4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Мисля, че повече от 48 часа на седмица не може да се работи.
Ако се удължава работното време (от стандартното 8 часа до максималното 10 часа) става по-сложно - трябва да се компенсират часовете. Това увеличение на работното време не е за да свършиш повече работа, а се ползва само когато е необходимо.
Т.е. ако се приеме 4 дневна работна седмица - не мисля, че 8-те часа ще бъдат променени, защото тази цифра не е измислена ей така.

Относно безработицата - определено мисля, че при такава голяма промяна ще има някакво разместване.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Ако са 10 часа, няма да има разместване. Ако са 8 - ще има, логично. Но все пак мисля, че иде реч за 10 часов работен ден. Което пък ще е неефективно...
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Е, 48 часа на седмица са си 6 дни. Да се удъжава работното време е тъпо, лично аз бих го съкратил, но бих накарал хората да бачкат 6 дни. Ама понеже съм добър и хуманен, не го правя. Но след 6-тия час, производителността спада рязко. Вариант е да се наемат двама работника на по шест часа :)
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

И как по-малката работна седмица ще те мотивира да работиш по-добре?

Това зависи от работата. Но представи си, примерно си собственик на магазин, който трябва да е отворен 8 ч. на ден. Как по-точно ще оптимизираш работния процес?

Ама направо дай да национализираме магазините на хората и да назначим всички на заплата 10 000 лв. на ден.

Ако напуснат работа, ще са свободни колкото си искат. Никой не ги задължава.

1 - Когато времето е повече от необходимото - то бива запълнено с ровене във ФБ. Ако времето е точно колкото трябва - няма да има за ровене във ФБ. Ако пък толкова искаш да си ровиш във ФБ - има други кандидати за работното място които няма да ровят във ФБ.

2 - Магазините са в сферата на услугите. Аз мисля, че трябва да се преориентираме и да мислим за сферата на производство. В магазините трудно има какво да оптимизираш. Но няма и да се налага, ако покупателната способност на хората бъде вдигната :)

3 - ти го каза..особено с онази тема в раздел Политика за лошия капиталист. Не казвам да се национализират магазините. Свързано е със следващата точка - когато хората имат повече свободно време, ще отделят повече време за себе си и ще харчат повече за себе си (не ми казвай, че няма да има пари - и сега има, банките са пълни)

4 - вече отговорих в предната точка
 
През 2014 има 104 съботи и недели. 13 официални почивни дни, махаме 3, които се отработват, остават 10. Отделно всеки работник се ползва с платен 20-дневен отпуск по закон.

Тоест от 365 дни се почива 134.

Демек през повече от 1/3 от времето си лежите у вас. И искате още? Ама утре ще ревнете, че и парите са ви малко, нали?
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Това към кого точно е? Щото като гледам, повечето от тук са от страната на тия, дето дават заплатите...:wink:
 
От: Re: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

През 2014 има 104 съботи и недели. 13 официални почивни дни, махаме 3, които се отработват, остават 10. Отделно всеки работник се ползва с платен 20-дневен отпуск по закон.

Тоест от 365 дни се почива 134.

Демек през повече от 1/3 от времето си лежите у вас. И искате още? Ама утре ще ревнете, че и парите са ви малко, нали?

На теб нали ти казах - ако искаш и не спи. Залепи клепачите с тиксо :wink:
Ти не мислиш, че хората трябва да имат повече време за личностно развитие (не, че всички биха се възползвали от това време). Освен на себе си, тези хора с деца трябва да имат време и за тях.
Цялата система е сбъркана и мисля, че индустрията трябва да се нагоди към нуждите на човека.

Гледаш само от собствената си камбанария и това не е завидно качество :)
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

1 - Когато времето е повече от необходимото - то бива запълнено с ровене във ФБ. Ако времето е точно колкото трябва - няма да има за ровене във ФБ. Ако пък толкова искаш да си ровиш във ФБ - има други кандидати за работното място които няма да ровят във ФБ.

2 - Магазините са в сферата на услугите. Аз мисля, че трябва да се преориентираме и да мислим за сферата на производство. В магазините трудно има какво да оптимизираш. Но няма и да се налага, ако покупателната способност на хората бъде вдигната :)

3 - ти го каза..особено с онази тема в раздел Политика за лошия капиталист. Не казвам да се национализират магазините. Свързано е със следващата точка - когато хората имат повече свободно време, ще отделят повече време за себе си и ще харчат повече за себе си (не ми казвай, че няма да има пари - и сега има, банките са пълни)

4 - вече отговорих в предната точка

Няма ровене във ФБ, ако има контрол.

Сега пък производството. В България, повечето хора работят в сферата на услугите.

За лошия капиталист, не си ме разбрал. Аз съм за честния капитализъм, но това не трябва да се изражда в издевателстване над работодателя. Свободното време на хората не е мой проблем и не мисля, че държавата трябва да определя работното време на частния бизнес. Там е двустранен договор, между работник и работодател.

Колкото за това, че на човек му трябва време за да харчи пари :) Мисля, че трябва да се запознаеш с пазаруването онлайн. Примерно моята жена се е запознала и понякога успява да материализира дигитални пари във физически продукт само с няколко кликвания на мишката :lol:
 
От: Re: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

На теб нали ти казах - ако искаш и не спи. Залепи клепачите с тиксо :wink:
Ти не мислиш, че хората трябва да имат повече време за личностно развитие (не, че всички биха се възползвали от това време). Освен на себе си, тези хора с деца трябва да имат време и за тях.
Цялата система е сбъркана и мисля, че индустрията трябва да се нагоди към нуждите на човека.

Гледаш само от собствената си камбанария и това не е завидно качество :)
Пак комунистически глупости, личностно развитие :lol: Ти имаш ли представа какво свободно време са имали нашите прабаби и прадядовци, които са били дребни производители. На повечето тук, сигурен съм, щото 80% от населението на държавата е било селско преди 70-80 години. Не може да искаш да имаш време да си чешеш макарите и да си богат. Т.е. може, ама ако си наследил имоти или пари. В противен случай, личностното ти развитие си е лично твой проблем, а не проблем на работодателя ти.
 
Нека ти го напиша бавно, за да ме разбереш.

Наетия работник продава времето си (не труда си, много важен момент!) за пари. Ако бачкаш за по 5лв на час и бачкаш 8 часа на ден, 20 дни в месеца ще взимаш 800лв/месец.

Нека сега те питам така - искаш ли да бачкаш 4 дни в седмицата за 640лв/месец? Нали се сещаш, че ако бачкаш 4 дни в седмицата наема ще си остане същия, тока няма да поевтинее, кауфланд няма да си промени ценовата политика?

Много добре ти го казаха - комунистическата идеология ти е промила мозъка. Не може да бачкаш по-малко за повече пари. Това е.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Може. Всъщност, по-малко не, но със сигурност може вместо 5 дни да бачкаш в 30% от времето, каквато е реалността всъщност, да работиш 4 дни и да бачкаш в 60% от времето да речем. И ще получаваш повече пари. Собственикът - също. Не знам защо се смята, че наемният работник продава времето си, а не труда си...
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Ако продаваш труда си, бачкаш на граждански договор. Ако продаваш времето си, бачкаш на трудов с дефинирано работно време. Колкото до 30-те%, то не пречи да работиш и 4 дни на 20%, нали? Всъщност, това ме подсеща, че решението за всеки, който иска да е свободен и да има време за личностно развитие са свободните професии.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Пречи. Ако имаш четиридневна работна седмица, ти ще си доста по-привлекателен за служители и конкуренцията за работа при теб ще е доста по-голяма. Т.е., ще можеш доста лесно да си осигуриш хора, мотивирани да работят на 60% или пък повече, нали?

А това с продаването на времето е теория, която няма как да приема. Почти всяка една длъжност има длъжностна характеристика и таргети към нея, т.е., определено количество труд. Работното време само фиксира кога да се извърши той. Има и доста хора на процент...
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Всичко зависи от бизнеса ти. Не може всички да ни слагат в един кюп. Сигурен съм, че ако така както казваш е по-ефективно, работодателите сами ще правят тези промени. При мен не би било. Мисля, че друг вид стимул би карал хората да работят повече, примерно - допълнително здравно осигуряване, телефон, служебен комп, ваучер за гориво и т.н. Много неща са, не са скъпи, но са блазнещи работещите.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Е, както се каза по-горе, тук бизнесът е основно в услугите. Там няма как да въведеш 4 дневна работна седмица, защото ще трябва да правиш едни ротации, и ако си с малко персонал няма как. В други сфери обаче се случва. Дали ще е с четири дни, или с много по-големи отпуски... Колкото до мотивацията - казах горе - нищо по-мотивиращо от знанията няма.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Е, както се каза по-горе, тук бизнесът е основно в услугите. Там няма как да въведеш 4 дневна работна седмица, защото ще трябва да правиш едни ротации, и ако си с малко персонал няма как. В други сфери обаче се случва. Дали ще е с четири дни, или с много по-големи отпуски... Колкото до мотивацията - казах горе - нищо по-мотивиращо от знанията няма.
Последната ми работа беше такава. Мотивираха ме със знания, пращаха ме на обучения, имах достъп до страхотни неща. Обаче ме държаха на 650 лв. чисто в продължение на две години, а работата беше специалист по един вид софтуер. Дори обучения съм водил, сиреч - лектор. Та, познай дали съм там сега :) Гладът е по-силен фактор от знанията, повярвай ми.
 
От: Re: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Наетия работник продава времето си (не труда си, много важен момент!) за пари. Ако бачкаш за по 5лв на час и бачкаш 8 часа на ден, 20 дни в месеца ще взимаш 800лв/месец.

Ти не си добре...
Работодателя е преценил за това работно време колко работа може да се свърши и така е определил заплатата.
Продавал бил времето си..хахаха. Тогава защо работодателя купува време в което се рови във ФБ?

никаква комунистическата идеология не ми е промила мозъка, спри да го повтаряш като развален грамофон
точно заради комунистите сме на това дередже - тогава е било: работа - в къщи, като робот.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Ами много ясно, че се купува времето на работника, а не труда му. Давам прост пример - ако няма работа и работника една седмица си чопли носа и се рови във фейса, работодателят след това няма да му каже - "ама то нямаше работа, сега ще ти платя по-малко", нали? Работникът е там, бачкал не бачкал, иска.

И напротив, точно комунистически глупости говориш. Ако не искаш да е "работа-вкъщи", създай бизнес и накарай другите да работят за теб. Така, като станеш на 50, може и да можеш нищо да не правиш и да прибираш пари. Или си купи 20 апартамента и ги давай под наем, ще прибираш хиляди левове и само ще трябва да обикаляш да събираш наемите. Дори можеш да си наемеш хора да се грижат за всичко. Или пък стани някакъв, дето бачка на граждански договор. Така ще работиш колкото и когато ти е кеф. Няма го филма да не се работи обаче и да искаш да взимаш. Нали се сещаш, че ако се въведат някакви такива безумни правила, които са точно комунистически, точно малките като нас първи ще си отидат, защото няма да могат да издържат? Точно модерният комунизъм, по-известен като либерална демокрация, ги прави тия свинщини - мачка нормалните хора, взима им, за да дава на търтеите и такива, които не заслужават. Защото и те били хора и имали нужда от достоен живот. Живот на гърба на работещите.
 
От: 4 дневна работна седмица,възможно ли е това да огрее някога и нас?!...

Ей, клошинги. Вместо да мислите как да скатаете от работата, мислете как да работите повече. Лично на мен, 6 дневна работна седмица не ми стига за нещата, които правя. Човек като вижда резултати от труда си, не му трябва да почива. Това форум за предприемачи ли е или форум за отегчени чиновници чакащи да стане 17 ч. всеки ден, за да си бият шута от работа? Я се стегнете.

Hey, non-клошинг ( каквото и да означава, обозначава това де ) - ако не си виждал това, виж го ей сега на : "work smarter, not harder" ! :D
 

Горе