Шумни съседи - как се справяте с тях?

@rscossworth

Защо ми се струва, че примерите, които превеждаш не са много адекватни. Правене на таратор, чоплене на носа и не знам какво си. Аз никъде не съм споменал такива неща. Говоря за системно крещене, смях от 7-8 човека, тропане, псувни и т.н. Колегата реагира така, защото по някакъв начин се опитваш да изопачаваш фактите, такива каквито ги представям. Разбира се, ти не може да си сигурен, че написаното от мен е вярно, но ако приемем, че е вярно, то това няма абсолютно нищо общи с глупостите, които си споменал.

В законовите разпоредби за София град относно Етажната собственост е залегнало нареждане, че съкооператорите нямат право да вдигат шум изразяващ се в силна музика, шумен говор, ремонтни дейности и т.н. след 22:00 ч. това лесно можеш да го провериш, тъй като имаш интернет. Друг въпрос е този закон дали се прилага на практика.
 
Последно редактирано:
Проблемът е, че термини като "по-силно от обичайното", "силна музика", "шумен говор", "ремонтни дейности" и т.н. не са точно дефинирани. Което ги прави много гъвкави за интерпретация, което връзва ръцете на всички съдии. Какво означава по-силно от обичайното? За някой необичайно може да е съседът от долу да бучи, защото се разхождаш из стаите си след 23:00, за друг може да е да дънят баси така, че да вибрират прозорците на цялата кооперация. Какво означава ремонтни дейности? За един е използване на машина за къртене на бетон, за друг е да си залепиш счупеното дистанционно на телевизора с капчица. Примерите може да ти звучат нелепо и абсурдно, но от гледна точка на оная дето уж е с вързани очи за да отсъжда безпристрастно няма никаква разлика. За теб дефиницията е очевидна, но за съда едва ли е така.

Има си единица за шум и тя е децибел. Ако в закона не е залегнало колко точно децибела се водят "по-силно от обичайното", значи липсва и обективен начин да се дефинира какво точно означава това.
 
Закона за управление на етажната собственост е един и същ за цяла България. Няма специфични за София "законови разпоредби" относно етажната собственост. Споменато е в НАРЕДБА № 1 за обществения ред на територията на Столична община, че:
Чл.4 (4) В сгради, етажна собственост, се забраняват:
1. шумни увеселения в периода от 22.00 до 08.00 часа;
АКо оставим на страна този период от 22 до 8 часа, има и този член:
Чл. 2. (1) На обществени места и в частни имоти, находящи се на територията на СО, се забранява викането, шумният говор, пеенето, свиренето и създаването на неестествен шум, използването на озвучителни системи и други електронни устройства, нарушаващи обществения ред и спокойствието на гражданите, включително и за религиозни, политически и търговски цели.
Това са абсурдни членове, понеже съседа ти винаги може да се оплаче, че дишането ти създава неестествени шумове например. Аз изобщо не коментирам твоя случай, понеже не знам никакви подробности (а те винаги са от значение). Изобщо и не изопачавам фактите ти, защото просто няма никакви факти. Казвам само, че купон с яка музика и викове, не е като среднощно разказване на вицове (комбинирано със смях разбира се) и изобщо пък няма нищо общо с шумно рязане на нокти например... Това са изцяло субективни неща, а когато работите опрат до закони, там се гледат и запетайките. В твоя случай, ако изобщо компетентния орган реши да свърши някаква работа, ще се опре до:
Чл. 21 (2) При явно маловажни случаи на нарушения по тази наредба, контролните органи и другите актосъставители прилагат разпоредбите на чл.39 от ЗАНН.
Ето го и него:
Чл. 39. За явно маловажни случаи на административни нарушения, установени при извършването им, овластените за това органи налагат на място, срещу квитанция, глоба до размера, предвиден в съответния закон или указ, но не повече от 10 лева.
Та, колкото и пара да вдигаш, по тази НАРЕДБА № 1 за обществения ред на територията на Столична община нищо не могат да му направят. Тя е писана за големи (най-често промишлени) нарушители. Казах ти вече, че само с Общо събрание можете да го стреснете този (и това е малко вероятно)...
 
Към спорещите относно наредби и закони:
http://www.mrrb.government.bg/bg/jilistna-politika/etajna-sobstvenost/ - Има и контакти, можете да разрешите спора като се консултирате с хората, оставили са електронна поща за въпроси. Може и да ви разяснят някоя идея по-добре, какво, къде и как, вместо всеки да третира написаното, както му дойде.

Към автора:
Ако домоуправителят е идиот, свържи се с министерството и да ти дадат ПРАВНИ (тук нещо много хора имат ПРАВНО извратено мислене) насоки и съвети. Това да живееш в систематичен тормоз няма да доведе до нищо хубаво. Саморазправата не е опция, тъй като води в повечето случай до още саморазправа и до колкото проследих темата, субекта, който създава проблеми е млад човек и има и води приятели, като нищо, ако се саморазправиш после да те налази някоя наркоманска дружина и да стане по-зле. Ако евентуално се решиш на този подход, първия човек, който трябва да го отнесе е т.н домоуправител, за да се научи, че носи отговорност, а не само някакво звание или власт (ако изобщо може да говорим за каквато и да е власт, но първо това ми дойде на ум).

Също така, може да запишеш следващ разговор, ако смяташ да провеждаш такъв с въпросния домоуправител и да го питаш какво да правиш, може пък да повтори думите си, тогава ще имаш и запис на казаното. Звучи като от филм на Дж. Бонд, но виждаме всеки ден да лъсват записи на разговори, побоища и превишане на правата, които служат за доказателства. Така вместо свидетел ще имаш запис, а този после нека се обяснява като ..... как и защо, когато питат защо дава такъв акъл и не си върши работата, ако изобщо има кой да му държи сметка в тази държава.

Друго нещо, след като си говорил с баща му, изискай един телефон и ако ти го даде, при всеки шум от синчето му загрявай телефона на макс от съобщения и повиквания. Спечели възможно повече комшии в каузата си, защото гледам предлагат общо събрание, ама накрая да не се окаже, че мнозинството не дава пет пари и ще неглижира проблема. Също така, ако повече хора се обърнете до районния инспектор с жалби ще е друго и изкривените му показания ще лъснат на яве.

Аз така виждам нещата, друго не мога да кажа.
Успех и поздрави, ще следя развитието на темата, дано е в твоя полза!
 
@iliqnktz

Много ти благодаря за изчерпателния отговор и съветите.

Хванал съм се да действам по въпроса, макар че от работа не ми остава много време пък и този го няма все още.

От мой съсед разбрах, че тази седмица щял да си дойде и ще видим какво ще правим.

Разбира се, ще пиша какво се е случило при евентуален развой на събитията.
 
Много сте се изнежили напоследък. Като ти се роди едно дете дето не спи по цяла нощ и трябва да го носиш на ръце за да може жена ти да се наспи на нея какво ще икажеш - утре съм на работа опрай са. Ще забравиш и за кръвно и за диабет за по-малко от седмица. И преди да си ме апострофирал - да знам какво е, защото имам същите заболявания. Година и половина съм спал по 4 часа на денонощие, заспивал съм прав подпрян на стената с детето на ръце. Работата ми по някога изисква да не се спи по 72 часа.... Като ти ревне детето и някой такъв захарен памук ти звънне на вратата какво ще направиш, ще му запушиш устата с възглавница?!? Или като стане на три и почне да тича по коридорите ще му бутнеш таблет в ръцете само и само да стои мирно.
 
Последно редактирано:
Много сте се изнежили напоследък. Като ти се роди едно дете дето не спи по цяла нощ и трябва да го носиш на ръце за да може жена ти да се наспи на нея какво ще икажеш - утре съм на работа опрай са. Ще забравиш и за кръвно и за диабет за по-малко от седмица. И преди да си ме апострофирал - да знам какво е, защото имам същите заболявания. Година и половина съм спал по 4 часа на денонощие, заспивал съм прав подпрян на стената с детето на ръце. Работата ми по някога изисква да не се спи по 72 часа.... Като ти ревне детето и някой такъв захарен памук ти звънне на вратата какво ще направиш, ще му запушиш устата с възглавница?!? Или като стане на три и почне да тича по коридорите ще му бутнеш таблет в ръцете само и само да стои мирно.
Тва па що за глупост е?
Кой роптае срещу шум по уважителни причини? Естествено, че всеки ще прояви разбиране при ревящо дете, освен ако не става въпрос за неглижиране от страна на родителите. Разликата между шум по основателни причини и шум, щото на някой така му е кеф е огромна. Няма да възразя ако някой прави ремонт в 3 сутринта, ма да ми дъни пакистански маанета и да врещи с пълно гърло, щото е дебил - айде нема нужда.
 
Права си nandibandi, този г-н s1yfox явно се опита да привлече някаква състрадателност към себе си, все едно някой говори за подобен шум от бебе и все едно само той е гледал малко дете и е спал по 4 часа ....
Тва па що за глупост е?
Кой роптае срещу шум по уважителни причини? Естествено, че всеки ще прояви разбиране при ревящо дете, освен ако не става въпрос за неглижиране от страна на родителите. Разликата между шум по основателни причини и шум, щото на някой така му е кеф е огромна. Няма да възразя ако някой прави ремонт в 3 сутринта, ма да ми дъни пакистански маанета и да врещи с пълно гърло, щото е дебил - айде нема нужда.
 
Много сте се изнежили напоследък. Като ти се роди едно дете дето не спи по цяла нощ и трябва да го носиш на ръце за да може жена ти да се наспи на нея какво ще икажеш - утре съм на работа опрай са. Ще забравиш и за кръвно и за диабет за по-малко от седмица. И преди да си ме апострофирал - да знам какво е, защото имам същите заболявания. Година и половина съм спал по 4 часа на денонощие, заспивал съм прав подпрян на стената с детето на ръце. Работата ми по някога изисква да не се спи по 72 часа.... Като ти ревне детето и някой такъв захарен памук ти звънне на вратата какво ще направиш, ще му запушиш устата с възглавница?!? Или като стане на три и почне да тича по коридорите ще му бутнеш таблет в ръцете само и само да стои мирно.

Прав си за детето. Пожелавам си този тормоз. Друг е въпросът, че този от горния етаж не ми е дете и не мисля да го осиновявам, защото е олигофрен.

Ако му се роди дете на него, аз трябва ли да се направя на откачен и ден и нощ да дъня музиката, за да не може да заспи нито той, нито хлапето?
 
@iliqnktz записа с нищо няма да помогне. Да звъниш на роднини е... как да кажа безумно. Да не става дума за 16 годишни :D.

@nandibandi що за глупост е "уважителни причини"? Или ти пречи шума или не, като в първия случай трябва да намериш решение.

@bgtifo значи ако реве дете няма да ти е проблем, но ако някой друг говори високо/смее се/etc. ти е проблем?
Само не разбрах как ти хрумна да питаш дали да пускаш музика ако на въпросният "олигофрен" му се роди дете?
 
Тва па що за глупост е?
Кой роптае срещу шум по уважителни причини? Естествено, че всеки ще прояви разбиране при ревящо дете, освен ако не става въпрос за неглижиране от страна на родителите. Разликата между шум по основателни причини и шум, щото на някой така му е кеф е огромна. Няма да възразя ако някой прави ремонт в 3 сутринта, ма да ми дъни пакистански маанета и да врещи с пълно гърло, щото е дебил - айде нема нужда.
Моля те да ми посочиш дефиниця на "шум по уважителни причини" във всичките тези членове, алинеи и точки, които се изцитираха в темата.
 
Моля те да ми посочиш дефиниця на "шум по уважителни причини" във всичките тези членове, алинеи и точки, които се изцитираха в темата.
Моля те да не ставаш буквояд, само и само да оправдаеш абсурдното си сравнение. :)

Да искате дефиниции за ''уважителни'' причини за шум е дребнаво, след като всички знаем, че пиянските оргии са всичко друго, но не и уважителна причина да пречиш на околните.
 
Моля те да не ставаш буквояд, само и само да оправдаеш абсурдното си сравнение. :)

Да искате дефиниции за ''уважителни'' причини за шум е дребнаво, след като всички знаем, че пиянските оргии са всичко друго, но не и уважителна причина да пречиш на околните.

Нямам представа колко пъти си се борила с подобни общински наредби, но вярвай ми там всички са буквояди. Хайде да не квалифицираш сравнението като обсурдно или написаното от мен като дребнаво, само защото не можеш да се обосновеш юридически. Нали темата е за това, какви законови мерки могат да се предприемат в дадената ситуация, ето ти прецедент. Преглътни си феминисткото его и дай смислен отговор.
 
Нямам представа колко пъти си се борила с подобни общински наредби, но вярвай ми там всички са буквояди. Хайде да не квалифицираш сравнението като обсурдно или написаното от мен като дребнаво, само защото не можеш да се обосновеш юридически. Нали темата е за това, какви законови мерки могат да се предприемат в дадената ситуация, ето ти прецедент. Преглътни си феминисткото его и дай смислен отговор.
Аааа, не така драги.
Реагирах на пост, в който не говориш за законно/незаконно, а казваш ''много сте се изнежили, ако имахте деца... дрън-дрън''.
Дребнаво е да се хващаш за буквата на закона, когато ти отърва. Ясно е, че всеки се хваща за нея и затова абсурдите със шума са безкрайни в тая държава. Дебатираме относно възможните действия, които ще дадат сигурен ефект. Ако имаше приложими закони, авторът на темата нямаше да иска съвет тук, а щеше да се консултира с адвокат.

п.с. Ти пък не ме наричай феминистка и не ми приписвай его. Това, че мога да водя спор с мъже, не ме слага непременно в тази категория. ;)
 
Последно редактирано:
Аааа, не така драги.
Реагирах на пост, в който не говориш за законно/незаконно, а казваш ''много сте се изнежили, ако имахте деца... дрън-дрън''.
Дребнаво е да се хващаш за буквата на закона, когато ти отърва. Ясно е, че всеки се хваща за нея и затова абсурдите със шума са безкрайни в тая държава. Дебатираме относно възможните действия, които ще дадат сигурен ефект. Ако имаше приложими закони, авторът на темата нямаше да иска съвет тук, а щеше да се консултира с адвокат.

п.с. Ти пък не ме наричай феминистка и не ми приписвай его. Това, че мога да водя спор с мъже, не ме слага непременно в тази категория. ;)

За момента го водиш завидно неуспешно. Ако не бях почнал поста с цитираното от теб обръщение никой нямаше да му обърне внимание. И въпреки това никой не обърна внимание на думата "прецедент" ,нали за законови методи говорим, не за "ще го лежа 24 часа" - само не стана ясно къде в районното или в спешното.
 
нали за законови методи говорим,

Не, не говорим за законови методи. В противен случай темата щеше да бъде озаглавена ''какви са правата ми", а не "как се справяте". Това, разбира се не значи, че се търсят непременно съвети за саморазправа. Търсят се мерки, които да бъдат ефективни, защото законодателството в страната очевидно НЕ предлага такива. ;)
 
а и още нещо съм ентусиастите със записите на разговори. Ако не уведомите лицето че го записвате тоя запис можете за си го слушате само за утеха, при първото изслушване ще бъде отхвърлено като доказателство.
 
@iliqnktz записа с нищо няма да помогне. Да звъниш на роднини е... как да кажа безумно. Да не става дума за 16 годишни :D.

@nandibandi що за глупост е "уважителни причини"? Или ти пречи шума или не, като в първия случай трябва да намериш решение.

@bgtifo значи ако реве дете няма да ти е проблем, но ако някой друг говори високо/смее се/etc. ти е проблем?
Само не разбрах как ти хрумна да питаш дали да пускаш музика ако на въпросният "олигофрен" му се роди дете?

Не съм питал някой конкретно дали да пускам музика, ако еди какво си... Изказвам хипотеза, дали ще му е добре на въпросния господин, ако му се роди дете и аз го тормозя по цяла нощ. Ето той например ме тормози до 3- 4 часа, а след това спи по цял ден, не мислиш ли, че един вид аз съм прецакан или си говорим празни приказки?
 
За момента го водиш завидно неуспешно. Ако не бях почнал поста с цитираното от теб обръщение никой нямаше да му обърне внимание. И въпреки това никой не обърна внимание на думата "прецедент" ,нали за законови методи говорим, не за "ще го лежа 24 часа" - само не стана ясно къде в районното или в спешното.

Не знам защо се хващаш за нещо, което съм написал под афект. Но бъди сигурен, че ако сме тет а тет аз ще съм този, който ще лежи в районното, а не в спешното.

Ако си прочел другите ми постове ще се убедиш, че аз не търся саморазправа, защото ако съм я търсил то нямаше смисъл да пиша във форума и да се консултирам по този въпрос.
 

Горе