4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

За мен не е важно колко дни се работи в седмицата, а процента на ефективност, може да работиш 6 дни в седмицата и да свършиш работа за 3, за това е много важно първо работника да харесва това което работи и второ да е финансово мотивиран да го върши добре, това в БГ малко трудно, но това е правилния подход.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Ако в България някога се въведе 4 часова работна седмица,пенсионната възраст ще се вдигне на 80г.Сега официално е 5 дни по 8 часа на ден,нищо не пречи да стане 4 дни по 10 часа,само че всеки би предпочел второто,като знае,че ще има 3 почивни дни.В България възможност за въвеждане и приложение на това НЯМА,и 2 работни дни да го направят,80+% от работещите няма да бъдат огрени.При 80+% от българските частници(предприемачи) законите и правилата на практика не важат.От моя скромен житейски опит,равносметката до тук е следната:за 12г. съм сменил 5 работодателя,при всички по документи е било едно,а на практика друго,плътно 6 работни дни по минимум 9-10 часа,работа на официални празници и отпуск от 3-4 до 5 дни изкопчен след дълги уговорки и пререкания.
Разликата между предишните и сегашната е,че на сегашната имам време да си бачкам на компа моите си неща през поне 50% от раб. време и дали ще ще съм си вкъщи на лаптопа или пред кома на работното ми място,ми е почти все тая.


Ето го и примера, за който говорех. Вършел си лична работа през половината време, но работодателя му виновен....
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Според мен единствения начин да се вдигне производителноста е да се увеличи значително заплащането, иначе до тогава ще е валидна поговорката:
Те се правят че ми плащат, аз се правя че работя.

А дали ще се бачка 4 по 10 или 5 по 8 все тая.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Аз бих увеличил знанията...
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Ето го и примера, за който говорех. Вършел си лична работа през половината време, но работодателя му виновен....

Не,напротив,такава ми е договорката със сегашния ми работодател.Въпроса е,че с 95% от останалите работодатели такива договорки не стават и или бачкаш 6х10 или си отиваш,а за твоето място са се наредили поне 10-20 човека без претенции,защото кризата и безработицата са ги докарали до положение да нямат никакви претенции.И както казва един мой познат-"Единственото чувство,по-силно от страхът,е гладът."
Явно не си ме разбрал правилно или може би аз не съм обяснил точно какво имам предвид с предния си пост.
 
Re: От: Re: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

ти ако щеш
може да си работиш и събота и неделя..може и да не спиш

п.п. никой не е предлагал това да става в България
идеята е на някаква (май американска) организация

нали разбираш, че щом съоснователя на Гугъл Лари Пейдж се е изказал положително, твоето мнение изглежда смешно и жалко
чак пък и капс лока забравил включен :cry:

Говорим за България в тази тема, кратуно.
 
От: Re: От: Re: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!..

Говорим за България в тази тема, кратуно.

От новината става ясно, че в Русия обсъждат 4 дневна работна седмица.
Преди да обсъждаш дали е приложимо в България, трябва да се поговори дали има смисъл от самата идея - ако има, трябва да се приложи и в България.

От твоето мнение освен, че с подигравателен тон осмиваш всички които подкрепят идеята заради многото плюсове (подкрепени от хора като Лари Пейдж) не става ясно защо си против.
Не си нищо повече от останалите. С текста написан с капс лока личи, че вземаш хората за лапни шарани -а ти големия предприемач, работохолик и алкохолик все не ти стига времето за бачкане. Не подценявай хората защото си смешен.
Всъщност даваш само една теза - имали сме достатъчно почивни дни. Това е смешно. Казах ти - ако искаш дори не спи - бачкай си, защото работата ще избяга.
Тъпак.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Еее, вие пък, де се забихте? Личи си, че не ви стигат знания, за да спорите, какво сте се вторачили само в Русия и тук? Тази идея отдавна се прилага в света, просто сега някой хора желаят да я направят задължителна за целия свят.

Примерно:

Във Франция продължителността на работната седмица е съкратена на 34–35 часа, което са оказва, че е повишило заетостта и е намалило безработицата. В Холандия четиридневната работна седмица практически е стандартно явление, а максималната продължителност на работния ден е 10 часа.

През 2012 година средното количество работни часове в седмицата в Холандия е било 29 часа по данни на СNNMoney.

Датчаните и норвежците обичайно работят по 33 часа в седмицата. В Италия и Швеция, пак според данни на СNNMoney, работят средно по 36 часа в седмицата.

Някой спомена Гугъл, ето и тяхната практика: В Google, например, отдавна предлагат на своите сътрудници да работят с 20% по-малко, като така ги стимулират останалото време да прекарват над реализацията на собствени проекти и изследвания.

А пък какво да говорим за един от най-големите предприемачи в света - Ричард Брансън? Той направо е забил в земята всички с практиката си, която е въвел: Бизнесменът издаде разпоредба, че всичките му служители могат да излизат в отпуска когато и за колкото време си поискат и то без да искат разрешение от шефовете си. Единственото условие е дейността на фирмата да не страда от липсата на съответния служител.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Големия предприемач @Fozzy отхвърли идеята..край! Няма да се коментира повече :oops:
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Кои сме ние? Не обсъждаме ли българите? Бахти ква си кратуна, само търсиш съприкосновения, не само с мен. Едно градивно мнение няма от тебе. Бия ти игнор.

vladko82 каза:
Току що прочетох тази новина за 4 дневна работна седмица и се чудя,възможно ли е това да се случи някога у нас?!.

Нортранте, няма повече да се занимавам с теб.

К'ва Русия те гони, промит мозък такъв :lol: Само чакаш да прочетеш "Русия" и скачаш за вожда. Няма лошо, де, то на някои капаците цял живот няма да паднат ;)
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

По същата логика след няколко месеца или години може да излезе идея за минимално заплащане на час,което би било много по-удачно за клетия и клатен български народ,отколкото 3 или 4 дневна работна седмица.Видях новината и я споделих да чуя мнения,и повечето мнения ми харесват,както тези ЗА,така и тези Против.Всеки си има право на мнение,няма смисъл да се карате и обиждате.
 
От: Re: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Кои сме ние? Не обсъждаме ли българите? Бахти ква си кратуна, само търсиш съприкосновения, не само с мен. Едно градивно мнение няма от тебе. Бия ти игнор.

казах, че никой не е предлагал това да става в България, защото новината заради която е темата - въобще не се отнася до България.
Сега ти какво обсъждаш не ме интересува
според мен първо трябва да се обсъди дали има полза от такава промяна на работното време (независимо къде се случва) и след това да решаваме дали се приложи в България

ти влизаш в темата и веднага с подигравателен тон заявяваш, че всички които виждаме плюсове в идеята сме прости
но простия си ти
 
Ей тва ми е мнението:

Ххахахаа, то не стига, че тук през ден е официален празник, ами и 4-дневна работна седмица. :lol:

1500 евро МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА!
10 МИЛИОНА РАБОТНИ МЕСТА!
4-ДНЕВНА РАБОТНА СЕДМИЦА!

УРААААААААА - бюлетина N......

Къде видя да казвам на някой, че е прост? Да, не подкрепям, къде видя да пиша, че някой е прост?

След като ТИ каза, че съм смешен и жалък, аз ти казвам - ТИ си една куха кратуна. Точка, т'ва ми е личното мнение за теб.

За идеята ще го кажа пак - не я подкрепям, не виждам защо това, че споделям различно мнение означава, че наричам другите прости :lol:

Грам не знаеш какво говориш, нортранте и все се изказваш ни в клин, ни в ръкав.

Виж, redrum директно ви е влязъл с "клошинги" :lol: Ама ей на, аз съм викал, че хората са прости.

Ако ти, норти си се засегнал, че нямаш търпение камбаната да удари 17, сори.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

В едно предприятие свикали събрание за уточняване на работното време. Станал шефът и казал:
- В понеделник няма да работим, защото след уикенда всички ще сме уморени и няма да сме ефективни. Вторник също не - ще се настройваме за работа. Сряда - работен ден. Четвъртък - ще сме уморени от сряда, петък - няма да се работи, ще мислим къде да прекараме уикенда. Събота и неделя - почивни дни. Ясно ли е на всички?
Станал един работник и попитал:
- Шефе, ама не разбрах всяка сряда ли ще се работи?
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Жалко е, че тук се прокрадват разни комуноидни глупости.

Първо, работниците обикновено искат да не работят, но да получават. Точно по тази причина цял живот си остават работници, защото в противен случай биха еволюирали в предприемачи. Та тия работници, обикновено нямат угодия, първо ще искат четири дневна работна седмица, после ще искат тридневна, накрая да не работят, ако може. Та, как става тая работа да не работиш и да печелиш пари? Ами, не става. Ако някой иска да работи 4 дни в седмицата и сега може да го прави, просто ще получава по-малка заплата. Но не, злия работодател капиталист се възползва от безценния му труд, за да трупа милиарди, нали? :lol:

Другото, щели да се мотивират, като им се намаляла работната седмица. Пак пълни глупости. Както някой е писал по-горе, има си хора и хора. На някои и пари да им даваш, пак не искат да работят. И няма мотивация, щото са завладени от мързел. Такива хора просто не могат да бъдат мотивирани по никакъв начин, каквото и да правиш за тях.

И пак не проумявам, тука сме хора предимно, които работим за себе си. Колкото и малки да сме, за себе си бачкаме. Аз нямам нужда да почивам, дори не мога да си го ползволя, щото ме е грижа за проектите ми и не мога да ги зарежа. Всеки ден работя и какво от това? Подобни комунистически простотии ме вбесяват, не стига, че малоумната ни социалистическа държава може да ти вгорчи живота по хиляди параграфи, че те ошушкват като за последно от всякъде, ами и това. Примерно, идва да работи някаква жена при теб, забременява и не можеш да я изчегъркаш с години от фирмата си. Длъжен си ДА ПЛАЩАШ като поп. Да не говоря за другите хипотетични случаи, в които ти взимат пари пряко волята ти.

Тъй че, какво правели в Холандия, Дания и на майките си в .... си е тяхна работа. То за това целия запАд е една комунистическа свищнина пълна с хрантутници, негри, араби и наркомани разхождащи кучета за социални.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Другото, щели да се мотивират, като им се намаляла работната седмица. Пак пълни глупости. Както някой е писал по-горе, има си хора и хора. На някои и пари да им даваш, пак не искат да работят. И няма мотивация, щото са завладени от мързел. Такива хора просто не могат да бъдат мотивирани по никакъв начин, каквото и да правиш за тях.

Понеже се саморазпознах в това горе, ще ти дам един съвет - наблегни повече на добрия подбор на персонала. Тогава може би, ще си промениш твърдението, че "работниците обикновено искат да не работят, но да получават". Защото аз например прилагам нещо подобно - намалено работно време (не четиридневна работна седмица, защото бизнесът ми не предполага такава). И резултатът с мотивацията е налице.
По мои наблюдения, най-мотивиращото за един работник са знанията и обученията. На второ място възможностите за развитие, и след това парите. Разликата в представянето на един служител може да варира в пъти. Но това е отговорност и на самия него, и на мениджъра му.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Въобще не става въпрос за мързел или за по-малко работа. Вземете прочетете какви са мотивите на организацията която е предложила тази идея.
Четири от тях са: по-добра мотивация, оптимизиране на работния процес, намаляване на безработицата, повече свободно време за работещите.
Получава се, че сега живеем да работим..а това е безсмислено.

@Fozzy, нали щеше да ме блокираш? :lol:
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Само че тия мотиви не знам как се връзват с десетчасовия работен ден. Те не променят дължината на работната седмица като часове, та това по-скоро няма да се отрази на безработицата, всъщност, на нищо от останалите неща...
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

по-добра мотивация
И как по-малката работна седмица ще те мотивира да работиш по-добре?

оптимизиране на работния процес
Това зависи от работата. Но представи си, примерно си собственик на магазин, който трябва да е отворен 8 ч. на ден. Как по-точно ще оптимизираш работния процес?

намаляване на безработицата
Ама направо дай да национализираме магазините на хората и да назначим всички на заплата 10 000 лв. на ден.

повече свободно време за работещите
Ако напуснат работа, ще са свободни колкото си искат. Никой не ги задължава.

Понеже се саморазпознах в това горе, ще ти дам един съвет - наблегни повече на добрия подбор на персонала. Тогава може би, ще си промениш твърдението, че "работниците обикновено искат да не работят, но да получават". Защото аз например прилагам нещо подобно - намалено работно време (не четиридневна работна седмица, защото бизнесът ми не предполага такава). И резултатът с мотивацията е налице.
По мои наблюдения, най-мотивиращото за един работник са знанията и обученията. На второ място възможностите за развитие, и след това парите. Разликата в представянето на един служител може да варира в пъти. Но това е отговорност и на самия него, и на мениджъра му.
Проданов, последните години доста хора ми минаха през ръцете, та смея да твърдя - на 20 човека, един е свестен. Има някои работи за които не може да има нонстоп обучения, все пак не всички сме мастити бизнесмени с еволюиращ бизнес, нали и циклещата работа трябва да я върши някой :) За последното съм съгласен.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Прав си, зависи и от бизнеса, но в немалко сфери има доста читави хора, без самият бизнес да е еволюиращ или какъвто и да е. Най-малкото, една намалена работна седмица ще е привлекателна за повече кандидати за работа, а оттам и конкуренцията, качеството и мотивацията малко или много се вдигат. При мен е неприложимо, но на немалко места и е съвсем възможно.
 

Горе