е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Re: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

е ниво 1995 година...

Ама това се иска. Ако си забелязал, някои неща се връщат на мода, в технически аспект - и говоря предимно за опростените - от дизайна до функции на някоя система. :) Сигурността и удобството при пеймътн процесинга не прави изключение. Всеки, който оперира активно с онлайн банкирането си няма начин да си вкара автогол с някакви измислени подписи и други глупости, които някои банки все още имат, защото едно такова излизане от праисторията ще им струва някаква инвестиция. Всеки, които смята, че е ОК, значи не става нищо от неговото мислене. Ако бях толкова активен и аз до сега да съм се махнал от моята банка. ;)
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Не дължиш такса ако плащаш с Микросметката си. Ако плащаш с картата си - си взимат комисионната.

при мен за зареждане на Микросметка от картата не ми взимат такса (виза електрон от ЦКБ - дебитна, 0 лв. за поддръжка и т.н.), а преди време беше 1 ст.
относно банковите преводи - за няколко стотин лв. съм плащал по 40 ст. такса
но то зависи и от това до коя банка пращаш
каква сума
какъв тип е сметката до която пращаш
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Не ти взима защото самото ипей е вързано с ЦКБ , аз като съм на друга банка ми взима и за зареждане и за пращане на пари.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Но си е очеизвадно и очевидно. Тип „ние ще Ви направим е-банкирането, пък Вие ще ни дадете по-ниски такси за операции с Ваши карти, както и VBAs за еP-я ни при 3-то ниво“ :).
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

ePay използва разплащателни микросметки в ЦКБ - вижте си IBAN-а на микросметките в акаунтите и ще разберете, че сте клеинти на ЦКБ, дори и да сте си мислили, че никога няма да имате сметка там.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Не, не сме клиенти на нея, тъй като за тях такъв IBAN не съществува. Питано е на касите на нея банка, нямат такава сметка в тяхната система. За това е поамериканчена от мен на „VBA“.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Не знам от кога имаш акаунт при тях. Моята микросметка и на каса в банката мога да си я заверявам.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Не, не сме клиенти на нея, тъй като за тях такъв IBAN не съществува. Питано е на касите на нея банка, нямат такава сметка в тяхната система. За това е поамериканчена от мен на „VBA“.

И аз мисля така.
не може да се превеждат пари от ЦКБ клон на IBAN-a който си получил с регистрацията в Ипей
(или поне така беше преди, сега нз)

Не знам от кога имаш акаунт при тях. Моята микросметка и на каса в банката мога да си я заверявам.

при зареждане на Микросметката кои данни използва? - IBAN-a или КИН?
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Eл. подпис е допълнително-безсмислена екстра за пълнене на гушите на опр. фирми, които ги произвеждат, както и доставчици, които пък и ги продават. „Пушенето убива!“

глупости на търкалета, можеш да си отвориш фирма и да ти пълним твойта гуша;
ел.подпис(КЕП) е единствения законен еквивалент на подпис положен саморъчно, всички други токени-мокени, юбикейове и смс-и не хващат дикиш в съда/дано не ви се наложи/
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Не, не сме клиенти на нея, тъй като за тях такъв IBAN не съществува. Питано е на касите на нея банка, нямат такава сметка в тяхната система. За това е поамериканчена от мен на „VBA“.

такъв IBAN съществува, но е собственост на ДАТАМАКС, т.е. този IBAN е техен за целите на акаунт мениджмънта на клиентите, всеки си има отделен
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

глупости на търкалета, можеш да си отвориш фирма и да ти пълним твойта гуша;
ел.подпис(КЕП) е единствения законен еквивалент на подпис положен саморъчно, всички други токени-мокени, юбикейове и смс-и не хващат дикиш в съда/дано не ви се наложи/

В Австрийски съд например хващат декиш, но нашият съд е далеч по-развит и авторитетен, нали сме технологична нация :D
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

В Австрийски съд например хващат декиш, но нашият съд е далеч по-развит и авторитетен, нали сме технологична нация :D

наскоро гледах германски варианти на електронен подпис, освен нашия вариант, за тях електронен подпис е и писалка*, с която се подписваш

* - такова чудо съм ползвал в МВР когато ми издаваха лична карта/паспорт
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Електронен подпис всеки може да си генерира безплатно и лесно, PGP с това започва всеки свой продукт. Ама нали едни фирми трябва да лапат, и признават само техните, дето са платени...
Саморъчно поставен подпис може да се фалшифицира, и то сравнително лесно. Има си хора за всичко. Електронния - няма как.
 
Ммм, не знам дали е така. При мен си държат да си е на Инфонотари, и за да оперираш с фирмената сметка си искат такъв подпис - фирмен, не можело с личен, който реално е на добра цена от 25 лева, а другия - 70 лева. Малко си е рекент, но и без това не го ползвам, защото където и да отида за нещо, все не им работи нещо с това. :) Пак ще кажа, че е пълна простотия това.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Разликата между DIY OpenPGP ключ и "електронен подпис" е, че във втория случай едни частни бюрократи гарантират, че ти си притежателя на частния ключ (докато не ти го откраднат).

Затова хората дават пари за SSL сертификати - защото ако си ги правят сами браузърът ще пищи със съобщение за грешка, че "This Connection is Untrusted". Продавачите на сертификати имат едни много интересни взаимоотношения с производителите на браузъри...
 
От: Re: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Ммм, не знам дали е така. При мен си държат да си е на Инфонотари, и за да оперираш с фирмената сметка си искат такъв подпис - фирмен, не можело с личен, който реално е на добра цена от 25 лева, а другия - 70 лева. Малко си е рекент, но и без това не го ползвам, защото където и да отида за нещо, все не им работи нещо с това. :) Пак ще кажа, че е пълна простотия това.
не един, ами два подписа трябва да искат - на управител и счетоводител!

p.s. смени си доставчика, ако инфонотари не могат да осигурят работоспособност на с-мите си в София, то какво да очакваш другаде,

btw другия път им кажи за КЗК ако пак настояват подписа да е от инфонотари
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Малко инфо за електрическите подписи...
Първо, това е гениална система, и има много интересна история как това е видяло бял свят.
Второ, правителствата ги е яко шубе от тая работа.
Биткойн ползва същата технология в основата си.
Тия конкретни държавни фирми и заверени подписи са осакатен вариант на подписания от сериозни фирми ел. подпис.
С 2 думи - има безусловен и непробиваем начин неограничен брой поръчители да се подпишат с техния си частен ключ - че моят безплатно генериран подпис принадлежи на лицето и задника на Рабин.
Има си и хранилища на тия неща, и аз лично ги чух от преди 15 години, да речем. Технологията е дръта на Библия, и досега няма и помен от пробив.
Ама си е за цяла отделна тема.
 

Горе