От: Цена за новинарски сайт?

@Blinky къде съм казал това? Виж си пак старите постове - говориш за визия, докато аз говоря за функционалност и никъде не споменавам за връзката между тях.
Примерно SkySports измислиха нова топла вода, като промениха отразяването на трансферния прозорец във футбола... една такава идея не би се реализирала толкова лесно със ситема можеща всичко - това казах в предния си пост, в който ти си разбрал "че визията и функционалностите нямат общо".

Няма да е зле да се чете малко чуждият пост на който отговаряш, вместо да ползваш диагоналната система.

@Странникът ще ти го кажа по просто:
Проблем 1: четене/писане от файлове;
Проблем 2: четене/писане на данни от базата;

Влиза Потребител1 да чете новина Х, имаме локване на таблица News/Post/etc. + още някоя(ако имеме статистика по дни и т.н.), ако в същото време това прави и Потребител2 то той изчаква докато таблицата се ънлокне. При такъв сценарий проблем няма, защото говорим за част от секундата. Сега си представи 1000/2000/etc. потребителя, които правят това...

Да кажем, че имаш 300 потребителя напиращи да четат новина Х в момента в същото време имаш посетители които отварят началната страница, но седят и чакат защото таблицата е локната. Това може да отнеме и 5 сек., може и 0.0005 сек. всичко зависи от ресурси и т.н.
Ако се кешира дори част от информцията, която се извлича от претърсването на няколко таблици това време пада и реално ще можеш да имаш повече request per seconds без никой да разбере...

Когато 100мбит свързаност започват да нети стигат 100mbits свързаност тогава ела ми говори за натоварени сайтове ;).
 
От: Цена за новинарски сайт?

Влиза Потребител1 да чете новина Х, имаме локване на таблица News/Post/etc. + още някоя(ако имеме статистика по дни и т.н.), ако в същото време това прави и Потребител2 то той изчаква докато таблицата се ънлокне. При такъв сценарий проблем няма, защото говорим за част от секундата. Сега си представи 1000/2000/etc. потребителя, които правят това...
Ъммм lock на таблици при read на нещо, което не критично като транзакция на пари примерно? Убийте програмистите!!!
 
От: Цена за новинарски сайт?

@Torbalan Trolski колкото и странно да ти звучи от няколко минорни версии на MySQL локването се случва и при SELECT. Бих казал убийте Oracle :).
 
Re: От: Цена за новинарски сайт?

@Blinky къде съм казал това? Виж си пак старите постове - говориш за визия, докато аз говоря за функционалност и никъде не споменавам за връзката между тях.
Примерно SkySports измислиха нова топла вода, като промениха отразяването на трансферния прозорец във футбола... една такава идея не би се реализирала толкова лесно със ситема можеща всичко - това казах в предния си пост, в който ти си разбрал "че визията и функционалностите нямат общо".

Няма да е зле да се чете малко чуждият пост на който отговаряш, вместо да ползваш диагоналната система.

Да ти кажа честно и Masable имат много къстам и авторски разработки, които са успешно внедрени в WP. Няма да отрека и никога не съм го отричал, че къстам решенията бият всичко, дори и ако седне най-великата фирма да измисли CMS. Просто знам, защото от опита ми всеки клиент си иска нещо свое си, което в неговия бизнес си е нужно. Както на бетинг сайтовете - лайв скора, така на новинарските - времето - някой си правят къстам решени, за да се нагоди с дизайна и добата визуализация на самите страници.

Аз разбрах, че трудно се правят къстам решения върху готова система - и да и не. Зависи какво искаш да пипаш. Но е възможно. За това се нарича опенсорс. Не е затворена или кодирана - но е доста ограничена в сравнение с къстам решенията. И само да вметна, че често се случва и момента повече от един програмист да имат различна логика при писането и кодирането, което за друг, който му се налага да я доразвива, ще му е нужно време, за да схване логиката преди да прави каквито и да е корекции или доработки.

Наскоро си писах (и то много, даже вече сигурно и познавам екипа им от техничари там) с Templatemosnter, които върху готова система и вече купен дизайн са готови да направят кътам неща, срещу съответно $$ на час. Само ме притеснява факта, когато някой тръгва да решава всичките си проблеми с плъгини, а в същото време седи на малък хостинг план. Някак настройките на темата не задоволяват на 100% това, което иска. И тук се мисли добре. :)
 
От: Цена за новинарски сайт?

Каква глупава тема - "Цена на новинарски сайт" :lol:
Все едно да питаш каква е цената на новия Land Cruiser. Ами цената варира с 20-30 000 лв

Всъщност въпроса има отговор, но за да бъде даден той, трябва да бъдат посочени още маса фактори, като примерно - КОЙ ЩЕ ГО ПРАВИ.
В общи линии този които ще го прави, ще ти даде неговата цена. И в общи линии само този дето ще ти го прави може да ти даде конкретна цена, базирана на неговата оценка за положения труд.

Така зададен въпроса може да получи следния отговор - между 0 лв(ако си го направиш сам) и 3000 лв ако ти го направят професионалисти...
 
От: Цена за новинарски сайт?

Сигурно има поне 50 подобни теми във форума от последните 6 години и все едни и същи алабализми се въртят до припадък. В резюме:

1. Да, може да се направи на WordPress и на Joomla, и на още 10-ина CMS-a.
2. Има далеч по-определящи фактори от това колко посещения ще издържи от това кой точно CMS ползваш.
3. Да, темата има значение.
4. Да, повече от препоръчително е сайта и сървъра да се сетнат от професионалист.
5. Не, Странникът не разбира от тия неща. Също както не разбираше и преди няколко години. Спокойно може да му се игнорират мненията във всички подобни теми.
6. Да, по принцип е тъпо да правиш новинарски сайт тепърва, но изключения винаги са възможни.
 
  • Like
Реакции: dnc
От: От: Цена за новинарски сайт?

5. Не, Странникът не разбира от тия неща. Също както не разбираше и преди няколко години. Спокойно може да му се игнорират мненията във всички подобни теми.

Да, прав си, той Странникът какво ли разбира, от какво ли си има понятие? Само се намира на приказка и се прави на важен, иначе пише глупости. :)
 
От: Цена за новинарски сайт?

Добре де , извинявам се за влизането ми в темата по този начин , но от всичко прочетено направо се депреснах... :confused: В момента правя новинарски сайт изцяло насочен към автомобилната категория (знам че ще кажете "брат, топ гиър и ауто билд ще те изядат) , трафикът,който идва единствено от фейсбук, е под всякаква критика все още, защото си правя всичко сам, а аз от сайтове си интересувам буквално от месеци, СЕО-то ми все още е супер зле и сега чета тук, че новинарски сайт в България изобщо не може да проходи... та камо ли да се монетизира... афилиейта е кофти, адсенса е кофти, не знам си кое е кофти... едва ли няма начин да просперира един такъв сайт. Според мен с нужното постоянство и мерак няма начин да не се постигнат целите. Истината е, че в момента моят сайт има около 20 посещения на ден от които 10 сигурно са мои , но с всеки изминал ден научавам по нещо ново (днес се научих да си слагам менюта :lol: ). нали не казвате , че в такъв случай трябва да се откажа , защото дори след десет години няма да имам един изкаран лев ?
Каква е причината да казвате че новинарските сайто не вървят в БГ?
 
От: Цена за новинарски сайт?

Каква е причината да казвате че новинарските сайто не вървят в БГ?
Приходите от реклама са малки и пазарът е много малък. В Лондон живеят повече хора, отколкото в цяла България. Ориентирай се за сайт на чужд език.
 
От: Цена за новинарски сайт?

Една от причините, която ме пира да се ориентирам към чуждия пазар е, че английския ми не е на чак толкова добро ниво. Другото което е - харесва ми да пиша статии за новинарски сайт на български, но просто не мога още да го популизирам
 
От: Цена за новинарски сайт?

Сега да разбирам ли, че ако искам да печеля от реклама онлайн трябва задължително да регистрирам еоод (примерно)?
 
От: Цена за новинарски сайт?

Сега да разбирам ли, че ако искам да печеля от реклама онлайн трябва задължително да регистрирам еоод (примерно)?

Може и ЕТ, ООД или ЕООД според нуждите ти. Но за да е законно може и частно лице да получа приходите, ако се отчита пред НАП.
 
Re: От: Цена за новинарски сайт?

Може и ЕТ, ООД или ЕООД според нуждите ти. Но за да е законно може и частно лице да получа приходите, ако се отчита пред НАП.

Докато рекламодателите ти сикат фактура, няма как. Сложи си и този данък към цената, но гледай да не е нещо много плашещо. :)

За директна нали? За друг тип, мисля, че още минават като физически лица, но пак имаш един данък, но нямаш други разходи. ;) Все пак се осигуряваш и другаде, нали?
 

Горе